هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 8 مهر 1400
ساعت 14:19
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

جمعه 30 آبان 1399 ساعت 19:00
جمعه 30 آبان 1399 18:07 ساعت
2020-11-20 19:00:56
شناسه خبر : 341819
مهم‌تر از دلجویی مسئولان از این بانوی آسیب‌دیده، سازوکارهایی است که اجازه تکرار چنین حوادث تلخی را داده و نیازمند اصلاح در دستگاه‌های کلان کشور است.
مهم‌تر از دلجویی مسئولان از این بانوی آسیب‌دیده، سازوکارهایی است که اجازه تکرار چنین حوادث تلخی را داده و نیازمند اصلاح در دستگاه‌های کلان کشور است.

گروه اجتماعی - رجانیوز: باز هم بی‌تدبیری مسئولان شهری در تخریب یک خانه مسکونی این بار در بندرعباس خبرساز شد. شب گذشته فیلمی منتشر شد که در آن ماموران شهرداری با دست و بدون ادوات استاندارد و در میانه اشک و ناله یک کودک اقدام به تخریب سرپناهی کردند که توسط یک مادر سرپرست خانوار و با زحمت زیاد تهیه شده بود. متاسفانه صاحب این خانه پس از این اقدام شهرداری دست به خودسوزی زده و اکنون در بیمارستان بستری است.

 

به گزارش رجانیوز، پس از انتشار فیلم تخریب این منزل مسکونی، مسئولان بخش‌های مختلف استان اقدام به پیگیری ماجرا نمودند و با دلجویی از این خانم آسیب‌دیده قول مساعدت برای حل مشکلات را دادند. اما مساله مهم‌تر سازوکارهایی است که اجازه تکرار چنین حوادث تلخی را داده و نیازمند اصلاح در دستگاه‌های کلان کشور است.

 

واکنش شهردار و استاندار

عباس امینی زاده شهردار بندرعباس درباره علت تخریب خانه این زن با تاکید بر اینکه این خانه در زمین تصرفی ساخته شده بود و بعد از چندین مرتبه تذکر و ارسال ابلاغیه برای تخلیه این تخریب صورت گرفته است، گفت: زمین تصرفی بود و باید طبق قانون تخریب می‌شد.

 

وی عنوان کرد: بارها به این خانواده گفته شده بود که محل را تخلیه کنند اما توجهی نداشتند و مأموران شهرداری به همراه مأموران یگان حفاظت مسکن در بخش رفع تصرفات به محل اعزام شده بودند. این زمین‌ها متعلق به مسکن و شهرسازی است و به قصد جلوگیری از ساخت و ساز غیرمجاز این تخریب صورت گرفته است. این خانواده مجوز ساخت خانه نداشتند و غیر قانونی آن را بنا کرده بودند.

 

اسماعیل موحدی‌نژاد معاون خدمات شهری شهرداری بندرعباس هم در خصوص این حادثه گفت: ظاهراً پیش از این، چندین مرتبه به این خانواده تذکر داده شده بود که محل را ترک کنند زیرا در منطقه غیرمجاز ساخت و ساز انجام داده‌اند. این تاکید بر تخلیه محل، بیشتر برای امنیت خود این خانواده بود، زیرا در محلی ناامن که بستر رودخانه‌ای که مسیر آب‌های سطحی از شمال شرق به سمت دریاچه ۲۲ بهمن بود اقدام به ساخت این اتاقک کرده بودند.

 

موحدی نژاد تاکید داشت که کسی در آن اتاقک زندگی نمی‌کرد و فقط یک چهار دیواری بوده است که تخریب شد، ادامه داد: در لحظات تخریب، زن ناگهان اقدام به خودسوزی کرد. بلافاصله به بیمارستان منتقل شد ولی متأسفانه دچار ۱۸ درصد سوختی شده که بیشتر در دست چپ این زن است.

 

معاون خدمات شهری شهرداری بندرعباس در ادامه در مورد اینکه آیا بعد از این حادثه شهرداری و وزارت مسکن و شهرسازی قصد جبران خسارت دارند یا خیر؟ گفت: طبق دستور شهردار، تکلیف شده که علاوه بر پرداخت تمام هزینه‌های درمان با هماهنگی وزارت مسکن و شهرسازی زمینی به این خانواده اهدا شود.

