هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 28 شهريور 1400 ساعت 18:40
يكشنبه 28 شهريور 1400 18:26 ساعت
2021-9-19 18:40:53
شناسه خبر : 351116
با اتمام زمان حکم عبدالعلی علی‌‌عسکری، با حکم رهبر انقلاب اسلامی، پیمان جبلی به‌عنوان رئیس جدید صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران منصوب شد.
با اتمام زمان حکم عبدالعلی علی‌‌عسکری، با حکم رهبر انقلاب اسلامی، پیمان جبلی به‌عنوان رئیس جدید صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران منصوب شد.
گروه فرهنگی-رجانیوز: با اتمام زمان حکم عبدالعلی علی‌‌عسکری، با حکم رهبر انقلاب اسلامی، پیمان جبلی به‌عنوان رئیس جدید صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران منصوب شد.
 
متن حکم رهبر انقلاب اسلامی به این شرح است:
 

بسم الله الرحمن الرحیم

جناب آقای دکتر پیمان جبلّی دام‌توفیقه


با پایان یافتن دوره‌ی مسئولیت پر تلاش جناب آقای دکتر علی‌عسکری که کوشش خستگی‌ناپذیر و دلسوزانه‌ی آن مدیر مؤمن و با اخلاص را به همراه داشت، جنابعالی را که از صلاحیت دینی و انقلابی، و تخصص و تجربه‌ی طولانی در مدیریت‌های سازمان صداوسیما، و آگاهی از ماهیت و عملکرد و وظائف رسانه‌ی ملی برخوردارید، برای یک دوره‌ی پنج‌ساله به ریاست آن سازمان منصوب میکنم.


رسانه‌ی ملی، دانشگاهی برای ارتقاء سطح آگاهی و معرفت عمومی، و آوردگاهی برای مقابله با امواج خصمانه‌ی تحریف و تفتین، و آسایشگاهی برای بهره‌مندی چشم و دل همگان از جلوه‌های زیبائی و هنر، و قرارگاهی برای پراکندن امید و نشاط در فضای عمومی کشور است.


هدایت فرهنگی، تقویت روحیه و احساس هویت ملی و انقلابی، ترویجِ سبک زندگی اسلامی- ایرانی، و افزایش همبستگی ملی، در شمار اولویت‌هائی است که باید با ارتقاء سرمایه‌ی انسانی و رشد کیفی برنامه‌ها و بهره‌گیری از ابتکار و با تلاش شبانه‌روزی به آن دست یابید ان‌شاءالله.


وظیفه‌ی خود میدانم که از تلاش خستگی‌ناپذیر جناب آقای دکتر عسکری در مدت مسئولیتشان که حقاً در خور تقدیر است، صمیمانه تشکر کنم و جنابعالی را به بهره‌مندی از طرحهای بلندمدت و ناتمام دوره‌ی ایشان توصیه نمایم. توفیقات جنابعالی را از خداوند متعال مسألت میکنم.

سیّدعلی خامنه‌ای
۷ مهر ۱۴۰۰

 
پیمان جبلی دارای دکتری فرهنگ و ارتباطات از دانشگاه امام صادق است و از مرداد ۹۵ تا امروز به عنوان معاون برون مرزی صداوسیما مشغول به کار بوده است.
 
به گزارش رجانیوز؛ جبلی قبل از معاونت برون مرزی صداوسیما مسئولیت‌های مختلفی را در این سازمان تجربه کرده است.
 
وی عضو هیئت علمی دانشگاه صداوسیما است و معاون سیاسی (خبر) صداوسیما، معاون رسانه دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی در زمان تصدی دکتر جلیلی، مدیرکل اخبار داخلی واحد مرکزی خبر، مدیرکل اخبار شبکه العالم و مدیریت دفتر شبکه العالم، سردبیر اخبار سراسری شبکه ۲ سیما، دبیر اخبار خارجی بخش شامگاهی رادیو، دبیر اخبار خارجی و داخلی اخبار تلویزیون از سوابق او بوده است.
 
شبکه‌های پرس‌تی‌وی، العالم، الکوثر، هیسپان تی‌وی، پارس تودی، آی‌فیلم برون‌مرزی، و 33 رادیو به 30 زبان تحت مدیریت جبلی در معاونت برون‌مرزی قرار داشته که نقش مهمی در گفتگو با افکار عمومی در مقاطع مهم داشته است.
 
