هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 30 مرداد 1400 ساعت 18:32
شنبه 30 مرداد 1400 17:55 ساعت
2021-8-21 18:32:00
شناسه خبر : 350535
اظهارات نمایندگان موافق و مخالف در ارتباط با وزرای کابینه آیت‌الله رئیسی و برنامه‌هایشان، با اظهار نظر در رابطه با حسین باغگلی وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش آغاز شد.
اظهارات نمایندگان موافق و مخالف در ارتباط با وزرای کابینه آیت‌الله رئیسی و برنامه‌هایشان، با اظهار نظر در رابطه با حسین باغگلی وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش آغاز شد.

گروه سیاسی-رجانیوز: پس از اظهارات نماینده‌های موافق و مخالف کابینه و برنامه‌های آیت‌الله رئیسی و همچنین سخنرانی رئیس‌جمهور در صحن علنی، صحبت‌های نمایندگان در ارتباط با وزرای کابینه و برنامه‌هایشان، با اظهار نظر در رابطه با حسین باغگلی وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش آغاز شد.

 

بر همین اساس، رضا حاجی پور در نشست علنی نوبت عصر امروز (شنبه 30 مرداد) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی دولت سیزدهم، گزارش کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس درخصوص برنامه های حسین باغگلی وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش دولت سیزدهم را قرائت کرد.

 

متن گزارش بدین شرح است:

هیأت رئیسه محترم مجلس شورای اسلامی با سلام احترام؛
مستند به ماده (۲۰۲) آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، به پیوست گزارش کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری در خصوص بررسی صلاحیت و برنامه های ارائه شده آقای حسین باغگلی وزیر پیشنهادی وزارت آموزش و پرورش به منظور قرائت در صحن علنی ارائه می شود.
 
 گزارش کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری در خصوص بررسی صلاحیت و برنامه های ارائه شده آقای حسین باغکلی وزیر پیشنهادی وزارت آموزش و پرورش مقدمه: وزارت آموزش و پرورش از مهمترین وزارتخانه های کشور از نظر تعداد ادارات مستقل شهر ستان و منطقه (۹۳۰ مورد) و حجم بالای نیروی انسانی مشغول بکار و همچنین حساس ترین وزارتخانه در تربیت فرزندان جامعه و آینده سازان کشور است. پر واضح است مدیریت مجموعه ای با حدود یک میلیون نیروی انسانی فرهیخته که به تعلیم و تربیت فرزندان جامعه مشغول می باشند، امری بسیار مهم و حساس است.
 
خوشبختانه با تاکیدات مقام معظم رهبری، سند تحول بنیادین آموزش و پرورش تدوین و تصویب شده است و در واقع ریل گذاری لازم برای ارتقاء آموزش و پرورش فراهم گردیده است. نیاز امروز اجرای سند تحول به طور متوازن، با در نظر گرفتن شرایط روز است که نیازمند مجریان هوشمند و با تجربه و توانمند است.
 
لازم است مدیریت آموزش و پرورش کشور، با سرعت و دقت به ارائه برنامه های اجرایی و عملی بپردازد و با شناسایی موانع، در جهت رفع آنها گام بردارد. از سوی دیگر، با توجه به آسیب های محیطی که ممکن است بر جسم و روح فرزندان این مملکت صدمه وارد نماید، وزارت آموزش و پرورش به عنوان نهاد رسمی متولی آموزش و پرورش، موظف است نسبت به تعمیق تربیت صحیح و پرورش مناسب از سن خرد سالی تا سن جوانی، اهتمام جدی داشته باشد و این سنگینی وظیفه وزیر مربوطه را نشان می دهد. با شیوع بیماری کرونا کودکان ما بدترین تاثیرات را بخاطر دوری از اجتماعات و تعطیلی بلند مدت مدارس متحمل شدند که جبران آن نیازمند چاره اندیشی عاجل است. محرومیت حدود سه میلیون دانش آموز از ابزار هوشمند ارتباطی، بار سنگینی بر تن رنجور آموزش و پرورش کشور می باشد.
 
با توجه به اهمیت موضوع، کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری با دقت و وسواس خاص، صلاحیت وزیر پیشنهادی وزارت مهم آموزش و پرورش را بررسی نمود که نتیجه این بررسی، مطالعه و استعلام مدارک تحصیلی ایشان از وزارت عتف، به شرح زیر تقدیم می گردد:
 
بخش اول: انطباق مدارک و سوابق وزیر پیشنهادی
جناب آقای حسین باغگلی وزیر پیشنهادی وزارت آموزش و پرورش مدرک دکتری خود را در رشته علوم تربیتی از دانشگاه فردوسی مشهد أخذ نموده اند. اگر چه تحصیلات دانشگاهی ایشان مرتبط با وزارت آموزش و پرورش است ولی به دلیل فقدان سوابق اجرایی و مدیریتی در آموزش و پرورش رسمی کشور و عدم ارتباط استخدامی و کاری با آن و عدم آشنایی، توانایی و تخصص لازم را در مدیریت و راهبری وزارت آموزش و پرورش دارا نمی باشد.
 
در سوابق ایشان تدریس در مقاطع مختلف تحصیلی آموزش و پرورش وجود ندارد و فقط سه سال مدیر عامل بنیاد فرهنگی رضوی در مشهد مقدس بوده اند. دستاوردهای تحقیقاتی و اجرای طرح های پژوهشی که ایشان در برنامه ارائه شده خود به مجلس ذکر نموده است، محدود به بنیاد فرهنگی رضوی و مدارس امام رضا می باشد. در حالی که این مدارس خاص بوده و به صورت هیات امنایی اداره شده و با توجه به حمایت و نگاه ویژه به این مدارس، نمی توانند نمونه جامعی برای پیاده سازی الگوهای تعلیم و تربیت در کل کشور باشند.
 
بخش دوم: شرح توضیحات و تعهدات شفاهی وزیر پیشنهادی در کمیسیون
مباحث مطروحه ای شان در کمیسیون، ناظر به انتقاد از وضعیت موجود بوده و در مباحث مطروحه، تعهدات و راهکارهای اجرایی مناسب برای رفع این مشکلات ارائه نگردیده است. همچنین برای ارتقاء منزلت اجتماعی و بهبود معیشت معلمان بطوری که جوانان موفق فارغ التحصیل آموزش و پرورش، انگیزه داشته باشند که معلمی را با شوق و علاقه به عنوان شغل آینده خود انتخاب کنند، نظر و برنامه خاصی نداشتند.
 
بخش سوم: بررسی معیارهای عمومی برنامه وزیر پیشنهادی
انتظار می رفت برنامه وزیر پیشنهادی مفصل، دقیق و جامع باشد اما متاسفانه آنچه که بعنوان برنامه به مجلس ارائه شد، بسیار مختصر و بدون ورود به جزئیات است. از نقاط ضعف برنامه ایشان می توان به موارد زیر اشاره نمود:
 
١- عدم سنجش پذیری و قابل رصد نبودن برنامه های اجرایی ارائه شده:
یکی از شاخص ها و مولفه های یک برنامه، قابلیت رصد و نظارت توسط نهادهای نظارتی به ویژه مجلس شورای اسلامی است و این امر مهم از مسیر ارایه اقدامات مبتنی بر شاخص های کمی و دقیق میسر می شود. اما متاسفانه هیچ اقدام و فعالیت دارای شاخص کمی و کیفی در برنامه آقای باغگلی وجود ندارد و اساسا از آمار و اطلاعات و عدد و رقمی استفاده نشده است.
 
