هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
يكشنبه، 9 بهمن 1401
ساعت 12:58
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 10 مهر 1400 ساعت 10:57
شنبه 10 مهر 1400 10:22 ساعت
2021-10-2 10:57:05
شناسه خبر : 351465
هشدار نسبت به عدم تحمل حضور نیروهای تکفیری و رژیم صهیونیستی در نزدیکی مرزهای کشورمان ثابت‌ترین موضعی بوده که از سوی مقامات جمهوری اسلامی خطاب به دولت جمهوری آذربایجان مخابره شده است.
هشدار نسبت به عدم تحمل حضور نیروهای تکفیری و رژیم صهیونیستی در نزدیکی مرزهای کشورمان ثابت‌ترین موضعی بوده که از سوی مقامات جمهوری اسلامی خطاب به دولت جمهوری آذربایجان مخابره شده است.
گروه سیاسی-رجانیوز: «جمهوری اسلامی ایران کاملا نسبت به تغییرات مرزهای رسمی کشورها در این منطقه حساس است و آن را قابل قبول نمی‌داند»؛ این بخشی از سخنان فرمانده نیروی زمینی ارتش در حاشیه رزمایش «فاتحان خیبر» را احتمالا می‌توان خلاصه‌ای جامع از تحولات اخیر در مرزهای شمال غرب کشورمان و موضع تغییر‌ناپذیر ایران در مواجهه با سناریوهای احتمالی جمهوری آذربایجان دانست. 
 
به گزارش رجانیوز، «وطن‌امروز» نوشت: یک سال پس از جنگ جمهوری آذربایجان و ارمنستان در مهر سال گذشته، با توجه به حضور مشکوک تروریست‌های اجاره‌ای و تکفیری در مرزهای شمال غرب ایران، کماکان نگرانی‌ها درباره سرنوشت این منطقه وجود دارد؛ نگرانی‌هایی که البته در هفته‌های گذشته با مزاحمت‌ نیروهای نظامی جمهوری آذربایجان برای تعدادی از کامیون‌های کشورمان، به شکل عیان‌تری بروز کرد.
 
در این میان برگزاری رزمایش نظامی مشترک جمهوری آذربایجان، ترکیه و پاکستان در کنار افزایش مراودات مقامات باکو با رژیم صهیونیستی به تشدید تنش‌ها کمک کرده است.
 
با این حال موضع ایران همانند جنگ سال گذشته آمیزه‌ای از تساهل و هشدار باقی ماند؛ تساهل در مواجهه با برخی شیطنت‌های همسایه شمالی و هشدار نسبت به خط قرمز تغییرناپذیری با عنوان حضور نیروهای تروریستی و رژیم صهیونیستی در مرزهای ایران. با این حال شواهد موجود حکایت از عدم توجه به هشدارهای ایران داشت.
 
در این فضا انتشار خبر برگزاری رزمایش نیروی زمینی ارتش در مرزهای شمال غربی کشورمان با واکنش مداخله‌جویانه الهام علی‌اف همراه شد. رئیس‌جمهور آذربایجان دوشنبه هفته گذشته در واکنش به خبر برگزاری این رزمایش گفت: مایه تعجب ما است؛ چرا طی 30 سال گذشته که این منطقه در اختیار ارمنستان بود، هیچ رزمایشی را از سوی ایران شاهد نبودیم اما بعد از آزادسازی این منطقه چنین رزمایشی برگزار می‌شود.
 
اظهارات مداخله‌جویانه علی‌اف با واکنش ایران نیز مواجه شد و سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان ضمن تاکید بر لزوم احترام به تمامیت ارضی کشورها و مرزهای شناخته شده بین‌المللی، بار دیگر به خط قرمز تغییر‌ناپذیر ایران اشاره کرد و گفت: روشن است جمهوری اسلامی ایران، حضور هر چند نمایشی رژیم صهیونیستی در نزدیکی مرزهای خود را تحمل نخواهد کرد و در این رابطه هر اقدامی را که برای امنیت ملی خود لازم بداند، انجام خواهد داد. 
 