ماجرای افشاگری‌های پرس‌تی‌وی از مذاکرات وین
پرس‌تی‌وی در جریان مذاکرات وین به نقل از منابع آگاه از اقدام آمریکا در دسته بندی تحریم‌ها به سه دسته قابل رفع، غیر قابل رفع و قابل مذاکره خبر داده بود. همچنین این رسانه گزارش داده بود آمریکا به دنبال تحمیل تعهدات بیشتر بر ایران طی گفتگوهای آتی موسوم به برجام ۲ و ۳ است.
 
پرس‌تی‌وی همچنین از عدم رفع کامل همه تحریم‌ها خبر داده و تصریح کرده بود که آمریکا فرایند راستی آزمایی مورد نظر ایران را نپذیرفته است. رسانه برون مرزی صداوسیما همچنین به نقل از منابع آگاه خود گزارش داده بود که آمریکا قصد لغو تحریم‌ها را ندارد بلکه در پی رفع موقت آنها است.
 
با این حال عباس عراقچی که ریاست هیات ایرانی در وین را بر عهده دارد، بارها از در مقام پاسخ به اخبار پرس‌تی‌وی برآمده و بدون تکذیب محتوای اخبار پرس‌تی‌وی با یک توییت به این خبرها واکنش نشان داد و نوشت: «نمی‌دانم منبع مطلع پرس تی وی در وین کیست، اما هر که هست اصلا مطلع نیست.»
 
پس از آن نیز حساب کاربری پرس‌تی‌وی در توییتر خطاب به عراقچی نوشت: بهتر است آقای عراقچی به جای زیر سوال بردن اعتبار منبع خبری پرس‌تی‌وی، اعلام کند که دقیقا کدام بخش از اطلاعات ارائه شده توسط این منبع مخدوش است. پرس‌تی‌وی پیگیر شنیدن پاسخ عراقچی است.
 
البته پس از مدتی یک مقام زن در وزارت خارجه آمریکا با تشریح مواقع دولت بایدن در مذاکرات وین، عملا تمام اخبار منتشرشده از سوی پرس‌تی‌وی را تایید کرد. عملکرد حرفه‌ای و روشنگرانه این رسانه نقش بسیار مهمی در خنثی سازی عملیات روانی رسانه‌های حامی غرب در داخل کشور داشت.
 
فشار دولت روحانی و استقلال مالی شبکه‌های برون مرزی
وی در سال‌های تصدی معاونت برون مرزی صداوسیما با وجود فشارهای بین‌المللی توانست موفقیت‌هایی در این مسئولیت به دست آورد. از مهم‌ترین چالش‌های جبلی در دوران تصدی معاونت برون مرزی صداوسیما، فشار مالی از جانب دولت بود. به موجب سیاست‌های دولت تدبیر و امید، قطع بعضی از شبکه‌های برون مرزی صداوسیما در دستور کار قرار گرفت. 
 
به واسطه فشارهای دولت روحانی، مدتی شبکه پرس‌تی‌وی، سحر و حتی آی‌فیلم را قطع شدند. 
 
این موضوع موجب انتقاد فعالین رسانه‌ای شد. پیمان جبلی در واکنش به این رفتار دولت در نشستی در دانشگاه تهران گفته بود: مسببان این مشکلات، بدانید که فقط سر صداوسیما را نمی‌برید بلکه به قدرت دفاعی و بازدارندگی کشور هم لطمه می‌زنید، چرا لجبازی و چرا گروکشی؟
 
 با طرح این بحث‌ها و انتقادات، کار استقلال بودجه‌ای این شبکه‌های تلویزیونی در مجلس توسط نمایندگان مورد پیگیری قرار گرفت.
 
با حمایت سازمان و مجلس و نهادهای دیگر طرح استقلال‌مالی شبکه‌های برون مرزی در مجلس تصویب شد.
 
با وجود تمام فشارها در دوران تصدی پیمان جبلی، کیفیت برنامه‌های برون مرزی سیما افزایش پیدا کرد. در همین دوره پرس تی وی و العالم و چند شبکه دیگر به صورت HD در دسترس مخاطبین قرار گرفت.