 

فریدون همتی استاندار هرمزگان نیز با اطلاع از اتفاق رخ داده در تخریب منزل یک زن سرپرست خانوار در بندرعباس توسط عوامل شهرداری و یگان حفاظت اراضی مسکن، ضمن تماس تلفنی فوری با شهردار بندرعباس، با انتقاد از این اقدام، بر برخورد جدی با عاملان این تصمیم نادرست و غیراصولی تأکید کرد.

 

وی همچنین عنوان داشت: این اقدام افکار عمومی را جریحه‌دار کرده و در حالی که می‌شد با برخورد و روش مناسب قانون را درست و صحیح اجرا کرد که متأسفانه، اوج بی‌تدبیری در این زمینه صورت گرفته و باید عاملان این تصمیم بشدت مورد پیگرد قرار گیرند.

 

استاندار هرمزگان گفت: هر چند اقدام غیرقانونی در تصرف اراضی ملی نباید صورت گیرد، اما نوع رفتار این چند مأمور شهرداری و بی‌دقتی و بی‌تدبیری در این زمینه کاملاً مشهود بوده و چهره کارکنان شهرداری را خدشه دار کرده‌اند که بنده به جای عاملان این اتفاق از این خانواده و مردم عزیز عذرخواهی می‌کنم.

 

همچنین شهرداری بندرعباس با دستور استاندار ملزم شده تا ضمن دلجویی از این بانوی آبرومند و کودکان آنان، به شکل مقتضی این عمل نادرست را جبران کند و کمیته امداد نیز مشکل مسکن این زن و فرزندانش پیگیری و رفع کند.

 

واکنش مقامات قضایی استان هرمزگان

در اولین اقدام، شبانه و به محض اطلاع از موضوع بازرسی کل استان هرمزگان اقدام به احضار شهردار و خاطیان احتمالی این ماجرا نموده و توضیحات لازم را از آن‌ها اخذ کرده است. رضا مختاری در این زمینه گفت با عوامل و مقصرین موضوع بدون اغماض برخورد قانونی خواهیم داشت و این پرونده به صورت ویژه در دست بررسی است و تا حصول نتیجه به طور جدی و مستمر پیگیری خواهد شد. 

 

بازرس کل استان هرمزگان در ادامه افزود: درست است که تصرف اراضی ملی به صورت غیرقانونی مجاز نیست اما اقدامات باید به صورت قانونی و با رعایت جوانب انسانی و به دور از حادث شدن این گونه مسایل قانون انجام شود.

 

همچنین رئیس کل دادگستری استان هرمزگان با حضور در بیمارستان شهید محمدی از این بانوی مصدوم عیادت کرد.

 

رئیس‌کل دادگستری استان هرمزگان در این دیدار گفت: به سازمان‌های حمایتی دستور قضایی داده شده است که به این خانواده کمک فوری شود.

 

وی همچنین افزود: همه خدمات بیمارستانی برای فرد مصدوم، رایگان خواهد بود و باید طول درمان او نیز به صورت کامل طی شود.

 

رئیس‌کل دادگستری استان هرمزگان در پایان تأکید کرد: آنچه در مورد تخریب محل سکونت این خانم در بندرعباس رخ داده و نوع و شیوه عملکرد مسئولین و کارکنان شهرداری و نحوه برخورد با آنچه از سوی آنها غیرقانونی خوانده شده است، به طور دقیق در دست بررسی است.

 

عضو شورای شهر: اجرای قانون به معنای برخورد ناشایست با مردم نیست

همچنین فاطمه جراره عضو فعلی و رئیس سابق شورای شهر بندرعباس در گفت‌وگو با تسنیم با اشاره به اینکه انتشار فیلم احساسات عمومی را جریحه دار کرده، اظهار کرد: این نوع تخریب با دست اصولی نبوده و امکان خطرات احتمالی برای کودکان، مادر و حتی پرسنل شهرداری وجود داشت.

 

عضو شورای شهر افزود: چگونه این افراد در زمان فریادهای ملتمسانه کودکان و بیان اینکه «فعلاً سرپناه ما را تخریب نکنید» توانستند بی تفاوت باشند.

 

جراره تصریح کرد: شهردار باید هزینه این سوء مدیریت خود را پرداخت کند، با دلجویی و پرداخت هزینه درمان نمی‌توان جراحت روحی و روانی کودکی که شاهد این صحنه‌ها بوده را جبران کرد.

