99/7/21 - 23:39 1970-1-1 03:30:00
شناسه خبر : 340790

آزمایش خون یکی از تست هایی می باشد که به صورت کلی و برای بررسی وضعیت عمومی سلامتی فرد و همچنین بررسی عملکرد کلی اندام ها استفاده می شود. این تست به صورت روتین و هنگام مراجعه به پزشک برای بررسی وضعیت بدنی شما درخواست می گردد. علاوه بر پزشک، خود شما نیز می توانید به صورت دوره ای و در فواصل زمانی معین و در قالب آزمایش چکاپ، این آزمایش ها را انجام دهید. یکی از مهم ترین فواید انجام آزمایش خون این است که اگر مشکلی در شما وجود داشته باشد، به صورت اولیه و در همان ابتدا مشخص می شود و شما با زودتر شروع کردن کارهای درمانی، می توانید سریع تر و راحت تر این مشکل را برطرف نمایید. در ادامه در مورد انواع تست هایی که در  آزمایش خون وجود دارد و همچنین کاربرد های هر کدام به صورت مختصر توضیح داده می شود.

آزمایش خون چیست و چگونه انجام می شود؟

آزمایش خون یکی از راه های تشخیص بیماری می باشد که از طریق نمونه خون انجام می شود. این آزمایش به دو صورت می تواند انجام شود. در روش اول شما با مراجع حضوری به بیمارستان یا مراکز آزمایشگاهی می توانید این آزمایش را انجام دهید. معمولا پس از چند روز از نمونه برداری، جواب آزمایشات شما آماده می شود و شما باید دوباره به آزمایشگاه مراجعه کنید تا جواب نهایی خود را دریافت نمایید. در روش دوم بدون اینکه نیاز باشد شما به آزمایشگاه مراجعه کنید، آزمایش خون شما به صورت غیرحضوری و به صورت آزمایش در منزل انجام می شود. در این حالت، شما با مراجعه به سایت آزمایشگاه آنی آزما و پی از طی مراحل پذیرش تست های خود که به صورت کاملا ساده و راحت انجام می شود، آدرس محل زندگی خود و همچنین زمان مناسب برای انجام آزمایش خون را مشخص می کنید. سپس همکاران در همان زمان برای نمونه برداری در منزل شما حاضر می شوند.

انجام آزمایش خون به صورت نمونه برداری در منزل چه مزایایی دارد؟

انجام این آزمایش به صورت نمونه برداری در منزل مزایای مختلفی برای شما دارد از جمله:

  • انجام آزمایش در منزل این امکان را به شما می دهد تا از مکان های شلوغ و پر رفت و آمد دور باشید. در این شرایط همه گیری ویروس کرونا و همچنین احتمال انتقال این ویروس خطرناک در مکان های پرازدحام، شما باید تا آن جا که امکان دارد، از مکان هایی که افراد زیادی به آن جا رفت و آمد دارند، دور باشید. بیمارستان ها و مراکز آزمایشگاهی به دلیل مراجعه طیف گسترده ای از افراد بیمار و سالم، می توانند مراکز انتقال انواع عفونت ها از جمله ویروس کرونا باشند. پس انجام آزمایش کرونا در منزل ضمن راحتی که برای شما فراهم می نماید، مانع از ابتلا شما به ویروس خطرناک کرونا نیز می شود.
  • تنها کاری که برای انجام آزمایش خون به صورت نمونه برداری در منزل انجام دهید این است که به سایت آزمایشگاه آنی آزما مراجعه کرده و با چند کلیک ساده آزمایش های خود را ثبت و پذیرش نمایید. سپس محلی را که در آن جا حضور دارید، برای نمونه برداری تعیین می نمایید. سپس همکاران ما در هر زمانی که شما راحت باشید، برای انجام آزمایشات به محل مد نظر شما مراجعه می نمایند. در این حالت دیگر نیازی نیست که شما زمان زیادی را در صف های پذیرش آزمایشگاه ها تلف کنید و به راحت ترین نحو ممکن کلیه آزمایشات شما انجام می پذیرد.
  • اگر شما نیز جزو آن دسته از افرادی هستید زمان کافی برای انجام کارهایی مثل انجام آزمایشات دوره ای و آزمایشات درخواستی پزشک را به دلیل مشغله زیاد کاری یا کار های داخل خانه ندارید، انجام آزمایش خون به صورت آزمایش در منزل این امکان را برای شما فراهم می نماید تا ضمن انجام کارهای روزمره خود، آزمایشات خود را نیز در زمان مورد نظر و در محل کار یا منزل خود انجام دهید. در این حالت شما آزمایشات خود را به همراه کارهای خود انجام می دهید و جواب نهایی را نیز از طریق اینترنت و بدون نیاز به مراجعه حضوری دریافت می نمایید.
  • انجام آزمایش خون در منزل هیچ هزینه اضافی برای شما نخواهد داشت. برعکس شما با حذف هزینه های مربوط به رفت و آمد به آزمایشگاه و هزینه های مرخصی و ترک محل کار، در هزینه های کلی خود نیز صرفه جویی خواهید کرد. در آزمایشگاه آنی آزما کلیه هزینه هایی که از شما گرفته می شود، براساس مصوبه وزارت بهداشت و با تعرفه های تعیین شده می باشد.
  • انجام آزمایش در منزل، این مزیت را نیز دارد که جواب تست های شما با دقت و کیفیت بالاتری آماده می شود. کادر مجرب آنی آزما با رعایت کلیه اصول مرتبط با خونگیری و انتقال صحیح نمونه ها در شرایط مناسب که برای جواب آزمایش ها بسیار حایز اهمیت می باشد و انجام آزمایش ها با دستگاه های به روز و فوق پیشرفته، این اطمینان را به شما می دهد که آزمایش ها دارای جواب های دقیق و درست می باشد. وظیفه ما در آنی آزما، افزایش راحتی و آسایش شما از زمان درخواست آزمایش تا گرفتن جواب آزمایش است . آزمایشگاه آنلاین در تمام مراحل آزمایش های شما، از نمونه گیری تا دریافت جواب آزمایش، همراه شما خواهد بود و امکان یک تجربه ی راحت و آسان از انجام آزمایش را برای شما عزیزان فراهم می کند.

در آزمایش خون چه مواردی بررسی می شوند

 در یک آزمایش خون فاکتور های مختلفی می تواند توسط پزشک یا بر اساس شرایط کلی بدنی شما مورد بررسی قرار گیرد. تست CBC یا شمارش سلول های خونی یکی از تست های مهم در این آزمایش می باشد. در این تست تعداد و نوع سلول های موجود در خون شما مورد بررسی قرار می گیرد و می تواند برای تشخیص عفونت، کم خونی و انواع سرطان ها و غیره استفاده شود. از دیگر تست های آزمایش خون می توان به تست های کلیوی مثل اوره و کراتینین، تست های کبدی، تست های هورمونی مثل هورمون تیروئید، فاکتورهای شیمیایی مثل قند خون و چربی خون، فاک تورهای سرطانی و تومور مارکر ها و غیره اشاره کرد.