هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
سه شنبه، 9 خرداد 1402
ساعت 09:00
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 17 شهريور 1400 ساعت 13:20
چهارشنبه 17 شهريور 1400 13:16 ساعت
2021-9-8 13:20:32
شناسه خبر : 350864
 اداره زندان های رژیم صهیونیستی امروز جزئیات تازه ای را از فرار شش زندانی فلسطینی از زندان جلبوع در سرزمین های اشغالی فاش کرد.
اداره زندان های رژیم صهیونیستی امروز جزئیات تازه ای را از فرار شش زندانی فلسطینی از زندان جلبوع در سرزمین های اشغالی فاش کرد.
گروه بین الملل-رجانیوز: تحقیقات اولیه سازمان زندان های اسرائیل نشان داده است که حدود ساعت ۱:۳۰ دقیقه شب، این شش زندانی وارد حمام سلول خود شدند و پس از برداشتن یکی ازدریچه های فلزی موجود در کف زندان، یکی پس از دیگری وارد دهانه باریک منتهی به تونل شدند و تا چند ده متر تا دهانه تونل خزیدند که با دیوار زندان چند متر فاصله داشته وزیر برج مراقبت بوده است و از آنجا لباس های خود را عوض کرده و به فرار خود ادامه داده اند.
 
ارزیابی ها همچنین نشان داده است که زندانیان پس از خروج از دهانه بیرونی تونل، با یک خودرو فرار کرده اند و ساعت ۱:۴۹ دقیقه بامداد اداره پلیس تماسی از یک اسرائیلی دریافت کرده بود مبنی بر اینکه که یک فرد مشکوک را هنگام رانندگی دیده که وسایلی نیز در دست داشته است.
 
حدود ساعت ۲ شب، نیز تماس دیگری به پلیس رسیده و فردی دیگر در همان منطقه پلیس را از  دیدن یک فرد مشکوک مطلع کرده بود
 
ساعت ۲:۱۴ نیز جانشین فرمانده پلیس بیسان، زندان را در جریان حادثه قرار داد و در ساعت ۳:۲۹ شب، گزارشی از مفقودی سه زندانی دیگر دریافت گردید.
 
براساس این گزارش ها، کوتاهی تنها از جانب اداره زندان ها و پلیس نبوده بلکه موضوع با ساختمان زندان نیز در ارتباط بوده است به طوری که فونداسیونی که دیوارهای زندان در سال ۲۰۰۴ میلادی روی آن ساخته شد، به اندازه کافی ضخیم نبود و چه بسا لایه بتنی بسیار نازکی بوده و زیر آن فضایی بوده که به زندانیان اجازه داده بدون حفاری زیاد، بتوانند فرار کنند.
 
گزراش های اسرائیل همچنین حاکی است که اداره زندان ها نقطه ضعف اتاقک توالت را مشخص نکرده در حالی که می بایست به این موضوع پی می بُرد زیرا در سال ۲۰۱۴ میلادی نیز اسرای فلسطینی تلاش کرده بودند با حفر تونل از طریق توالت فرار کنند.
 
سوال های دیگری هم مطرح هست و آن  اینکه چگونه بازرسی های معمول در زندان باعث یافتن دهانه تونل نشده است؟ چگونه زندانیان توانستند به ابزار حفاری دستری پیدا کنند؟ چرا اداره اطلاعات اسرائیل که سه نفر از شش زندانی را رده بالا می دانست، چنین احتمالی را براورد نکرد و یا به نیت آنها پی نبرد؟
 
سایت آکسیوس آمریکا نیز در این باره نوشت: شش زندانی ساعت ۱:۳۰ دقیقه بامداد روز یکشنبه از طریق تونلی که شروع آن از حفره ای زیر سلول شماره پنج زندان جلبوع بوده  و انتهای آن پنجاه متر با دیوار بیرونی زندان فاصله داشته، فرار کردند.
 
براساس نوشته این سایت، روز یکشنبه ۲۴ ساعت پیش از فرار زندانیان، زکریا الزبیدی عضو جنبش فتح، خواستار تغییر سلول و انتقال به سلولی شده بود که پنج زندانی جنبش جهاد اسلامی در آن حبس بودند. این درخواست غیرمعمول بود اما هیچ شکی را ایجاد نکرد.
 
گفتنی است فرار شش تن از اسرای فلسطینی دربندِ رژیم صهیونیستی به خبر اول در سرزمین‌های اشغالی تبدیل شده و رسوایی بزرگی را برای دستگاه امنیتی این رژیم به بار آورده است.
 
 روزنامه صهیونیستی جروزالم پست نوشت که اسرای فلسطینی با یک قاشق زنگ‌زده تونلی در زندان حفر و فرار کرده‌اند. اسرای فلسطینی این قاشق را ماه‌ها به‌دور از دید زندان‌بان‌ها پشت یک کاغذی پنهان کرده بودند.
 
پنج تن از زندانیان فراری از اعضای جنبش جهاد اسلامی فلسطین هستند و ششمی نیز زکریا الزبیدی است که از فرماندهان سابق گردان‌های الاقصی است.
 
رسانه‌های صهیونیستی گزارش دادند که اسرای فلسطینی زمانی موفق به فرار از زندان شده‌اند که نگهبان زندان در برج دیده‌بانی خواب بود.
 
فرار این شش تن تأثیری گسترده در افکار عمومی فلسطین اشغالی گذاشته است و برخی از مخالفان حکومت فعلی با راه افتادن در مناطق نزدیک به زندان، برای تمسخر فریاد می‌زنند: زکریا، کجایی؟
 
همزمان با دستور مقامات صهیونیستی درباره ممنوعیت درز اطلاعات فرار اسرای فلسطینی، فایل صوتی مکالمه یک کشاورز صهیونیست که برای اولین بار اسرای فراری را مشاهده کرده بود، جنجال دیگری به‌پا کرده است.
 
این کشاورز در تماس با مرکز پلیس می‌گوید عربی (فلسطینی) را با ظاهری غیرعادی، بدون کفش و سطل به دست دیده است. این صهیونیست با تعجب از مشاهده اسیر فلسطینی به پلیس می‌گوید که احتمالاً از زندانیان فلسطینی است و بهتر است با زندان جلبوع تماس بگیرد که مأمور پلیس اظهارات او را جدی نمی‌گیرد.
 
هم‌‌اکنون بین پلیس و اداره زندان‌های اسرائیل بر سر اینکه این اسرا در چه ساعتی فرار کرده‌‌اند اختلاف نظر است، ولی آنچه مسلم است دوربین‌‌های زندان لحظه فرار این شش اسیر را ثبت کرده‌اند ولی مأموران صهیونیست به آن حساسیتی نشان نداده‌اند.