هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
يكشنبه، 6 خرداد 1403
ساعت 16:29
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 20 مرداد 1400 ساعت 21:21
چهارشنبه 20 مرداد 1400 20:46 ساعت
2021-8-11 21:21:13
شناسه خبر : 350291
 سیدرضا فاطمی امین به عنوان وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت در دولت سیزدهم، از سوی رئیس جمهور به مجلس شورای اسلامی معرفی شد.
سیدرضا فاطمی امین به عنوان وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت در دولت سیزدهم، از سوی رئیس جمهور به مجلس شورای اسلامی معرفی شد.

گروه سیاسی-رجانیوز: سیدرضا فاطمی امین به عنوان وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت در دولت سیزدهم، از سوی رئیس جمهور به مجلس شورای اسلامی معرفی شد.

 

به گزارش رجانیوز به نقل از باشگاه خبرنگران، فاطمی امین متولد سال ۱۳۵۳ در شهر شاهرود است. او مدرک کارشناسی خود را از دانشگاه فردوسی مشهد در رشته الکترونیک و کارشناسی ارشد را از دانشگاه علم و صنعت ایران در رشته مهندسی سیستم‌های اقتصادی اجتماعی دریافت کرد و هم اکنون دانشجوی دکترای مدیریت راهبردی دانش در دانشگاه عالی دفاع ملی است.

 

او چندین کتاب در حوزه های مختلف اقتصادی تدوین کرده است.

این کتاب ها عبارتند از: برنامه راهبردی صنعت، معدن و تجارت، برنامه راهبردی فراورده‌های غذایی، برنامه راهبردی تجهیزات حمل‌ونقل، برنامه راهبردی تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی، مبانی مدیریت دانش هم‌افزا، برنامه راهبردی جریان کالا.

 

سیدرضا فاطمی امین وزیر پیشنهادی صمت کیست؟

 

وزیر پیشنهادی صمت در دولت سیزدهم، همچنین دارای مسئولیت‌های متعددی بوده است که عبارتند از:

مدیرعامل؛ موسسه نورالثقلین؛ ۱۳۷۵ – ۱۳۸۰

مجری پروژه شهر سالم مشهد؛ از دی ۱۳۸۲ تا شهریور ۱۳۸۴

مجری طرح نوسازی خودرو‌های فرسوده کشور؛ از مرداد ۱۳۸۵ تا مرداد ۱۳۸۶

معاون برنامه‌ریزی و ارزیابی ستاد تبصره ۱۳؛ از مرداد ۱۳۸۶ تا بهمن ۱۳۸۶

قائم‌مقام ستاد تبصره ۱۳؛ از بهمن ۱۳۸۶ تا مرداد ۱۳۸۷

مشاور وزیر صنایع و معادن در طرح تحول اقتصادی؛ از شهریور ۱۳۸۷ تا بهمن ۱۳۸۹

رئیس ستاد تحول صنایع و معادن؛ از آذر ۱۳۸۷ تا شهریور ۱۳۹۲

عضو هیئت عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران؛ از آذرماه ۱۳۸۸ تا آبان ۱۳۹۱

معاون برنامه‌ریزی، توسعه و فناوری وزارت صنایع و معادن؛ از بهمن ۱۳۸۹ تا شهریور ۱۳۹۰

معاون برنامه‌ریزی وزارت صنعت، معدن و تجارت؛ از شهریور ۱۳۹۰ تا آبان ۱۳۹۱

عضو و دبیر ستاد سرمایه‌گذاری و اشتغال وزارت صنایع و معادن؛ فروردین ۱۳۹۰

سخنگوی وزارت صنایع و معادن؛ فروردین ۱۳۹۰

مجری طرح «تحقیقات اساسی بخش صنعت و معدن» و طرح «مطالعات کاربردی صنعتی و معدنی»؛ از اسفند ۱۳۸۹ تا آبان ۱۳۹۱

مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت در راهبرد‌های صنعتی، معدنی و تجاری؛ از آبان ۱۳۹۱ تا آبان ۱۳۹۲

مجری طراحی و تدوین برنامه راهبردی صنعت، معدن و تجارت؛ از آبان ۱۳۹۱ تا آبان ۱۳۹۲

مشاور دستیار ویژه رئیس جمهور و رئیس پروژه‌های اقتصادی – تولیدی؛ از آبان ۱۳۹۱ تا خرداد ۱۳۹۲

