هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 8 مهر 1400
ساعت 17:56
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 6 آبان 1399 ساعت 13:20
سه شنبه 6 آبان 1399 13:10 ساعت
2020-10-27 13:20:36
شناسه خبر : 341169
متهم امامی درباره ارتباط خود با متهم فرزان‌راد، گفت: در جلسه دادگاه از ارتباط من با آقای فرزان راد سخن زیادی گفته می‌شود، لذا لازم است توضیحاتی در این زمینه مطرح کنم؛ پدر بنده و پدر آقای فرزان باهم رفاقت قدیمی داشتند.
متهم امامی درباره ارتباط خود با متهم فرزان‌راد، گفت: در جلسه دادگاه از ارتباط من با آقای فرزان راد سخن زیادی گفته می‌شود، لذا لازم است توضیحاتی در این زمینه مطرح کنم؛ پدر بنده و پدر آقای فرزان باهم رفاقت قدیمی داشتند.

گروه سیاسی - رجانیوز: هشتمین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده «محمد امامی» و دیگر متهمان بانک سرمایه امروز(سه شنبه ۶ آبان ماه) در شعبه سوم دادگاه ویژه رسیدگی به مفاسد اقتصادی به ریاست قاضی مسعودی مقام برگزار شد.

 

در ابتدای جلسه متهم محمد امامی گفت: من هیچ گاه مالک شهرزاد نبودم بلکه مردم مالک آن هستند.

 

وی ادامه داد: زمانی که دادگاه مدیران بانک سرمایه برگزار می‌شد کارتن‌خواب‌ها به من تفهیم نشده بودند نام بنده در شرایطی آمده می‌شد که هنوز متهم نبوده ام.

 

متهم امامی گفت:هیچ دلیل جدیدی از سال ۹۵ تاکنون اضافه نشده است من در زندان هستم به من گفتند حسن نیت خود را ثابت کن و ۲۰۰ میلیارد بده، اما من گفتم که به من مبنایی را مشخص کنید تا من بر اساس آن پول پرداخت کنم.

 

وی اظهار کرد: پس از آن من ۹ ماه باز به زندان رفتم و پس از آن در زندان و از طریق اخبار دادگاه‌های مدیران بانک سرمایه را میدیدم که می‌گفتند امامی همه کاره است، اما من از زندان میگفتم که خیر من هیچ کاری نکردم اشتباه است.

 

متهم امامی گفت :اگر بیم فرار من بود باید بگویم من آمریکا و کانادا بودم، اما بازگشتم من در جشنواره کن بودم که متوجه شدم، اما به کشور بازگشتم اینجا تبعیض شده است.

 

قاضی مسعودی مقام گفت :تبعیض ربطی به دادگاه ندارد آن را باید دادسرا بگوید ما در چهارچوب کیفرخواست صحبت می‌کنیم دادسرای اقتصادی هم زیر نظر بنده نیست فقط محاکم کیفری یک و دو و مباحث مربوط به استجازه مجتمع اقتصادی به من ارتباط دارد اگر تخلفی از سمت دادسرا بوده است به دادستان تهران مراجعه کنید و شکایت کنید من اگر دادستان بودم به شکایت شما رسیدگی می کردم.

 

وی ادامه داد: من متوجه نشدم که شما درباره ضمانت نامه‌ها قیری دریافت کرده‌اید یا خیر؟

 

متهم امامی گفت: اسم شرکت‌ها را نمی‌دانم هیچ قیری در قالب مجموعه شرکت‌های ما نبوده است.

 

وی اظهار کرد: بار‌ها گفته شد که امامی صلاحیت نداشته است، اما آیا بانک سرمایه به شخص من وام داده است، نه بانک سرمایه به شرکت حقوقی وام داده است،اینکه گفته می‌شود امامی صلاحیت نداشته درست نیست.

 

متهم امامی گفت: صحبت‌هایی که روز گذشته از سوی نماینده دادستان در مورد شرکت‌های کارتن‌خواب و ضمانت‌نامه‌ها گفته شد را رد می‌کنم.

 

وی ادامه داد: روز گذشته عنوان شد که برخی از متهمان تهدید شده‌اند که لازم به ذکر است بنده سال ۹۵ بازداشت و تقریباً بعد از یکسال آزاد شدم و در حدود یک سال و نیمی که از زندان آزاد شدم حتی یک تماس تلفنی با هیچکس حتی آقای غندالی نداشتم.

