هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 18 خرداد 1400 ساعت 14:01
سه شنبه 18 خرداد 1400 13:49 ساعت
2021-6-8 14:01:23
شناسه خبر : 348229
نشست کارگروه‌های دولت سایه با موضوع بررسی فرمان‌های اجرایی روز اول دولت با حضور سعید جلیلی نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری برگزار شد.
نشست کارگروه‌های دولت سایه با موضوع بررسی فرمان‌های اجرایی روز اول دولت با حضور سعید جلیلی نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری برگزار شد.

گروه سیاسی-رجانیوز: نشست کارگروه‌های دولت سایه با موضوع بررسی فرمان‌های اجرایی روز اول دولت با حضور سعید جلیلی نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری برگزار شد.

 

در این جلسه دستوراتی که در روز نخست ریاست‌ جمهوری می‌توان صادر کرد مورد بررسی قرار گرفت و از سوی اعضای کارگروه‌های دولت سایه مورد تصویب قرار گرفت که به اختصار به شرح زیر است: 

 

1- انتشار کلیه سوابق اعضای هییت مدیره و مدیران کلیه شرکت‌های دولتی در بستر فضای مجازی از جمله سوابق تحصیلی، پژوهشی، اجرایی به همراه مستندات مربوطه.

 

2- ایجاد سامانه سفر؛ در راستای طرح ارتقای سبد فرهنگی(سفر)، اقدامات لازم جهت ایجاد سامانه رزرو اقامتگاه‌های دستگاه‌های دولتی را ظرف سه ماه انجام داده و گزارش روند اجرای آن را بصورت ماهانه به هیئت دولت ارائه نمایند. 

 

3- تبادل الکترونیکی داده‌های سلامت؛ در راستای استقرار سامانه پرونده‌ الکترونیکی سلامت ایرانیان و ساماندهی خدمات بیمه سلامت بصورت یکپارچه نسبت به تکمیل تبادل الکترونیکی اطلاعات سلامت، تمامی فرآیندهای نسخه‌نویسی و تبادل اطلاعات و اسناد پزشکی بصورت الکترونیک و بدون نیاز به دفترچه انجام پذیرد.

 

عصر روز دوشنبه، روسا و دبیران ۳۶ کارگروه تخصصی دولت سایه در مجتمع فرهنگی سرچشمه با حضور دکتر سعید جلیلی، نشست هیئت دولت سایه را برگزار کردند.

 

 

کارگروه‌های پولی و مالی (نظام بانکی، ارز، تامین مالی، بودجه، بازار سرمایه، خصوصی سازی، هدفمندی یارانه ها، مالیات) ؛ کشاورزی (تراریخته، زراعت و باغی، دام و طیور، شیلات، گیاهان دارویی)، محیط زیست ، خودرو ، نیرو (آب، برق، انرژی های تجدیدپذیر)، نفت و گاز ، اشتغال و کارگری، اصناف و صنعت، تعاملات اقتصادی خارجی، تحریم، سلامت، دانش بنیان، معدن، مدیریت شهری ، بیمه ،حسابرسی، هواشناسی، سازمان برنامه، مسکن ،مدیریت بحران، روستا و عشایر ، حقوقی، دولت الکترونیک ، کارگروه سیاست خارجی، فضای مجازی،آموزش و پرورش، ورزش، زنان و خانواده، گردشگری، آموزش عالی، وزارت ارشاد ، شورایعالی انقلاب فرهنگی، جمعیت و مسجد در این نشست حضور داشتند.

 

 

دکتر جلیلی در این نشست با تاکید بر اینکه دولت آینده باید کارش را از روز نخست با قدرت و شتاب آغاز کند، خاطرنشان کرد: برای پیشرفت کشور به تلاش همگانی نیاز است و اگر مردم رئیس‌جمهور منتخب را برمی‌گزینند باید رای آنان را محترم شمرد، پس وظیفه همگان کمک به دولت مستقر است.

 

وی افزود: بر همین مبنا دولت سایه فقط یک تشکیلات یا حزب نیست بلکه گفتمان است؛ یعنی همه مردم باید سایه به سایه تحولات را پیگیری و سعی کنند بر آن تأثیر مثبت بگذارند. این وظیفه دینی، اخلاقی و شرعی برای همه کسانی است که دل در گرو پیشرفت کشور دارند.