۲- عدم توجه به تأمین نیروی انسانی:
مسئله کمبود شدید نیروی انسانی در مهر ماه ۱۹۰۰ و سالهای آتی یکی از مسائل نگران کننده آموزش و پرورش است که ایشان با یک نگاه بسیار سطحی نسبت به آن، برنامه خود را این گونه اعلام داشته اند: «جبران کمبودهای فوری نیروی انسانی مورد نیاز از روش های تأمین زودبازده و کم آسیب کوتاه مدت». از آنجا که مسئله کمبود نیروی انسانی و طراحی راهکارهای مناسب و بهینه علمی برای تأمین نیروی انسانی شایسته در طی چند سال آینده یکی از مسائل مهم و راهبردی است، عدم برنامه ریزی و چاره اندیشی این مسئله، آموزش و پرورش را با بحران های سخت تر و طولانی مدت، بیش از پیش گرفتار خواهد کرد.
 
3- عدم آشنایی با نظام بودجه ریزی آموزش و پرورش:
ساختار ناصحیح بودجه آموزش و پرورش که نتیجه هر ساله آن کسری بودجه و مطالبات معوق معلمان است یکی از مسائل مهم آموزش و پرورش است که باید اصلاح گردد و بدون اصلاح آن عم ارتقاء کیفی و کمی امور ناممکن خواهد بود. این موضوع باعث تفاوت حقوق دریافتی فرهنگیان با سایر کارکنان و نارضایتی شدید معلمان از تبعیض موجود شده است. اما ایشان نسبت به این مسئله نیز برنامه ای ارائه ندادند که حکایت از عدم آشنایی کافی ایشان با ساختار و کلیات نظام بودجه ریزی در آموزش و پرورش دارد.
 
4- عدم ارائه برنامه خاص برای مدیریت و هدایت استفاده از بستر فضای مجازی:
استفاده از بستر مجازی یک موضوع راهبردی و همچنین تکلیف قانونی برنامه ششم است. رفع تهدیدات فضای مجازی موضوع مهمی است که در مورد چگونگی مواجهه با آن بویژه در شرایط کرونایی کشور، مطلبی بیان نشده است.
 
بخش چهارم: انطباق برنامه های ارائه شده با اسناد بالادستی
بخش مهمی از مواردی که ایشان از آنها به عنوان برنامه یاد کرده، در واقع برنامه نیستند، بلکه اهداف تعیین شده در سند تحول بنیادین آموزش و پرورش هستند که ایشان با همان ادبیات یا اندکی تغییر آنها را ذکر نموده اند. ایشان در بسیاری از موارد تفاوت میان هدف، وظیفه و برنامه را نادیده گرفته و بسیاری از اهداف و وظایف ذکر شده در سند تحول را به همان صورت کلی به عنوان برنامه ذکر نموده اند.
 
بخش پنجم: بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی
آنچه که می تواند برای آموزش و پرورش کشور مفید باشد، مدیری است که علاوه بر تسلط بر مفاهیم و مبانی نظری، با شناخت کافی از مسائل و چالشها، چگونگی عبور از بحران و تحقق اهداف و راهکارهای سند تحول را آگاهی داشته باشد. آموزش و پرورش امروز نیروی قوی میدانی می خواهد که چگونگی اجرای نظریات و راهکارها را تمرین کرده و تجربه داشته باشد که آقای باغگلی فاقد چنین ویژگی است.
 
ایشان سابقه معلمی و تدریس در مدارس دولتی را ندارند. حتی در دانشگاه فردوسی مشهد نیز عضو هیأت علمی آموزشی نبوده و عضو پژوهشی پژوهشکده مطالعات اسلامی در علوم انسانی آن دانشگاه محسوب می شوند. به عبارتی ایشان از میان جامعه بزرگ معلمان نبوده و صرفا به عنوان مدیر عامل در بنیاد فرهنگی رضوی و مدارس ذیل آن اشتغال داشته اند.
 
تغییر مکرر دیدگاههای ایشان در روزهای اخیر در خصوص محورهای برنامه ها و اهداف نیز نگرانی زیادی در بین نمایندگان در کمیسیون و جلسات نموده است که فقدان یک منظومه فکری و اجرایی را تداعی می کند.
 
نتیجه گیری (نظر نهایی کمیسیون)
با توجه به اهمیت وزارت آموزش و پرورش و مسائل و چالش های اساسی که بعضا نیاز به اقدام فوری دارند، در برنامه آقای باغ گلی، پیشنهادهای مناسبی برای حل این چالشهای اساسی دیده نشد. هر چند تحصیلات دانشگاهی ایشان با وزارت آموزش و پرورش مرتبط است و شناخت فلسفه تعلیم و تربیت از اندوخته های لازم برای معلمی می باشد اما ایشان تجربه و شناخت کافی از وزارت آموزش و پرورش نداشته و توان اجرایی لازم را ندارند.
 
بنابر این ضمن احترام به شخصیت و سوابق علمی آقای دکتر باغگلی و احترام به رئیس جمهور محترم جناب آقای دکتر رئیسی نسبت به معرفی ایشان، با توجه به برنامه های ارائه شده و سوابق وزیر پیشنهادی، در مجموع کمیسیون با پیشنهاد تصدی ایشان برای پست وزارت آموزش و پرورش، موافقت ننمود و ایشان را فاقد صلاحیت لازم برای مدیریت در این وزارتخانه مهم می داند.
 
پس از قرائت  گزارش کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس درخصوص برنامه های حسین باغگلی، هر کدام از نمایندگان موافق و مخالف وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش پشت تریبون آمده و دلایل خود برای موافقت یا مخالفت با باغگلی را عنوان کردند.
 
جلال رشیدی کوچی در نشست علنی نوبت دوم امروز (شنبه، 30 مردادماه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی صلاحیت باغگلی وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش در مخالفت با برنامه‌های ارائه شده از سوی وی گفت: در وهله اول ای کاش طرح شفافیت آرای نمایندگان به تصویب می‌رسید تا مزایای آن برای کشور مشخص شود.
 
نماینده مردم مرودشت و پاسارگاد و ارسنجان در مجلس شورای اسلامی در ادامه وزارت آموزش و پرورش را از بزرگترین و کلیدی‌ترین وزارتخانه‌های کشور دانست و گفت: مشکلات این وزارتخانه به اندازه خود آن حساس و بزرگ است و نیروهای فرهیخته و دانشمندی در آن فعالیت دارند که مشکلات آنها بر کسی پوشیده نیست.
 