 

متهم امامی با اشاره به شرایط فروش در بورس، گفت: شرایط فروش در بورس توسط شرکت عرضه‌کننده تعیین نمی‌شود بلکه توسط بورس کالا تعیین می‌شود؛ شرایط تعیین قیمت قیر در بورس رسمی است و ربطی به شرکت پاسارگاد ندارد و هیچ ابزاری از سمت مدیرعامل نفت پاسارگاد و هرمز پاسارگاد برای عرضه قیر وجود ندارد.

 

متهم امامی گفت: در برخی از شرایط مانند بارش باران‌های موسمی مشتریان کاهش می‌یابند و دیگر خریداری نمی‌کنند لذا در این زمان قیر کاهش قیمت می‌یابد و زیان آن را شستا می‌دهد که وابسته به میلیون‌ها بازنشسته کشور است.

 

وی ادامه داد: برای آنکه قیمت قیر پایین نیاید، شرکت هرمز پاسارگاد این قیر را خریداری می‌کند؛ این شرکت در سال ۸۵ تأسیس شد یعنی زمانی که به گفته نماینده دادستان بنده در حال رب فروشی بودم؛ لذا این شرکت هیچ ربطی به من ندارد و اینکه مدیرعامل شرکت کیست و آیا راننده تاکسی بوده یا خیر، به من هیچ ارتباطی ندارد چرا که این شرکت، یک شرکت دولتی و بورسی است و من اصلا آن را تعیین نکرده ام.

 

متهم امامی گفت: استعلام کنید تا ببینید که کل خرید ما از شرکت نفت هرمز پاسارگاد ۳ درصد کل فروش آن‌ها بوده است و ۹۷ درصد آن را به شرکت‌هایی مانند شرکت‌های آقای جزایری و باقری درمنی می‌فروختند.

 

امامی با اشاره به صحبت‌های نماینده دادستان پیرامون حکم وی در سمت مشاور نفت پاسارگاد، گفت: در کیفرخواست اشاره مستقیم شده که شرکت‌های کارتن‌خواب از بانک سرمایه ضمانت‌نامه گرفتند که این ضمانت‌نامه به ذینفعی نفت پاسارگاد بوده است و باتوجه به ارتباط احسان دلاویز با بنده لذا این ضمانت‌نامه‌ها تبدیل به تسهیلات شده است.

 

متهم امامی گفت: شرکت‌های من حتی یک بشکه قیر هم به نفت پاسارگاد بدهکار نیستند و جذب مشتریان طلایی این شرکت بوده اند و هستند، گفتید که پول نفت به شرکت الرحمان رفته، اما بگویید این فرد چه نسبتی با من دارد؟

 

وی ادامه داد: من پرینت همه‌چیز را دارم اگر یک روز من با آقای غندالی بیرون میرفتم این گونه نبود‌‌که فقط بنده خرج کنم بلکه او هم خرج می‌کرد من حتی پرینت پنج سال پیش رستوران خود را هم دارم و اینکه گفته می‌شود سفر‌های لاکچری فرستاده ام درست نیست.

 

قاضی مسعودی مقام گفت: آقای بخشایش هیچ چیزی از علم بانکداری نمی‌دانسته است من حتی کوچک‌ترین و آسانترین سوال نظام بانکی را هم از او پرسیدم، اما باز هم نمی‌دانست اگر تصاویر او را من نشان دهم مایه خجالت است برای یک مدیر بانکی در ایران شما از خودتان دفاع کنید.

 

وی ادامه داد: آقای دلاویز سال ۹۲ در شرکت بوده است در حالیکه ضمانت‌نامه‌ها برای سال ۹۴ است باتوجه به این موارد ما تقاضا داریم که تحقیقات بیشتری صورت گیرد.

 

متهم امامی گفت: نماینده دادستان گفتند که ما پیش‌پرداخت‌های خود را از نفت پاسارگاد گرفتیم حال سوال اینجاست که ما داریم درباره چند هزار تن قیر صحبت می‌کنیم؟ ما درباره ۱۸۰ هزار تن قیر حرف می‌زنیم و از لحاظ ریالی چیزی حدود ۱۶۰ میلیارد تومان بوده است.