 

این نامزد ریاست جمهوری گفت: بر این مبنا حرکت دولت سایه را آغاز کردیم و کارگروه‌های تخصصی آن را تشکیل دادیم و افتخار می کنم که در هشت سال گذشته عزیزانی در این حرکت بزرگ با انگیزه بالا، اخلاص و نگاه عالمانه وارد این عرصه شدند و در این کار مشارکت داشتند.

 

وی افزود: جوانان پرانگیزه و با تخصص های ارزنده، استادان دانشگاه های معتبر و جمعی از مدیران با سابقه کشور در کارگروه های دولت سایه فعالیت کردند.

 

 

دکتر جلیلی در ادامه گفت: اعضای دولت سایه در هشت سال گذشته به موضوعات اساسی کشور توجه جدی کردند و با رصد مسائل کشور، پاسخ های آن را یافتند. فعالیت این افراد فقط در جلسات سربسته نبود بلکه در میدان یعنی در ۳۱ استان و شهرستانها و روستاها حضور یافتند و مسائل را بررسی کردند.

 

نماینده رهبرانقلاب در شورایعالی امنیت ملی خاطرنشان کرد: در سفرهای استانی علاوه بر برگزاری جلسات با دانشگاهیان از شهرک های صنعتی دیدن کردیم و از توانمندی‌های استان‌ها آگاهی یافتیم.

 

جلیلی با اشاره به ابراز تمایل استادان دانشگاه برای همکاری با دولت سایه افزود: پاسخ ما به این درخواست ها این بود که دولت سایه گفتمان است و لزوماً نباید ارتباط تشکیلاتی داشته باشیم و حتی نباید معطل دیگران شد و به این عزیزان اعلام کردیم که هر دانشگاه را به یک دولت سایه تبدیل کنید. به کسانی که تمایل به همکاری با دولت سایه داشتند، تاکید می‌کردیم که تحولات کشور را پیگیری کنند و بر آن تاثیر مثبت بگذارند و در همین چارچوب، هر دانشگاه در کشور می‌تواند نقش دولت سایه را به طور مستقل ایفا کند.

 

وی افزود: همکاری آحاد مردم در این زمینه، بسترهای لازم را می‌خواهد و یکی از این بسترها ، حرکت در چارچوب و طبق الگوی دولت سایه بود.

 

آقای جلیلی با قدردانی از همه کسانی که در هشت سال گذشته خالصانه و بدون هیچ چشم‌داشتی در جلسات مختلف و ساعات طولانی وقت گذاشتند تا مسائل کشور را بررسی کنند و پاسخ آن را بیابند، افزود: اگر صحبت از دولت سایه کردیم بر این مبنا نبود که اگر روزی ما یا دوستانمان در آینده عهده دار مسئولیت شدیم از نتایج آن استفاده کنیم؛ بلکه در این هشت سال هرگاه که هر موضوع را بررسی و جمع‌بندی می‌کردیم نتایج جمع‌بندی را به دولت مستقر ارائه کردیم چون معتقدیم برای پیشرفت کشور حتی یک روز هم نباید معطل کرد.

 

وی تصریح کرد: وظیفه ما این بود که برای هر مساله پاسخ معتبر داشته باشیم و در نخستین فرصت، نتایج آن را ارائه می‌کردیم.

 

 

دکتر جلیلی در ادامه تاکید کرد: پس از ۸ سال جلسات مکرر در عرصه‌های مختلف به این جمع‌بندی رسیدیم که برای ۴ سال آینده نباید کشور را فقط اداره کرد بلکه ظرفیت های کشور به گونه‌ای است که به خوبی می توانیم در چهار سال آینده به جهشی در شأن ملت ایران دست یابیم.

 

وی افزود: این جهش در عرصه‌های مانند صنعت، اقتصاد، کشاورزی و معدن و در حوزه های فرهنگی ، اقتصادی و اجتماعی میسر است.

 

نامزد ریاست جمهوری گفت: نشست امروز کارگروه های دولت سایه ، گواهی بر این است که اگر صحبت از جهش می‌کنیم مبتنی بر مطالعات عمیق است و نه فقط در عرصه های صنعتی و اقتصادی می‌توانیم جهش داشته باشیم بلکه در خدمت‌رسانی به مردم نیز باید جهش و ارتقای خدمات در خور شأن ملت ایران داشته باشیم.

