هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 8 مهر 1400
ساعت 10:12
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 3 مهر 1400 ساعت 18:46
شنبه 3 مهر 1400 18:45 ساعت
2021-9-25 18:46:43
شناسه خبر : 351346

شیلنگ ویبراتور بتن یک ابزار ساختمانی در پروژه هایی با سازه ی بتنی میباشد و یکی از ابزارهای بسیار کاربردی است. از این ابزار برای از بین بردن حباب های هوای داخل بتن که هنگام عملیات بتن ریزی ایجاد میشود استفاده می شود. این کار موجب میشود بتن بعد از خشک شدن کامل مقاومت کافی را دارا باشد.

بتنی که تازه در محل پروژه ریخته شده می تواند حاوی 5 تا 20 درصد هوای محصور باشد و در نهایت تراکم بتن را کاهش می دهد. بتن با درصد بالایی از هوای به دام افتاده احتمالاً از مقاومت و نفوذ پذیری زیادی خواهد داشت و این باعث می شود دوام بتن كاهش یابد. برای رفع این مشکل از شینگ ویبراتور استفاده میشود.

انواع شیلنگ ویبراتور  توسط  تولید کنندگان مختلف در انواع گوناگون براساس نیازهای پروژه های مختلف ساخته میشود. ابعاد، نوع سوخت مورد مصرف و و کشور تولید کننده، باعث تنوع بالای این محصول در بازار شده است. قیمت شیلنگ ویبراتور به عوامل گوناگونی مرتبط است که در انتهای مطلب به آنها اشاره شده است.

کاربرد شیلنگ ویبراتور چیست؟

کاربردی ترین روش برای ایجاد تراكم بیشتر در بتن بعد از عملیات بتن ریزی، استفاده از لرزاننده يا ويبراتور بتن است. ویبره زنی در واقع كاهش دادن اصطكاك داخلی بين سنگدانه‌هاست تا آنها به يكديگر نزديك تر شوند و حبابهای هوا به سطح برسند. به طور کلی شیلنگ ویبراتور بتن از سه بخش لوله ، تحریک کننده و پوشش تشکیل شده است. شیلنگ ویبره بتون با تبدیل نیروی مکانیکی به فرکانسهای مشخصی باعث ایجاد لرزش در بتن گردیده و بتنی یکپارچه ایجاد میکند.

 در ابتدای عمل متراکم سازی، سنگدانه‌های درشت از ویبراتور دور می‌شوند، زيرا جرم سنگدانه‌های درشت بيشتر از سنگدانه‌های ريز است. پس از برخورد سنگدانه‌هايی درشت، ملات شروع به جاری شدن بين سنگدانه‌ها می‌كند.

پس از بتن ریزی، بايد حبابهای هوای داخل ملات بتن با ویبره زنی از بین برود تا حداكثر چگالی در بتن حاصل شود. وجود حبابهای هوا باعث كاهش مقاومت بتن، افزايش نفوذپذيری و كاهش مقاومت بين ميلگرد و بتن می‌شود.

انواع شیلنگ ویبراتور از لحاظ نیروی مصرفی

در یک نوع دسته بندی کلی، براساس نوع انرژی مورد مصرف این ابزار، میتوان شلنگ ویبره های بتن را به سه نوع مختلف تقسیم بندی کرد.

شیلنگ ویبراتور بادی: همان طور که از نام شیلنگ ویبراتور بادی بر می آید، نیروی محرکه این شیلنگ ویبراتور نیروی باد است.ساختار شیلنگ ویبره  بادی بسیار ساده است. باد مورد نیاز توسط یک کمپرسور تولید میشود و این نیروی قدرتمند باد از طریق یک شیلنگ واسطه به شیلنگ ویبراتور متصل می ‌شود.

مدلهای موجود در سطح بازار در طول های ۲ الی ۶ متر تولید می شوند و می توانند قدرت های بسیار بالایی را تامین کنند. شیلنگ ویبراتور بادی همراه با تنوع گسترده در سایز های ۱ الی ۵ اینچ ساخته می‌ شود.

 • شیلنگ ویبراتور برقی: شلنگ ویبره برقی به سه دسته نوع مکانیکی، دریلی و شیلنگهای برقی که با  موتورهای مخصوص خودشان کار میکنند، دسته بندی میشوند. شیلنگ ها برقی و مکانیکی در حال کار نباید خم و تا شود زیرا باعث بریده شدن سیم داخلی و فنر آن میگردد. قیمت این مدل ها از حدود 2 میلیون تا 15 میلیون متغیر می باشد.
 • شیلنگ ویبره مکانیکی : از مزایای قابل توجه شلنگ ویبراتور مکانیکی می توان به قابلیت اتصال آسان آن به انواع موتور ویبراتور برقی، بنزینی و دیزلی اشاره کرد. از طرفی دیگر تنوع در سایزهای  مختلف آن باعث شده این نوع شلنگ ویبره به عنوان پرکاربردترین مدل ها در بازار مصرف شناخته شود.

شلنگ ویبره دریلی: برخی از ویبراتور ها قابلیت حمل و نقل بسیار راحت تری دارند. در چنین حالتی موتور مواد دستگاه یک الکتروموتور ، در حجمی کوچک همراه خواهد بود. شیلنگ ویبراتور دریلی شناخته شده ترین مدل این نوع ابزار است که از زیر مجموعه ویبراتورهای برقی محسوب میشود.

