هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
چهارشنبه، 12 بهمن 1401
ساعت 23:00
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

پنجشنبه 6 شهريور 1399 ساعت 18:15
پنجشنبه 6 شهريور 1399 18:12 ساعت
2020-8-27 18:15:15
شناسه خبر : 338834
نایب‌رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: با توجه به شواهد و قرائن، اهداف دولت در حوزه مسکن به سرمنزل مقصود نخواهد رسید.

علی نیکزاد بعد از ظهر پنج شنبه در حاشیه دیدار با مسئولان استان زنجان که در محل سالن پیامبر اعظم استانداری زنجان برگزار شد، در جمع خبرنگاران با تاکید بر اینکه همه تلاش نمایندگان مجلس معطوف بر جلوگیری از تبدیل شدن مسکن به کالای سرمایه‌ای است، افزود: در همین راستا اجرای قوانین مالیات بر خانه‌های خالی و لوکس و نیز زمین‌های بایر می‌تواند کمک‌حال این تصمیم جدی باشد.

 

وی با اشاره به موضوع طرح اقدام ملی تولید مسکن، این طرح را چاره‌ساز رفع مشکل نیاز کسانی که خانه می‌خواهند ندانست و تصریح کرد: اگر قرار بود این طرح چاره‌ساز باشد، باید چند سال قبل این طرح به اجرا گذاشته می‌شد؛ چرا که امروز نیازها در این حوزه به واسطه نبود طرح قابل توجه، انباشته شده و همین امر باعث شده است تا طرح اقدام ملی تولید مسکن نتواند به اهداف تعیین شده جامه عمل بپوشاند.

 

نایب‌رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بانک‌ها تاکنون برای اجرای طرح‌های اقدام ملی تولید مسکن، یک ریال تسهیلات پرداخت نکرده‌اند، گفت: در حالی‌که بانک مسکن پول قابل توجهی را از محل بازگشت اقساط مسکن مهر در صندوق بانک دریافت کرده و رئیس بانک مرکزی وقت هم مدت ۱۰ سال استمهال گرفته تا این پول را به بانک مرکزی واریز کنند. یعنی بالغ بر ۱۲ هزار میلیارد تومان پول دریافت کردند اما تاکنون کاری انجام نشده است.

 

نیکزاد از زنجان به عنوان یکی از استان‌هایی که در اجرای طرح اقدام ملی تولید مسکن پیشرو بوده، یاد کرد و ادامه داد: باید باور کنیم که امروز با شرایطی که ایجاد کرده‌ایم، صاحب مسکن شدن برای قشر جوان که یکی از نیازهای ضروری این نسل به شمار می‌رود، به یک رویای دست‌نیافتنی تبدیل شده است، هر چند زنجانی‌ها در این امر یک گام از کشور جلوتر بوده‌اند.

 

نایب‌رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه همه تلاش مجلس در حوزه مسکن، تولید انبوه این نیاز اساسی جامعه است که در همین راستا طرح دوفوریتی مسکن انجام و تقدیم صحن علنی خواهد شد، اظهار کرد: امروز باید قوانینی را در مجلس مصوب کنیم تا جلوی تبدیل شدن مسکن به کالای سرمایه‌ای گرفته شود که در همین راستا اعمال مالیات بر خانه‌های خالی و لوکس و زمین‌های بایر می‌تواند گام بلندی باشد.

 

نیکزاد از سیستم بانکی در قبال پرداخت تسهیلات به اجرای طرح اقدام ملی تولید مسکن انتقاد کرد و گفت: اگر روند پرداخت تسهیلات در این زمینه را مرور کنیم، خواهیم دید که تا به امروز یک ریال هم در این خصوص پرداخت نشده است، این در حالی است که بانک مسکن اعتبار قابل توجهی از محل بازگشت اقساط مسکن مهر دریافت کرده است.

نایب‌رئیس مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: با روندی که امروز در حوزه مسکن شاهد هستیم، بی‌تردید طرح اقدام ملی تولید مسکن به اهداف تعیین شده خود دست نخواهد یافت.

 

نیکزاد همچنین در مورد تعیین تکلیف وزیر صمت، گفت: دولت با اذن مقام معظم رهبری، به‌طور شفاهی به مجلس اعلام کرده که ظرف مدت یک ماه وزیر پیشنهادی را به مجلس معرفی کند. از دولت درخواست داریم پیش از پایان یافتن مهلت مقرر، وزیر پیشنهادی را اعلام کند؛ چراکه نمایندگان مجلس نیز ۱۰ روز فرصت دارند که زندگینامه، سوابق، اهداف و برنامه‌های این فرد را بررسی کنند.