 

این متهم افزود: یکی از شرکت‌هایی که در دوبی از اول با ما همکاری کرد و منسوب به شرکت ما است شرکت پتروایشیا سال‌ها کار فروش قیر انجام می‌داده است؛ آقای زهرابی که معاون مجموعه بود در آنجا کاری کرد تا ۵۰ میلیون تومان برای پترو ایشیا خریداری کند، حال اگر این شرکت متعلق به بنده باشد آیا باید بابت خرید قیر پول بدهم؟ اگر غیر از این، پیش‌پرداختی از هرکسی آوردید من کل ضمانت‌نامه‌ها را قبول می‌کنم؛ ما از آقای جزایری که شریک آقای باقری بوده قیر خریداری کرده‌ایم و ایشان جزو مشتریانم بوده است.

 

متهم امامی درباره ارتباط خود با متهم فرزان‌راد، گفت: در جلسه دادگاه از ارتباط من با آقای فرزان راد سخن زیادی گفته می‌شود، لذا لازم است توضیحاتی در این زمینه مطرح کنم؛ پدر بنده و پدر آقای فرزان باهم رفاقت قدیمی داشتند.

 

وی ادامه داد: پدر فرزان بزرگ‌ترین شرکت فاستونی‌را داشت و زمانی به دنبال راه‌اندازی کارخانه‌ای در ابهر بود، اما زمانی که کارخانه می‌خواست به بهره‌برداری برسد پدر آقای فرزان فوت می‌کند.

 

متهم امامی گفت: در آن زمان آقای فرزان دانشجوی سال آخر پزشکی بود و می‌توانست به راحتی اموال پدر را بفروشد و زندگی کند، اما این کارخانه را افتتاح کرده و به یک برند تبدیل می‌کند.

 

این متهم گفت: آنچه درباره او گفته می‌شود بی‌انصافی است.

 

وی ادامه داد: او نه کلاهبردار است نه دزد؛ وی همان کسی است که دو ماه پیش وام خود را با بانک ملت، صادرات و رفاه تسویه کرده است؛ آقای فرزان در خارج از کشور هست و الان بالغ بر ۲ هزار نیرو در ایران دارد، خیلی سهل و ساده است درباره ایشان اینگونه حرف بزنید درحالی که دارید گره به گره آن اضافه می‌کنید.

 

متهم امامی گفت: من درباره تمام مواردی که راجع به پیام‌های بنده در جلسه گذشته صحبت شد حرف می‌زنم شما خودتان گفتید تلگرام من را هک کرده اید ممکن است تلگرام دست من باشد یا دست کارمندانم.

 

وی گفت:من تنها در کنار آقای قندالی می‌نشستم شما گفته بودید‌که آقای قندالی معلمی ساده بوده است، اما مدیرعامل یکی از بزرگ‌ترین صندوق‌های کشور یعنی صندوق ذخیره فرهنگیان بوده است و تایید بورس بوده، اما باز هم نتوانست به عنوان مدیر بانک انتخاب شود اگر من رابطه‌ای داشتم اولویت من انتصاب چه کسی در بانک بود؟

 

متهم امامی گفت: مگر من با بیرانوند در خیابان آشنا شدم؟ او سابقه حضور در بانک شهر داشت و من او را به قندالی معرفی کردم و که البته او در ابتدا بیرانوند را قبول نکرد و به واسطه شخصی به رئیس هیات مدیره بانک معرفی شد.

 

متهم امامی درباره شرکت بهروز و فرزان گفت: فرزان در شرایطی که بهترین زندگی را داشت شرکت بهروز را خریداری کرد.

 

این متهم ادامه داد: داریم درباره فردی صحبت می‌کنیم که اقدامات خوبی داشته است، اما فروتن با نامه نگاری طوری بیان میکند که فرزان یک جوان رانتی است.

 

متهم امامی افزود: درباره انتقال چمدان دلار باید بگویم اصلا نیاز به این چیز‌ها نبوده است تا آنجا که من اطلاع دارم فرزان در خارج از کشور اصلا شرایط مناسبی ندارد. البته این تا زمانی است که من از شرایط آن مطلع بوده‌ام والان دو سال است که در زندانم.

 

وی درباره بانک رفاه توضیح داد: من تا به حال به بانک رفاه نرفته‌ام تنها حقوق بازنشستگی پدرم در رفاه است هر چقدر آقای قهرمانی در سال‌های ۹۴ و ۹۵ تلاش کرد شرکت‌های منسوب به شمیرانی و فرزان را به من منتقل کند من حتی به عنوان مطلع هم احضار نشدم. شاید آپارتمان و ماشین خریده باشم و خرید و فروش با فرزان داشته باشم، اما شریک او نبودم.

