هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
چهارشنبه، 9 خرداد 1403
ساعت 17:21
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 9 خرداد 1400 ساعت 14:14
يكشنبه 9 خرداد 1400 13:28 ساعت
2021-5-30 14:14:42
شناسه خبر : 347938
رئیس بانک مرکزی وقت حتی اعلام کرده بود که ورود ایران به لیست سیاه FATF تاثیری در روابط و معاملات تجاری ایران نخواهد داشت اما اکنون سعی دارد تا با اغراق گویی در خصوص FATF خود را در جایگاه منتقدان وضع موجود نشان دهد.
رئیس بانک مرکزی وقت حتی اعلام کرده بود که ورود ایران به لیست سیاه FATF تاثیری در روابط و معاملات تجاری ایران نخواهد داشت اما اکنون سعی دارد تا با اغراق گویی در خصوص FATF خود را در جایگاه منتقدان وضع موجود نشان دهد.
گروه سیاسی-رجانیوز: اظهارات متناقض همیشه کار دست سیاستمداران داده است. این اتفاق زمانی ناپسند و غیرقابل قبول می‌شود که به اهداف سیاسی هم آلوده شود و کار از یک تحلیل اشتباه فراتر رود. عبدالناصر همتی حالا مدت‌هاست که در خصوص FATF اظهاراتی مطرح می‌کند که دو سال قبل برخلاف آن را به مردم می‌گفت.
 
به گزارش رجانیوز: همتی شب گذشته در گفت‌گویی که در کلاب هاوس داشت به متتقدان FATF حمله کرد و گفت: « FATF از ملزومات اداره کشور است اما متاسفانه در ایران در گردنه سیاسی قرار گرفته است. من یک بار گفتم بیشترین نظر را در این زمینه باید رئیس بانک مرکزی بدهند. اما من کمترین نظر را داشتم.»
 
وی عصبانیت خود را اینگونه تکمیل کرد و گفت: «مگر fatf چیست که نمی گذارند تصویب شود، دو سال معطل کرده اند؛ دیگر دارم خفه می شوم از دست اینها؛ همین آقایانند که بانی وضع موجودند. بانی وضع موجود کسانی هستند که مدعی دولت سایه هستند، اینها و نهادهای دیگر در وضعیت امروز کشور شریک هستند، معطل کردن FATF اگر آسیب به کشور نیست پس چیست؟»
 
وی در حالی می‌گوید که معطل کردن کشور در خصوص تصمیم‌گیری در مورد FATF آسیب زاست که قبلا نظرات دیگری مطرح کرده بود. وی بهمن ماه 98 با اشاره به اجلاس ضدایرانی FATF گفته بود: « برخی به خاطر اجلاس آتی FATF تلاش می‌کنند التهابی در بازار ارز ایجاد کنند، ولی همان طور که گفتم تصمیم اجلاس FATF تاثیر معناداری در بازار ارز نخواهد داشت
 
رئیس بانک مرکزی وقت حتی اعلام کرده بود که ورود ایران به لیست سیاه FATF تاثیری در روابط و معاملات تجاری ایران نخواهد داشت. وی اظهار داشته بود که: «قبلا هم گفته‌ام هر اتفاقی درباره اف ای تی اف بیفتد از آنجایی که 90 درصد معاملات تجاری ما از مسیرهای تحریم‌ناپذیر انجام می‌شود، نمی‌تواند تاثیری در این مقطع در بازار ارز و روابط تجاری ما داشته باشد»
 
 
همتی همچنین علت مشکلات در روابط بانکی ایران را تحریم‌های آمریکا معرفی کرد و نه تصمیمات FATF. وی در این خصوص هم اینگونه گفت که: «به خاطر تحریم آمریکا و فشاری که آمریکا به کشورهای دوست ما وارد می‌کند خیلی از بانک‌ها با ما همکاری نمی‌کنند، ولی چگونه از ابتدای سال 35.5 میلیارد دلار تامین ارز برای واردات انجام شده است؟ همین مسیر را باز هم ادامه می‌دهیم.»
 
همتی بعدها نیز در خصوص جنجال‌های پیش آمده در خصوص ناتوانی ایران در خرید واکسن به دلیل عدم پذیرش FATF به میدان آمده بود و این موضوع را رد کرد. 
 
رئیس کل بانک مرکزی در تاریخ 28 آذرماه  نوشته بود: «توجه داشته باشیم، عدم تعیین تکلیف FATF  می‌تواند در نبود تحریم‌ها مانعی برای سیستم بانکی کشور در انجام مبادلات بانکی بین‌المللی باشد»
 
همتی با تاکید بر شرایط «نبود تحریم‌ها» مجددا بر دیدگاه قبلی خود یعنی اهمیت پایین FATF در روابط بانکی بین المللی تا زمانی که تحریم‌های آمریکا وجود دارد، تاکید کرده بود.
 
به نظر می‌رسد اظهارات متناقض همتی تنها یه شوی سیاسی برای تخریب رقبای خود است و اعتبار علمی لازم را ندارد.