هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
يكشنبه، 27 خرداد 1403
ساعت 19:00
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 10 شهريور 1400 ساعت 10:12
چهارشنبه 10 شهريور 1400 09:59 ساعت
2021-9-1 10:12:56
شناسه خبر : 350725
رئیس جمهور آمریکا در اولین سخنرانی خود بعد از پایان یافتن اشغال افغانستان، عملیات مفتضحانه خروج از این کشور را ماموریتی فوق‌العاده خواند.
رئیس جمهور آمریکا در اولین سخنرانی خود بعد از پایان یافتن اشغال افغانستان، عملیات مفتضحانه خروج از این کشور را ماموریتی فوق‌العاده خواند.

گروه بین الملل-رجانیوز: رئیس جمهوری ایالات متحده که یک روز پس از خروج آخرین نیروی نظامی آمریکا از افغانستان صحبت می کرد، با اشاره به این که «من قصد نداشتم این جنگ را برای همیشه تمدید کنم» اظهار داشت، هموطنان آمریکایی، جنگ در افغانستان اکنون به پایان رسیده است.

 

رئیس جمهوری آمریکا خطاب به مردم این کشور گفت، تصمیم خروج، تنها درباره افغانستان نبود، بلکه در خصوص پایان دادن به دوره عملیات‌های نظامی بزرگ برای دوباره ساختن کشورها بود.

 

جو بایدن گفت، من چهارمین رئیس جمهوری بودم که با این مسئله مواجه بودم که چه زمانی این جنگ را تمام کنم. من در جریان مبارزات انتخابات ریاست جمهوری، به مردم آمریکا متعهد شده بودم که این جنگ را تمام خواهم کرد. امروز من وعده‌ام را محقق کردم.

 

رئیس جمهوری آمریکا تصریح کرد، معتقدم که با استقرار هزاران سرباز آمریکایی و صرف میلیاردها دلار در افغانستان، امنیت و ایمنی آمریکا افزایش نخواهد یافت.

 

او در ادامه دولت قبلی آمریکا را متهم کرد با انجام توافق با گروه طالبان باعث شد تا این گروه به قدرتی برسد که در ۲۰ سال گذشته سابقه نداشته است.

 

جو بایدن گفت٬ توافق دولت دونالد ترامپ با طالبان باعث شده بود که در ماه ژانویه سال جدید میلادی، یعنی زمان روز کار امدن دولت او، این گروه بتواند نیمی از افغانستان را تصرف کند.

 

بایدن می‌گوید توافق دولت قبلی آمریکا چاره ای برای او باقی نگذاشته بود جز این که آن را به اجرا بگذارد.

 

رئیس جمهوری آمریکا اضافه کرده است که او می‌بایست یا به توافق دولت دونالد ترامپ با طالبان پایبند می‌ماند یا نیروی جدید به افغانستان اعزام می‌کرد، اما او گزینه اول را انتخاب کرد.

 

با این حال منتقدان دولت جو بایدن می‌گویند او می‌توانست خروج نیروها را زودتر و منظم تر انجام دهد.

 

رئیس جمهور آمریکا روز سه‌شنبه این انتقادات را رد کرد و گفت که چنین دیدگاه‌هایی را قبول ندارد.

 

جو بایدن گفت، همه چیز تغییر کرده بود. رئیس جمهوری قبل از من با طالبان توافق کرده بود. حمله طالبان در راه بود.

رئیس جمهوری آمریکا در ادامه اظهارات خود بار دیگر از عملیات تخلیه افراد از فرودگاه کابل تمجید کرد و گفت، چنین عملیاتی در تاریخ سابقه نداشته است.

 

به گفته مقام‌های دولت جو بایدن در جریان عملیات تخلیه افراد از فرودگاه کابل، نیروهای آمریکایی حدود ۱۲۲ هزار نفر از جمله نزدیک به شش هزار آمریکایی را تخلیه کردند.

 

جو بایدن گفت آمریکا تا به حال حداقل ۱۰۰ هزار افغان را از کشورشان خارج کرده اما به گفته او این پایان کار نیست. او گفت که فقط به حرف طالبان بسنده نخواهد کرد بلکه رفتار و کردار آنها در خصوص تعهدشان برای اجازه خروج مردم از کشور را ملاک قرار خواهد داد.

 

رییس جمهوری آمریکا گفت که چین و روسیه دوست داشتند که آمریکا یک دهه دیگر در افغانستان باقی بماند. جو بایدن همچنین گفت که خطر تروریسم تغییر کرده است. او ادامه داد: کار ما با گروه داعش تمام نشده است.