 

این متهم گفت: من هیچ اصراری به حذف ردپا ندارم. من دنبال و پیگیر ایجاد ردپا در پرونده هستم. من از قهرمانی شکایت کردم.

 

این متهم به نماینده بانک سرمایه حاضر در جلسه گفت: من اینجا دارم محاکمه می‌شوم من در حال مذاکره نیستم. شما وارث بانک هستید شما وارث کار‌های بانک هستید، مذاکره در این ۵ سال باید صورت می‌گرفت.

 

متهم امامی گفت: یک کلاف سردرگم در این پرونده وجود دارد که افراد زیادی هستند، باید یک گره از جایی باز شود، آدرس من مشخص است چرا نمی‌آیند با من مذاکره کنند.

 

وی افزود: برای من کلیپ ساخته شده است ،می‌دانید چرا جلوگیری نشده است. این موضوع باید رسیدگی شود.

 

متهم امامی اضافه کرد: برای انتقال بشکه قیر ۱۲ مرحله فیزیکال وجود دارد. اگر مدرسی چنین معرفی نامه‌ای از راهپویان داشته باشد هم نمی‌تواند این کار را انجام دهد. شما می‌گویید مدرسی با این معرفی نامه ۱۸۰ تن قیر ترخیص کرده است اگر یک بشکه هم باشد من آن را قبول می‌کنم.

 

متهم امامی در ادامه گفت: مدرسی نماینده بنده در سون بود. ده سال پیش قیر به عنوان کالایی کثیف شناخته می‌شد. من در کامرون، تانزانیا و هند بازارسازی کردم و مخزن داشتم و قیر را گران می‌فروختم، چون مشتری نهایی را پیدا می‌کردم.

 

این متهم ادامه داد: در مجموعه روشه و سون، ما از نفت پاسارگاد قیر نخریدیم که در بازار آزاد بفروشیم. تمامی اقدامات مدرسی را در زمینه کار‌هایی که کرده بر عهده می‌گیرم، اگر اقدام خلافی بوده با دستور من بوده است.

 

وی افزود: در زمان دلاویز قیر به صورت نقدی و از طریق بورس فروخته می‌شد و هیچ رانتی نه من و نه هیچ شخص دیگری در سال ۹۰ و ۹۱ در قیر نداشتیم. من یک بشکه بدون برند نفت پاسارگاد نفروختم و آنچه که فروختم فوب خلیج فارس بوده است.

 

متهم امامی بیان کرد: در سون ۶۴ هزار تن قیر فروختم.

 

وی عنوان کرد: در مورد ملک ۷۰۰ میلیون تومانی نیز باید بگویم من با احسان دلاویز پروژه‌های مختلفی را انجام دادم. وی در سال ۹۰ وثیقه گذاشت و ۷۰۰ میلیون تومان از پست بانک وام گرفتم. بار‌ها از وی پول گرفتم و فیلمی را که خودم ساختم به او واگذار کردم.

 

این متهم گفت: عکسی به من نشان دادند گفتند این امین کرمی است و گفته شد امین کرمی همان فرشاد فرزان است، اما هیچ وقت فرشاد فرزان را به اسم امین کرمی نمی‌شناختم.

 

وی گفت: فرزان متهم است که شرکت‌ها به وی منتسب است. در سال ۹۵ فرزان چند ماه توسط آقای عباسی بازداشت شد و وثیقه وی ۲۰ میلیارد تومان بود که نتوانست تامین کند. وقتی کسی ۵۰۰ میلیارد تومان پول در اختیار داشته باشد وثیقه را تامین می‌کند.

 

در ادامه جلسه نماینده دادستان گفت: آقای مهدی کمالی از طرف شرکت راه برد پویان آدان پول واریز می‌کند ۲ میلیارد و ۵۶۴ میلیون به حساب شرکت هرمز پاسارگاد می‌ریزد و سند‌های مالی آن موجود است.

 

وی گفت: آن سندی که وجود دارد نشان می‌دهد که پول از سمت نماینده آقای امامی بابت پیش‌پرداخت خرید قیر واریز شده است.

 

قهرمانی بیان کرد: همچنین شخصی به عنوان نماینده از سوی شرکت سون آقای امامی برای ترخیص قیر معرفی شده برای شرکت بی بضاعتان این فرد قیر را تحویل گرفته است.