اقدامات تحریک‌آمیز جمهوری آذربایجان در روزهای گذشته ادامه پیدا کرد تا جایی که پنجشنبه‌شب خبر تعرض به سفارت جمهوری اسلامی ایران در باکو منتشر شد. در همین زمینه سیدعباس موسوی، سفیر کشورمان در باکو اظهار داشت: در پی تعرض و بی‌احترامی عده‌ای به سفارت جمهوری اسلامی ایران در باکو در نیمه‌شب پنجشنبه‌ و اعتراض شدید و پیگیری‌های رسمی، پلیس دیپلماتیک و وزارت کشور جمهوری آذربایجان 4 متعرض به سفارت جمهوری اسلامی ایران را شناسایی، بازداشت و بازجویی کردند. 
 
با تمام این اوصاف رزمایش «فاتحان خیبر» نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران روز گذشته در منطقه عمومی شمال غرب کشور آغاز شد.
 
در این رزمایش، ابتدا یگان پهپاد نیروی زمینی ارتش به شناسایی کلی منطقه پرداخت و پس از ارسال تصاویر به قرارگاه فرماندهی، تیپ ۲۵ واکنش سریع با هلی‌برن نیرو‌ در منطقه رزمایش، به اجرای عملیات رزم پرداخت. در ادامه رزمایش، یگان توپخانه به اجرای آتش تهیه بر مواضع و اهداف از پیش تعیین شده پرداخت و همزمان با آتش تهیه یگان‌های توپخانه، یگان‌های زرهی عملیات قدرت ضربت زرهی را اجرا کردند. در تمام مراحل رزمایش فاتحان خیبر، بالگرد‌های کبرای هوانیروز ارتش با اجرای آتش، یگان‌های عمل‌کننده را پشتیبانی کردند. فرمانده قرارگاه منطقه‌ای شمال غرب ارتش با اشاره به برگزاری این رزمایش گفت: ظرف مدت کمتر از 48 ساعت توانستیم نیروها و تجهیزات را از شمال غرب کشور به منطقه رزمایش فاتحان خیبر منتقل کرده و رزمایش را با موفقیت اجرا کنیم. امیر سرتیپ علی حاجیلو افزود: رزمایش فاتحان خیبر با به کاری‌گیری بخشی از توان یگان‌های عمده شمال‌ غرب کشور از جمله یگان‌های مستقر در استان‌های قزوین، مرکزی، تهران، گروه پهپاد نزاجا و هوانیروز انجام شد. وی خاطرنشان کرد: رزمایش‌ها معمولا مرحله تکمیلی آموزش‌ها هستند و چون نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران مرتبا در حال به‌روزرسانی ساختار و تجهیزات و توسعه دانش نظامی است، لذا در جهت هماهنگی ساختار جدید، آموزش‌ها و نیروها لازم است در رزمایش‌های مختلف کارایی این به‌روزرسانی‌ها در میدان عمل تمرین شود. 
 
امیر سرتیپ کیومرث حیدری، فرمانده نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران و ایران عزیز ما در ۲ قرن اخیر هیچ‌گاه مهاجم نبوده و هیچ‌گونه چشمداشتی به خاک همسایگان نداشته و ندارد و صرفا از خود دفاع کرده است. در مدت دوره طولانی اشغال قره‌باغ توسط ارمنستان نیز همواره بر تمامیت ارضی آذربایجان تاکید کرده و هیچ‌گاه اشغالگری را تایید نکرده‌ایم. وی افزود: رزمایش‌های نیروهای مسلح ما در این منطقه و سایر مناطق برابر یک برنامه‌ریزی دقیق و با هدف آزمایش سلاح‌ها و تجهیزات و ارزیابی آمادگی رزم نیروهای مسلح در هر صحنه از جغرافیا و مرزهای جمهوری اسلامی ایران است. زمان رزمایش‌ها، مکان رزمایش‌ها و اندازه نیروها، برابر تدابیر نیروهای مسلح است. 
 
