هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
سه شنبه، 8 آذر 1401
ساعت 05:16
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 4 خرداد 1400 ساعت 15:32
سه شنبه 4 خرداد 1400 15:31 ساعت
2021-5-25 15:32:16
شناسه خبر : 347726
حسن بختیاری، عضو هیات مدیره شرکت تعاونی انبوه سازی مروارید شرق فاخر در پاسخ به این پرسش که ساخت و ساز در منطقه 22 تا 3 طبقه است، اما چرا بیشتر برج‌ها در منطقه 22 ساخته می‌شود ، گفت : در شهرها براساس ضوابط طرح تفصیلی آنها کاربری یا پهنه املاک به 4 گروه اصلی مسکونی ، تجاری خدماتی ، مسکونی تجاری و سبز و باز تقسیم می شود .
حسن بختیاری، عضو هیات مدیره شرکت تعاونی انبوه سازی مروارید شرق فاخر در پاسخ به این پرسش که ساخت و ساز در منطقه 22 تا 3 طبقه است، اما چرا بیشتر برج‌ها در منطقه 22 ساخته می‌شود ، گفت : در شهرها براساس ضوابط طرح تفصیلی آنها کاربری یا پهنه املاک به 4 گروه اصلی مسکونی ، تجاری خدماتی ، مسکونی تجاری و سبز و باز تقسیم می شود .

وی با تاکید بر اینکه براساس پهنه هر قسمت از یک منطقه ، تراکم اختصاص داده شده متفاوت است افزود : در برخی از نقاط یک منطقه ؛ تراکم تا 2 طبقه، برخی محدوده‌ها 3 تا 5 طبقه و در برخی نقاط همان منطقه مجوز بلند مرتبه سازی صادر می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه در منطقه 22 بلند مرتبه سازی نسبت به مناطق دیگر شهر بیشتر به چشم می آید افزود: علت این مسئله به رویکرد شورای عالی شهرسازی و معماری ایران در شکل گیری منطقه 22 تهران در دهه 70 به عنوان یک منطقه خاص و الگوی توسعه پایدار شهری باز می گردد .

بختیاری با تاکید بر اینکه تصور این بود منطقه 22 تهران یک منطقه نمونه به لحاظ سبک زندگی و تعادل در میزان جمعیت پذیری به سرانه‌های خدماتی خواهد شد افزود : براساس این فرض می‌بایست در مدت زمان 10 تا 15 سال اول جمعیت منطقه تا 250 هزار نفر و در یک بازه زمانی مجدد تا 450 هزار نفر افزایش پیدا می کرد و بعد تقریبا ثابت می‌ماند اما این اتفاق نیافتاد.

وی با اشاره به مصوبه کمیسیون ماده پنج گفت: طبق این مصوبه کسانی که زمینی بیشتر از هزار متر مربع در منطقه 22 داشتند موظف بودند 70 درصد آن را به عنوان عوارض ناشی از ورود به محدوده شهر به شهرداری واگذار کنند که این مصوبه منجر به این شد که شهرداری مالک زمین‌های زیادی در منطقه 22 شود ، اما این مصوبه که کاملا خلاف تبصره 4 ماده واحده قانون تعیین وضعیت املاک بود ، توسط دیوان عدالت اداری ابطال گردید که البته همچنان بصورت غیرقانونی اجرا می‌شود ، افزود : طبق مصوبه کمیسیون ماده پنج مقرر بود سهم 70 درصدی تعلق گرفته به شهرداری به احداث سرانه های خدماتی منطقه اختصاص داده شود ، اما شهرداری با هزینه اجرای طرح‌هایی مثل دریاچه شهدای خلیج فارس ، بوستان آبشار ، بوستان لتمال ، بوستان جوانمردان ، بازگشایی و ادامه مسیر بزرگراه همت ، حکیم و ... مواجه شد که تامین این هزینه‌ها صرفا از محل تراکم فروشی‌ امکان پذیر نبود ؛ بنابراین مجبور به تغییر کاربری بخش اعظمی از این املاک از کاربری خدماتی به مسکونی و تجاری اداری شد تا بتواند از محل فروش آن‌ها ، هزینه پروژه‌های عمرانی خود را تامین نماید . همچنین جبران بخشی از هزینه‌های طرح های شهرداری تهران بر دوش منطقه 22 گذاشته شد که یکی از شاخص ترین آن ها پروژه بزرگراه امام علی(ع) و تملک املاک واقع در این طرح از مالکین آنها بود که مجددا از مسیر فروش زمین های این منطقه صورت پذیرفت .

عضو هیات مدیره شرکت تعاونی انبوه سازی مروارید شرق فاخر تاکید کرد: بنابراین شهرداری منطقه 22 اجبارا با گرایش به سمت افزایش بارگذاری‌ها تلاش کرد هزینه‌های محوله را جبران کند و در آن زمان مجوزهای انبوه سازی بیش از حد پیش بینی شده در طرح جامع و طرح تفصیلی شهر تهران صادر شد.

 بختیاری با تاکید بر اینکه انحراف از طرح تفصیلی و جامع موجب شد تا منطقه 22 به  شکل آشفته کنونی در بیاید ، خاطرنشان کرد : قطعا در کلیه مناطق شهرها این بلندمرتبه سازی‌های بی حد و حساب تاثیرات منفی بر اکولوژیک و اکوسیستم منطقه خواهد گذاشت و تاب آوری شهری در این مناطق به شدت پایین می‌آید .