هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
چهارشنبه، 19 بهمن 1401
ساعت 05:06
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 10 شهريور 1399 ساعت 18:56
دوشنبه 10 شهريور 1399 18:53 ساعت
2020-8-31 18:56:26
شناسه خبر : 338941
پس از افشای زوایای تازه ای از قرارداد فدراسیون فوتبال با مارک ویلموتس، نهادهای نظارتی برای برخورد با عوامل انعقاد این قرارداد ورود کردند و در اولین گام ۸ نفر از مسئولان درگیر با این پرونده را به دادستانی معرفی کردند.
 
اما هنوز این پیگیری به سرانجام نرسیده است که فیفا با ارسال نامه ای به فدراسیون فوتبال تهدید کرده است که اگر نهادهای غیرفوتبالی در این مورد اعمال فشار کنند فوتبال ایران با تعلیق مواجه خواهد شد. 
 
در این نامه که خطاب به مهدی محمدنبی دبیرکل فدراسیون فوتبال نوشته شده آمده است: 
 
«از طریق منابع مختلف قابل اعتماد از جمله رسانه‌هایی که سخنان مقام‌های مسئول را نقل کرده‌اند، متوجه شدیم که چند تن از اعضای ارشد فدراسیون فوتبال ایران از سوی سازمان بازرسی کل کشور متهم به «اهمال در انجام وظیفه» شده‌اند. دلیل این مساله هم حکم اخیر کمیته تعیین وضعیت فیفا درباره یک مورد مربوط به عدم انجام وظایف در یک قرارداد بوده، جایی که فدراسیون فوتبال ایران محکوم به پرداخت حدود ۶ میلیون یورو به مارک ویلموتس، مربی سابق تیم ملی فوتبال ایران شده است. همچنین متوجه شدیم که تحقیقات بیشتر و اقدام‌های قانونی احتمالی علیه این افراد از سوی دادستن کل تهران در دست بررسی است.
 
پیش از هر چیز باید ذکر کنیم که فیفا و ای‌اف‌سی کاملا مخالف استفاده از تهدیدهای قانونی و تلاش برای مرعوب کردن فرد یا گروهی از افراد، آن هم با استفاده از قدرت مقام‌های قانونی بی‌ارتباط به آن‌ها، و در نتیجه زیر سوال رفتن قدرت‌شان هستند.
 
با توجه به این مساله، برای آن‌که تمام زوایای قضیه روشن شود، از شما درخواست می‌کنیم تا روز دوم سپتامبر ۲۰۲۰ برای ای‌اف‌سی و فیفا مدارک لازم و مرتبط با وضعیت فدراسیون فوتبال و اتهام‌های طرح شده را ارسال کنید.
 
از این فرصت استفاده کرده و به شما یادآوری می‌کنیم براساس بند ۱ ماده ۱۲ و ماده ۱۹ فیفا، اعضای فیفا باید مسایل و مشکلات‌شان را به شکل مستقل حل کنند و نباید حت تاثیر فرد سومی باشند. هرگونه تخلف از این بند می‌تواند به اعمال جریمه از سوی فیفا منجر شود، از جمله تعلیق فدراسیون عضو. علاوه بر این و در ارتباط با مسایل پیش گفته شده، می‌خواهیم تاکید کنیم که هرگونه نقض بند یک ماده ۱۴ حتی در صورتی که تاثیر فرد سوم ناشی از تقصیر فدراسیون عضو نباشد، باز هم می‌تواند منجر به اعمال جریمه شود نگاه کنید به بند سوم ماده ۱۴).
 
از شما متشکریم و در انتظار پاسخ شما در زمان مقرر هستیم.»
 
این نامه در حالی برای فدراسیون فوتبال ارسال شده که پیش از این هم سابقه داشته به محض اینکه نهادهای نظارتی بخواهند با عوامل متخلف در فوتبال برخورد کنند، فیفا یا کنفدراسیون فوتبال آسیا با ارسال نامه های تهدید آمیزی فوتبال را تهدید به تعلیق کنند. در این میان گفته می شود برخی عوامل داخلی این خط را به فیفا می دهند تا بتوانند از زیر فشار انتقادات و اتفاقاتی که علیه خودشان است فرار کنند.
 
این بار هم این احتمال مطرح است که برخی افرادی که به واسطه قرارداد ویلموتس زیر فشار زیاد مراجعه قضایی قرار گرفته اند، این «خط» را به فیفا داده اند که چنین نامه ای را برای فدراسیون ارسال کنند!