هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 14 شهريور 1400 ساعت 14:17
يكشنبه 14 شهريور 1400 13:30 ساعت
2021-9-5 14:17:11
شناسه خبر : 350771
نماینده مردم تهران در مجلس گفت: طی یک سال اخیر تعداد زیادی از مدیران این صندوق بازداشت شده‌اند و حق مجلس است که بداند در این مجموعه که این همه مدیر بازداشتی دارد، چه اتفاقی می افتد.
نماینده مردم تهران در مجلس گفت: طی یک سال اخیر تعداد زیادی از مدیران این صندوق بازداشت شده‌اند و حق مجلس است که بداند در این مجموعه که این همه مدیر بازداشتی دارد، چه اتفاقی می افتد.

گروه سیاسی - رجانیوز: نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی با تشریح تخلفات صورت گرفته در سازمان بنادر و دریانوردی گفت که در این سازمان حقوق‌های نجومی جریان داشته و به بهانه های مختلف پاداش‌های فصلی و سالانه بی حساب و کتاب پرداخت می‌شود.

 

به گزارش ایسنا، علی خضریان در جلسه علنی امروز مجلس به عنوان متقاضی تحقیق و تفحص از عملکرد سازمان بنادر و دریانوردی گفت: طی مدت گذشته شکایاتی در کمیسیون اصل نود در مورد برخی تخلفات در سازمان بنادر مطرح شد که بخشی از آن ها در حال رسیدگی در کمیسیون اصل ۹۰ است منتها امکان بررسی بخشی دیگر در  این کمیسیون وجود ندارد و باید نمایندگان اختیاراتی داده تا درکمیسیون عمران مورد بررسی قرار گیرد. حال اینکه بنا به اطلاعات واصله در سال های اخیر در سازمان بنادر و دریانوردی تخلفات عدیده ای صورت گرفته و نگرانی های فراوانی را ایجاد کرده است.

 

وی ادامه داد: هیات عامل این سازمان می تواند هر تصمیمی که بخواهد، بگیرد و عملاً هیچ نظارتی بر این سازمان وجود ندارد. هیات عامل سازمان اختیارات فراوانی دارد و طبق اخبار رسیده در سنوات گذشته بدون هیچ مزایده و یا مناقصه‌ای و بر اساس روابط، محوطه‌های بندری و اسکله‌ها را واگذار کرده که مفسده های بسیاری را به همراه داشته است. نظارت پذیری این سازمان عمیقا ضعیف بوده و در حاشیه ای قرار گرفته که از چشم نظارتی مجلس و دستگاه های نظارتی دور بوده است و بسیاری از پرداختی‌ها از محل وجوه اداره شده سازمان به عنوان یکی از کانون‌های مفسده، حساب و کتاب درستی ندارد.

 

سخنگوی کمیسیون اصل نود در ادامه به تشریح برخی موارد تخلف در سازمان بنادر و دریانوردی به ترتیب زیر پرداخت:

۱- مطابق اخبار واصله ۷۰ درصد بزرگترین بندر نفتی ایران (بندر نفتی خلیج فارس) به فردی سپرده‌ شده که یکی از بزرگترین بدهکاران بانکی کشور است. ظاهرا تمامی کسانی که تصمیم‌گیرنده در این واگذاری بوده اند (هیات عامل سازمان)، اکنون عضو هیات مدیره و سهامدار این شرکت هستند که در این صورت ردپای رانت و تبانی به خوبی در این واگذاری به چشم می خورد و به طور حتم مجلس باید رسیدگی کند که این اطلاعات تا چه اندازه صحت دارد و عجیب تر آنکه واگذاری ابتدا ۲۵ ساله بوده و با یک برگ کاغذ و بدون هیچ حساب و کتابی، قرارداد این شرکت را نیز به ۴۰ سال افزایش داده‌اند.

 

۲- در اقدامی عجیب مدیرکل سابق فناوری اطلاعات سازمان بنادر و دریانوردی، علیرغم هزینه کرد میلیاردها تومان جهت بکارگیری تجهیزات جدید و جمع کردن کل سرورهای مستقر در بنادر، ظاهراً کلیه اطلاعات حیاتی این سازمان که در سازمان بنادر هم در حوزه مقابله با تحریم های ظالمانه علیه نظام جمهوری اسلامی لازم و ضروری بوده، این اطلاعات از سازمان را از دست داده و اکنون بسیاری از اطلاعات مالی در سازمان بنادر و دریانوردی قابل برگشت نیست که از جمله آن اطلاعات سندهای مالی شرکت‌های کشتیرانی است که با بحران مواجه شده و در تسویه حساب با مشتریان خود گرفتار مانده‌اند. بسیاری از دلسوزان حوزه بندری و دریایی معتقدند این اقدام عمدی بوده و برای سرپوش گذاردن بر سوءمدیریت‌ها و فساد کلان در این مجموعه رخ داده است. برآورد اولیه آسیب به بنادر در پی این اتفاق ۱۰۰۰ میلیارد تومان تخمین زده شده است.

