هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 8 مهر 1400
ساعت 10:30
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 26 مرداد 1399 ساعت 14:33
يكشنبه 26 مرداد 1399 14:22 ساعت
2020-8-16 14:33:46
شناسه خبر : 338509
۲۶ مردادماه سالروز ورود آزادگان سرافراز به میهن اسلامی است که چندین سال از عمر خود را در اردوگاه‌های رژیم بعث عراق به اسارت پشت سر گذاشتند.
به مناسبت سالروز ورود آزادگان سرافراز به میهن اسلامی؛

بازگشت لاله‌ها؛ روزی که پسربچه‌ها مرد بازگشتند

۲۶ مردادماه سالروز ورود آزادگان سرافراز به میهن اسلامی است که چندین سال از عمر خود را در اردوگاه‌های رژیم بعث عراق به اسارت پشت سر گذاشتند.

گروه تاریخ-رجانیوز: ۲۶ مرداد ماه سال ۱۳۶۹ یکی از شیرین‌ترین روز‌های میهن اسلامی است، روزی که یادآور بازگشت سرافرازانه آزادگان به میهن و فرصتی برای مرور رشادت‌های این غیور مردان دلیر است.

 

ستاد رسیدگی به امور آزادگان در ۲۲ مرداد سال ۱۳۶۹ تشکیل شد و تبادل حدود ۵۰ هزار آزاده را با همین تعداد اسیر عراقی و با هماهنگی دستگاه‌های دیگر برعهده گرفت.

 

در میان اسرای جمهوری اسلامی و دشمن تفاوت‌های مختلفی وجود داشت و مهم‌ترین تفاوت این بود که همه‌ اسرای رژیم بعث نظامی بودند، اما بیشتر اسرای میهن ما بسیجی‌های نوجوان و جوان بودند و از شهدای شاخص آزاده نیز می‌توان به شهید لشگری و شهید ابوترابی فرد اشاره کرد.

 

در آن سال‌ها بیش از ۴۳ هزار آزاده از ۶ ماه تا بیش از ۱۰ سال دوران اسارت را در اردوگاه‌های رژیم بعثی پشت سر گذاشته بودند و در ۲۶ مرداد ماه سال ۱۳۶۹ رزمندگان سربلندی که برای دفاع از دین، شرف و خاک کشور در دست دشمن بعثی اسیر شده بودند، به کشور خود بازگشتند و این سال برای مردم ایران سال مهم و پرتلاطمی بود و در این روز کشور ما شاهد حضور اولین گروه آزادگان سرافرازی بود که پس از سال‌ها اسارت در زندان‌ها و اسارتگاه‌های دشمن بعثی، قدم به خاک پاک میهن اسلامی خود گذاشتند.

 

۲۶ مرداد ماه سال ۶۹ تمام ملت ایران خوشحال بودند، چراکه شاهد آزادی و حضور اولین گروه اسرا کشور بودند، اسرایی صبورتر از سنگ صبور و راضی‌ترین کسان به قضای الهی و علت آزاده نامیده شدن اسرا به این دلیل بود که از قید نفس و نفسانیات رهایی پیدا کرده بودند.

 

یاد و خاطره سالروز ورود آزادگان سرافراز به میهن اسلامی

 

ایمان و رشادت آن‌ها باعث شده بود تا در برابر فشار‌های دشمن کمر خم نکنند و هراسی از شکنجه‌های دشمن بعثی نداشته باشند.

 

در همین روز‌ها بود که آزادگان سرافراز میهن اسلامی پس از سال‌های طولانی اسارت از چند نقطه مرزى وارد کشور شدند و نخستین واکنش آنان، بوسه بر خاک ایران و ریختن اشک شوق بود، اشک‌هایی که نشان از دلتنگی و غصه بسیار داشت.

 

یکی دیگر از مهم‌ترین برنامه‌های آزادگان زیارت مرقد مطهر حضرت امام خمینى (ره) و هم‏چنین بیعت با مقام معظم رهبری حضرت آیت ‏الله خامنه ‏اى بود که بسیاری از آن‌ها در زمان رسیدن به مرقد امام خمینی (ره) رهبر کبیر انقلاب اسلامی بسیار ناراحت بودند و بابت از دست دادن پدر و پیر جماران خود اشک می‌ریختند.

 

یاد و خاطره سالروز ورود آزادگان سرافراز به میهن اسلامی

 

رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله العالی) در مورد آزادگان فرموده‌اند: یکى از چیزهایى که شما را، دلهایتان را زنده نگه می‌داشت، پر امید نگه می‏‌داشت، یاد آن چهره و روحیه پرصلابت امام عزیزمان بود. آن ‏بزرگوار هم خیلى به یاد اسرا بودند. حال پدرى را که فرزندانش به این شکل از او دور شده باشند، راحت می‌شود فهمید.

 

همان طور که گفته شد آزادگان پس از اسارت، از دو موضوع خیلی غم زده شده بودند.

 

یاد و خاطره سالروز ورود آزادگان سرافراز به میهن اسلامی

 

یکی از این موضوعات رحلت پدر خود، یعنی امام راحل و پیر جماران و موضوع دیگر شهادت و فقدان برخی یاران خود به ویژه بعضی آزادگان بود که در دوران اسارت به شهادت رسیده بودند، چراکه حدود ۵۷۰ نفر از عزیزان آزاده در غربت اسارت شهید شدند.

 

آزادگان از گنجینه‌‏هاى ارزشمندى هستند که در درون آن‌ها، فرهنگ انسان‏ ساز دوران اسارت نهفته است و ثبت کردن وقایع اسارت، پلى براى انتقال این فرهنگ به سایر هموطنان می‌تواند باشد.

 

یاد و خاطره سالروز ورود آزادگان سرافراز به میهن اسلامی