هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
چهارشنبه، 29 فروردين 1403
ساعت 19:36
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 5 مرداد 1399 ساعت 23:24
يكشنبه 5 مرداد 1399 23:12 ساعت
2020-7-26 23:24:49
شناسه خبر : 338147
 بسیاری از کشورهای دنیا توانسته اند با سیاست های درست جمعیتی و عرضه خدمات و تسهیلات ویژه به زوج های جوان نرخ رشد موالیدشان را افزایش دهند ولی علی رغم توصیه های فراوان و موکد رهبر معظم انقلاب در دولت روحانی به این مهم توجه نشده  است.
بسیاری از کشورهای دنیا توانسته اند با سیاست های درست جمعیتی و عرضه خدمات و تسهیلات ویژه به زوج های جوان نرخ رشد موالیدشان را افزایش دهند ولی علی رغم توصیه های فراوان و موکد رهبر معظم انقلاب در دولت روحانی به این مهم توجه نشده است.
گروه اجتماعی-رجانیوز: جمعیت پیر یکی از اصلی ترین نقاط ضعف هر کشوری است. عاملی که در ابعاد اقتصادی و نظامی می تواند تهدیدی بزرگ برای هر کشوری محسوب شود. در حالیکه بسیاری از کشورهای دنیا توانسته اند با سیاست های درست جمعیتی و عرضه خدمات و تسهیلات ویژه به زوج های جوان نرخ رشد موالیداشان را افزایش دهند ولی علی رغم توصیه های فراوان و موکد رهبر معظم انقلاب در دولت روحانی به این مهم توجه نشده است و ایران در این موضوع دچار عقب ماندگی جدی شده است.
 
 به عنوان مثال کشورهای زیر تسهیلاتی برای تشویق زوج های جوان به فرزندآوری در نظر گرفته اند:
دانمارک:
تبلیغاتی با عنوان «برای دانمارک این کار را بکن!»، توسط یک آژانس مسافرتی دانمارکی انجام می شود که زوج های دانمارکی را تشویق می کند تا در سفر بچه دار شوند. به این صورت که زوج ها اگر بتوانند ثابت کنند که در سفر بارور شده اند می توانند برنده امتیاز سه ساله محصولات و کالاهای مربوط به کودک شوند. این طرح با عنوان خلاقانه «تعطیلات به نفع کودکان» انجام می شود.
روسیه:
درسال 2007، مسئولین روسیه 12 سپتامبر را روز ملی فرزندآوری نامیده اند. در این کشور زنانی که حدود 9 ماه پس از روز ملی فرزندآوری بچه هایشان را به دنیا آورند، شانس برنده شدن خودرو، یخچال یا جوایز نقدی را خواهند داشت. گرچه نرخ مرگ و میر در روسیه هنوز بالاست و احتمالا در چند سال آینده جمعیت این کشور کاهش خواهد یافت، اما خوشبختانه نرخ باروری در این کشور رو به افزایش است.
فرانسه:
در فرانسه، ترکیبی از دستمزد اضافی، امتیازات مراقبت کامل از کودک و سایر سیاست های مشوق برای افزایش نرخ باروری کشور در نظر گرفته شده است. مسئولین امیدوارند این کشور به زودی به یکی از پرجمعیت ترین کشورهای اروپا تبدیل شود. خانواده های دارای دو یا سه فرزند برای استفاده از امکانات مختلف در این کشور از تخفیف بهره مند می شوند. این امکانات شامل بسیاری موارد از بلیت قطار تا بلیت سینما و غیره می شود.
 
اما نکته ی دردناک تر از پایین بودن نرخ باروری در کشور بالا بودن ارقام سقط جنین است. سازمان بهداشت جهانی دلایلی که افراد به سقط روی می‌آورند را برشمرده است. حفظ جان مادر، سلامتی مادر و جنین، سلامت روحی مادر، تجاوزات جنسی و دلایل اقتصادی-اجتماعی ازجمله علت هایی است که افراد تصمیم به سقط جنین می‌گیرند.  اما شاید عجیب ترین دلیل مربوط به زمانی است که جنسیت جنین مطلوب والدین نیست! 
 
طبق آمار رسمی وزارت بهداشت در سال ۹۶، هر روز ۱۰۰۰ جنین در کشور توسط والدین کشته می‌شوند که تنها حدود ۱۰ مورد آن قانونی است که با توجه به آمار ۱۸ هزار فوتی تصادفات سالانه، ۲۰ برابر بیشتر از فوتی‌های ناشی از سوانح رانندگی، سقط جنین داریم!
 
