00/2/29 - 15:26 1970-1-1 03:30:00
شناسه خبر : 347495
یک روزنامه صهیونیستی نوشت که ابعاد شکست اسرائیل در جنگ کنونی از تمامی جنگ‌های گذشته حتی جنگ ۳۳ روزه عمیق‌تر و بیشتر است.
یک روزنامه صهیونیستی نوشت که ابعاد شکست اسرائیل در جنگ کنونی از تمامی جنگ‌های گذشته حتی جنگ ۳۳ روزه عمیق‌تر و بیشتر است.

گروه بین‌الملل-رجانیوز: روزنامه صهیونیستی هاآرتص در مجموعه‌ای از مقالات خود به انتقاد شدید از جنگ افروزی سردمداران رژیم صهیونیستی در نوار غزه و مغایرت این اقدامات با منافع تل‌آویو پرداخته و نوشت که آمادگی های ارتش اسرائیل همگی در این جنگ با شکست مواجه شد و مشخص شد که ارتش هیچ استراتژی در درگیری‌های اخیر داشته است. این مقاله که به قلم آلوف بن سردبیر این روزنامه نوشته شده، خواستار انجام اصلاحات و تحقیقات داخلی در ارتش نسبت به این شکست شد.

 

این مقاله می‌افزاید عملیات نظامی اخیر در نهمین روز خود نشان داد که شکست خورده ترین و غیر ضروری ترین جنگی بود که اسرائیل وارد آن شده است، این روزنامه نوشت ابعاد شکست در جنگ کنونی حتی از جنگ دوم لبنان و عملیات های گذشته در نوار غزه نیز عمیق‌تر است.

 

این نویسنده صهیونیست به شکست نظامی و سیاسی خطرناک و ناکامی در آماده سازی ارتش اسرائیل و مدیریت ضعیف و فرماندهی سردرگم و ناتوان کابینه اشاره و تاکید کرد که اسرائیلی ها باید به جای تلاش بیهوده برای پیروز نشان دادن خود در جنگ و ادامه کشتار و ویرانی در غزه و معطل نگه داشتن زندگی در اسرائیل بلافاصله جنگ را متوقف کرده و با آتش‌بس موافقت کنند و امیدوار باشند که بتوانند ابعاد این شکست را به سرعت ترمیم نمایند.

 

وی خواستار انجام تحقیقات داخلی در ارتش شد و در عین حال تاکید کرد که متهم اصلی این پرونده بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل است که برای جایگاه سیاسی داخلی خود و نه منافع اسرائیل اقدام به آغاز این جنگ کرده است.

 

روزنامه صهیونیستی ابعاد شکست ارتش در این عملیات را در موارد زیر برشمرده است:

- غافلگیری اسرائیل از ابتکار حماس و جرات و قدرت مبارزاتی آن در پرتاب هزاران موشک به سمت جبهه داخلی اسرائیل.

 

- توجه ویژه اسرائیل به اصل تقابل بین جنگ ها و فعال نگه داشتن جبهه شمال و ایران و غافل ماندن از غزه.

 

- شکست اطلاعاتی و استراتژیک از طریق کم اهمیت جلوه دادن حماس و توانمندیهای نظامی آن و ناتوانی ارتش در جمع آوری اطلاعات و اهداف از غزه.

 

ألوف بن در ادامه این مقاله به تلاش تبلیغاتی رژیم صهیونیستی در جبهه داخلی برای پیروز نشان دادن خود در این جنگ اشاره و تاکید کرد که هیچ کدام از این تلاش ها نمی تواند این واقعیت اساسی را مخفی نگه دارد که ارتش اسرائیل هیچ دیدگاهی در خصوص نحوه ساکت کردن حماس و خارج کردن آن از موازنه قدرت ندارد. گرچه از بین بردن تونلهای حماس می‌تواند قدرت عملیاتی و استراتژیک اسرائیل را نشان دهد، اما هیچ آسیبی به توانمندی های مبارزاتی مقاومت فلسطین وارد نمی کند.

 
 

وی به نگرانی خود در خصوص به حاشیه کشاندن نیروهای زمینی ارتش اسرائیل پرداخت و نوشت که هیچ کس به فکر آغاز عملیات زمینی نیست، چرا که همه می دانند این چنین عملیاتی می تواند شکست بزرگی برای اسرائیل در نوار غزه رقم بزند.

 

بن در مقاله خود تاکید کرد که هیچ توجیهی برای ادامه تجاوز به نوار غزه وجود ندارد چرا که به علاوه کشته و زخمی شدن ده‌ها نفر در نوار غزه در نتیجه موشک‌باران گسترده اسرائیل، زندگی روزمره در جنوب سرزمین های اشغالی نیز به صورت کامل فلج شده است.

 

وی در ادامه به پیش‌بینی‌های اسحاق بریک ژنرال نیروهای ذخیره و نویسنده صهیونیستی اشاره کرد که بارها نسبت به بروز جنگ در جبهه داخلی اسرائیل هشدار داده و گفته بود که اسرائیل هیچ توانی برای پاسخ دادن به هزاران موشک شلیک شده ندارد و نیروهای زمینی نیز قادر به مبارزه نیستند.

 

روزنامه هآرتص در مقاله دیگری به حوادث اخیر جبهه داخلی رژیم صهیونیستی نیز اشاره و تاکید کرد که این حوادث نشان می‌دهد که دیگر در خصوص افکار عمومی فلسطین نمی‌تواند به سیاست بی‌مبالاتی که در دهه اخیر آغاز شده، ادامه داد و فلسطینی ها را نادیده گرفت. این روزنامه تاکید کرد که حل این منازعه تنها در صورتی امکان پذیر است که فلسطینی‌ها را نیز انسان بدانیم.

 

این مقاله همچنین می‌افزاید که جامعه جهانی و به ویژه آمریکا باید این پیام را بعد از 73 سال درک کند که دیگر زمانی برای مدیریت درگیری‌ها وجود ندارد، بلکه باید به این مناقشه پایان داد. چرا که شهروندان عرب در اسرائیل هرگز از هویت ملی فلسطینی خود شانه خالی نخواهند کرد.

 

 

منبع: تسنیم