هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
يكشنبه، 27 خرداد 1403
ساعت 21:05
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 9 مهر 1399 ساعت 10:21
چهارشنبه 9 مهر 1399 10:08 ساعت
2020-9-30 10:21:16
شناسه خبر : 340405
دبیرکل حزب الله لبنان تاکید کرد: آمریکا برای باقی ماندن در منطقه تحت پوشش ائتلاف بین المللی مبارزه با داعش تلاش می‌کند، که در حقیقت هدف این کشور احیای داعش در منطقه است.
دبیرکل حزب الله لبنان تاکید کرد: آمریکا برای باقی ماندن در منطقه تحت پوشش ائتلاف بین المللی مبارزه با داعش تلاش می‌کند، که در حقیقت هدف این کشور احیای داعش در منطقه است.
گروه مقاومت-رجانیوز: «سید حسن نصرالله» دبیرکل حزب‌الله لبنان  در ابتدای سخنرانی خود درگذشت «صباح الاحمد  الجابر الصباح» امیر کویت را تسلیت گفت و از مواضع وی در قبال لبنان قدردانی کرد. نصرالله گفت، لبنانی‌ها مواضع متمایز کویت در جنگ ژوئیه ۲۰۰۶ و کمک این کشور در بازسازی لبنان پس از تجاوز صهیونیستی را فراموش نخواهد کرد.
 
به گزارش رجانیوز، دبیرکل حزب‌الله در ادامه به شهادت برخی نظامیان ارتش لبنان در درگیری‌‌های شمال این کشور اشاره کرد و به خانواده‌های آنها تسلیت گفت. وی افزود، گروه‌های مختلف در شمال لبنان، خود را برای یک اقدام نظامی بزرگ آماده کرده بودند.
 
نصرالله تأکید کرد: حدود یک ماه قبل گفتم که عملیاتی برای احیای دوباره داعش در سوریه، عراق، لبنان وجود دارد و برخی به سخنان من واکنش منفی نشان دادند. کینه احیانا مانع دیدن واقعیت می‌شود.پس از ترور شهیدان «حاج قاسم سلیمانی» و «ابومهدی المهندس»، و نیز درخواست ملت عراق برای خروج آمریکا از این کشور، آمریکا در تلاش برای احیای گروهک تروریستی داعش است.
 
بر اساس گزارش «النشره»، وی افزود، آمریکا دنبال احیای داعش است تا ادامه حضورش در منطقه را توجیه کند؛ در مرزهای فلسطین اشغالی دشمن همچنان در حالت آماده‌باش است و این امر خوبی است. شاید این طولانی‌ترین زمانی است که ارتش آن در طول مرزها مستقر است و هیچ کدام از نظامیانش جرأت حرکت ندارند . احیانا تانک‌هایی دیده می‌شوند و مشخص نیست سربازی در داخل آن هست یا نیست. ما مرز را رصد و صبر می‌کنیم و اولویت اول و آخر ما، محقق کردن هدف [کشتن اسرائیلی‌ها] است. 
 
نصرالله در واکنش به ادعای نتانیاهو که مدعی شده بود حزب‌الله در منطقه‎‌ای از بیروت و ضاحیه کارخانه موشکی دارد، گفت:بخش رسانه‌ای حزب‌الله یک دیدار برای رسانه‌های صوتی و تصویری و نوشتاری در منطقه «الجناح-الاوزاعی» ترتیب داده تا از حقیقت آگاه شوند و ادعای کذب نتانیاهو آشکار شود. زمان این دیدار رسانه‌ای ساعت ۱۰ تا ۱۱ شب خواهد بود. این اقدام برای خاطر لبنانی‌هاست تا در نبرد آگاهی، روشن و بیدار باشند، ما موشک‌هایمان را در میان خانه‌ها قرار نمی‌دهیم.
 
تحولات مربوط به تشکیل دولت لبنان
وی در اشاره به تلاش‌‎ها برای تشکیل دولت هم گفت: نشست‌هایی در کاخ «صنوبر» و با حضور هشت حزب لبنانی تشکیل شد؛ طرحی مطرح شود و همه گفتند ما حمایت می‌کنیم. طرح فرانسه گام اول در روند تشکیل دولت بود. ما مشکلی با نخست‌وزیری سعد الحریری یا هر شخص دیگری به نمایندگی از وی نداریم.
 
