هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
دوشنبه، 12 مهر 1400
ساعت 04:34
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 3 آذر 1399 ساعت 12:05
دوشنبه 3 آذر 1399 12:00 ساعت
2020-11-23 12:05:36
شناسه خبر : 341947
 هفت ماه مانده به سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، اختلافات اصلاح‌طلبان دوباره سر باز کرده است.
هفت ماه مانده به سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، اختلافات اصلاح‌طلبان دوباره سر باز کرده است.

گروه سیاسی-رجانیوز: در آستانه انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی بود که اردوگاه اصلاح‌طلبان صحنه بروز برخی اختلافات اساسی شد. اختلاف بین اصلاح‌طلبان از آنجایی آغاز شد که حزب کارگزاران(نزدیک به خانواده مرحوم هاشمی رفسنجانی) بر خلاف نظر اکثریت اصلاح‌طلبان، با ارائه لیست «یاران اصلاحات» به سرلیستی مجید انصاری در انتخابات شرکت کرده و شکست خورد.

 

دو ماه پس از شکست اصلاحات در انتخابات مجلس شورای اسلامی، در اردیبهشت ماه سال جاری، محمد خاتمی رئیس دولت اصلاحات و رهبر این جریان، در ویدیویی که به مناسبت صد و چهل و سومین نشست بنیاد باران منتشر شد، به انتقاد از کم کاری احزاب و گروه های اصلاح طلب در زمینه همبستگی با مردم پرداخت.

 

پس از اظهارات خاتمی، روزنامه سازندگی ارگان حزب کارگزاران با اشاره به صحبت‌های خاتمی، عدم حمایت خاتمی از اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس را مورد انتقاد قرار داده و نوشت: سخنان سید محمد خاتمی در باب ضرورت آشتی ملی در حالی بیان می‌شود که دو سه ماه پیش در آستانه انتخابات مجلس و در حالی که سردار قاسم سلیمانی توسط آمریکاییان ترور شده بود و کشور به مانور همبستگی نیاز داشت شورای عالی سیاستگذاری که مدیریتش با محمدرضا عارف است حاضر به شرکت در انتخابات مجلس نشد.

 

سازندگی در ادامه و با لحنی تندتر نوشت: سازندگی در ادامه همان گزارش خطاب به خاتمی  تاکید می کند: آیا رهبر سیاسی یک جناح که منادی آشتی ملی است می‌تواند چشم بر انتخابات مجلس ببندد و از ضرورت حضور مردم در انتخابات سخن نگوید؟ آیا می‌تواند بر عوامل و افرادی که اصلاحات را به این روز نشاندند و کشاندند چشم ببندد؟ و مثلاً رفتار محمدعلی نجفی شهردار اصلاح‌طلب تهران را در شلیک به قلب همسر جوان خود تقبیح نکند؟ آیا می‌تواند بی‌تفاوت به حزب متبوع خود باشد که درصدد تحریم انتخابات است؟ به نظر می رسد که وضعیت جناح اصلاح طلب با  آشتی ملی و همبستگی نیز بهبود نیابد و لازم است خود را برای جراحی بزرگ و پر خون ریزی آماده کند.

 

به گزارش رجانیوز، حالا هفت ماه مانده به سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، اختلافات اصلاح‌طلبان دوباره سر باز کرده است.

 

شنبه هفته جاری(یکم آذر 99) محسن هاشمی رفسنجانی رییس شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی در مصاحبه با ایسنا، اسامی کاندیداهای احتمالی ریاست‌جمهوری این حزب را اعلام کرد که واکنش روزنامه‌های زنجیره‌ای اصلاحات را در پی داشت.

 

هاشمی به ایسنا گفت: در حال حاضر نام حدود بیست کاندیدا در این فهرست حضور دارد که عبارتند از آیت‌الله سیدحسن خمینی، اسحاق جهانگیری، محمدرضا خاتمی، محمدرضا عارف، محمدجواد ظریف، علی مطهری، رضا اردکانیان، علی لاریجانی، مسعود پزشکیان، محمدجواد آذری جهرمی، محمدباقر نوبخت، سورنا ستاری، عبدالناصر همتی،  علی‌اکبر صالحی، محمد صدر، مجید انصاری و عبدالواحد موسوی لاری؛ همچنین معصومه ابتکار و شهیندخت مولاوردی نیز در این فهرست قرار دارند.

