هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 17 شهريور 1400 ساعت 10:17
چهارشنبه 17 شهريور 1400 10:15 ساعت
2021-9-8 10:17:38
شناسه خبر : 350827
وزیر امور خارجه کشورمان گفت: آمریکا طی دو دهه گذشته مسبب و مسئول نابسامانی‌های کنونی در افغانستان است.
وزیر امور خارجه کشورمان گفت: آمریکا طی دو دهه گذشته مسبب و مسئول نابسامانی‌های کنونی در افغانستان است.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از وزارت امور خارجه، در گفتگوی تلفنی حسین امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان با حامد کرزی رئیس‌جمهور سابق افغانستان، آخرین تحولات این کشور مورد گفتگو و تبادل نظر قرار گرفت.
 
وزیر امور خارجه کشورمان در این گفتگو بر سیاست اصولی جمهوری اسلامی ایران مبتنی بر گفتگو میان تمام گروه‌ها با هدف تشکیل یک دولت فراگیر در افغانستان که بازتاب‌دهنده ترکیب قومی و جمعیتی این کشور باشد تأکید کرد و افزود: افغانستان تنها از این طریق می‌تواند به صلح پایدار برسد.
 
امیر عبداللهیان تأکید کرد: جمهوری اسلامی ایران خواستار افغانستانی عاری از جنگ و تروریسم می‌باشد.
 
وزیر خارجه افزود: جمهوری اسلامی ایران مرزها و گذرگاه‌های مرزی خود با افغانستان را برای تسهیل وضعیت فعلی در این کشور باز نگه می‌دارد و تجارت را ادامه خواهد داد.
 
امیرعبداللهیان خاطر نشان کرد: آمریکا طی دو دهه گذشته مسبب و مسئول نابسامانی‌های کنونی در افغانستان است. در عین حال این نظر و اراده مردم افغانستان است که باید به این وضعیت پایان داده و محقق گردد.
 
«حامد کرزی» رئیس‌جمهور اسبق افغانستان نیز در این تماس تلفنی، اظهار کرد: بزرگان افغانستان برای عبور از این وضعیت نهایت تلاش خود را انجام می‌دهند و هدف اصلی تحقق خواست و اراده مردم افغانستان است.
 
رئیس‌جمهور اسبق افغانستان ضمن تقدیر از مواضع و مساعی بکار گرفته شده از سوی جمهوری اسلامی ایران تأکید کرد: همراه با دیگر بزرگان و ریش سفیدان، با گروه‌های مختلف از جمله طالبان در حال رایزنی هستند و از جمهوری اسلامی ایران هم در خواست دارند کمافی‌السابق کمک‌های خود را در راستای تسهیل این امر ادامه دهد.