وی در ادامه رتبه‌بندی فرهنگیان، معیشت و عزت آنها را از مهمترین مشکلات حوزه آموزش و پرورش دانست و افزود: کمبود 300 هزار نفر معلم، عدم اجرای سند تحول و عدم ارتقاء و استقلال دانشگاه فرهنگیان و همچنین مصرف‌گرا شدن این وزارتخانه نیز از مهمترین مشکلات است که به خواسته حق فرهنگیان باید برای حل آنها، فردی بزرگ، با تجربه و متخصص معرفی می‌شد که نشد .م
 
رشیدی کوچی ادامه داد: انتظار داشتیم فردی از بدنه آموزش و پرورش برای تصدی پست این وزارتخانه معرفی شود که سلسله مراتب را طی کرده باشد و به همه ابعاد آن تسلط کافی داشته باشد لذا امروز چشم صدها هزار نفر فرهنگی به این جلسه است و باید دغدغه اقشار مختلف فرهنگیان دیده شود.
 
این نماینده مردم در مجلس یازدهم در ادامه با بیان اینکه تا پیش از معرفی باغگلی شناختی از وی نداشتم، عنوان کرد: اما اکنون وی را جوانی انقلابی یافتم که البته این خصوصیات برای اداره وزارتخانه کافی نیست و علیرغم اینکه قطعا وی یکی از رویش‌های انقلاب است اما باید در جایگاه خود از او استفاده شود.
 
وی در ادامه خطاب به باغگلی اظهار کرد: شما تجربه و تخصص لازم را برای اداره وزارت آموزش و پرورش ندارید و اگر بر مسند این وزارتخانه تکیه بزنید بدنه آن با شما همکاری نخواهد کرد چرا که شما تنها مدیریت مجموعه‌ای با 8 هزار دانش آموز را داشته‌اید در حالی که تنها در مرودشت نزدیک به 8 هزار معلم و کادر آموزشی فعال است.
 
عضو کمیسیون امور داخلی و شوراهای مجلس در پایان با بیان اینکه خود شخص آقای باغگلی باید از این معرفی کنار می‌کشید، خاطر نشان کرد: مجلس انقلابی با قدرت در برابر وزرایی که احتمال می‌دهد در آینده ناکارآمد باشد، می‌ایستد و به آنها رأی اعتماد نمی‌دهد.
 
صدیف بدری دیگر نماینده مخالفت باغگلی نیز گفت: امیدواریم مجلس با دقت و سرعت بررسی وزرای پیشنهادی را در دستورکار قرار دهد زیرا جامعه بی صبرانه چشم انتظار تغییرات مثبت در حوزه های مختلف است و مجلس نقشی بی بدیل در تشکیل کابینه کارآمد دارد.
 
وی ادامه داد: جایگاه وزارت آموزش و پرورش به عنوان وزارتخانه ای پرمخاطب و عریض و طویل بر همگان آشکار و این وزارتخانه مامن سرمایه های فکری جامعه و محل رشد توسعه پایدار است و تردیدی نیست که کوچک ترین اخلال در نظام تعلیم و تربیت کشور می تواند بزرگ ترین خسارات را متوجه جامعه کند.
 
نماینده مردم اردبیل و نمین و نیر و سرعین در مجلس یازدهم با تاکید بر اینکه نگاه دولت به حوزه آموزش و پرورش باید ویژه باشد تا شاهد ثبات و برنامه ریزی درآن باشیم، ادامه داد: متاسفانه وزارت آموزش و پرورش طی دهه اخیر به وزارتخانه ای بی ثبات از نظر مدیریتی تبدیل شده و در حال حاضر نیز در انتخاب وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش نیز به این مهم توجه نشده است البته باغ گلی جوان خوش فکر و با دانشی است اما سوابق بسیار محدود ایشان با جایگاه حساس تعلیم و تربیت به هیچ وجه تناسب ندارد.
 
بدری با بیان اینکه باغ گلی سابقه اجرایی در حد مدیریت خرده دولتی هم ندارد، گفت: نباید وزارت آموزش و پرورش را به محلی برای آزمون و خطا تبدیل کنیم؛ اظهارات اخیر ایشان در مورد پرداخت حقوق به معلمان و زیر سوال بردن کیفیت آموزشی آن ها خاطر فرهنگیان را مکرر کرده است.
 
این نماینده مردم در مجلس یازدهم یادآور شد: آموزش و پرورش با مشکلات زیادی مواجه است، در حال حاضر سهم مدارس دولتی از ده ها رتبه برتر کنکور صفر است و باید پاسخ داد که چرا هیچ دانش آموزی موفق به قرار گرفتن در جمع نفرات برتر کنکور نمی شود در حالی که رهبر معظم انقلاب فرمودند نباید تفاوتی میان سطح تحصیل در این مدارس باشد.
 
عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تغییرات در هر مجموعه ای باید از درون آن شکل گیرد، ادامه داد: باغ گلی هرگز نمی تواند منشأ تحولات موثر در نظام تعلیم و تربیت باشد؛ وزیر آموزش و پرورش باید از بطن فرهنگیان کشور باشد و با گوشت و پوست و استخوان مشکلات آن ها را درک کند در این رابطه از نمایندگان انتظار داریم با رأی مخالف به وزیر پیشنهادی زمینه معرفی وزیری توانمند را فراهم کنند.
 
پس از بدری عنابستانی نماینده مردم سبزوار به‌عنوان موافق وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش پشت تریبون آمده و گفت: برنامه‌های باغگلی قابل دفاع است اما باید عنوان کرد وی و نسلی که به آن متعلق است مظلوم مانده است.
 
نماینده مردم سبزوار، جغتای، جوین، خوشاب و داورزن در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: 15 سال سن داشتم که جوانان 20 ساله در جبهه‌ها بدون سابقه وزارت و وکالت از میهن دفاع کردند؛ سابقه شهید کاوه را نمی‌دانم اما مدیریت و قدرت تصمیم‌گیری وی را دیده‌ام؛ مگر همت‌ها و باکری‌ها جز عشق و ایثار چیزی در کوله‌های خود داشتند.
 
وی ادامه داد: ژنرال‌های پرمدعا چه بر سر ملت‌ها آورده‌اند؟ آیا وقت آن نرسیده که از پیله بسته مدیریتی 40 ساله خارج شویم.
 
عنابستانی افزود: برخی می‌گویند کشور در شرایط حساسی است و فرصت آزمون و خطا وجود ندارد، باید به آنها گفت آیا در زمان جنگ شرایط بحرانی نبود؛ در این شرایط نیاز به افرادی شجاع، جوان، غیرمحافظه‌کار و کاری وجود دارد تا کشور را به سمت تغییر سوق دهند، وقتی نسیم تغییر بوزد، طوفان شجاعت شکل می‌گیرد.
 
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی نسل جوان گذشته 40 سال در مسند وزارت نشسته است اما نسل کنونی که دارای برنامه است خون‌ دل‌هایی از اصحاب صندلی و ژنرال‌های پرمدعا دیده است که می‌خواهند دست آنها از قدرت کوتاه باشد و این در حالی است که این نسل سکوت کرده است و چشمشان به بازماندگان خیبر است.
 