فرمانده نیروی زمینی ارتش تصریح کرد: انجام این رزمایش‌ها با هدف ارتقای آمادگی است، همان‌طور که چندین رزمایش اجرا شده در کشور همسایه ما با اهداف خاص خودشان در حال انجام است. 5-4 رزمایش طی ماه گذشته در شمال مرزهای جمهوری اسلامی ایران انجام شده و همین الان هم یک رزمایش در جوار مرزهای ما در ترکیه در حال اجراست و این روندها ادامه دارد. امیر حیدری گفت: در این منطقه، یک عنصر ناخوانده و برهم زننده امنیت داریم که از جای دیگر آمده و آن رژیم نامشروع صهیونیستی است و از موقعی که این رژیم آمده، حساسیت ما به این مرز افزایش یافته؛ فعالیت آنها در اینجا کاملا در رصد ما است. وی افزود: در کنار این موضوعات، هنوز برای جمهوری اسلامی ایران خروج نیروهای تروریستی که از سوریه به این منطقه آمده‌اند، محرز نشده و جمهوری اسلامی ایران از این بابت حساس است.
 
امیر سرتیپ حیدری تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران کاملا نسبت به تغییرات مرزهای رسمی کشورها در این منطقه حساس است و آن را قابل قبول نمی‌داند. فرمانده نیروی زمینی ارتش یادآور شد: همه مرزهای قانونی باید حفظ شود و ضعف احتمالی یک کشور در حفظ مرزهای خود دلیل نمی‌شود کشور دیگری با کمک بیگانه، مرزها را به‌ هم بریزد و جمهوری اسلامی ایران اجازه این کار را نمی‌دهد. 
 
وی با بیان اینکه رزمایش‌های ما به تنهایی انجام می‌شود و انتظار داریم سخنان مسؤولان کشورها در این رابطه از روی صدق باشد، اضافه کرد: زمانی در این منطقه جنگ بوده و الان زمان امنیت و بازسازی است و تاریخ کشور ما و رفتار کشور ما نسبت به همسایگان در این منطقه گواه بزرگی در جهت ثبات و امنیت است. فرمانده نیروی زمینی ارتش اظهار داشت: تردد کامیون‌ها از خاک آذربایجان به جمهوری اسلامی ایران و از آنجا به ترکیه یا به نخجوان یا از جمهوری اسلامی ایران به آذربایجان و ارمنستان، باید در امنیت و آرامش کامل انجام شود. انتظار می‌رود کشورها در این رابطه به مسؤولیت خودشان که احترام به امنیت و مسیرهای اقتصادی و انتقال انرژی است، توجه کنند و از بازی‌های رسانه‌ای خود را دور کنند. 
 
امیر سرتیپ فرهاد آریان‌فر، معاون عملیات نیروی زمینی ارتش هم با اشاره به اینکه هدف از برگزاری این رزمایش نمایش آمادگی نیروی زمینی ارتش برای صیانت از مرزهای جمهوری اسلامی ایران است، اظهار داشت: نیروی زمینی ارتش برای واکنش‌های سریع و متناسب با هر تهدیدی آمادگی لازم و کافی را دارد. 
 
وی افزود: یگان‌های عمل‌کننده در منطقه رزمایش با تحقق اهداف آموزشی، اطلاعاتی و عملیاتی نشان دادند هر لحظه آمادگی دفاع از امنیت ملی و مرزهای جمهوری اسلامی ایران را دارند. معاون عملیات نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گفت: پیام این رزمایش برای کشورهای دوست و همسایه صلح و دوستی و برای دشمنان، پاسخی کوبنده خواهد بود. آریان‌فر افزود: جمهوری اسلامی ایران همواره خواهان حفظ آرامش و امنیت منطقه است. 
 
