هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
دوشنبه، 25 تير 1403
ساعت 08:56
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 24 شهريور 1400 ساعت 19:16
چهارشنبه 24 شهريور 1400 19:13 ساعت
2021-9-15 19:16:03
شناسه خبر : 351055
در سال‌های اخیر و به واسطه غلبه نگرش سیاسی بر مساله هسته‌ای، اشکالات جدی در روابط جمهوری اسلامی و آژانس ایجاد شده بود که طی آن ایران بدون بهره‌مندی از کمک‌ها و حمایت‌های فنی آژانس، صرفا در جایگاه متهم و پاسخگو قرار گرفته بود
در سال‌های اخیر و به واسطه غلبه نگرش سیاسی بر مساله هسته‌ای، اشکالات جدی در روابط جمهوری اسلامی و آژانس ایجاد شده بود که طی آن ایران بدون بهره‌مندی از کمک‌ها و حمایت‌های فنی آژانس، صرفا در جایگاه متهم و پاسخگو قرار گرفته بود
گروه سیاسی-رجانیوز: سفر رافائل گروسی به تهران ابعاد مختلفی داشت که در دو روز گذشته با تلاش گسترده جریان تحریف برای وارونه‌نمایی از دستاوردهای این سفر، وجوه مهم این رویداد از نظرها دور ماند. روز گذشته رجانیوز در مطلبی تحلیلی به بررسی ابعاد تصمیم جدید جمهوری اسلامی برای دوربین‌های نظارتی و تفاوت آن با اقدام پر اشکال دولت قبل پرداخت که این مطلب را می‌توانید اینجا بخوانید.
 
اما این سفر ابعاد ناگفته‌ای داشته که در نوع خود بسیار حیاتی بوده و برای برقراری تعادل در رفتار آژانس تا حد زیادی موثر و تعیین کننده است:
 
اول/ رابطه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با کشورهای عضو، رابطه‌ای دو سویه و مبتنی بر منافع دو طرف طراحی شده است. در سال‌های اخیر و به واسطه غلبه نگرش سیاسی بر مساله هسته‌ای، اشکالات جدی در روابط جمهوری اسلامی و آژانس ایجاد شده بود که طی آن ایران بدون بهره‌مندی از کمک‌ها و حمایت‌های فنی آژانس، صرفا در جایگاه متهم و پاسخگو قرار گرفته بود. در سفر گروسی به تهران، مدیرکل آژانس این پیام را از جمهوری اسلامی دریافت کرده که سطح همکاری و تعامل ایران با آژانس از این پس طبق قواعد این نهاد به صورت دو طرفه تنظیم خواهد شد. همچنین اعلام شده که جمهوری اسلامی بر مطالبه جدی حمایت‌های فنی آژانس تاکید داشته و اجرای یک‌طرفه تعهدات را سازنده نمی‌داند.
 
دوم/ به مدیرکل آژانس تاکید شده است که اطلاعات دریافتی این نهاد که تا کنون عمدتا به منظور «اعتمادزدایی» دریافت می‌شده و مبنای گزارش‌های مخرب قرار می‌گرفته، از این پس تنها با هدف «ابهام‌زدایی» در اختیار آژانس قرار خواهد گرفت و رفتار این نهاد با اطلاعات دریافت شده از ایران، بر تعاملات بعدی اثرگذار خواهد بود.
 
سوم/ به مدیرکل آژانس اخطار داده شده تا استفاده از اطلاعات نادرست و مخدوش علیه برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی که عمدتا از سوی دشمنان به آژانس تحمیل می‌شود را متوقف کرده و در گزارش‌های خود تنها بر اطلاعاتی تکیه شود که از مسیر فنی و علمی استاندارد آژانس به دست آمده باشد. گروسی متقاعد شده تا روند قبلی درباره تهیه گزارش‌های آژانس دچار اشکالاتی بوده که نیازمند اصلاح است.
 
به نظر می‌رسد دولت سیزدهم عزم جدی برای بهره‌مندی حداکثری از امکانات و حمایت‌های فنی آژانس دارد و بر خلاف دولت قبل، ارتباط یک سویه و مخرب از سوی آژانس را نیازمند تعدیل و تنظیم مجدد می‌داند. این پیام در نشست تهران صراحتا به مدیرکل آژانس منتقل شده است.


 

 

 

 

https://zamzam.ir/#home