 

آقای جلیلی افزود: ما در عرصه های مختلف بررسی کردیم و به این جمع‌بندی قاطع رسیدیم که کشور می‌تواند جهش زیادی داشته باشد.

 

وی تصریح کرد: جهش کشور در عرصه‌های مختلف ممکن است و "ما می‌توانیم " گرچه برخی اعلام کردند که نمی‌توانند و صادقانه گفتند که توان این کار را ندارند؛ این صداقت شان خوب است اما آنان به رویکرد حداقلی اکتفا می‌کنند در حالی که ما می‌توانیم به کشور جهش دهیم.

 

نامزد ریاست جمهوری افزود: در عرصه‌های مختلف با مشارکت جوانان دلسوز ،پرانگیزه، انقلابی، متخصص و صاحب‌نظر می‌توان کشور را جهش داد.

 

 

جلیلی گفت: نخستین موضوع این جلسه این است که اگر بخواهیم جهش داشته باشیم باید این جهش را در خور ملت ایران و هماوردی با مدعیان عرصه‌های جهانی ایجاد کنیم.

 

این نامزد ریاست جمهوری با تاکید بر جهش کشور برای رفع مشکلات معیشتی مردم و رنج انان افزود: طرح های مفصلی برای رفع این مشکلات و شادکامی ملت ایران طراحی کردیم تا طعم شیرین رفاه را بچشند. موضوع مهم دیگر این است که برخی کارها باید در فرهنگ سیاسی کشور به نحوی صورت گیرد که تحولی مثبت در این عرصه ایجاد شود تا بتوانیم به قله‌های پیشرفت نزدیک شویم.

 

عضو شورای راهبردی روابط خارجی کشور تصریح کرد: اگر فرهنگ سیاسی کشور دچار آسیب هایی مثل کار نمایشی شود حتماً دچار اُفت های جدی می شویم زیرا با نمایش نمی شود کشور را اداره کرد تا چه رسد به جهش. این امر بسیار مهم است و اگر خدای نکرده اصالت را به نمایش دهیم و نمایش جای کار واقعی را بگیرد حتماً دچار اُفت بزرگی می‌شویم.

 

 

وی بیان کرد: از آفت‌های دیگر این است که در اداره کشور و در حرکت به سمت قله ها دچار تعارفات بیهوده شویم که این کشور را زمین‌گیر می‌کند اعم از تعارفات با رفقا باشد یا رقبا. تعارفات با کسانی که علناً در تقابل با حرکت کشورند، جایز نیست و حتی با کسانی که چنین نمودی هم ندارند اما اقدامات شان سبب توفق یا کندی حرکت کشور می‌شود.

 

این نامزد ریاست جمهوری همچنین یکی از مسائل مهم دیگر کشور را مدیریت زمان دانست و تاکید کرد: زمان زیادی نداریم که خود را معطل کنیم پس کارها را باید به طور جدی آغاز کنیم. در هشت سال گذشته برخی کندی ها و توقف ها سبب توقف و کندی در برخی شاخص‌ها شده است، پس باید با قدرت و شتاب حرکت جدید را آغاز کنیم.

 

دکتر جلیلی در ادامه گفت: بر این اساس دولتی که سر کار می‌آید باید فعالیت هایش را از روز نخست آغاز کند.

 

وی افزود: یکی از توفیقات ما این است که پس از ۸ سال مطالعه به جمع بندی و برنامه ریزی رسیدیم که بر اساس آن از روز نخست کار ها را آغاز خواهیم کرد و این طور نیست که با آغاز به کار دولت بگوییم باید مسائل بررسی و مطالعه شود.

 

 

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام خاطرنشان کرد: اگر قرار بر این باشد که کارها را در آغاز فعالیت دولت بررسی و مطالعه کنیم ممکن است چند ماه یا حتی چند سال از عمر دولت صرف این بررسی‌ها شود در حالی که ما باید از روز نخست راه حل ها را در دستور کار قرار دهیم.

 

نامزد ریاست جمهوری گفت: دوستان ما در کارگروه‌های دولت سایه، مسائل را جمع‌بندی کردند تا از روز نخست که رئیس‌جمهور در پشت میزش آغاز به کار می‌کند طبق اختیاراتی که دارد بدون نیاز به هیچ مصوبه، فعالیت‌ها را آغاز کند.