هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

پنجشنبه 15 آبان 1399 ساعت 13:28
پنجشنبه 15 آبان 1399 07:56 ساعت
2020-11-5 13:28:25
شناسه خبر : 341445
روسای جمهوری آمریكا فقط مجاز به کار برای حداكثر دوره‌های دو و چهار ساله هستند. از ۴۵ نفری که این سمت را دارا بوده‌اند، تنها ده رئیس جمهوری نتوانسته‌اند با تلاش دردوره دوم، مجدداً انتخاب شوند.
روسای جمهوری آمریكا فقط مجاز به کار برای حداكثر دوره‌های دو و چهار ساله هستند. از ۴۵ نفری که این سمت را دارا بوده‌اند، تنها ده رئیس جمهوری نتوانسته‌اند با تلاش دردوره دوم، مجدداً انتخاب شوند.
گروه بین‌الملل-رجانیوز: دفتر ریاست جمهوری آمریكا در سال ۱۷۸۹ تأسیس شد و پس از گذشت ۲۳۱ سال از نخستین انتخاب مرد اول کشور تا کنون، ۴۵ نفر این عنوان را برعهده داشته‌اند.
 
روسای جمهوری آمریكا فقط مجاز به کار برای حداكثر دوره‌های دو و چهار ساله هستند. اگرچه هر جنسیتی می‌تواند این مقام را عهده‌دار شود، اما تمامی رئیس جمهورها تاكنون مرد بوده‌ا‌ند.
 
از ۴۵ نفری که این سمت را دارا بوده‌اند، تنها ده رئیس جمهوری نتوانسته‌اند با تلاش دردوره دوم، مجدداً انتخاب شوند.
 
جان آدامز
اولین رئیس جمهوری ایالات متحده که در دوره دوم انتخابات شکست خورد، جان آدامز بود که به عنوان معاون اول رئیس جمهوری این کشور نیز فعالیت داشت. وی در انتخابات بعدی پس از دو نامزد حزب جمهوریخواه، در رده سوم قرار گرفت و توماس جفرسون سرانجام رئیس جمهوری جدید ایالات متحده شد.
 
جان کوینسی آدامز
یکی دیگر از خانواده های آدامز، جان کوینسی آدامز، نتوانست با بردن مجدد دومین دوره انتخابات عنوان ریاست جمهوری ایالات متحده را به دست آورد. او پسر ارشد رئیس جمهوری دوم ایالات متحده بود و ششمین نفری بود که این سمت را به دست آورد. این حزب پس از ناکامی آدامز در انتخاب مجدد، به دو جناح  دموکرات و جناح ویگ تبدیل شد.
 
گروور کلیولند و بنیامین هریسون
کلیولند از حزب دموکرات، پس از پیروزی در انتخابات ۱۸۸۴ و ۱۸۹۲، بیست ودومین و بیست و چهارمین دوره ریاست جمهوری ایالات متحده را از آن خود کرد. وی در سال ۱۸۸۸ رای عمومی را به دست آورد، اما انتخابات بعدی را به بنیامین هریسون جمهوری‌خواه سپرد، تا وی برای چهار سال آینده در این منصب خدمت کند. انتخابات ۱۸۸۸ سخت بود اما در سال ۱۸۹۲، کلیولند هریسون را شکست داد تا ریاست جمهوری را به دست آورد و باعث شد هریسون پنجمین رئیس جمهوری شود که نتوانست انتخابات مجدد را به دست آورد.
 
ویلیام هوارد تافت
ویلیام هوارد تافت رئیس جمهوری بعدی ایالات متحده بود که نتوانست در انتخابات مجدد، یعنی ۲۰ سال بعد در سال ۱۹۱۲ پیروز شود. او از حزب جمهوری‌خواه، تنها شخصی است که در تاریخ ایالات متحده به مقام ریاست جمهوری و رئیس دادگستری ایالات متحده رسیده است. وی از سال ۱۹۰۹ تا ۱۹۱۳ با عنوان رئیس جمهوری مشغول به کار بود و انتخابات ریاست جمهوری سال۱۹۱۲ را به وودرو ویلسون  باخت.
 
ٖٖهربرت هوور
هربرت هوور در سال ۱۹۲۸ به عنوان رئیس جمهوری آمریكا انتخاب شد و پس از سقوط بازار سهام در سال ۱۹۲۹ با بحران كمك به بازسازی  کشور روبه‌رو شد. ریاست جمهوری وی تحت الشعاع بحران اقتصادی در سال ۱۹۲۹ بود و وی بیشتر دوره خود را صرف تلاش برای بهبود اقتصاد این کشور کرد. اوضاع اقتصادی ایالات متحده تا زمان انتخابات ۱۹۳۲ بهبود نیافته بود و وی در مقابل فرانکلین روزولت شکست خورد.
 
جرالد فورد
جرالد فورد نه تنها نتوانست به عنوان رئیس جمهوری ایالات متحده انتخاب مجدد شود، بلکه اساسا از طریق انتخابات به ریاست جمهوری نرسید. پس از استعفای ریچارد نیکسون، به دنبال رسوایی واترگیت، فورد که عضو حزب جمهوریخواه بود، رئیس جمهور آمریکا شد. وی از سال ۱۹۷۴ تا ۱۹۷۶ تا زمانی که جیمی کارتر در انتخابات ۱۹۷۶ وی را شکست داد، مشغول به کار بود.
 
جیمی کارتر
جیمی کارتر از حزب دموکرات از سال ۱۹۷۷ تا ۱۹۸۱ به عنوان رئیس جمهوری ایالات متحده مشغول به کار بود، اما انتخابات ۱۹۸۰ را به رونالد ریگان باخت.
 
جورج اچ دبلیو بوش
جورج اچ دبلیو بوش معروف به بوش پدر، آخرین رئیس جمهوری بود که نتوانست در انتخابات مجدد پیروز شود و در انتخابات ۱۹۹۲ توسط  بیل کلینتون دموکرات به عقب رانده شد.
 
جان اف کندی و جیمز ناکس پولک
دو رئیس جمهور دیگر آمریکا البته بدون انتخابات تک‌دوره‌ای شدند، کندی و پولک بودند. کندی پیش از رسیدن به دور دوم انتخابات ترور شد و پولک نیز خودش در انتخابات مجدد شرکت نکرد.
 
باید منتظر ماند و دید که آیا ترامپ به عنوان بازنده انتخابات 2020 ایالات متحده نیز به فهرست بالا افزوده خواهد شد یا نه؟