این نماینده مردم در مجلس یازدهم ادامه داد: مجلس انقلابی مملو از زخم خوردگان جنگ است لذا باید به نسلی که ایده دارد و فردایی که عاری از ژنرال‌های پرمدعا است فرصت دهد.
 
وی تصریح کرد: در زمان مسئولیتم در شهرداری مشهد به دانشجویان اعتماد کردم و نتیجه خوبی دریافت کردم. باغگلی دارای برنامه بوده و متخصص است و باید در مظلومیتش گفت زمانی که کسی وی را نمی‌شناخت و برنامه‌هایش را نشنیده بود تخریب ها علیه‌اش شروع شد، رهبر انقلاب تأکید کردند فرصت‌ها را در اختیار جوانان بگذارید لذا باید تلاش کنیم اولین دولت گام دوم در اختیار جوان‌ها باشد.
 
جعفر راستی دیگر نماینده موافق باغگلی با اشاره به فرمایش مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه جابجایی قدرت در قوه مجریه، امیدآفرین است، گفت: حضور افراد جدید با اراده و ابتکارات نو برای همه به ویژه جوانان امیدآفرین است و این امیدآفرینی بسیار مغتنم است.
 
نماینده مردم شبستر در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: این جابجایی دولت برای صاحبان فکر و اندیشه فرصتی است که با دقت خطاهای دوران گذشته را پیدا و راه حل آن را ارائه کنند. خدا را شاکرم بعد از چند دهه فرصت داد تا مردم ایران بتوانند یک رئیس جمهور انقلابی، جهادی و پاک دست داشته باشند. به جرأت می توان گفت که در هیچ دوره ای فرزندان راستین انقلاب در متن حکومت نبودند.
 
وی ادامه داد: کمتر زمانی بود که قوای مقننه، قضائیه و مجریه به اتفاق انقلابی و جهادی باشند، بنابراین از مجلس انقلابی می خواهم که گل به خودی نزند. امتیازات کابینه رئیس جمهور؛ جوان بودن، غیرجناحی بودن، جهادی، پاک دست، انقلابی، ولایی و آشنا به کشور است. آنهایی که می گویند جوان بودن باغگلی مشکل ایجاد می کنند، دقت کنند پیامبر اکرم (ص) در 40 سالگی به رسالت مبعوث شدند و حضرت علی (ع) در 36 سالگی به امامت رسیدند.
 
راستی تصریح کرد: عمده مسئولان منصوب شده توسط امام راحل جوان بودند، همانگونه که مقام معظم رهبری در زمان در اختیار گرفتن ریاست جمهوری کشور 42 سال بیشتر نداشتند و حتی دارای تجربه قبلی هم نبودند، بیش از 20 نفر از فرماندهان موثر جنگ تحمیلی کمتر از 26 سال سن داشتند و از دانشگاه و مدرسه و محل کار بدون تجربه به حوزه جنگ وارد شدند، آنها نان صلابت خود را خوردند. 80 درصد فرماندهان جبهه مقاومت سوری، عراقی، لبنانی، افغانی، ایرانی از جوانان بودند.
 
این نماینده مردم در مجلس یازدهم خطاب به نمایندگان مجلس اظهار کرد: این اشکالاتی که شما می گیرید، گل به خودی است، مگر شهید رجایی در زمان حضور در وزارت آموزش و پرورش بیشتر از 45 سال سن داشت؟ ضمن اینکه هیچگونه تجربه قبلی هم در این عرصه نداشت. یک سال وزارت این شهید با طول دوران حضور دوستان در آموزش و پرورش برابری می کند. تکه کلام حاج قاسم این بود که خدا به اخلاص، برکت می دهد و شهادت این شهید بزرگوار تفسیر این جمله بود.
 
نماینده مردم شبستر در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: از زمان مطرح شدن نام باغگلی برای وزارت آموزش و پرورش تمام شبکه های معاند به وی حمله کردند، امام راحل (ره) همیشه می فرمودند هر زمان در میدان جنگ گم شدید، نگاه کنید که دشمن به کجا تیراندازی می کند، بدانید که آنجا خاکریز خودی است. آن آقایی که از بدنه وزارت آموزش و پرورش ایراد می گیرند، در این 12 دوره کجا بودند؟ همانها معاون و مدیر در این وزارتخانه بودند.
 
وی افزود: اجازه دهید یک بار هم فرزندان راستین انقلاب با فکر نو، وزارت آموزش و پرورش را سامان دهند، مراقب باشیم تسلیم توطئه دشمن نشویم. آنها نسل آینده را هدف قرار داده اند. آن دوستانی که اعتراض می کنند، کدام یک از آنها علیه سند 2030 اعتراض کرده است؟ اکنون به یک فکر نو و جوان نیاز داریم، زیرا نسلی که در زیر بیرق 2030 پرورش پیدا کند، نمی تواند مانند جوانان 8 سال دفاع مقدس مبارزه کند و هزاران کیلومتر دورتر از اینجا در منطقه صفر مرزی رژیم صهیونیستی، روز اشغالگران را به شب تبدیل کند.
 
راستی خطاب به معلمان و کارکنان وزارت آموزش و پرورش گفت: بدانید جوانی مانند باغگلی می تواند تحولی باورنکردنی در این وزارتخانه ایجاد کند. وی طبق قول هایی که داده است، می تواند مشکلات را مرتفع کند.
 
این نماینده مردم در مجلس یازدهم همچنین در ادامه خطاب به نمایندگان مجلس اظهار کرد: ما ضمن آنکه با دولت سیزدهم، همکاری خواهیم کرد، اما از جایگاه مجلس نیز دفاع خواهیم کرد. وزرای پیشنهادی بدانند با بودن نمایندگان انقلابی نمی توانند 4 یا 8 سال بر قدرت تکیه بزنند، اگر اکنون نظر مساعد نسبت به وزارت آنها می دهید، احتمالا بعد از یک سال در صورت عدم به وعده هایی که داده اند و اینکه متوجه شویم دولت آقای رئیسی از محور خدمت رسانی خارج شده، حتما اقدام لازم را انجام خواهیم داد و شخص من به عنوان اولین نفر بر علیه دولت صحبت خواهم کرد.
 
وی تاکید کرد: مصلحت مجلس انقلابی این است که بتواند انسان هایی با فکر نو، فارغ از جریانات قبلی را انتخاب کند. متاسفانه برخی به مغزشان ویروس افتاده و ول نمی کنند.
 
جعفر قادری در مخالفت با برنامه های وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش گفت: وزارت آموزش و پرورش در عین اینکه یک وزارتخانه اقتصادی نیست ولی در عین حال گردش مالی بسیار بالایی به نسبت سایر وزارتخانه‌ها دارد.
 
نماینده مردم شیراز و زرقان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به وجود صندوق ذخیره فرهنگیان، وجود کلاس‌های کنکور و تقویتی، تأکید کرد: ساماندهی این حوزه حداقل به مدیری نیاز دارد که در حوزه‌های مختلف سابقه مدیریت داشته باشد.
 