قانون سقط درمانی در سال 84 تصویب شد. طبق این قانون سقط درمانی جنین با رضایت زن، با تشخیص سه پزشک و  تأیید پزشکی قانونی، قبل از چهارماهگی(19 هفتگی) قابل انجام است.  درحالی‌که در سقط‌های غیرقانونی هیچ‌گونه مجوز و یا تأییدیه از مرجعی خاص وجود ندارد ضمن آ‌ن‌که تهدید جانی مادر یا مشکلات جنینی نیز مطرح نیست. این نوع سقط اغلب به دلایل شخصی، آن هم در مراکز غیراستاندارد انجام می‌شود. از آن‌جا که مجوز سقط درمانی به شکل قانونی و توسط پزشکی قانونی صادر می‌شود، آمار دقیق و درستی از آن وجود دارد.
 
سقط جنین غیرقانونی پیامدهای وحشتناکی برای مادر در پی دارد؛ خطر مرگ مادر، شوک عفونی، پارگی رحم،‌ آسیب به احشاء،‌ ناباروری و خونریزی از جمله مهم‌ترین عوارض آن در بُعد جسمی است. در بُعد روانی،‌ احساس گناه و‌ افسردگی شدید مواردی است که سلامت روحی مادر را تهدید می‌کند.
 
با این حال اقدام عملی به خصوصی برای اصلاح سیاست‌های جمعیتی از جمله آیین‌نامه اجرایی «سقط جنین» صورت نگرفته است و با وجود گذشت بیش از ۷ سال از تدوین «طرح جمعیت و تعالی خانواده» و ۱۵ سال از تصویب «قانون تسهیل ازدواج جوانان» هنوز هیچ کدام به سرانجام نرسیده‌اند!
 
در رابطه با کاهش نرخ جمعیت رهبر انقلاب بارها به مسئولین مربوطه تذکرات لازم را داده اند و خطرات پیری جمعیت را گوشزد نموده اند.
 
ایشان، آخرین بار، در سخنرانی نوروزی سال 99 خطاب به ملت ایران در تاریخ 03/ 01/ 1399 بار دیگر با هشدار درباره اینکه اگر موالید در کشور به قدر لازم و کافی نباشد، چند سال دیگر نسل جوان کمیاب خواهد شد، حفظ جمعیّت جوان کشور را یکی از ابزارهای قوّت دانستند.
 
رهبر معظم انقلاب با اشاره به روند رو به کاهش جمعیت جوان کشور، خطر بزرگ تحدید نسل برای کشور را پیری عمومی می دانند و بر تعیین‌کننده بودن مسئله‌ نمای جوان برای کشور تاکید می کنند.
 
در زمینه‌ جمعیّت و افزایش جمعیّت نکته دیگری است که رهبر انقلاب به آن اشاره می کنند و تکثیر و تربیت نسل را از مهم ترین معروف ها در نظام اسلامی و نسخه «تحدید نسل» را غربی می دانند.
 
ارتقای پویایی، بالندگی و جوانی جمعیّت با افزایش نرخ باروری، رفع موانع ازدواج، تسهیل و ترویج تشکیل خانواده و افزایش فرزند، اختصاص تسهیلات مناسب برای مادران به ویژه در دوره بارداری و شیردهی، پوشش بیمه‌ای هزینه‌های زایمان و درمان ناباروری مردان و زنان و تقویت نهادها و مؤسسات حمایتی مربوط، توسعه و تقویت نظام تأمین اجتماعی، خدمات بهداشتی و درمانی و مراقبت‌های پزشکی، اصلاح و تکمیل آموزش‌های عمومی درباره اصالت کانون خانواده و فرزند پروری و ارتقای امید به زندگی از دیگر مواردی هستند که رهبر انقلاب درخصوص سیاست های جمعیتی به آنها اشاره و بر آنها تاکید می کنند.
 
مناسب بودن ظرفیّت طبیعی و ویژگی جغرافیای سیاسی کشور برای افزایش جمعیت، بالا بودن توان مدیریتی و استعدادهای انسانی ممتاز و ضرورت برنامه ریزی و سرمایه گذاری برای حرکت معقول و معتدل کشور به سمت افزایش جمعیت از نکات دیگری است که مورد نظر رهبر انقلاب درخصوص جلوگیری از تحدید نسل است.
 
با روند کنونی نرخ رشد جمعیت باید خودمان را برای پیری جمعیت، کم شدن نیروی تازه نفس و فعال برای بازار کار، مشکلات دفاعی و بسیاری از آسیب های دیگر آماده کنیم.