 

وی پس از اعلام اسامی کاندیداهای مورد حمایت کارگزاران، ادامه داد: تاکنون با برخی از این چهره‌ها گفت‌وگو انجام شده  اما بدلیل شرایط بیماری کرونا، برنامه‌ریزی جلسات و ملاقات‌ها با کندی پیش می‌رود ولی رویکرد ما این است که پس از گفت‌وگو با این شخصیت‌ها و انجام بررسی‌های لازم، فهرست کوتاه را در دو ماه آینده، یعنی اوائل بهمن ماه اعلام کنیم تا کاندیداهای جدی حاضر صحنه انتخابات بتوانند برنامه‌ها و دیدگاه‌های خود را با افکار عمومی در میان بگذارند.

 

روزنامه های اعتماد و شرق، از جمله رسانه‌های اصلاح طلبی بودند که به اعلام فهرست کاندیدا از سوی کارگزاران، واکنش نشان دادند.

 

روزنامه اعتماد در گزارشی با عنوان «شوخي با طعم‌كارگزاراني» نوشت: آن‌چه حالا ازسوي كارگزاران سازندگي و كميته انتخابات اين تشكل سياسي اعلام شده، حاوي خبري روشن و اثرگذار بر روند انتخابات نيست. هرچند كارگزاران سازندگي به عنوان حزبي كه خود را «يكي از احزاب شاخص اصلاح‌طلب» معرفي كرده، معتقد است از آن‌جا كه «تحريم يا انفعال و بي‌تفاوتي در انتخابات، مغاير با روحيه اصلاح‌طلبي و مردم‌سالاري ديني است»، بنابراين بايد «در انتخابات رياست‌جمهوري فعال باشد و از كانديداي اين طيف حمايت كند» و همين تاكيد، كنار آن فهرست 19 نفره، اگرچه چنان‌كه اشاره شد، حاوي يک گزاره خبري روشن و تازه نيست اما رهاورد آن براي ناظران صحنه انتخابات 1400 دست‌كم گزاره‌اي تحليلي خواهد بود كه اگرچه حرف تازه‌اي براي دنبال‌كنندگان سياست ايراني ندارد اما لااقل از اين حيث حائز اهميت است كه حالا، رسما و به‌همراه فهرستي از گزينه‌هاي احتمالي مورد حمايت اين حزب اصلاح‌طلب به اطلاع عموم رسيده و اين خود يك گام به پيش است.

 

روزنامه شرق نیز پس از انتشار لیست کاندیداهای مورد حمایت حزب کارگزاران، از زبان هاشمی رفسنجانی نوشت که لیست مذکور، لیست کارگزاران نیست!

 

این روزنامه اصلاح‌طلب به حضور نام علی لاریجانی در فهرست کاندیداهای کارگزاران نیز واکنش نشان داده و نوشت: سخن هاشمی در حالی است که بسیاری از اسامی، اساساً از نظر تشکیلاتی در ذیل حزب کارگزاران نمی‌گنجند و برخی از آنها مانند علی لاریجانی گزینه‌ای غیراصلاح‌طلب محسوب می‌شوند. درصورتی‌که در چند وقت اخیر اعضای حزب کارگزاران و مشخصا حسین مرعشی اعلام کرده بودند حزب کارگزاران تمایل به حمایت از نامزد اصلاح‌طلب دارد.

 

به نظر می‌رسد اختلافات اصلاحات در انتخابات مجلس شورای اسلامی، به انتخابات 1400 نیز کشیده شده است. حزب کارگزاران که اکنون بدون هماهنگی با دیگر احزاب اصلاح‌طلب، اقدام به انتشار فهرستی از کاندیداهای احتمالی این حزب در انتخابات پیش رو کرد، در انتخابات مجلس نیز درحالی که دیگر اصلاح‌طلبان دست به تحریم انتخابات زده بودند، لیست یاران اصلاحات را منتشر کرد و از همین رو مورد انتقاد اصلاح‌طلبان قرار گرفت.