00/4/2 - 15:21 1970-1-1 03:30:00
شناسه خبر : 348913
حسن روحانی در جلسه امروز هیات دولت با اشاره به نقدهای صورت گرفته درباره نحوه مدیریت دولت در برگزاری انتخابات، گفته است که منتقدان این موضوع را بی‌جهت بزرگ کرده‌اند و صرفا چند نفر به مدت یک ربع در صف معطل مانده‌اند!
حسن روحانی در جلسه امروز هیات دولت با اشاره به نقدهای صورت گرفته درباره نحوه مدیریت دولت در برگزاری انتخابات، گفته است که منتقدان این موضوع را بی‌جهت بزرگ کرده‌اند و صرفا چند نفر به مدت یک ربع در صف معطل مانده‌اند!
گروه سیاسی-رجانیوز: حسن روحانی در جلسه امروز هیات دولت با اشاره به نقدهای صورت گرفته درباره نحوه مدیریت دولت در برگزاری انتخابات، گفته است که منتقدان این موضوع را بی‌جهت بزرگ کرده‌اند و صرفا چند نفر به مدت یک ربع در صف معطل مانده‌اند!
 
به گزارش رجانیوز، اما بر خلاف ادعای حسن روحانی، اخبار و گزارش های فنی نشان دهنده  اخلال عمدی در رای گیری روز جمعه در جهت کاهش مشارکت مردم در سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری است.
 
صبح ۲۸ خرداد از ساعت ۷:۰۵ تا ۷:۵۵ سرورهای وزارت کشور دچار اختلال شده و سرعت ارسال اطلاعات به یک سوم سقوط کرده، روند ارسال پیام به دستگاه‌های مستقر در شعب با مشکل جدی مواجه شده بود.
 
در مرحله دوم از ساعت ۹:۱۷ تا ۹:۳۷ دقیقه مجددا در سرورهای انتخاباتی وزارت کشور اختلال ایجاد شد که در سطح اختلال در این مرحله به صورت قطع کامل سرویس سرورهای وزارت کشور بود.
 
با وجود پیگیری‌های فراوان نهادها و تلاش برای جلوگیری از این اختلالات، این اتفاق مجدد در اواخر ساعات رای گیری در ساعت ۲۳ تا ۲۳:۴۰ نیز تکرار می‌شود.
 
قطعی های مذکور علاوه بر زمان قطعی، باعث ایجاد اختلال و‌ نوسان تا حدود ۱۵ دقیقه بعد از هر مرحله قطعی گردیده است. بدین ترتیب قریب به ۱۱۰ دقیقه امکان رای گیری موثر وجود نداشته است که باعث ایجاد سردرگمی و کلافه شدن رای دهندگان شده است. 
 
در هر سه مرتبه، وجود اختلال در سرورهای وزارت کشور توسط کارشناسان فنی وزارتخانه نیز تایید شده و فرضیه وجود کاستی مرتبط با شبکه اینترنت و اپراتورها منتفی است.
 
برآورد های کارشناسی نشان می‌دهد وزارت کشور با این سوءمدیریت حداقل ۵ میلیون رای از میزان مشارکت را کاهش داده و با توجه به روند ۱۹ ساعته رای‌گیری، سیستم وزارت کشور در حدود ۱۰% از فرآیند انتخابات با قطعی مواجه بوده است.
 
سوءعملکرد دولت به حدی بود که رهبر معظم انقلاب در پیام خود خطاب به ملت ایران، برای اولین بار به اختلالات پیش آمده در روز رای‌گیری اشاره کردند و خاطرنشان کردند که این اشکالات نتوانست بر عزم مردم فائق بیاید.