 

۳- سازمان بنادر و دریانوردی به هیچ وجه حاضر به درج فیش حقوقی و سطح پرداختی به مدیران خود در سامانه شفافیت نیست. در این سازمان همچنان حقوق‌های نجومی جریان داشته و به بهانه های مختلف پاداش‌های فصلی و سالانه بی حساب و کتاب پرداخت می‌شود. سفرهای خارجی بی ضابطه و فراوانی نیز به خرج شرکت‌های بندری و دریایی در این سازمان به وفور انجام می گیرد که می تواند مورد بررسی ما در هیات تحقیق و تفحص قرار گیرد.

 

۴- ریشه بسیاری از مفاسد سازمان بنادر و دریانوردی را باید در صندوق بازنشستگی این سازمان و شرکت‌های وابسته به آن جستجو کرد. طی یک سال اخیر تعداد زیادی از مدیران این صندوق بازداشت شده‌اند و حق مجلس است که بداند در این مجموعه که این همه مدیر بازداشتی دارد، چه اتفاقی می افتد و دستگاه نظارتی موظف است به این موضوع ورود کند. بخش خصوصی حاضر در بنادر کشور عمیقا نسبت به شکل گیری رویه‌های غلط از جمله شریک شدن اجباری برخی اعضای هیأت عامل در شرکت‌ها به عنوان شرط تمدید قراردادهای اپراتوری و خدمات بندری در عذابند و به گونه ای سازمان را تبدیل به سازمانی برای پیشبرد کارهای خصوصی خود کرده اند. سوال مهم اینجاست که چرا وجوه اداره شده سازمان بنادر که حاصل درآمدهای کلان ارزی است، هرگز حسابرسی دقیقی نمی شود؟ این وجوه بسیار فراتر از تصور بوده و سازمان بنادر و دریانوردی را متاثر از این درآمد کلان به کانونی برای زد و بندهای سیاسی بدل ساخته است. همچنین طبق اخبار واصله، دهها منزل مسکونی در مناطق شمالی تهران که ارتباطی به محل کار مدیران سازمان که در مناطق دریایی جنوب یا شمال کار می کنند، ندارد، به رقم‌های بسیار نازل و اقساطی به برخی اعضای هیأت عامل و مدیران کلان سازمان واگذار شده و هیچکس پاسخگو نیست.

 

۵- مطابق اظهارات دلسوزان، سازمان بنادر و دریانوردی در یک فقره میلیون ها دلار پول را در قالب خریدهای سازمان بازنشستگی به حساب فردی واریز کرده و نامبرده پس از دریافت همه این مبلغ از کشور متواری شده است و مشخص نیست سرنوشت این پول بیت المال به کجا رسیده است! این موضوع و موضوعات مشابه که متواتر گزارش شده است باید با دقت بیشتری مورد بررسی قرار گیرد.

 

۶- باید بررسی شود واگذاری اخیر اراضی در بندر شهید رجایی به شرکتی به نام "دریا پیکر" با چه ماهیتی صورت گرفته است. این شرکت که در واقع متعلق به برخی مدیران عالی سازمان بنادر و دریانوردی است در اقدامی عجیب و غیرقابل باور به مدت سه سال از بوشهر به بندر شهید رجایی آورده می‌شود و گفته می شود بدون ریالی سرمایه‌گذاری و فقط با تجهیزات سازمان، سالی ۱۲۰ هزار کانتینر به این شرکت واگذار و درآمدی معادل ۶۰۰ میلیلیارد تومان نصیب آن شده است. درصورت صحت خبر، به عبارتی کار نگهداری و بارگیری با تجهیزات سازمان بنادر ولی با فاکتور شرکت دریا پیکر انجام می گیرد و در بندر شهید رجایی به این شرکت محوطه ای داده شده و کار تخلیه و بارگیری را بدون تکمیل محوطه شروع کرده است.

 

۷- ضمن اینکه بررسی های میدانی حاکیست، سازمان بنادر در عمل به مسئولیت‌های اجتماعی خود در جنوب کشور و در استان های محروم بوشهر و هرمزگان انجام نداده و در استانی که بیش از ۸۰ درصد درآمدش را از آن کسب می‌کند، حاضر نیست ۲۰ کیلومتر راه دسترسی مناسب فراهم کند و یا نقش متقابل بندر به شهر همجوار خویش را ایفا کند.

 

خضریان در پایان بعد از تشریح این موارد تاکید کرد که تصمیم نمایندگان برای تحقیق و تفحص از سازمان بنادر و دریانوردی می تواند نقطه تاریکی در مجموعه ای را اصلاح کند که زیرنظر دستگاه های نظارتی نبوده است علاوه بر این با متخلفان برخورد شود.

  

 

 

 

https://zamzam.ir/#home