وی تصریح کرد: وزارت آموزش و پرورش این ادعا را دارد که نیروی انسانی سایر دستگاه‌ها را تأمین می‌کند، چطور این وزارتخانه نباید یک نیرو از درون خود داشته باشد.
 
قادری با بیان اینکه وزیر پیشنهادی حرفی در زمینه آموزش و پرورش ندارد، گفت: آقای باغگلی در دانشگاه دارای رتبه استادیاری است و حتی نتوانسته طی چند سال گذشته پایه سنواتی خود را بگیرد چطور می‌تواند ادعا کند که در تعلیم و تربیت حرف برای گفتن دارد.
 
عضوکمیسیون برنامه،بودجه و محاسبات مجلس یادآور شد: حتی هیأت مدیره مجتمع رضوی نسبت به همکاری آقای باغگلی مخالفت داشته و ادامه کار آقای باغگلی در هیأت مدیره مجتمع رضوی نیز با وتو ممکن شده است.
 
این نماینده مردم در مجلس یازدهم یادآور شد: برخی موافقان عنوان می‌کنند که آقای باغگلی به آقای رئیسی نزدیک است، این مسئله ممکن است که شرط لازم باشد ولی شرط کافی نیست و وزیر پیشنهادی باید دارای حداقل‌ها بوده و به مسائل آموزش و پرورش مشرف و مسلط باشد.
 
وی اضافه کرد: اجرای رتبه‌بندی معلمان، سند تحول بنادین آموزش و پرورش و جذب نیروی انسانی از جمله مسائلی است که وزیر پیشنهادی باید برای آن برنامه داشته باشد. وزارت آموزش و پرورش یک وزارتخانه عیال‌وار است و خانواده بسیاری با این وزارتخانه در ارتباط هستند.
 
قادری افزود: مجموعه فرهنگیان افراد نکته‌سنجی بوده و از هر کاهی در آموزش و پرورش کوه می سازند؛ کوچکترین اشتباه وزیر آموزش و پرورش می‌تواند برای کشور هزینه‌ساز باشد.
 
عضوکمیسیون برنامه،بودجه و محاسبات مجلس در پاسخ به برخی منتقدان که چرا با یک وزیر جوان مخالفت می‌کنید، گفت: مگر ما با وزارت آقای زارع‌پور برای وزارت ارتباطات یا وزارت آقای خاندوزی برای وزارت اقتصاد مخالفت کردیم. اینجا محل آزمون و خطا نیست و صحنه مهم و حساسی است که با معیشت و زندگی جامعه بزرگ فرهنگیان سر و کار دارد.
 
وی اظهار امیدواری کرد که وزیر پیشنهادی در سایر جایگاه‌ها بتواند سلسله مراتب را طی و مثمرثمر باشد.
 
قادری در پایان به حواشی به وجود آمده پس از معرفی وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش اشاره و از ارسال پیامک‌های انتقادی نسبت به معرفی وزیر پیشنهادی خبر داد.
 
عبدالجلال ایری دیگر نماینده مجلس نیز در موافقت با معرفی باغگلی به عنوان وزیر آموزش و پرورش، گفت: آموزش و پرورش بعد از گذشت 42 سال در نقطه ای قرار دارد که فرهنگیان، دانش آموزان، اولیا و جامعه از آن ناراضی است.  
 
نماینده مردم کردکوی، ترکمن، بندرگز، گمیشان در مجلس شورای اسلامی برهمین اساس تصریح کرد: لازم است فکر، دیدگاه و رویکردی جدید توام با تحول و تغییر ایجاد شود که در حوزه زیرساخت و اقتصاد نیز به آن رسیده ایم و نیازمند تغییر اساسی هستیم که این امر به دست جوانانی صورت می گیرد که وارد کار می شوند.
 
وی در ادامه با بیان اینکه طرح رتبه بندی فرهنگیان بیش از 10 سال معطل مانده بود، یادآور شد: همچنین 2 سال است شیوع ویروس کرونا باعث ترک تحصیل تعداد زیادی از دانش آموزان شده و وضعیت بازنشستگان نیز رضایت بخش نیست.
 
ایری در ادامه چالش اساسی وزارت آموزش و پرورش را کسری بودجه همیشگی آن دانست و افزود: این وزارتخانه بدون تجهیزات آموزش می دهد و در وضع بودجه ای موجود 95 درصد منابع اعتباری آن برای فرهنگیان و تنها 5 درصد آن برای مدارس است.
 
این نماینده مردم در مجلس یازدهم اضافه کرد: تاکنون در هیچ مقطعی شخص رئیس جمهور اعلام حمایت از وزیر خود نکرده و نگفته است که در شورای عالی فرهنگیان حضور می یابد که این حاکی از حمایت تام وی از وزیر پیشنهادی است که باید به این انتخاب رئیس جمهور اعتماد کنیم.
 
سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در پایان جوان بودن وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش را یکی از امتیازات وی دانست و افزود: رسالت ما تبعیت از رهبری و قدم برداشتن در مسیر گام دوم انقلاب است و ما باید این فرصت را به وزیر پیشنهادی بدهیم.
 
سید کاظم دلخوش اباتری از جمله نمایندگان مخالف وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش در مخالفت با برنامه های حسین باغگلی خطاب به سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور گفت: اگر امروز نمایندگان و مردم درخصوص وزرای پیشنهادی دغدغه دارند، به دلیل این است که مسئول اول اجرایی کشور را به عنوان ناجی در مسائل اجرایی و اقتصادی کشور می دانند. اگر درخصوص وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش مخالفت می کنیم به دلیل جوانی وی نیست، مگر در میان وزرای پیشنهادی فرد جوان وجود ندارد؟
 
وی با اشاره به اینکه برای رخ دادن بهترین ها برای دولت و جلوگیری از سوءاستفاده دشمنان و بهبود اقتصاد و فرهنگ مردم با برخی وزرا مخالفت می کنیم، ادامه داد: هیچ مخالفتی با معرفی وزیر جوان نداریم و به حضور جوانان افتخار می کنیم.
 
نماینده مردم صومعه سرا در مجلس یازدهم با تاکید بر اینکه آموزش و پرورش خانواده 50 میلیون نفری دارد، گفت: 50 میلیون نفر از مردم به جایگاه وزیر آموزش و پرورش  چشم دارند. باید برای آموزش و پرورش و فرهنگ کشور در دولت جایگاه ویژه ای مدنظر قرار بگیرد. وزیر آموزش و پرورش با دارا بودن خانواده 50 میلیون نفزی باید جایگاه بالایی در هیات دولت داشته باشد. آیا فرد آموزش ندیده را به جبهه می فرستادند؟ در حال حاضر افراد پخته تری هستند که می توان از آنها برای این تصدی استفاده کرد.
 
