هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
جمعه، 12 خرداد 1402
ساعت 19:56
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

پنجشنبه 12 تير 1399 ساعت 12:00
پنجشنبه 12 تير 1399 11:30 ساعت
2020-7-2 12:00:23
شناسه خبر : 337570
 در این تاریخ پرواز مسافربری شماره ۶۵۵ شرکت هواپیمایی ایران‌ایر از بندر عباس به مقصد دبی در حرکت بود که با شلیک دو موشک هدایت شونده از ناو یواس‌اس وینسنس متعلق به نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا بر فراز خلیج فارس سرنگون شد.
در این تاریخ پرواز مسافربری شماره ۶۵۵ شرکت هواپیمایی ایران‌ایر از بندر عباس به مقصد دبی در حرکت بود که با شلیک دو موشک هدایت شونده از ناو یواس‌اس وینسنس متعلق به نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا بر فراز خلیج فارس سرنگون شد.

گروه تاریخ-رجانیوز: دوازدهم تیرماه سال 67 برای مردم ایران یادآور روزی است که ایالات متحده معنای تازه‌ای به جنایت بخشید، قساوت و کشتار بیرحمانه را تعریفی دوباره، و اثبات کرد که حقوق بشر غربی نزد داعیه‌دارانش پشیزی ارزش ندارد.

 

به گزارش رجانیوز، در این تاریخ پرواز مسافربری شماره ۶۵۵ شرکت هواپیمایی ایران‌ایر از بندر عباس به مقصد دبی در حرکت بود که با شلیک دو موشک هدایت شونده از ناو یواس‌اس وینسنس متعلق به نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا بر فراز خلیج فارس سرنگون شد.

 

بلافاصله پس از این جنایت، آمریکایی‌ها اعلام کردند که یک فروند اف 14 ایرانی را مورد حمله قرار داده‌اند. اما پس از آن که مشخص شد این هواپیما نه یک جنگنده که یک هواپیمای عادی با 290 مسافر بوده است، آمریکایی ها تلاش کردند تا با بهانه هایی چون خطای انسانی و قصور خدمه و فشار روانی ناشی از موقعیت جنگی از پذیرش مسئولیت این جنایت هولناک شانه خالی کنند. ادعای وقوع خطای انسانی از سوی ایالات متحده درحالی بود که دو سال پس از جنایت، كاپيتان راجرز فرمانده ناو وينسنس به پاس خدمات ارزنده‌اش برای آمریکا در خلال سال‌های 1987 تا 1989(مقطعی که ناو وینسنس هواپیمای مسافربری ایران را بر فراز خلیج فارس سرنگون کرد) مدال نظاميان داراي والاترين شخصيت‌ها را دریافت کرد.

 

البته این اولین باری نبود که ایالات متحده علیه مردم ایران گام بر می‌داشت. برخی‌ها معتقدند که دشمنی آمریکا با ایران ریشه در پیروزی انقلاب اسلامی دارد و در زمان پهلوی خبری از اقدامات این کشور علیه مردم ایران نبود.

 

آمریکا از 70 سال قبل که هنوز خبری از مبارزات انقلابی در ایران نبود، دست به اقدامات خصمانه علیه کشورمان زده است. کودتای 28 مرداد 1332، اولین فعالیت رسمی ایالات متحده بر ضد ملت ایران بود. در نتیجه این کودتا بود که دولت مورد حمایت مردم سقوط کرده و محمدرضا پهلوی دوباره امورات کشور را در دست گرفت. البته باید به این نکته اشاره کرد که ساده لوحی دکتر مصدق نیز در موفقیت کودتا بی‌تأثیر نبوده است.

 

همه‌ چیز درباره « کودتای ۲۸ مرداد» +عکس - مشرق نیوز

 

24 آبان ماه همان سال خبر رسید که «نیکسون» معاون رئیس جمهور آمریکا از طرف آیزنهاور مأموریت دارد تا ضمن سفر به کشورمان، از اوضاعِ پس از کودتا ایران مطلع شود. 16 آذر ماه نیکسون به دانشگاه تهران می‌رود و رژیم پهلوی سه تن از دانشجویان دانشکده فنی را به جرم اعتراض به دخالت آمریکایی‌ها در امور داخلی ایران، پیش پای نیکسون قربانی می‌کند.

 

نیکسون

 

از حمایت همه جانبه ایالات متحده از سلطنت پهلوی که بگذریم، پناه دادن به شاه مخلوع ایران از جمله اقدامات دیگری بود که آمریکا در راستای ضدیت با مردم ایران انجام داد. اما این بار مردم توانستند با جلوداری دانشجویان پیرو خط امام، با تسخیر لانه جاسوسی، واکنش متقابلی را در برابر اقدام آمریکا نشان دهند.

 

در کنار حمایت از کودتای نقاب، تحریک صدام برای حمله به جمهوری اسلامی ایران، از جمله اقداماتی بود که یانکی‌ها برای براندازی انقلاب نوپای مردم ایران به کار بستند.

 

صدام پدر معنوی اش را چگونه کشت؟

 

حمله به سکوهای نفتی ایران در خلال جنگ تحمیلی نیز که بزرگ ترین عملیات تجاوز دریایی آمریکا پس از جنگ جهانی دوم است، دیگر عملیات خصمانه ایالات متحده علیه کشورمان بود که علاوه بر سکوهای نفتی، ناوچه جماران نیز مورد حمله آمریکا قرار گرفت که بیش از 40 شهید و مجروح در پی داشت.

 

حمایت از منافقینی که دستشان به خون هزاران ایرانی آلوده است، پشتیبانی از مخالفین جمهوری اسلامی و همچنین اعمال تحریم‌های ناجوانمردانه از سال 57 تا کنون را نیز باید به لیست اقدامات آمریکا علیه ایران اضافه کرد که سخن گفتن درباره هر کدام از آنها، زمانی طولانی می‌طلبد.

 

شهادت سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی توسط ارتش تروریستی این کشور و با دستور ترامپ، سند معتبر دیگری است بر دشمنی آمریکا با ایران.

 

پدرم بدون حاج قاسم سلیمانی نمی‌توانست زندگی کند

 

باید گفت که شهادت مظلومانه شهید سلیمانی در سال گذشته و شهادت 290 نفر از هم وطنانمان در تیر ماه 67، نماد کینه‌توزی و خصومت ایالات متحده علیه مردم ایران است. این خصومت تنها به این دلیل است که مردم ایران تصمیم گرفته‌اند مستقل از بیگانه باشند و روی پای خود بایستند.