این نوع ویبراتور بتن در قسمت مولد انرژی از یک ساختار شبیه به دریل های معمولی بهره گرفته است. در ویبراتور دریلی، الکتروموتور های AC و DC بسته به نوع طراحی مورد استفاده قرار می ‌گیرند؛ اما اگر هدف رسیدن به یک نوع کاملاً پرتابل از طراحی ویبراتور دریلی باشد، مدل های DC نمونه ‌های کارآمدتری خواهند بود. چرا که می ‌توان آنها را با بهره گیری از باتری های قابل شارژ طراحی کرد و در این حالت دیگر نیازی به کابل برق نمی باشد.

شیلنگ ویبراتور دریلی

سایزهای مختلف در شیلنگ ویبره بتن

با توجه به نوع پروژه و نیاز ، باید اطمینان حاصل کرد که از اندازه مناسب پوکر در شیلنگ ویبره استفاده می‌شود. متغیرهای زیادی وجود دارد که در برای یافتن شعاع عمل شلنگ تاثیرگذار است.از جمله آن‌ها می‌توان به اسلامپ بتن، فرکانس، پیکربندی (دیوار، پایه ستون ها، تیرهای بتنی، و غیره) و شکل تجهیزات اشاره کرد. با در نظر داشتن تمام این فاکتورها، بر اساس تجربه عملی می‌توان اطلاعات زیر را به صورت تقریبی و نسبی به عنوان پیش فرض در نظر گرفت:

 • در شیلنگ با سر ¾ اینچی = شعاع عمل شیلنگ ویبره، تقریباً بین 6 تا 8 اینچ میباشد.
 • در شیلنگ با سر 1 اینچی = شعاع عمل شلنگ ویبره تقریباً بین 8 تا 14 اینچ میباشد.
 • در شیلنگ با سر 1 و 1 / 4 اینچی = شعاع عمل شیلنگ تقریباً بین 10 تا 16 میباشد.
 • در شیلنگ با سر 1 و 1 / 2 اینچی = شعاع عمل شیلنگ ویبره تقریباً بین 16 تا 22 میباشد.
 • در شیلنگ با سر 2 اینچی = شعاع عمل شلنگ تقریباً بین 18 تا 26 اینچ میباشد.
 • در شیلنگ با سر 3 اینچی = شعاع عمل شیلنگ تقریباً بین 20 تا 32 میباشد.

نکاتی برای خرید شلنگ ویبره بتن

 حال که با انواع شیلنگ های ویبراتور و موتور های تولید نیرو برای شیلنگ های ویبراتور آشنا شدید لازم به ذکر است که برای خریدی موفق به چند ویژگی اصلی در خرید این ابزار باید توجه نمائید.

 1- جنس  و قطر پوسته

2- جنس و قطر فنر و میله داخلی

3- انعطاف پذیری

4- انتخاب قطر و سایز مناسب

5- کوپلینگ

6- اتصالات ابتدا و انتها

7- شیلنگ ویبراتور در هنگام کار نباید صدایی خش خش و گیرکرده گی داشته باشد.

 همچنین برای انتخاب نوع شیلنگ های ویبراتور( شیلنگ ویبراتور بادی ، شیلنگ ویبراتور برقی ، شیلنگ ویبراتور مکانیکی ) باید اول کاربری و محل اجرای پروژه موزد نظر بررسی شود.سپس با در نظر گرفتن فاکتور های موجود، بهترین انتخاب در نوع شیلنگ ویبراتور مناسب را انجام داد.

این نکته را نیز فراموش نکنید که انتخاب سایز شلنگ ویبره بسته به نوع کاربری متفاوت است می باشد. برای مثال سایز شیلنگ ویبراتوری که درون قالب کارکرد دارد با شلنگی که در یک بخش کلی بتن ریزی کارکرد دارد از نظر قطر و پوکر مختلف است. تمام این موارد جهت دستیابی به بهترین نتیجه باید مد نظر قرار بگیرد.

نکات خرید شیلنگ ویبره بتن

مواردی درباره کار با شیلنگ ویبراتور بتن

 1. شیلنگ ویبره را به آرامی و به تدریج با بالا و پایین کردن از بتن خارج کنید تا حباب هوا وارد بتن نگردد.
 2. شیلنگ ویبراتور را به شکل عمودی در بتن فرو ببرید.
 3. ویبره را در حدود 5 الی 15 ثانیه بصورت عمودی در بتن جابجا کنید و شلنگ تا حد امکان در بتن نکشید.
 4. حداکثر هر لایه بتن ریزی باید حداقل 50 سانتی متر باشد .
 5. شیلنگ ویبراتور باید با وزن خود در بتن فرو برود و تا 15 سانت در بتن فرو برود.
 6. اگر به شکل اتفاقی سر شیلنگ در هنگام ویبره زنی جدا شد، ویبراتور را به سرعت از بتن خارج کنید.

قیمت شیلنگ ویبراتور

مانند تمام کالاهای صنعتی دیگر قیمت شیلنگ ویبراتور نیز بستگی به عوامل متعددی دارد. نوع شلنگ، کمپانی و کشور سازنده، قطر شیلنگ و ... از عوامل تاثیر گذار در قیمت نهایی این ابزار هستند. با توجه به اینکه این ابزار اغلب وارداتی میباشد قیمت آن نیز به صورت روزانه باید استعلام شود.

بازرگانی لرزان صنعت یکی از شرکتهای قدیمی و معتبر در ارائه انواع مختلف شیلنگ ویبراتور بتن و انواع مختلف ماشین آلات راه سازی و ساختمان سازی میباشد. با مراجعه به وبسایت www.larzansanat.com و یا تماس با 33919947-021 میتوانید از مشاوره رایگان کارشناسان این شرکت بهره بگیرید.