هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 8 مهر 1400
ساعت 17:42
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 7 آبان 1399 ساعت 16:15
چهارشنبه 7 آبان 1399 16:12 ساعت
2020-10-28 16:15:10
شناسه خبر : 341184
حمایت‌های دولتمردان از سهامداران فاقد اهلیت و خصوصی‌سازی‌ غیراصولی، تبدیل به موضوعی تکراری شده است. حمایت‌هایی که سرمنشا اصلی بسیاری از فساد‌های ارزی شده و ساده انگاری‌ست اگر فکر کنیم این روابط یک‌جانبه است و هیچ خدمات پشت‌پرده وجود ندارد!
حمایت‌های دولتمردان از سهامداران فاقد اهلیت و خصوصی‌سازی‌ غیراصولی، تبدیل به موضوعی تکراری شده است. حمایت‌هایی که سرمنشا اصلی بسیاری از فساد‌های ارزی شده و ساده انگاری‌ست اگر فکر کنیم این روابط یک‌جانبه است و هیچ خدمات پشت‌پرده وجود ندارد!
گروه اقتصادی-رجانیوز: حمایت‌های دولتمردان از سهامداران فاقد اهلیت و خصوصی‌سازی‌ غیراصولی، به خصوص در دو سال گذشته که قوه‌قضائیه و مجلس عزم خود را برای رسیدگی به این مسئله جزم کرده‌اند، تبدیل به موضوعی تکراری شده است. مسئولان ارشد دولتی از شخص حسن روحانی و معاون اول رئیس‌جمهور گرفته تا وزیر اقتصاد و رئیس سازمان خصوصی‌سازی بارها به صورت علنی و ضمنی حمایت‌های خود را از افرادی چون یونس ژائله (خریدار خلع ید شده کشت و صنعت مغان) و امید اسدبیگی (ابر متهم فساد ارزی ۱/۵ میلیارد دلاری و مالک فعلی هفت‌تپه) نشان داده‌اند؛ حمایت‌هایی که سرمنشا اصلی بسیاری از فساد‌های ارزی شده است. ساده انگاری‌ست اگر فکر کنیم روابط دولتی‌ها با این افراد یک‌جانبه است و هیچ خدمات پشت‌پرده میان سرویس دهندگان و سرویس گیرندگان وجود ندارد!
 
به گزارش رجانیوز، علی ربیعی ظهر دیروز (سه‌شنبه) درنشست خبری با اصحاب رسانه در پاسخ به سوال مبنی بر اینکه کمیته‌ای در دولت و زیر نظر معاون اول رییس‌جمهور موسوم به «کمیته رونق تولید» تشکیل شده که به اعتقاد برخی نمایندگان مجلس سعی در موجه جلوه دادن برخی تخلفات در واگذاری بنگاه‌هایی نظیر ماشین سازی تبریز، کشت و صنعت مغان، پالایش نفت کرمانشاه، تولید نیروی برق شاهرود و ایران ایرتور توسط سازمان خصوصی‌سازی دارد؛ نظر دولت درخصوص ابطال واگذاری‌های مذکور چیست و آیا اراده‌ای برای جلوگیری از ابطال واگذاری این شرکت‌ها در دولت وجود دارد؟، گفت: «این کارگروه تصمیمات بسیار خوبی اتخاذ کرده و اگر لازم باشد برای بخش خصوصی واقعی تصمیم‌گیری کند، حتما انجام می‌دهد.
 
وی ادامه داد: آیا جای چنین دیدگاهی در این کارگروه وجود دارد؟ نهادی یک اطلاعیه می‌دهد که خصوصی‌سازی ابطال شد. حرف این است که ابطال خصوصی‌سازی قانون می‌خواهد و یک شورا دارد. حل اختلاف قانون دارد. شورای میان قوه‌ای دارد. همه بحث این است که بحث‌ها در این مسیر دنبال شود. انگار این خصوصی‌سازی‌های صورت گرفته اشتباه بوده است.
 
بیشتر بخوانید:
 
ربیعی در ادامه اظهارات تعجب برانگیز خود بیان کرد: یکی از کارهای مهم آقای جهانگیری تشکیل این کارگروه بوده که با حضور سه قوه دنبال می‌کنند. بیان این موارد کشور را دچار هرج و مرج می‌کند. آنچه در جلسه کمیته رونق تولید مطرح شده است این بوده که تمام افراد و دستگاه‌های مختلف از چند منظر درمورد خصوصی‌سازی و صحت و عدم صحت آن اظهار نظر می‌کنند.
 
سخنگوی دولت با ابراز ناراحتی از حضور نمایندگان مجلس در میان کارگران گفت: تعدادی از نمایندگان مجلس به یکی از این محیط‌ها رفته و در جمع اظهار نظر کرده‌اند، این وضعیت کشورداری نیست. خصوصی‌سازی روال خاص خود را دارد، واگذاری آن با حضور نهادهای مختلف از جمله نهادهای مدنی همانند اتاق بازرگانی و... تصمیم‌گیری می‌شود و هر گونه ابطال هم بر اساس شورای حل اختلاف صورت می‌گیرد. اصرار دولت تنها اجرا قانون است و به هیچ عنوان در صورتی که ابطال طبق قانون باشد، از آن  جلوگیری نمی کند.»
 
ربیعی درحالی می‌گوید «خصوصی‌سازی روال خاص خود را دارد، واگذاری آن با حضور نهادهای مختلف از جمله نهادهای مدنی همانند اتاق بازرگانی و... تصمیم‌گیری می‌شود» که اتاق بازرگانی از نظر قانون هیچ جایگاهی در واگذاری شرکت‌های دولتی ندارد. همچنین روند واگذاری شرکت‌های کشت و صنعت مغان، هفت‌تپه، پالایشگاه کرمانشاه و روغن نباتی نرگش شیراز خود برخلاف «روال خاص خصوصی‌سازی» بوده است. سوال اینجاست باوجود اینکه تخلفات سازمان خصوصی‌سازی در واگذاری شرکت‌هایی همچون هفت‌تپه اظهر من الشمس است چرا مسئولان ارشد دولتی هیچ اقدامی در جهت لغو قرارداد واگذاری آن‌ها انجام نمی‌دهند؟ اگر به‌واقع «اصرار دولت تنها اجرا قانون است» چرا رئیس‌جمهور با فشار بر سازمان خصوصی‌سازی مانع ابطال قرارداد واگذاری کشت و صنعت مغان شد؟ هرچند که در ادامه با پیگیری‌های قوه‌قضائیه قرارداد واگذاری کشت و صنعت مغان ابطلال شد. بنظر می‌رسد باوجود پافشاری‌های قوه‌قضائیه و مجلس بر صیانت از حقوق عامه و سرمایه‌های ملی، که در جریان خصوصی‌سازی رانتی به چوب حراج گذاشته شدند، دولتمردان همچنان قصد پایان دادن به حمایت‌های خود از این خصوصی‌سازی‌ها ندارند.
 
بیشتر بخوانید:

 دیدگاه کاربران

پدر سوخته دولت اگر مقید به قانون بود که وضعیت این نبود خدا نسلتان را نابود سازد

فریدون ها هنوز وجود دارند