هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
يكشنبه، 6 خرداد 1403
ساعت 17:21
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 3 شهريور 1399 ساعت 16:33
دوشنبه 3 شهريور 1399 15:58 ساعت
2020-8-24 16:33:37
شناسه خبر : 338709
معاون کل وزارت بهداشت با اشاره به رعایت مناسب پروتکل‌های بهداشتی در مراسم‌های عزاداری گفت: به مردم توصیه می‌کنم روزهای عاشورا و تاسوعا از سفر کردن پرهیز کنند.
معاون کل وزارت بهداشت با اشاره به رعایت مناسب پروتکل‌های بهداشتی در مراسم‌های عزاداری گفت: به مردم توصیه می‌کنم روزهای عاشورا و تاسوعا از سفر کردن پرهیز کنند.
گروه اجتماعی-رجانیوز: معاون کل وزارت بهداشت در نشست خبری که با حضور تعدادی از خبرنگاران برگزار شد در خصوص زمان توقف شیوع بیماری کرونا گفت: این موضوع کاملا بستگی به رفتار اجتماعی ما و رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی توسط مردم دارد، بعد از موج دوم کرونا با رعایت اصول بهداشتی توانستیم با حماسه‌ای که مردم آفریدند میزان مرگ و میر 45 درصد و میزان بستری را 40 درصد کاهش دهیم ولی میزان ابتلا و بستری از دوران اوج کرونا در فروردین بالاتر است، طی روزهای آتی با فصل سرد مواجه می‌شویم و بیماری‌های تنفسی افزایش خواهد یافت به دلیل اینکه در فصل سرد مردم در فضای بسته قرار دارند ممکن است بیماری بیشتر منتقل شود و مثل کشورهای نیم کره شمالی دچار شیوع بیشتر بیماری شویم.
 
به گزارش رجانیوز، حریرچی ادامه داد: با استقامت مردم در رعایت مسائل بهداشتی امیدواریم بتوانیم بیماری را مدیریت کنیم، هرگونه عادی پنداری و عادی سازی که از داخل خانه شروع می‌شود، احتمال انتقال کرونا را بالا می‌برد، هرگونه مسافرت ضرور و غیر ضرور عامل انتقال بیماری است و فراموش نکنیم عامل انتقال ویروس از ووهان به ایران سفر بود، و عامل انتقال ویروس از شهرها به روستاها سفر بود، در کربلا تا 13 محرم ورود هرنوع مسافر خارجی و داخلی ممنوع است.
 
وی تاکید کرد: مسافرت‌های غیرضروری شهریور ماه باید به تعویق بیفتد، توصیه می‌کنیم جوانان و خانواده‌ها از مسافرت پرهیز کنند و طبق سنتی که مردم عاشورا و تاسوعا به شهرهای زادگاه سفر می‌کردند درخواست می‌کنیم سفر را به هر دلیلی به حداقل برسانیم و از مسافرت پرهیز کنند هرچند ما متوجه هستیم که برخی از استان‌ها محور تورسیم است.
 
معاون کل وزارت بهداشت ادامه داد: پیشگیری از بروز موج سوم بستگی به رفتار اجتماعی مردم دارد، کادر بهداشت و درمان ما همه خسته‌اند وشش ماه کار فرسوده انجام داده‌اند باید رعایت بیشتری کنیم.
 
وی با بیان اینکه 180 گروه در کشورهای مختلف درحال تلاش برای تولید واکسن هستند و برخی کشورها میلیاردها دلار هزینه برای واکسن صرف کردند گفت: بر اساس اعلام سازمان جهانی بهداشت در صورت تولید واکسن باید پروتکل بهداشتی را رعایت کنیم تاثیر واکن کرونا چند ماهه است و نمی‌توان به این بهانه بهداشت را رعایت نکرد، خبر خوب در مورد بیماری واکسن آنفلوانزا اینکه شیوع این بیماری در نیم کرده جنوبی به طرز قابل توجهی کاهش پیدا کرده است که علت آن رعایت بهداشت و فاصله‌گذاری اجتماعی است و احتمال می‌دهیم شیوع بیماری در کشور ما کم باشد اما برای گروه‌های خطر واکسن آنفلوانزا توزیع خواهد شد.
 
حریرچی افزود: میزان ابتلای کودکان مشابه بزرگسالان است، کودکان بالای 5 سال باید از ماسک استفاده کنند و برای تهیه ماسک از پارچه یا از دستمال کاغذی زخیم برای تهیه ماسک استفاده شود. ممکن است کودکان بیماری را به مادربزرگ‌ها و پدر بزرگ‌ها منتقل کند، سال تحصیلی با پروتکل‌های بهداشتی آغاز خواهد شد، سالن‌های کنکور یکی از امن‌ترین مکان‌ها برای حضور دانش آموزان بود، تا امروز مراسم‌های عزاداری محرم به خوبی برگزار شده است و تاکید می‌کنیم دستورالعمل‌ها همواره رعایت شود.