هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
چهارشنبه، 12 بهمن 1401
ساعت 22:49
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 15 شهريور 1399 ساعت 20:22
شنبه 15 شهريور 1399 20:21 ساعت
2020-9-5 20:22:42
شناسه خبر : 339182
امروزه فایل روتاری دنکو نوعی ابزار مهم تجهیزات دندانپزشکی محسوب می شود. در واقع فایل روتاری وسیله ای است که امروزه در عرصه ی دندانپزشکی مورد استفاده قرار می گیرد و مدل های مختلفی نیز دارد.

فایل روتاری دنکو ابزاری مهم جهت درمان ریشه دندان تلقی می شود. البته این وسیله در قدیم وجود نداشت و در گذشته درمان ریشه ی دندان بدون هیچ دستگاهی با دست انجام می شد. امروزه این سیستم کار درمان ریشه دندان را سرعت بخشیده است.

فایل روتاری دنکو نوعی دستگاه دیجیتال است که دندانپزشک به کمک آن می تواند عمل تخلیه ی کانال ریشه دندان را دقیق و بی نقص انجام دهد، بنابراین فایل روتاری نقش مهمی در صنعت دندانپزشکی دارد.

فایل روتاری چه مزایای مهمی دارد ؟

شاید برایتان سوال پیش بیاید که چنین دستگاهی چه مزایایی نسبت به حرکت دست دارد. جواب این سوال این است که فایل روتاری موجب می شود تا درمان سریعتر و آسان تر مسیر بهبود خود را طی کند و همچنین درمان ریشه دندان با دقت بالاتری صورت می گیرد. علاوه بر این درد پس از درمان را کاهش می دهد.

فایل روتاری دنکو چه نوع فایلی است ؟

فایل روتاری دنکو نیز فایلی است که با داشتن ویژگی های منحصر به فردش به جامعه دندانپزشکی کمک بسیاری کرده و بسیار مفید واقع شده است. فایل روتاری دنکو از آلیاژ نیکل تیتانیوم ساخته شده و جنس مرغوبی دارد. این فایل پس از قرار گرفتن در معرض گرما به رنگ طلایی تغییر پیدا می کند. فایل روتاری دنکو منعطف است و به دلیل داشتن کیفیت بالا در برابر شکستن از خود مقاومت نشان می دهد. معمولا سرعتی که برای این فایل ها پیشنهاد می شود بین 150 تا 350 دور در دقیقه می باشد. فایل روتاری دنکو سایزهای مختلفی دارد که به صورت تک ساز یا آسورت در بسته بندی قرار می گیرد. معمولا هر 6 عدد در یک بسته بندی قرار گرفته شده است. فایل روتاری دنکو شکل کانال را تغییر نمی دهد.

فایل روتاری دنکو ابزار لازمی در دندانپزشکی است؟

فایل روتاری در کل از سال 1960 معرفی شده و از آن زمان در عرصه دندانپزشکی مورد استفاده قرار می گیرد. فایل روتاری دنکو مزایای قابل توجهی داشته و به عنوان ابزار مهم شناخته شده است. فایل روتاری به دلیل سوپرالاستیک بودنش برای درمان کانال ریشه دندان مفید واقع می شود. البته باید در نظر بگیرید که استفاده از فایل روتاری دنکو بدون رعایت نکردن اصول درمان نمی تواند کمک خاصی نماید. بنابراین فایل روتاری با رعایت تمام اصول منجر به موفقیت در درمان کانال ریشه می شود.

در واقع می خواهیم این مطلب را برسانیم که فایل روتاری دنکو بدون داشتن مهارت و دانش پزشک نمی تواند موثر واقع شود.

قدم اول برای استفاده از فایل روتاری دنکو چیست ؟

در ابتدا باید مطمئن بود که فایل روتاری دنکو در جهت بالا بردن سرعت درمان و همچنین کیفیت درمان تاثیر مثبتی دارد و در استفاده از فایل روتاری تردید نداشته باشید. بدانید که این فایل خطاها را کاهش می دهد و استفاده از آن در دندانپزشکی توصیه می گردد.

نکات جالب در مورد استفاده از فایل روتاری دنکو

برای تمرین می توانید ابتدا بر روی یک دندان کشیده شده امتحان کنید. اینکه چه نوع فایل روتاری را استفاده کنید بسته به سلیقه ی فردی هر شخص است البته مسائل اقتصادی را نیز باید در نظر گرفت.

هنگام استفاده از سیستم های روتاری ابتدا با مشخصات آن آشنا شوید . اطلاعات تولید کننده ی سیستم می تواند در این مرحله به شما کمک کند. گرچه اطلاعاتی که کارخانه تولید کننده در اختیار قرار می دهد با شواهد عینی ممکن است مطابقت نداشته باشد. منظور این جمله این است که علاوه بر دستورالعمل، استفاده از تجربه های همکاران هنگام استفاده از سیستم های روتاری بسیار اهمیت دارد و می تواند مسیر درمان را برای شما هموار سازد.

تعداد دفعات استفاده از فایل های روتاری را در نظر داشته باشید زیرا باید در زمانی مشخص و لازم حتما فایل روتاری را با فایل جدید تعویض نمایید، در غیر این صورت فایل های روتاری می تواند حتی کیفیت درمان را کاهش دهد علاوه بر این ممکن است در کانال ریشه مشکلات دیگری بروز دهد . در واقع فایل روتاری نیز مانند هر تجهیزات دندانپزشکی دیگری عمری دارد که عمر فایل روتاری دنکو در کانال های منحنی و باریک کمتر است.

پس از استفاده کردن از فایل های روتاری بهتر است کامل آن را چک نمایید. ابزار را بررسی کنید تا متوجه شوید از نظر شکل و یا باز شدن پیچ تغییر کرده است یا نه. همچنین نوک فایل ها را بررسی کنید تا آسیب ندیده باشد. تجربه نشان داده شده که ممکن است فایل روتاری در اولین استفاده نیز بشکند یا آسیب ببینید که در این صورت خسارت های بیشتری را متحمل خواهید شد.

نسبت فشار برخی فایل های روتاری با هم متفاوت است مثلا در برخی از فایل های روتاری فشار وارده به اپیکال باید کم باشد مثلا اندازه فشار نوک مداد خیلی تیز روی یک کاغذ اما برخی از سیستم ها نیازمند فشار بیشتری است پس بسته به نوع فایل فشار وارده متفاوت است.

در انتها باید این را بدانید که اگر فایلی هنگام درمان در کانال آسیب دید نگران نشوید و به خود مسلط باشید

 کشورهایی مانند انگلیس هر فایل روتاری را تنها یک بار مصرف می کنند که این امر در کشوری مانند کشور ما اقتصادی نیست.

سعی کردیم در این مطلب اطلاعاتی جامع در مورد فایل روتاری را در اختیار شما قرار دهیم امیدواریم که مفید واقع شده باشد.