 

نماینده دادستان گفت: در پرونده بانک رفاه استعلام کردیم و در نمودار درختی گزارش اداره پولشویی به صراحت اعلام شده است از افرادی که با این شبکه ارتباط داشته اند یکی آقای حاجیان و یکی آقای امامی بوده است آقای امامی می‌گوید که چرا رسانه‌ها در جلسه حاضر نیستند، اما جالب است که مدیر رسانه‌ای آقای امامی شخصا دعوت می‌شود.

 

وی گفت: آقایان برای اینکه پای بنده را از پرونده بیرون بکشند گفتند بنده با همسر اول ایشان رابطه غیر اخلاقی داشته ام و من از تمام مسئولان قضایی خواستم تا این موضوع را حتماً بررسی کنند و برخورد شود و چند ماه کار را تعطیل کردم من اصلاً این موضوع را شوخی نگرفتم و گفتم حتماً آن را بررسی کنند و برای همین موضوع به زندان رفتیم تا سند‌ها را ارائه دهند و آنجا بود که ایشان گفتند تو نبودی که پسر داییت بوده است و تاکنون هم هیچ سندی ارائه نداده اند پس از آن گفتند که حاجیان را بنده کشته ام.

 

قهرمانی درباره همسر دوم امامی گفت: اسناد به ما نشان می‌دهد که سال ۹۲ وقتی هنوز این خانم همسرتان نشده بود پول به حسابش می‌رفته و ما ایشان را ذینفع می‌بینیم.

 

نماینده دادستان گفت: نزدیک عید سال ۹۶ ما تصمیم گرفتیم تا در صورتی که امامی مالی را معرفی کند او را آزاد کنیم و امامی هم موضوع را قبول کرد و ۸ سند به نام مادر،خواهر و پدرش در مناطق خوب تهران معرفی کرد و وکالت داد به شرکت توسعه ساختمان بانک سرمایه که رد مال شود.

 

وی گفت: سپس در شهریور ۹۶ من دوباره به پرونده بازگشتم تا ببینم آیا مالی پس داده یا خیر که دیدیم پولی و مالی داده نشده و سپس از آقای امامی خواستیم که بیاید در این رابطه توضیح دهد و مدیر شرکت بانک سرمایه گفت امامی اصول اسناد را به ما نمی‌دهد امامی‌گفت اصول اسناد دست شخصی در مرکز عملیات ویژه پلیس است و من با این مرکز تماس گرفتم که چرا اصول اسناد دست شما است و آن‌ها گفتند که اصلاً هیچ اصل سندی دستشان نیست و دیدیم که آقای امامی همکاری نمی‌کند.

 

قهرمانی گفت: سپس از دفترخانه استعلام کردیم و متوجه شدیم آخرین نفری که اصول اسناد را گرفته امامی بوده است و با خط خودش اصول را گرفته و متوجه شدیم که این مدت با ما بازی کرده است آقای امامی شما همین ۸ سند را ارائه کنید نیازی نیست هزار میلیارد بخواهید پس بدهید.

 

نماینده دادستان گفت: ما می‌گوییم که شما چگونه پول مردم را گرفته اید و تسویه نکرده اید آقای امامی اسم‌سریال شهرزاد را می‌آورند و می‌گویند مالک آن نیستید بله درست میفرمایید مالک آن معلمان و سپرده‌گذاران هستند و اگر قرار است نام سریال مصادره شود سعید حسنی است، زیرا تسهیلات به نام او گرفته شده است.

 

وی ادامه داد: آقایان می‌گویند که مدیران صلاحیت نداشته اند و انتخاب نمی‌شدند، اما آقای امامی به دفتر فلان نماینده مجلس میرفته تا لابی کند و عکس‌های آن هم موجود است.

 

قهرمانی بیان کرد: ما نامه می‌زدیم به مدیران بانکی تا از آن‌ها گزارش استعلام بگیریم آقایان نامه را می‌گرفتند به فرزان در دوبی می‌دادند تا گزارش تهیه کنند.

 

نماینده دادستان گفت: آقایان حتی استعلام‌های ما را هم پاسخ می‌دادند می‌گویند بانک سرمایه چه ربطی به معلمان دارد، اما شما صندوق ذخیره فرهنگیان را هم خالی کردید، زیرا بسیاری از سپرده‌گذاران بانک سرمایه معلمان هستند.

 

قاضی مسعودی مقام گفت:ادامه جلسه شنبه دهم آبان ماه ساعت هشت و نیم صبح برگزار می‌شود.