وی با تاکید بر اینکه نمی توان از فردی برای وزارت آموزش و پرورش استفاده کرد که در بدنه این وزارتخانه نبوده است، ادامه داد: زمانی که وزارت آموزش و پرورش دارای افراد پخته است، رأی به فردی خارج از این مجموعه توهین به وزارتخانه محسوب می شود. اعلام شد که وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش در مهدکودک و کودکستان تدریس کرده و مربی بوده است، تا جایی که ما می دانیم مهدکودک ها را بانوان اداره می کنند.
 
دلخوش با اشاره به اینکه وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش می تواند مشاور خوبی برای رئیس جمهور و وزرا باشد، ادامه داد: برای انتخاب مدیرکل در وزارت آموزش و پرورش به سابقه افراد نگاه می کنیم، در حال حاضر وزارت آموزش و پرورش در زمینه مطالبات فرهنگیان، معلمان و بازنشستگان عملکرد مناسبی نداشته و موفق نبوده است. مجلس قصد دارد به هر میزان که اساتید دانشگاه حق و حقوق دریافت می کنند، معلمان نیز دریافت کنند و از حقوق عادی برخوردار باشند.
 
این نماینده مردم در مجلس یازدهم با بیان اینکه آقای باغگلی نمی تواند در رفع مشکلات و تامین نیاز معلمان عملکرد مناسبی داشته باشد، گفت: مقام معظم رهبری اسناد و برنامه هایی ارائه کردند که باید براساس آن عمل کنیم، اسناد بالادستی 126 شاخص دارد که 48 شاخص برنامه وزیر پیشنهادی با آنها منطبق، 36 شاخص همسو و 42 مورد نیز ذکر نشده است.
 
وی با تاکید بر اینکه وزیر پیشنهادی از سوی معاونت نظارت امتیاز 50 و نیم را دریافت کرده که کمترین نمره دریافتی در میان وزرای پیشنهادی است، عنوان کرد: در بررسی معیارهای کیفی که 9 شاخص دارد، تنها 2 مورد آن در برنامه وزیر پیشنهادی کامل است و مابقی آن وجود ندارد. از نظر انطباق برنامه ها با شرح وظایف وزارت آموزش و پرورش، از 42 شاخص تنها 15 شاخص تطابق دارد، 8 مورد همسو است و 19 شاخص ذکر نشده است. مجموعاً 27 وظیفه منطبق نیست.
 
نماینده مردم صومعه سرا در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: میزان انطباق برنامه ها با سیاست های کلی نظام و سیاست های رهبری 49 شاخص دارد که 20 شاخص برنامه تطابق دارد، 16 مورد همسو است و 13 مورد ذکر نشده است. همچنین سند تحول بنیادین 15 شاخص دارد که 7 مورد منطبق، 5 مورد همسو و 3 مورد ذکر نشده است.
 
دلخوش با بیان اینکه کشتی بزرگ جامعه فرهنگیان که بیش از 2 میلیون فرهنگی و 15 میلیون دانش آموز دارد، ناخدایی با تجربه کافی می خواهد، گفت: مردم و معلمان مطالبات بحقی از مجلس و دولت دارند و امروز نظاره گر عملکرد ما هستند که ببینند مجلس به کدام سمت حرکت می کند. ما باید در مسیر رسیدن به اهداف اسناد بالادستی حرکت کنیم.
 
وی با اشاره به اینکه آیا در میان خانواده آموزش و پرورش و فرهنگیان کسی دیگر وجود ندارد، ادامه داد: در شرایط فعلی براساس شرایط احراز در وزارت آموزش و پرورش، وزیر پیشنهادی نمی تواند جایگاه یک مدیر مدرسه را داشته باشد، ضمن احترام به وزیر پیشنهادی و آقای رئیسی در برخی از موارد برداشت درستی صورت نگرفته است. اگر یک فرهنگی از آقای باغگلی حمایت کند، ما نیز به وی رأی می دهیم.
 
پس از دلخوش، بیژن نوباوه‌وطن پشت تریبون آمده و در حمایت از وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش گفت: نمایندگان چه مخالف و چه موافق بر سر یک مسئله یعنی نابسامان بودن وضعیت آموزش و پرورش توافق دارند و این یافته جدیدی نیست بلکه بر اساس گزارشی از سال 1328 یعنی 72 سال قبل مشکلات آموزش و پرورش همچنان پابرجا است و حل نشده و تمامی برنامه‌های اجرایی، تحول‌محور نبوده است.
 
نماینده مردم تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: پس از انقلاب حدود 15 وزیر و 5 سرپرست در وزارت آموزش و پرورش فعالیت کردند که محمدعلی نجفی 9 سال و غلامحسین شکوهی با کمترین مدت یعنی 29 ماه وزارتخانه را مدیریت کردند و در واقع برای هر وزیر دو سال مدت زمان تصدی بوده است.
 
وی ادامه داد: بودجه آموزش و پرورش در سال 92، 15 هزار میلیارد تومان بود اما در سال 1400، 110 هزار میلیارد تومان و به گونه‌ای بودجه آموزش و پرورش 700 درصد افزایش پیدا کرده اما متأسفانه مشکلات آن همچنان حل نشده و مشکل اصلی نبود برنامه تحولی است.
 
نایب رییس اول کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه 80 میلیون نفر با آموزش و پرورش سر و کار دارند، گفت: باغگلی 41 سال سن دارد و میانگین سنی وزرای پیشنهادی کابینه 41 سال است در حالی که در برخی کشورها 35 سال است؛ در حال حاضر برخی افرادی که در آموزش و پرورش فعالیت می‌کنند تصورشان از این وزارتخانه اداره پروری است نه تحول محوری.
 
این نماینده مردم در مجلس یازدهم یادآور شد: چرا وقتی فردی مانند باغگلی می‌خواهد وارد بدنه آموزش و پرورش شود و تأکید دارد که برنامه تحولی دارد چرا نباید به او اعتماد کرد. آیا سند 2030 در وزارتخانه فعلی اجرا و به اجرای سند تحول بی‌توجهی نشد. به صورت جدی می‌طلبد به برنامه‌های ایشان توجه داشته باشیم، در کمیسیون آموزش زمان 20 دقیقه‌ای به ایشان برای ارائه برنامه‌ها داده شد، چگونه می‌توانست طی این زمان برنامه‌های تحولی خود را ارائه می‌کرد؛ متأسفانه عملیات شدید رسانه‌ای و روانی بر علیه این وزیر انجام شد، چرا ما برنامه تحولی ایشان را مورد نقد قرار نمی‌دهیم. انتظار داریم نمایندگان با رأی موافق به این وزیر جوان اجازه دهند که آرزوی چند ساله تحقق پیدا کند.
 
پس از اظهارات نمایندگان موافق و مخالف وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش، حسین باغ گلی پشت تریبون آمده و ضمن تشکر از اعتماد رئیس جمهور به دلیل معرفی خود به عنوان وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش، عنوان کرد: انتخاب آقای رئیس جمهور نشان داد که ایشان به صورت جدی و به معنای واقعی کلمه به دنبال تحول هستند و من برای شما توضیح خواهم داد که مسیری که آموزش و پرورش را نجات می دهد، مشخصا  یک مسیر تحولی بوده و نیازمند جرات مندی بالایی است که آقای رئیس جمهور این را نشان داده بود.  
 
