هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
يكشنبه، 6 خرداد 1403
ساعت 15:45
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 13 مرداد 1400 ساعت 13:17
چهارشنبه 13 مرداد 1400 12:52 ساعت
2021-8-4 13:17:48
شناسه خبر : 350074
شاید مهم‌تر از اشخاص، معیارهایی باشد که می‌تواند عکس روز اول حیاط پاستور را منشأ امید مردم قرار دهد یا آغازی بر افول سرمایه اجتماعی دولت سیزدهم باشد.
شاید مهم‌تر از اشخاص، معیارهایی باشد که می‌تواند عکس روز اول حیاط پاستور را منشأ امید مردم قرار دهد یا آغازی بر افول سرمایه اجتماعی دولت سیزدهم باشد.
گروه سیاسی-رجانیوز: در روزهای اخیر بحث و گمانه‌زنی درباره ترکیب وزرا و معاونین رئیس جمهور در جریان است. لیست‌های متعددی نیز با ترکیب‌های مختلفی منتشر شده که هر یک نسبت متفاوتی با واقعیت‌های موجود دارد. اما در این بین شاید مهم‌تر از اشخاص، معیارهایی باشد که می‌تواند عکس روز اول حیاط پاستور را منشأ امید مردم قرار دهد یا آغازی بر افول سرمایه اجتماعی دولت سیزدهم باشد.
 
۱. مردمی باشند
کابینه سیزدهم باید «مردمی» باشد. خصلتی که به تمام معنا در شخص سید ابراهیم رئیسی بروز و ظهور دارد، باید در تک تک اعضای کابینه رخ‌نمایی کند. تصویر «دولت مردمی» باید به محض اعلام اسامی وزرا و همکاران اصلی رئیس جمهور در ذهن‌ها تصدیق و تثبیت شود و همین تصویر پیشرانه اصلی اقدامات گسترده دولت جدید باشد. کسانی که در کارنامه خود علی‌رغم پست‌های مدیریتی کلان، هیچ ارتباطی با مردم نداشته‌اند، یک روزه نخواهند توانست به مدیرانی تبدیل شوند که دغدغه مردم را دارند. این مدیران لاجرم به جای افزایش سرمایه اجتماعی دولت، از اعتبار شخص رئیس‌جمهور خرج خواهند کرد بدون آن که سود و سرمایه‌ای برای دولت به همراه بیاورند.
 
۲. ضدفساد باشند
دولت سیزدهم به چیزی بیش از مدیران «سالم و پاکدست» نیاز دارد. سلامت و پاکدستی لازم است اما کافی نیست. این سخن بارها توسط رئیس جمهور بیان شده که در دولت با «فساد» مبارزه می‌شود و در قوه قضائیه با «مفسد». فرد سالم و پاکدستی که اراده «مبارزه با فساد» ندارد و کارنامه روشنی در این زمینه ندارد، هر میزان کارآمد و توانمند باشد تراز مسئولیت در دولت سیزدهم را ندارد. «فاسد نبودن» را نباید با «ضدفساد بودن» اشتباه گرفت. انتصابات گذشته افراد راهنمای خوبی برای تشخیص این خصلت در مدیران عالی دولت سیزدهم خواهد بود.
 
۳. تعارض منافع نداشته باشند
اعضای ارشد دولت رئیسی به طور قطع باید از هرگونه تعارض منافع دور باشند. همانگونه که بستگان و منتسبان رئیس جمهور فعالیت اقتصادی و مالی ندارند، سایر اعضای دولت نیز باید این چنین باشند. درز هر روزه اخبار و اطلاعات از فعالیت‌های اقتصادی و شرکت‌های فرزندان و بستگان اعضای دولت در سال‌های اخیر برای مردم عادت شده و اکنون این روند باید متوقف شود. پیام مردم در ۲۸ خرداد تغییر وضع موجود بود، و بخش جداناشدنی وضع موجود، رانت و منافع کلانی بود که توسط بستگان و فرزندان مسئولان بلعیده می‌شد.
 
۴. نماد تغییر باشند
بسیاری از اسامی مطرح شده در روزهای اخیر، دارای سابقه و کارنامه روشنی در حوزه‌های مدیریتی خود هستند. هرچند طرح برخی از این اسامی بدون هیچ پشتوانه واقعی و صرفا برای سهم‌خواهی صورت می‌گیرد، اما مردم و بدنه جریان انقلابی کسانی که نماد تغییر نباشند را نمایندگان مناسبی برای تحول در دستگاه اجرایی کشور نخواهند شناخت. مدیرانی که صرفا خوب مدیریت می‌کنند و در دوران «پرپولی» مدیران خوبی هستند، توان تحول در دولتی با چند صد هزار میلیارد تومان کسری بودجه را نخواهند داشت. شاید در سایر دستگاه‌ها با پول پاشی کلان بتوان از هر صد پروژه، ده پروژه موفق اجرا کرد و به عنوان گزارش ارائه داد اما در دولت که تمام امور آن مستقیما با مردم مرتبط است، چنین الگویی قطعا شکست خواهد خورد.
 
۵. انقلابی باشند
مدیران دولت آینده باید انقلابی و اهل هزینه دادن برای تصمیمات سخت باشند. در مواقع حساس ملاحظه پست و مقام خود را نکرده باشند و برای دفاع از نظام و انقلاب هزینه داده باشند. تجربه دوران مسئولیت مدیران کارآمدی که بصیرت لازم در عرصه سیاسی را نداشته و با ذکاوت کافی عمل نکرده‌اند نشان می‌دهد که وجه سیاسی اعضای عالی کابینه را به هیچ وجه نباید نادیده گرفت. درک روشن و مشخص از «جریان غیرانقلابی درون نظام» که مورد اشاره رهبر انقلاب قرار گرفته بود، معیار مهمی برای ساماندهی ترکیب کابینه است.
 
۶. خوش‌قول باشند
مردم از شنیدن وعده‌ها و ندیدن نتایج و خروجی‌ها به ستوه آمده‌اند. طبق گفته رئیس جمهور، پروژه‌های فوری این دولت متمرکز بر ساخت مسکن و واکسیناسیون عمومی و گسترده مردم است. این دو برنامه را نمی‌توان با وعده‌ها و روشی که در ماه‌های اخیر پیگیری شده ادامه داد. مسکن و واکسن، پروژه‌هایی است که دولت رئیسی روزانه با آن سنجیده خواهد شد. کارنامه درخشان در این دو حوزه، با مدیران مردود و بدقول شدنی نیست.