هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
چهارشنبه، 19 بهمن 1401
ساعت 03:42
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 18 شهريور 1399 ساعت 17:26
سه شنبه 18 شهريور 1399 17:18 ساعت
2020-9-8 17:26:23
شناسه خبر : 339355
بنا بر گزارش روز سه‌شنبه دو سازمان خبری و یک گروه حقوق بشری، دو سرباز میانماری بعد از اعتراف به قتل اقلیت مسلمانان روهینجا در جریان سرکوب ۲۰۱۷، به لاهه برده شده‌اند.
بنا بر گزارش نیویورک تایمز، رسانه خبری سی‌بی‌سی کانادا و مؤسسه غیرانتفاعی "فورتیفای رایتس" که به بیانات این دو مرد در ویدئویی که امسال در میانمار ضبط شده ارجاع داده بودند، این دو فرد به کشتن ده‌ها روستایی در ایالت راخین شمالی و دفن آن‌ها در گورهای دسته‌جمعی اعتراف کرده‌اند.
 
رویترز ویدئوهای ارجاع داده شده توسط این سازمان‌های خبری را رؤیت نکرده است. نیویورک‌تایمز نیز گفته نمی‌تواند به طور مستقل تأیید کند که دو سرباز جرایمی را که به آن‌ها اعتراف کردند، مرتکب شده‌اند.
 
دولت میانمار و سخنگوی ارتش نیز تاکنون نسبت به این موضوع واکنشی نشان نداده‌اند.
 
در این گزارش‌ها آمده این دو مرد هنگامی که دست به اعتراف زدند، در بازداشت گروه شورشی ارتش آراکان، که در حال حاضر در جنگ با سربازان دولت در ایالت راخین است، بوده‌اند و بعدتر به لاهه در هلند انتقال داده شدند، جایی که بتوانند به عنوان شاهد یا در دادگاه ظاهر شوند.
 
در این گزارش روشن نیست که این افراد چگونه به دست ارتش آراکان افتاده‌اند، چرا صحبت می‌کنند و چطور و تحت اختیار چه کسی به لاهه منتقل شده‌اند.
 
در همین حال سخنگوی دیوان کیفری بین‌المللی مستقر در لاهه، گفت این دو مرد را بازداشت نکرده است.
 
وی اظهار کرد: خیر. این گزارش‌ها صحیح نیست. این افراد در بازداشت دیوان کیفری بین‌المللی نیستند.
 
"پیام اخوان"، وکیل کانادایی نماینده بنگلادش در پرونده‌ای علیه میانمار در دیوان کیفری بین‌المللی، گفت دو مرد مذکور در یک پست مرزی حاضر و خواستار حفاظت شده بودند و به کشتار دسته‌جمعی و تجاوز به شهروندان روهینجا در سال ۲۰۱۷ اعتراف کرده‌اند.
 
وی گفت: تمام چیزی که می‌توانم بگویم این است که این دو نفر دیگر در بنگلادش نیستند.
 
یک سخنگوی ارتش آراکان گفته است که این دو مرد فراری بوده و به عنوان زندانیان جنگ، نگه‌داری نمی‌شدند. او درباره اینکه آن‌ها الان کجا هستند نظری نداد، اما گفت این گروه متعهد به اجرای عدالت برای تمام قربانیان است.
 
میانمار مکرراً ادعاهای نسل‌کشی را رد کرده و می‌گوید عملیات ارتشش در ۲۰۱۷ شبه‌نظامیان روهینجا را هدف قرار داده بوده که به پست‌های مرزی پلیس حمله کرده بودند.
 
دادگاه بین‌المللی کیفری در حال تحقیقات درباره جنایت علیه بشریت در تبعید اجباری روهینجاها به بنگلادش، آزار و دیگر اقدامات غیربشری است.
 
بیانیه‌ای از دفتر دادستانی دیوان کیفری بین‌المللی گفته است: این دفتر به طور علنی درباره گمانه‌زنی‌ها یا گزارش‌های مربوط به تحقیقات جاری اظهار نظر نکرده و درباره مشخصات هیچ بخشی از فعالیت‌های تحقیقاتی‌اش نیز بحثی نمی‌کند.