هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
يكشنبه، 3 تير 1403
ساعت 12:07
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 25 ارديبهشت 1400 ساعت 14:53
شنبه 25 ارديبهشت 1400 13:05 ساعت
2021-5-15 14:53:51
شناسه خبر : 347298
لاریجانی  با حضور در ستاد انتخابات وزارت کشور و اعلام نامزدی برای انتخابات، دوباره به متن سیاست کشور بازگشت تا به مردم بگوید سایه خانواده لاریجانی‌ به این زودی‌ها از سر کشور کم نخواهد شد.
لاریجانی با حضور در ستاد انتخابات وزارت کشور و اعلام نامزدی برای انتخابات، دوباره به متن سیاست کشور بازگشت تا به مردم بگوید سایه خانواده لاریجانی‌ به این زودی‌ها از سر کشور کم نخواهد شد.

گروه سیاسی-رجانیوز: دو سالی می‌شد که مردم کمتر نامی از لاریجانی‌ها می‌شنیدند. اما امروز علی لاریجانی پس از دوری دو ساله از صحنه سیاست کشور، با حضور در ستاد انتخابات وزارت کشور و اعلام نامزدی برای انتخابات، دوباره به متن سیاست کشور بازگشت تا به مردم بگوید سایه خانواده لاریجانی‌ به این زودی‌ها از سر کشور کم نخواهد شد.

 

البته کاندیداتوری علی لاریجانی چندان هم دور از انتظار نبود و در محافل اصلاح‌طلب از او به‌عنوان کاندیدای اصلی این جریان در انتخابات ریاست جمهوری نام برده می‌شد.

 

به گزارش رجانیوز، هرچند علی لاریجانی و حامیانش سعی دارند که خط او را از حسن روحانی جدا کنند، اما باید گفت که نقش لاریجانی در به وجود آمدن اوضاع کنونی برای کشور، بیشتر از روحانی نباشد، کمتر نیست. محسوس‌ترین تأثیر لاریجانی در پدید آمدن وضعیت امروز کشور، همراهی او با روحانی برای تصویب برجام بود. همه به یاد دارند که علی لاریجانی با تصویب برجام در عرض بیست دقیقه، چگونه مسیر دولت تدبیر برای نابودی فناوری هسته‌ای و تحمیل خسارت محض به کشور و مردم را هموار کرد.

 

لطفی که از سوی دولتی‌ها بی‌پاسخ نماند و ابراز تشکر مقامات دولتی از شخص وی را به دنبال داشت. علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی در قدردانی از لاریجانی گفته بود: تشکر ویژه‌ای از آقای دکتر لاریجانی دارم. آقای دکتر لاریجانی زمانی هم که دبیر شورای عالی امنیت ملی بودند گام بزرگی در حل و فصل موضوع هسته‌ای برداشتند و آن مربوط می‌شد به برنامه مدالیته که به ابتکار ایشان بود و با این ابتکار بحث فنی ما با آژانس بین‌المللی پایان یافت. زمانی که آقای لاریجانی به ریاست مجلس رسیدند چه در دولت سابق که ما به صورت محرمانه با آمریکا مذاکره می‌کردیم ، فعالانه حمایت می‌کردند و چه در دولت یازدهم که این موضوع شتاب بیشتری گرفت ایشان به عنوان یک عضو اصلی کمیته راهبردی هسته‌ای همواره حامی و پیشنهاد دهنده افکار و پیشنهادات بسیار مفید و موثری بودند.

 

البته جاده صاف کردن لاریجانی برای روحانی، به همین مورد ختم نشد. نقش علی لاریجانی در تصویب لایحه استعماری سی اف تی نیز کم تأثیر نبود. وی با ایجاد نگرانی در نماینده‌ها و ترساندن آنها از عواقب نپذیرفتن لوایح استعماری، توانست تعداد قابل توجهی از آراء را جلب سی اف تی کند. بنا به گفته‌های پژمانفر نماینده مردم مشهد، لاریجانی با صحبت‌هایش در جلسه غیر علنی آن روز و همچنین سرکوب صدای مخالفان، توانست سی اف تی را به تصویب برساند.

 

تلاش برای عدم استیضاح وزرای بی لیاقت دولت حسن روحانی نیز از جمله اقداماتی بود که لاریجانی در راستای خدمت به روحانی انجام داد.

 

عباس آخوندی که بی‌شک نالایق ترین وزیر تاریخ جمهوری اسلامی ایران است، چندین بار به دلیل عملکرد ضعیفش استیضاح شد. اما هر بار با لابی‌هایی که پشت پرده صورت می‌گرفت، توانست از استیضاح جان سالم به در ببرد.

 

در یکی از این موارد «محمد جواد ابطحی» با استناد به ماده ۲۲۳ در جلسه علنی روز یکشنبه یکم اسفندماه سال 1395 مجلس شورای اسلامی گفت: «استیضاح بعد از سانحه قطار سمنان مطرح شد، اما در هیات رئیسه باقی ماند. به مردم بگویید چقدر طول کشید استیضاح وزیر راه در مجلس به جریان بیفتد، آیا این مساله خلاف آئین نامه نیست؟»

 

به عبارتی بهتر، لاریجانی به‌عنوان رئیس قوه مقننه کشور که وظیفه نظارت بر عملکرد دولت را داشت، به جای بازخواست آخوندی و دیگر وزاری نا کارآمد روحانی، در قامت حامی آنها حاضر شده و هر بار با جلوگیری از استیضاح وزرای نالایق، منافع کشور و مردم را به مسلخ‌گاه برده و پای منافع دولتی‌ها ذبح می‌کرد.

 

ساکت فتنه

فتنه‌ای که در سال 88 علیه جمهوریت نظام به راه افتاد، بدون انفعال و سکوت خواص، نمی‌توانست در آن ابعاد تأثیرگذار باشد. بی‌شک یکی از دلایلی که سبب شد باطن سران فتنه برای مردم دیرتر نمایان شود، سکوت مسئولین رده بالای کشور در قبال آشوب افکنی‌های فتنه گران بود. علی لاریجانی نیز که آن زمان ریاست مجلس را عهده دار بود، در زمره همین خواصی است که با سکوت خود در فتنه و محکوم نکردن فتنه انگیزی‌ها، به تداوم فتنه 88 کمک کرد.

 

درست زمانی که نیاز بود مسئولین کشور ضمن محکومیت فتنه‌گران، از انقلاب اسلامی دفاع کنند، لاریجانی ترجیح داد واکنش خود را به چند انتقاد ساده از سران فتنه محدود کند.

 

البته تقریباً پس از گذشت هشت ماه از آشوب و بحران در کشور، پس از حرمت شکنی فتنه گران در روز عاشورا و محکومیت‌شان توسط قاطبه مردم کشور، علی لاریجانی نیز به‌عنوان رئیس مجلس شورای اسلامی صلاح دانست که صراحتاً علیه حرمت‌شکنان موضع‌گیری کند.

 

حالا لاریجانی عزم خود را جزم کرده است تا با حمایت و پشتیبانی اصلاح‌طلبان، پا جای پای حسن روحانی گذاشته و احتمالاً با کمک اسحاق جهانگیری، دولت سوم حسن روحانی را تشکیل دهد.دیدگاه کاربران

اگر اکثریت ملت اینها را میخواهند که وضعیتشان همین باشد مبارکشان باد وگرنه ادم از یک سوراخ چندین بار گزیده نمیشود