هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 8 مهر 1400
ساعت 15:57
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 14 مرداد 1399 ساعت 12:50
سه شنبه 14 مرداد 1399 12:27 ساعت
2020-8-4 12:50:14
شناسه خبر : 338305
بنظر می‌رسد بعد از اقدام قانونی و تحسین‌برانگیز شهرداری منطقه یک در تخریب نیم طبقه غیر قانونی ساختمان ریاست‌جمهوری، که با توجه به همسو بودن دولت و شورای شهر دور انتظار بود، برای آقای روحانی تبدیل به یک مسئله شخصی شده است.
بنظر می‌رسد بعد از اقدام قانونی و تحسین‌برانگیز شهرداری منطقه یک در تخریب نیم طبقه غیر قانونی ساختمان ریاست‌جمهوری، که با توجه به همسو بودن دولت و شورای شهر دور انتظار بود، برای آقای روحانی تبدیل به یک مسئله شخصی شده است.
گروه سیاسی-رجانیوز: اواخر خرداد ماه بود که اخباری مبنی بر ساخت ‌و‌ ساز غیر مجاز یک ساختمان توسط نهاد ریاست‌جمهوری در محله جماران منتشر شد. پس از کش و قوس‌های فراوان ادامه‌ ساخت این ملک به دلیل عدم اخد پروانه ساختمانی و عدم رعایت محدودیت‌های ارتفاعی در ساخت ‌و‌ ساز توسط شهرداری متوقف شد.
 
به گزارش رجانیوز، براساس ضوابط طرح تفصیلیِ ویژهِ محله جماران که به تصویب شورای عالی شهرسازی رسیده است، در مجاورت حسینیه جماران و محله جماران تعداد طبقات مجاز برای ساخت‌وساز دو طبقه روی زمین می‌باشد اما نهاد ریاست‎‌جمهوری بر خلاف قانون یک نیم‌طبقه اضافی ساخته بود.
 
ساختمان نهاد ریاست جمهوری در جماران
 
یک تیرماه محمد سالاری،  رئیس کمیسیون شهرسازی شورای شهر، درباره برخی ابعاد ملک جماران گفت: مساحت این ملک مطابق اسناد معادل 1056 متر مربع واقع در پهنه آر 122 مسکونی است. این ملک به دلیل قرارگیری در محدوده طرح تفضیلی ویژه بافت پیرامونی حسینیه و بیت حضرت امام خمینی و نیز با هدف حفظ هویت تاریخی-‌فرهنگی و معنوی محله جماران و همچنین به موجب مصوبات شورای عالی شهرسازی و معماری صرفا مجاز به ساخت دو طبقه از گذر فوقانی بوده که به دلیل شیب‌دار بودن زمین و اختلاف ارتفاع گذر بالا و پایین، دوطبقه تحت عنوان زیر زمین نیز در آن ایجاد شده است که با یک طبقه زیرزمین دفنی زیر گذر پایین مجموعا 5 طبقه می‌شود.
 
تخریب نیم‌طبقه غیرمجاز ساختمان ریاست‌جمهوری توسط شهرداری
 
 نامه اعتراضی 16 عضو شورای شهر تهران به وزیر راه ‌و ‌شهرسازی درباره ملک جماران
حال بعد از وقوع این اتفاقات ارائه گزارش پیرامون طرح تفصیلی محله جماران به دستور رئیس جمهور، در دستور کار جلسه بعدی شورای شهرسازی و معماری کشور قرار گرفته است. به همین خاطر روز گذشته 16 عضو شورای شهر تهران در نامه‌ای به وزیر راه و شهرسازی نسبت به لغو طرح تفصیلی ویژه محله جماران یا هر گونه رفع محدودیت ارتفاعی در ساخت و سازهای این محله ابراز نگرانی کرده‌اند.
 
محمد سالاری، علی اعطا، زهرا نژادبهرام، سیدحسن رسولی، سیدآرش حسینی میلانی، محمدجواد حق‌شناس، سیدمحمود میرلوحی، حسن خلیل‌آبادی و مرتضی الویری از جمله افرادی هستند که نامه به وزیر راه و شهرسازی را امضا کرده‌اند.
 