مدیر مرکز سرمایه گذاری و مشارکت آستان قدس رضوی؛ از آبان ۱۳۹۶ تا اسفند ۱۳۹۸

عضو هیات مدیره سازمان اقتصادی رضوی؛ از آبان ماه ۱۳۹۶ تا اسفند ۱۳۹۶

مدیرعامل سازمان اقتصادی رضوی؛ از اسفند ۱۳۹۶ تا تابستان ۱۳۹۹

قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی؛ از دی ماه ۱۳۹۷ تا خرداد ۱۳۹۸

 

 

عضویت در شورا‌ها و کارگروه‌ها

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران؛ از آذرماه ۱۳۸۸ تا شهریور ۱۳۹۲، عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران؛ از آذرماه ۱۳۸۸ تا شهریور ۱۳۹۲، عضو شورای عالی آموزش و پرورش؛ اسفند ۱۳۸۹، عضو شورای پژوهشی سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها؛ از شهریور ۱۳۹۰ تا شهریور ۱۳۹۱، عضو کارگروه تخصصی صنعتی سازی ساختمان و مسکن (در سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران)؛ در سال ۱۳۸۹، رئیس کمیسیون صنایع، معادن و ارتباطات شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری؛ اسفند ۱۳۹۰، عضو و دبیر ستاد سرمایه‌گذاری و اشتغال وزارت صنایع و معادن؛ فروردین ۱۳۹۰، عضو کارگروه اجرای قانون ارتقاء کیفی تولید خودرو و سایر تولیدات صنعتی؛ اسفند ۱۳۸۹، عضو کمیته عالی پدافند غیرعامل وزارت صنعت، معدن و تجارت؛ اردیبهشت ۱۳۹۱

 

سیدرضا فاطمی امین وزیر پیشنهادی صمت کیست؟

 

فاطمی امین در حین عهده داری این مسئولیت‌ها، تجارب مهمی را کسب کرده است. به طور مثال، او مجری طرح نوسازی خودرو‌های فرسوده بود.

 

از ابتدای ورود خودرو به ایران تا مرداد سال ۱۳۸۵، در مجموع ۴۵ هزار خودرو از رده خارج‌ شده بود. در طرح نوسازی خودرو‌های فرسوده که از مرداد ۱۳۸۵ آغاز شده، در یک سال اول (تا مرداد ۱۳۸۶) ۲۲۵ هزار خودرو از رده خارج شد. یکی از ویژگی‌های این طرح اعطای ۲۲۵ هزار وام با یک ضامن بود. در این طرح ۵ بانک با حدود ۱۰ هزار شعبه، ۲خودروساز با حدود ۱۰۰۰ نمایندگی فروش، ۱۰۰ مرکز اسقاط (که ۸۵ واحد در طول این مدت راه‌اندازی شده بودند) و پلیس راهور با ۳۱ واحد استانی مشارکت مستقیم داشتند که هماهنگی این عوامل توسط ستاد نوسازی خودرو‌های فرسوده انجام می‌شد.

 

برخی فعالیت های فاطمی امین در سمت معاون برنامه‌ریزی، فناوری و توسعه وزارت صنایع و معادن و معاونت برنامه‌ریزی وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز عبارتند از:  یکپارچه‌سازی پایگاه‌های اطلاعاتی و راه‌اندازی فرایند‌های الکترونیکی در حوزه‌های سرمایه‌گذاری و تأمین مالی (سامانه بهین‌یاب)، تدوین آیین نامه جدید سرمایه گذاری، طراحی برنامه راهبردی صنعت، معدن و تجارت.

 

او همچنین در سمت مشاور وزیر، مجری طراحی برنامه راهبردی صنعت، معدن و تجارت بود. این پروژه، یک پروژه پژوهشی گسترده (به لحاظ تنوع و تعدد موضوعات) است. در طراحی این برنامه حدود ۱۰۰ کارشناس و پژوهشگر در حوزه‌های تخصصی متنوع مشارکت داشته و با بیش از ۶۰۰ صنعتگر، معدن کار، بازرگان و متخصص مشورت شد.

 

وزیر پیشنهادی صمت در دولت سیزدهم، در سمت معاونت ستاد مهر ماندگار نیز به ایجاد تعامل بین استانداران و دستگاه‌های اجرایی برای پیشبرد پروژه‌های ملی و بازدید و کنترل پیشرفت پروژه‌ها پرداخت.