دبیرکل حزب‌الله ادامه داد، باشگاه نخست‌وزیران سابق لبنان سه اسم مطرح کردند که در بین آنها نام «مصطفی ادیب» نیز بود، از باب تسهیل در روند تشکیل دولت، حزب‌الله شرطی مطرح نکرد. «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه برای بار دوم به لبنان آمدو پس از مأمور شدن ادیب برخی از وی وقت خواستند تا مذاکراتی انجام شود و هیچ دیدار یا بحثی انجام نشد. رئیس‌جمهور «میشل عون» ناچار شد روسای ائتلاف‌های سیاسی را فرا بخواند ، وی شریک تشکیل دولت است.
 
نصرالله سپس گفت: به بحث و مذاکره نشستیم و در بحث متوجه شدیم که دولت متشکل از چهارده وزیر خواهد بود؛ موضوع دوم در کرسی‌های وزراتی و موضوع سوم درباره نخست‌وزیر یا باشگاه نخست‌وزیران سابق بود که آنها تمامی وزرا را معرفی می‌کردند و آنها چگونگی توزیع کرسی‌ها را مشخص می‌کردند و ما فقط در جریان قرار می‌گرفتیم نه بیشتر.فرانسوی‌ها باید بدانند کجا اشتباه کردند، خصوصا در موضوع خط زدن اختیارات رئیس‌جمهور باید به این مسأله توجه کنند؛ آنها از عملیات سیاسی برای خط زدن اختیارات رئیس‌جمهور استفاده کردند.
 
وی ادامه داد: آنچه به ما ارائه شد را رد کردیم زیرا خطری برای کشور و غیرقابل بحث است. عرف موجود از ۲۰۰۵ تا کنون توافق میان نخست‌وزیر و ائتلاف‌ها بر سر کرسی‌هاست نه تعیین نام وزرا توسط نخست‌وزیر.
 
نصرالله  تأکید کرد: مجموعه ایده‌هایی مطرح شد که ما با آن مشکلی نداشتیم ، مثلا گفته شد ما افرادی غیرحزبی می‌خواهیم و ما گفتیم مشکلی نداریم. اما در نهایت به ما گفتند که دولت فقط باید ۱۴ وزیر داشته باشد و آنها وزرا را تعیین می‌کنند، ما ابدا این امر را نمی‌پذیریم، می‌توان این موضوع را بر اساس عرف، قانون و بند مربوطه در تواقف «طائف»  مورد بحث قرار داد.
 
وی سپس گفت: طرح فرانسه ابدا به تعداد وزرا و اینکه چه کسی آنها را مشخص می‌کند یا اصل گردش کرسی‌های وزارتی نپرداخته بود و ما به جایی رسیدیم که فرانسوی‌ها گفتند ما موضع شما درباره اینکه وزیر دارایی باید شیعه باقی بماند را درک می‌کنیم اما باید بگذاریم که نخست‌وزیر مکلف وزرا را مشخص کند. همچنین ایده دولت دفاکتو وجود داشت. در تماسی که میان ما و مصطفی ادیب انجام شد، او گفت «من نمی‌خواهم رویاروی کسی باشم و می‌خواهم با هم تعامل داشته باشم». وی در ادامه از تشکیل دولت انصراف داد اما ما امیدوار بودیم که بیشتر صبر داشته باشد. از تمام قوای سیاسی در لبنان میخواستند که کشور را بدون بحث به باشگاه نخست‌وزیران سابق تحویل دهند؛ یا دولت آنها را بپذیرند یا اینکه با تحریم‌ها و فشارهای فرانسه روبرو خواهند بود.
 
وی گفت، ماکرون در اتهاماتی حزب‌الله مدعی شد که این جنبش در حال ایجاد هراس و ترس هستیم که درست نبود؛ «ما همواره گفته‌ایم که دلیل حضور ما در دولت حمایت از مقاومت است. ما باید در دولت باشیم تا از مقاومت حمایت کنیم، تا دولت پنجم می ۲۰۰۸ تکرار نشود».
 
 دبیرکل حزب‌الله در اشاره به شروط صندوق بین‌المللی پول برای لبنان هم گفت: ما از این شروط می‌ترسیم ، ما نگران کشور، ملت و املاک دولتی هستیم و جایگزین‌هایی برای آن یعنی ایجاد روابط با شرق و واردات مشتقات نفتی از ایران مطرح کردیم اما آمریکا از این پیشنهادها نگران است. نباید توجه تنها به غرب باشد، باید به شرق هم توجه کرد.
 