 
 
 
 
نامه اعضای شورای شهر به وزیر راه و شهرسازی
 
 
اهمیت تاریخی-فرهنگی محله جماران
روز دوشنبه، 13 مرداد ماه، شهردار تهران در جمع رسانه‌ها پیرامون جایگاه ویژه محله جماران اظهار داشت: «اهمیت جماران را می‌توان از سخنان دیگران فهمید؛ مثلا وقتی «ادوارد شواردنادزه» نماینده «گورباچوف» به دیدار امام (ره) آمد، می‌گفت انتظار داشتم وقتی از ماشین پیاده می‌شوم به سرسرای عظیم و یک کاخ که در انتهای آن رهبر ایران مستقر است، بروم، اما وارد یک روستا و کوچه محقر شدم و تعجب کردم.
 
وقتی «فیدل کاسترو»، رهبر کوبا بعد از رحلت حضرت امام به ایران آمده بود به جماران رفت و گفت شما در انتقال این پیام به جهان کوتاهی کردید، مائو این شعار را می‌داد، اما طور دیگر عمل می‌کرد، اما آقای خمینی شعار ساده زیستی می‌داد و عمل می‌کرد.
 
محل زندگی حضرت امام(ره) در جماران جزو میراث فرهنگی ماست و باید حریم داشته باشد. با این نگاه جماران یک محله[ساده] نیست و باید در سه سطح جهانی، ملی و محلی به آن نگاه کنیم. ابتدا سطح جهانی است که باید این ساده زیستی حفظ شود و به جهانیان منتقل شود. سطح دوم سطح ملی است که باید ثبت شود و حریمی برای آن در نظر گرفته شود و سطح سوم سطح منطقه‌ای است.
 
تنبیه حناچی توسط روحانی؛ عدم دعوت شهردار به جلسات هیئات دولت
شش مرداد ماه خلیل‌آبادی، عضو شورای شهر تهران، درباره‌ شایعات عدم دعوت شهردار تهران به جلسات هیأت دولت اظهار داشت: شهردار با دعوت دولت در جلسات شرکت می کند. از زمانی که آقای حناچی به عنوان شهردار تهران انتخاب شدند در جلسات دولت شرکت می‌کردند اما در چند جلسه اخیر، درست بعد از ماجرای ساختمان جماران دعوت نشده‌اند.
 
حال مسئولان وزارت راه‌‌و‌شهرسازی به دستور شخص رئیس‌جمهور برای قانونی کردن ساخت این نیم‌ طبقه تخریب شده پیگیر لغو طرح تفصیلیِ ویژه محله جماران شدند. 
 
بنظر می‌رسد بعد از اقدام قانونی و تحسین‌برانگیز شهرداری منطقه یک در تخریب نیم طبقه غیر قانونی ساختمان ریاست‌جمهوری، که با توجه به همسو بودن دولت و شورای شهر دور انتظار بود، برای آقای روحانی تبدیل به یک مسئله شخصی شده است.
 

البته این اولین باری نیست که آقای روحانی مسائل و چالش‌های قانونی را به مسائل شخصی تقلیل می‌دهند. درگیری لفظی او با رحیم‌پور ازغدی و ضرغامی در جلسات شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای عالی فضای مجازی که منجر به عدم دعوت‌شان به این شوراها شد نیز تجربه‌هایی دیگر از نگاه شخصی رئیس‌جمهور به مسائل غیر شخصی است. گویی حسن روحانی خوش ندارد هیچ نهاد، ارگان و سازمانی در مقابل اقدامات دولت او حتی اگر اقدامی خلاف قانون باشد، بایستد. این خوی دیکتاتور ماآبانه رئیس‌جمهور احتمالا ریشه در رویکرد مرحوم هاشمی رفسنجانی دارد. رویکردی که بعد فوت وی به شاگردان مکتب او منتقل شده است.دیدگاه کاربران

از رئیس دولتی که خود مروج بی قانونی و نابهنجاری در مملکت است چه انتظاری مملکت اگر قانون داشت که ایشان را محاکمه و مجازات میکرد تا درس عبرت شود برای سایرین مسئولان قانون شکن

دیکتاتوری از نوع حقوق دانی!!!