هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 13 مهر 1399 ساعت 12:01
يكشنبه 13 مهر 1399 11:13 ساعت
2020-10-4 12:01:03
شناسه خبر : 340542
 «در لباس سربازی» روایتی ویژه از حضور رهبر انقلاب اسلامی در جبهه‌ها از نخستین روزهای آغاز جنگ تحمیلی تا ترور ایشان در تیرماه سال ۶۰ است.
«در لباس سربازی» روایتی ویژه از حضور رهبر انقلاب اسلامی در جبهه‌ها از نخستین روزهای آغاز جنگ تحمیلی تا ترور ایشان در تیرماه سال ۶۰ است.

گروه تاریخ-رجانیوز: با آغاز جنگ تحمیلی علیه جمهوری اسلامی ایران، یکی از مسئولینی که از روزهای ابتدایی در کف میدان حضور داشت، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای بود. رهبر انقلاب اسلامی در روزهای ابتدایی جنگ، به‌عنوان نماینده امام خمینی(ره) در شورای عالی دفاع، حضوری پر رنگ در جبهه داشت. از ثمرات این حضور، می‌توان به تأسیس ستاد جنگ‌های نا منظم در جنوب اشاره کرد که آیت‌الله خامنه‌ای به همراه شهید مصطفی چمران موسس آن بودند.

 

حضور مستمر رهبر انقلاب اسلامی در جبهه‌ها تا روز ترور ایشان در ششم تیر 1360 ادامه داشت. اما پس از ترور و گذراندن چند ماه دوران نقاهت، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در آبان ماه همان سال به‌عنوان رئیس جمهور و رئیس شورای عالی دفاع انتخاب شده و از آنجایی که در آن سالها قدرت اجرایی در اختیار نخست وزیر بود، نقش ایشان نیز در جبهه‌ها به حاشیه می‌رود.

 

به گزارش رجانیوز، «در لباس سربازی» روایتی ویژه از حضور رهبر انقلاب اسلامی در جبهه‌ها از نخستین روزهای آغاز جنگ تحمیلی تا ترور ایشان در تیرماه سال ۶۰ است.

در این مستند، برخی تصاویر، فیلم‌ها، اسناد و همچنین خاطرات شفاهی خودگفته‌ی آیت‌الله خامنه‌ای از دوران دفاع مقدس برای نخستین بار منتشر شده است.

«مسئولیت‌های نظامی آیت‌الله خامنه‌ای در سال‌های اول انقلاب»، «ممانعت ایشان از فروش هواپیماهای نظامی توسط دولت موقت»، «ماجرای حضور ایشان در جبهه‌ها و تشکیل ستاد جنگ‌های نامنظم با همراهی شهید چمران»، «ماجرای آزادسازی سوسنگرد» و... از موضوعاتی هستند که «در لباس سربازی» به آنها می‌پردازد.

مستند «در لباس سربازی» به همت مؤسسه‌ی پژوهشی- فرهنگی انقلاب اسلامی (دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای)، به‌مناسبت چهلمین سالگرد آغاز دفاع مقدس و با همکاری شبکه‌ی یک سیما و مؤسسه‌ی فرهنگی- هنری شهید آوینی تهیه شده است.

 

گفتنی است این مستند در ۳ قسمت ۴۵ دقیقه‌ای از پنجشنبه (۱۰ مهر) تا شنبه (۱۲مهر)، هر شب ساعت ۲۰ از شبکه‌ی یک سیما پخش شد. برای مشاهده و دریافت این مستند، بر روی لینک‌های زیر کلیک کنید.