باغ گلی همچنین از مجلس شورای اسلامی به دلیل فراهم کردن زمینه گفت وگوی کارشناسی پیرامون برنامه ارائه شده خود تشکر و از همه نمایندگانی که به عنوان موافق و مخالف اظهارنظر کردند، تقدیر کرد.
 
وی عنوان کرد: پیش فرض قلبی و ذهنی من این است که تمام اظهاراتی که در کمیسیون ها و صحن پیرامون برنامه ارائه شده بیان شد برای کمک به ارتقاء نظام آموزشی کشور است لذا به همه دوستانی که اظهارنظر کرده اند به ویژه مخالفان تشکر می کنم.
 
وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش همچنین از کمیسیون آموزش برای قرائت گزارش مربوط به ارزیابی برنامه خود به عنوان وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش تشکر کرد و گفت: اجازه دهید یک شوخی با دوستان کمیسیون داشته باشم که چطور در این مدت زمانی که به بحث و گفت وگو نشستیم این چنین گزارشی آن هم با این استحکام برای من عجیب بود، این موضوع را از منظر پژوهشی عرض می کنم اما در عین حال به جمع بندی کمیسیون احترام می گذارم.
 
پاسخ باغ گلی به دلخوش درباره فعالیتش در مهدکودک
باغ گلی خطاب به دلخوش نماینده مردم صومعه سرا در مجلس گفت: خواهش من این است به صحبت های رئیس جمهور اطمینان کنید، آقای رئیس جمهور در مورد من عنوان کرد که مربی و مدیر پیش دبستان، مدرسه و دانشگاه بودم، هرچند اگر بخواهید می توانم در مشهد به شما آدرس دهم که چندین پیش دبستانی پسرانه با کادری تماما آقا اداره می شود.
 
وی ادامه داد: من در حوزه پیش دبستانی مدلی طراحی کرده ام که در رابطه با این مدل ادعا دارم؛ در پیش دبستانی امام رضا (ع) مدلی پیش بینی کرده ام که والدین را هم درگیر می کند و می تواند به صورت پایلوت در کشور اجرا شود.
 
وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش با اشاره به اینکه در حال حاضر بسیاری از والدین بیننده مذاکرات ما از طریق رسانه ها هستند، گفت: باید به والدین، دانش آموزان و معلمان این اطمینان را دهم که من اینجا هستم تا کمک کنم نظام آموزش و پرورش ما جنس تعلیم و تربیت پیدا کند.
 
باغ گلی تاکید کرد: انقلاب اسلامی ایران حاصل پرورش یافتگان نهضت امام خمینی (ره) بود و گام دوم نیز محقق نمی شود مگراینکه یک سرمایه گذاری ویژه ای روی نسل کودک و نوجوان داشته باشیم.
 
وی با بیان اینکه ما در گام دوم کار مهمی باید انجام دهیم و این کار مهم را باید به انسان های توانمند بسپاریم، افزود: اگر قرار است این کارمهم را به سرانجام برسانیم باید تمام ظرفیت های نظام از دولت تا نظام پای کار بیایند.
 
وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش با بیان اینکه از مجموعه بحث هایی که در مورد نظام آموزش و پرورش انجام دادم به این نتیجه رسیدم که در حال حاضر با پیچیدگی هایی مواجه هستیم، گفت: برای حل این پیچیدگی ها باید به صورت جرات مندانه وارد روش های جدید شویم، تکرار تجربه های گذشته باز تولید روش های گذشته است لذا باید اقدام جدید انجام دهیم.
 
باغ گلی با تاکید بر اینکه دولت این آمادگی را دارد پای کار بیاید و مشکلات آموزش و پرورش را حل کند، گفت: من نیز به عنوان فردی انتخاب شدم که جرات مندی لازم برای مطالبه گری در این حوزه را دارم. هنوز من کار خود را  آغاز نکرده ام ولی در جلسه ای که روز گذشته با آقای زاکانی شهردار تهران داشتم عنوان کردم که در قانون سهمی وجود دارد که شهرداری ها باید به آموزش و پرورش عوارضی پرداخت کنند همان جا از آقای زاکانی قولی گرفتم که این عوارض را به آموزش و پرورش پرداخت کند.
 
وی با بیان اینکه ما نیازمند افرادی هستیم که این چنین پیگیر مسائل باشند و موضوعات را در بخش های مختلف به نتیجه برسانند، ادامه داد: اصلی ترین کار من این است که سند تحول را اجرایی کنیم.
 
وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش افزود: برداشت من از صحبت های شما این است که آقای باغ گلی جوان و کم تجربه است پس در اجرای تحول ناتوان است اما وزیر قرار است یک مدیریت تیمی برای انجام ماموریت های خود داشته باشد.
 
وی افزود: اولین کار وزیر باید این باشد که حلقه بسته مدیریتی در آموزش و پرورش را بشکند تا نیروهای تازه نفس اجازه نفس کشیدن در آموزش و پرورش را داشته باشند. متاسفانه سیستم محافظه کار آموزش و پرورش اجازه تنفس به بسیاری از این معلمان را نمی دهد.
 
باغ گلی گفت: ما در آموزش و پرورش با دوگانه هایی مواجه هستیم که یک جایی باید در برابر آن ها بایستیم و جانب یک گروه را بگیریم ما باید آموزش و پرورش را با نگاه تربیتی پیش ببریم.
 
با توسعه مدارس غیردولتی موافق نیستم
باغگلی در ادامه با بیان اینکه هر چه به مدیریت سطوح بالا می‌رویم، مدیریت ادراکی حرف اول را می زند، عنوان کرد: آموزش و پرورش ، سیستم تربیتی است و باید وزیر آن را بفهمد و صرفاً درباره تجهیزات، حقوق و چاپ کتاب صحبت نکند.
 
وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش در ادامه با اشاره به اینکه وضع جدید با محافظه‌کاری متحول نمی‌شود و فرصت آزمون و خطا نداریم، اظهار داشت: باید بعد از 40 سال وارد تجربه جدیدی شویم و بدانیم مسئله امروز ما مافیای حفظ وضع موجود است  و همین که می‌گویند کسی باغگلی را نمی‌شناسد و با او همراهی نمی‌کنند و از همه استان‌ها برای عدم رأی اعتماد به او پیامک زده می شود خود حاکی از این است که گروهی نگران بوده و نمایندگان را تحریک می‌کنند.
 
باغگلی اضافه کرد: امیدوارم بتوانم با گرفتن رأی اعتماد نمایندگان آموزش و پرورش متفاوتی را ایجاد کنم و از معلمان خواهش می‌کنم که به نمایندگان پیامک مثبت هم ارسال کنند.
 
وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش در ادامه با بیان اینکه با توسعه مدارس غیردولتی موافق نیستم چرا که زمینه‌ساز عدول از اجرای قانون اساسی است، یادآور شد: باید  علت تمایل به ثبت‌نام دانش‌آموزان در مدارس غیردولتی را جستجو کرد که البته کم بودن کیفیت مدارس دولتی است و راه علاج آن تقویت این مدارس بوده که ما نیز قصد داریم به این نوع از آموزش‌ها کیفیت ببخشیم.
 
وی در ادامه با اشاره به این مطلب که مافیای کنکور داریم اما مشکل ما تنبلی و کار نکردن و صرفا ارائه گزارش است.
 
عقب‌ماندگی در اجرای سند تحول مبنایی‌ترین چالش آموزش و پرورش است
باغگلی بیان داشت: باید قاعده را تغییر دهیم و بدانیم مبنایی‌ترین مسئله و چالش امروز، عقب‌ماندگی در اجرای سند تحول آموزش و پرورش است، گفت: مقام معظم رهبری درباره اجرای برخی از بندهای این سند دستور مستقیم صادر کرده‌اند اما ما نتوانسته‌ایم اهداف 131گانه آن را اجرا کنیم.
 
وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش در ادامه با تأکید بر اینکه آموزش و پرورش نیازمند عمل جراحی است، اظهار کرد: باید فعالیت‌ها را گام به گام پیش برده و همه آنها را بر اساس سند راهبردی اجرا کنیم؛ در دولت قبل باید برای ایجاد تحول ریل‌گذاری می‌شد که من قول می‌دهم این ریل‌گذاری را به مجلس ارائه کنم، همچنین لوایح اصلاح قوانین مربوط به اهداف آموزش و پرورش، بازگشایی مدارس و تقویم آموزشی، جذب و به کارگیری فرهنگیان و اصلاح اساسنامه صندوق ذخیره فرهنگیان را طی چند ماه آتی به مجلس ارائه کنم.
 
تربیت اسلامی و معنوی را سرلوحه وزارت آموزش و پرورش قرار می‌دهم
وی در ادامه با بیان اینکه سند 2030 به دلیل خلأ ایجاد سند تحول ایجاد شد، عنوان کرد: این سند باید به گونه‌ای اجرا شود که کارایی آن به همگان اثبات شده لذا متعهد می‌شوم موارد مربوط به سند 2030 را از بین برده و تربیت اسلامی و معنوی را سرلوحه قرار دهم و بزرگترین آرزوی من اجرای آن است.
 
باغگلی افزود: هنوز جرأت نکرده‌ایم حرف‌های خود را به صورت جذاب به دنیا تحویل دهیم که به کمک معلمان این فرصت را برای ایران فراهم می‌کنیم.
 
وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش در ادامه با اشاره به ارتباط خود با نیروهای جوان آموزش و پرورش عنوان کرد: شرایط لازم برای توانمندسازی جهت زیست مومنانه کافی نیست و علاوه بر جریان آموزش، تربیت هم نادیده گرفته شده که بنده به این موضوع و در کنار آن هنر، ورزش و دانش‌های کاربردی که درجه 2 و 3 شده‌اند، توجه خواهم کرد.
 
وی ادامه داد: برای برنامه ریزی آموزشی باید شاخصه ها و رشته های تحصیلی را اصلاح و بسترهای یادگیری متنوع، غنی و حساس جنسیت پسرانه و دخترانه را تنظیم کنیم.
 
وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش با انتقاد از اینکه امروزه تربیت دخترانه در جامعه ما از قدرت لازم برخوردار نیست، تصریح کرد: حذف جنسیت یکی از موضوعاتی است که سند 2030 بر آن تاکید دارد و می گوید آموزش باید یکسان باشد در حالی که ما هم اکنون این موضوع را انجام می دهیم؛ امروزه به شدت نیازمند تربیت دخترانه هستیم و تحقق این مهم نیازمند فعال تر شدن جامعه معلمان زن در آموزش و پرورش است.
 
باغ گلی با انتقاد از اینکه تصمیم گیری ها در آموزش و پرورش جنس مردانه دارد، گفت: نیازمند سازمان سنجش و ارزیابی تنظیم کیفیت خدمات آموزشی و تربیتی هستیم.
 
وی با بیان اینکه معلم ستون خیمه آموزش و پرورش و قلب تپنده نظام تعلیم و تربیت است، ادامه داد: راه اصلی و درست به اعتماد به معلمان است و اگر تربیت را تخصصی بدانیم معلمان ما متخصص هستند و باید به تخصص آن ها احترام بگذاریم و معلمان خوب کمبودها و همچنین ضعف های این حوزه و همچنین کتاب ها را تا حدود زیادی می توانند حل کنند؛ باید به جامعه معلمان توجه کرد زیرا انگیزه لازم برای تلاش را ندارند.
 
وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش اجرای منطقی طرح رتبه بندی معلمان را راهگشای مناسبی برای رفع مشکلات معلمان دانست و گفت: یکی از وظایف و تعهدات مهم دولت، اجرای این طرح برای ارتقای کیفیت آموزش و پرورش و بهبود معیشت معلمان است.
 
باغ گلی با تاکید بر اینکه دانشگاه فرهنگیان به فرموده رهبر معظم انقلاب باید تنها درگاه ورودی نیروی انسانی در آموزش و پرورش باشد، افزود: این دانشگاه با 850 عضو هیات علمی کفاف 130 هزار دانشجو و معلم را ندارد و باید نسبت به تقویت آن اقدام و همچنین به مدرسان و اعضای هیات علمی توجه کرد تا آموزش ها با کیفیت مطلوب ارائه شود.
 
وی یادآور شد: همچنین علاوه بر جذب و تربیت معلمان باید برای نگاهداشت آن ها تدبیر کنیم؛ صندوق ذخیره فرهنگیان قرار بود معیشت معلمان را بهبود ببخشد اما سوءاستفاده و بی تدبیری در مدیریت آن دردآور بوده و نیازمند بازنگری و اصلاح است و فرهنگیان به عنوان سهامداران باید از سود آن بهره ببرند نه اختلاس گران.
 
وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش با یادآوری اینکه موج بازنشستگی 270 هزار نفری تا پایان دولت سیزدهم هم فرصت است هم تهدید، گفت: فرصت از آن جهت که می توانیم با برنامه مطلوب فرصت شغلی و تضمین کیفیت آموزشی را ایجاد کنیم و تهدید است اگر استخدام های بی حساب و کتاب داشته باشیم و آینده 30 ساله تعلیم و تربیت را بفروشیم به طور قطع هرکسی صلاحیت نشستن بر کرسی تعلیم و تربیت فرزندان من و شما را ندارد و آموزش و پرورش دچار تمرکزگرایی شدید و مزمن است ما برای شرایط کرونا و پسا کرونا برنامه های ویژه داریم.
 
وی یادآور شد: علاوه بر آموزش های برخط باید فرصت های دیگری فراهم و همچنین بهره وری لازم از داشته هایمان را داشته باشیم. باید به تمامی مناطق توجه کرد نه تنها به تهران یا پایتخت و موظف هستیم به همه استان ها خدمات یکسان ارائه کنیم.