وی در ادامه از ماکرون خواست طرفی را که از نظر وی منجر به شکست طرح فرانسه برای لبنان شده، مشخص کند و این موضوع را به گردن تمام احزاب نیندازد بلکه نام طرف مورد نظرش را مشخصا اعلام کند.«کسی که از طرح فرانسه استفاده کرد تا دولتی از این نوع را تحمیل کند و دستاوردهای سیاسی کسب کند، همان کسی است که طرح فرانسه را به شکست کشانده است».
 
نصرالله تأکید کرد: «محمد رعد» (عضو فراکسیون حزب‌الله در پارلمان) از همان لحظات اول به ماکرون گفت که حزب‌الله با ۹۰درصد طرح پیشنهادی فرانسه موافق است، اموری که ما به آن متعهد نبوده‌ایم، کدام است؟ دوست و دشمن می‌داند که ما به وعده‌های خود عمل می‌کنیم.
 
وی افزود: با موافقت دولت سوریه و به منظور جنگ با گروه‌های تروریستی به سوریه رفتیم، گروه‌هایی که خود فرانسوی‌ها نیز آن را تروریستی می‌دانند.
 
دبیرکل حزب‌الله در تذکری به امانوئل ماکرون، خطاب به وی گفت: با ما به این ادبیات صحبت نکن؛ ما نمی‌پذیریم که که کسی با این ادبیات با ما سخن بگوید. 
 
وی تصریح کرد: نمی‌پذیریم که ماکرون ما را متهم به خیانت کند و این رفتار را محکوم می‌کنیم. نمی‌پذیریم که درباره ما ایجاد شک کنند یا اینکه ما را متهم به فشار کنند. اگر فرانسه پرونده فسادی درباره وزرای وابسته به حزب‌الله دارد به دستگاه قضایی ارائه دهد. از طرح فرانسه استقبال کردیم اما نمی‌پذیریم که این کشور قیم لبنان باشد.
 
نصرالله ادامه داد: ما پول و درآمدهای نفتی نداریم که برویم از آن حفاظت کنیم. ما نمی‌پذیریم کسی اینطور و با این ادبیات با ما سخن بگوید، ما با بسیار از امور در رایزنی با مصطفی ادیب مواقت کردیم اما گزینه تسلیم مورد قبول ما نیست، برخی به دروغ می‌گویند که ایران دارد فشار وارد می‌کند. ایران در حال فشار به فرانسه است. این چه حرف‌های بی‌اساسی است، برخی از مذاکره ایران و آمریکا [درباره لبنان] صحبت می‌کنند. هیچ مذاکره‌ای نیست، این حرف‌ها دروغ و بی‌اساس است.
 
وی خطاب به ماکرون تأکید کرد: ما متوسل به ارعاب نمی‌شویم اما در (برخی) کشورهای عربی که از آنها حمایت می‌کنیم و دوست تو هستند هیچ کسی جرأت نمی‌کند یک توئیت بنویسد. ما (لبنانی‌ها) درباره لبنان تصمیم می‌گیریم، ایران در امور لبنان دخالت نمی‌کند و امری را به ما دیکته نمی‌کند.
 
نصرالله خطاب به ماکرون گفت: اگر دنبال این هستی که چه کسی خارج از لبنان طرح تو را به شکست کشاند به دنبال آمریکایی‌ها و ملک سلمان (شاه سعودی) و سخنرانی اخیر وی باش.
 
نصرالله در ادامه به عادی‌سازی روابط برخی کشورهای عربی مانند بحرین با رژیم صهیونیستی پرداخت و افزود:ملت‌ها با تصمیم دولت‌ها برای عادی‌‎سازی همراه نخواهند شد. [امارات در توجیه سازش با اسرائیل گفت] ما دیگر از جنگ و فداکاری[کردن] خسته شده‌ایم... برادر من! تو نه جنگیدی نه فداکاری کردی!... حکومت بحرین اختیار تصمیم‌گیری ندارد و طوری عمل می‌کند که گویا ولایتی از توابع عربستان سعودی است.
 
وی سپس از ملت سودان خواست تاریخ و قدمت مبارزه خود را بشناسد و اجازه ندهد تحت عناوینی مانند تروریسم و مسایل اقتصادی، تحت سلطه قرار گیرند.
 
نصرالله در پایان گفت که در مقابله با عادی‌سازی بر روی ملت‌ها حساب باز کرده و کسانی که به عادی‌سازی روی آورده‌‌اند به زودی خواهند فهمید که محاسباتشان اشتباه است و آینده این موضوع را ثابت خواهد کرد.