امیر سرتیپ دوم خلبان قاسم خاموشی نیز در حاشیه برگزاری رزمایش «فاتحان خیبر» اظهار داشت: هوانیروز ارتش جمهوری اسلامی ایران در رزمایش «فاتحان خیبر»، پشتیبانی هوایی از یگان‌های عمل‌کننده را بر عهده داشت. وی افزود: پایگاه‌های هوانیروز تبریز و کرمانشاه پشتیبانی یگان‌های عمل‌کننده زمینی در رزمایش را انجام دادند و الحمدلله هم در هلی‌برن نفرات و هم اصابت دقیق هدف‌ها بسیار خوب ظاهر شدند. خاموشی گفت: الحمدلله هوانیروز ارتش در همه رزمایش‌های ارتش با موفقیت ایفای نقش کرده است و امروز بسیار پرتوان‌‌تر از 8 سال دفاع‌مقدس برای دفاع از کیان ملت ایران در آمادگی به سر می‌برد.
 
امیر سرتیپ دوم شهرام حسن‌نژاد، فرمانده گروه پهپادی ولیعصر(عج) ارتش هم دیروز با اشاره با پیشرفت‌های چشمگیر کشورمان در ساخت انواع پهپادهای شناسایی و رزمی اظهار داشت: با به‌کارگیری پهپادهای شناسایی و مراقبت، قسمت اول رزمایش بزرگ «فاتحان خیبر» انجام شد. وی افزود: نکته قابل توجه در این رزمایش، بهره‌برداری نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران از پهپادهای شناسایی بود. این نوع پهپادها در خلال برگزاری این رزمایش مورد استفاده قرار گرفتند و تمام اطلاعات را بلافاصله به قرارگاه فرماندهی ارسال کردند. 
 
هشدار نسبت به عدم تحمل حضور نیروهای تکفیری و رژیم صهیونیستی در نزدیکی مرزهای کشورمان ثابت‌ترین موضعی بوده که از سوی مقامات جمهوری اسلامی خطاب به دولت جمهوری آذربایجان مخابره شده است.
 
در کنار این موضع، تغییرناپذیر بودن مرز ایران با همسایگان از دیگر هشدارهایی بوده که در روزهای اخیر با صراحت بیشتری نسبت به آن هشدار داده می‌شود.
 
بر این اساس مهم‌ترین سناریوها و تهدیدهای بالقوه علیه کشورمان در مرزهای شمال غربی را باید در تلاش برای قطع کردن مرز و راه ارتباطی میان ایران و ارمنستان و تهدیدآفرینی در سایه حضور صهیونیست‌ها و نیروهای تکفیری دانست. 
 
در چنین فضایی رزمایش «فاتحان خیبر» آنچنان که در مواضع فرمانده نیروی زمینی ارتش نیز مشهود بود، نشان از عزم جزم جمهوری اسلامی ایران برای عقب‌نشینی نکردن در برابر تهدیدهای احتمالی و توطئه‌های دشمنان کشورمان دارد.
 
هشدار سال گذشته نسبت به حضور تروریست‌های اجاره‌ای و تکفیری در نزدیکی مرزهای کشورمان با اعزام نیروهای نظامی به مرز خداآفرین همراه بود. از سوی دیگر تصرف ناحیه مرزی ارمنستان با جمهوری اسلامی با نیت قطع کردن راه مشترک میان ۲ کشور از دیگر تهدیدهایی است که در این فضا نباید مورد غفلت قرار گیرد.
 
تغییر مرزهای جغرافیایی در راستای قطع ارتباط مرزی ایران با اروپا و تغییر ژئوپلیتیک مناطق شمالی را باید به عنوان یک فتنه منطقه‌ای نگریست که به هیچ‌وجه از سوی ایران تساهل‌پذیر نخواهد بود.