 

وی با تاکید بر اینکه شهردار باید بهای سوء مدیریت خود را بپردازد، بیان کرد: تخلفات زیادی از شهرداری به دستگاه قضایی رسیده و شهردار حتی مجبور به جابه‌جایی عده زیادی از همکاران خود شده است و تمرکز لازم برای اداره شهر را بیش از پیش از دست داده است.

 

عضو شورای شهر بندرعباس گفت: شهرداری و سایر دستگاه‌ها در خصوص رفع تصرف اراضی شهری و اطراف شهر باید اقدام کنند، اما این به معنای برخورد ناشایست و زننده با مردم آن هم در شرایط فعلی کشور که مردم و مسئولان همه درگیر شیوع ویروس کرونا هستند، نیست.

 

جراره با بیان اینکه شهرداری زمان مناسبی را برای رفع تصرف انتخاب نکرده، افزود: شهرداری و یا هر دستگاه دیگری در زمان اجرای احکام باید شان و حرمت افراد را حفظ کنند.

 

وی با تاکید بر اینکه باید مقدمات اجرایی به ویژه زمان مد نظر قرار می‌گرفت، بیان کرد: دادستان و دستگاه قضایی باید به این مسئله ورود و با متخلفان برخورد کنند و این را در نظر داشته باشند که علت اصلی این ماجرا سوء مدیریت است نه رفتار چند مامور.

 

عضو شورای شهر بندرعباس اظهار کرد: تعداد زیادی از پرسنل شهرداری به ویژه خدمات شهری افراد دلسوز و رنج کشیده هستند که مجبور به اجرای دستورات هستند، این موضوع نیز باید پیگیری و افراد متخلف شناسایی و مجازات شوند.

 

جراره با بیان اینکه رفع تصرف باید با حضور مامور مرد و زن و حکم قضایی صورت گیرد، افزود: برای این موضوعات باید شهرداری مجوز داشته باشد و البته بر اساس قانون پیش از ساخت مسکن نیز افراد باید مجوزات لازم را اخذ نمایند.

 

وی تصریح کرد: تجهیز و آموزش پرسنل شهرداری به عهده مسئول ارشد آنها یعنی شهردار است؛ شهردار باید مقدمات را فراهم می‌کرد و باید پاسخگوی این اتفاقات باشند.

 

واکنش نماینده ولی‌فقیه در استان هرمزگان

حجت‌الاسلام عبادی‌زاده نماینده ولی فقیه در استان هرمزگان نیز به موضوع تخریب سرپناه یک زن سرپرست خانوار در بندرعباس واکنش نشان داد و در پیامی بر رسیدگی فوری به این خانواده تاکید کرد و گفت: با خاطیان احتمالی وفق مقررات برخورد شود تا شاهد چنین حوادثی در استان نباشیم.

 
لزوم اصلاح ساختاری و قانونی
هر چند پس از این حادثه چند گروه جهادی و هیئات مذهبی اعلام کردند که هزینه ساخت سرپناه برای این بانو و خانواده وی را تقبل خواهند کرد، اما در چنین شرایطی ضمن آن که باید با شهردار بندرعباس و عوامل خاطی احتمالی برخورد لازم صورت بگیرد، نیاز است تا سازوکارهای قانونی و اجرایی به طوری اصلاح شود که از وقوع چنین شرایطی پیشگیری شود.
 
یکی از این موارد، مربوط به تامین مسکن و سرپناه برای محرومانی است که به دلیل ناتوانی از تامین منزل در نقاط استاندارد، اقدام به ساخت و ساز در مناطق غیرقانونی می‌کنند. قطعا روش برخورد با چنین مواردی نباید تخریب بی‌رحمانه و بدون توجه به عواقب اجتماعی این اقدام باشد.
 
در همین راستا، روح‌الله ایزدخواه نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی در صفحه شخصی خود خبر داد که طرحی را به مجلس ارائه خواهد کرد که بر اساس آن تخریب منازل مسکونی محرومین، قبل از تامین اسکان آنان از سوی نهادهای حمایتی ممنوع خواهد شد.
 
این اقدام و موارد مشابهی که منجر به آسیب جدی به مستضعفین می‌شود، نیاز به اصلاحات ساختاری و قانونی در سطح کلان دارد و برکناری و برخورد با عوامل اجرایی هر چند لازم است اما مانع از تکرار حوادث مشابه نخواهد شد.