هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
سه شنبه، 9 خرداد 1402
ساعت 13:24
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 4 تير 1399 ساعت 10:38
چهارشنبه 4 تير 1399 10:29 ساعت
2020-6-24 10:38:36
شناسه خبر : 337417
یحی السریع گفت: «در عملیات موازنه بازدارندگی چهارم، وزارت دفاع، اطلاعات و پایگاه هوایی «سلمان» و برخی مواضع نظامی در ریاض، جازان و نجران را در هم کوبیدیم». این عملیات با چند فروند موشک بالستیک و کروز از نوع «قدس» و «ذوالفقار» و همچنین پهپاد انجام شده است.
یحی السریع گفت: «در عملیات موازنه بازدارندگی چهارم، وزارت دفاع، اطلاعات و پایگاه هوایی «سلمان» و برخی مواضع نظامی در ریاض، جازان و نجران را در هم کوبیدیم». این عملیات با چند فروند موشک بالستیک و کروز از نوع «قدس» و «ذوالفقار» و همچنین پهپاد انجام شده است.

گروه مقاومت-رجانیوز: پنج سال و سه ماه پیش که ولیعهد خام سعودی با آغاز جنگ ویرانگر یمن سودای نابودی مقاومت و شکست انصارالله و کمیته‌های مردمی این کشور را در سر می‌پروراند، هیچگاه به این فکر نمی‌کرد روزی این جنگ منجر به کشته‌شدن هزاران نیروی سعودی و نابودی زیرساخت‌های انرژی و دفاعی کشورش شود.

 

به‌گزارش رجانیوز به نقل از وطن امروز، بامداد دیروز رسانه‌های منطقه از شنیده شدن صدای انفجارهای شدید در شمال ریاض، پایتخت عربستان سعودی خبر دادند. ساعاتی پس از این حملات سرتیپ «یحیی سریع» سخنگوی نیروهای مسلح یمن، با انتشار بیانیه‌ای جزئیات حمله به عمق خاک عربستان سعودی را اعلام کرد.

 

یحیی سریع در این ‌باره گفت: «با توکل بر خداوند، بزرگ‌ترین عملیات هجومی «موازنه بازدارندگی چهارم» را علیه پایتخت دشمن سعودی اجرا کردیم».

 

سریع ادامه داد: «در عملیات موازنه بازدارندگی چهارم، وزارت دفاع، اطلاعات و پایگاه هوایی «سلمان» و برخی مواضع نظامی در ریاض، جازان و نجران را در هم کوبیدیم».

 

در ادامه این بیانیه آمده است: این عملیات با چند فروند موشک بالستیک و کروز از نوع «قدس» و «ذوالفقار» و همچنین پهپاد انجام شده است.

 

سریع تأکید کرد: این عملیات در پاسخ به محاصره ظالمانه و متجاوزانه علیه ملت بزرگ یمن بوده است.

 

سخنگوی نیروهای مسلح یمن در پایان این بیانیه گفت: به دشمن درباره هرگونه تداوم تجاوز، جنایت و محاصره ظالمانه هشدار می‌دهیم. وی همچنین تأکید کرد: تا زمان رفع محاصره، توقف تجاوزها، تحقق آزادی و استقلال، عملیات‌های شدید و قوی‌تری را اجرا خواهیم کرد.

 

در همین حال خبرگزاری رسمی عربستان سعودی نیز مدعی شد پهپادهایی که در عملیات بامداد سه‌شنبه مورد استفاده قرار گرفته، از نوع قاصف 1 بوده است. ائتلاف متجاوز سعودی اعلام کرد این موشک‌ها از استان صعده یمن به سوی عربستان سعودی شلیک شده است که دو موشک به سوی نجران و یک موشک به سوی جازان شلیک شد. در پی این حملات سفارت آمریکا در ریاض به اتباع خود درباره حملات احتمالی موشکی و پهپادی از جانب یمن به این شهر هشدار داد. سفارت آمریکا در ریاض در اطلاعیه‌ای گفت گزارش‌هایی از حملات موشکی و پهپادی به ساختمانی در ریاض وجود دارد. در وبگاه اطلاع‌رسانی این سفارتخانه آمده است اتباع آمریکایی باید در زمان وقوع حملات، تمام اقدامات لازم برای حفظ جان خود را در پیش گیرند.

 

توانمندی نظامی یمنی‌ها و تغییر موازنه جنگ

توانمندی‌های نظامی جنبش انصارالله یمن و نیروهای وفادار ارتش این کشور در مقابله با متجاوزان در سال‌های اخیر موجب حیرت و تحسین همگان شده است. بخش زیادی از تسلیحات مورد استفاده توسط کمیته‌های مردمی یمن در واقع از انبارهای سلاح ارتش این کشور تامین می‌شود که قبل از دوران جنگ به منظور تجهیز این نیرو، از کشورهای بلوک شرق خریداری شده بود. همچنین در سال‌های اخیر یگان‌های موشکی و پهپادی انصارالله بسته به نیاز خود اقدام به طراحی، تولید یا ارتقای تسلیحات قدیمی موجود کردند. آگوست سال گذشته میلادی (مرداد 98) بود که اخبار مربوط به توانایی تولید موشک‌های بالدار و نیز هواپیماهای بدون سرنشین از سوی یمنی‌ها منتشر شد. همان زمان اعلام شد این موشک‌ها سبب برتری نظامی یا بازدارندگی در حالت دفاع می‌شوند و در درگیری‌های سخت بسیار قدرتمند هستند. ارتش یمن اسفند پارسال در چارچوب «عملیات توازن بازدارندگی سوم» هم از 2 موشک بالدار از نوع قدس و یک موشک بالستیک به نام ذوالفقار استفاده کرد.

 

موشک قدس

این موشک که سال گذشته در نمایشگاه تسلیحاتی شهید صالح الصماد رونمایی شد، تاکنون در چند حمله موفق به فرودگاه ابها، فرودگاه جیزان و تاسیسات نفتی الخریص در خاک عربستان مورد استفاده قرار گرفته است. موشک بالدار قدس از خانواده موشک‌های کروز مجهز به GPS است. این موشک با نهایت دقت هدف را نابود می‌کند و توانایی زیادی برای مانور و فریب دادن سامانه‌های دفاعی دارد. ارتفاع پروازی کم و کوچک بودن این موشک‌ها سبب شده عملا پدافندهای هوایی در برابر آن با مشکل مواجه شوند. بررسی‌های انجام شده پیرامون این موشک حاکی از این است که برد موشک قدس کمتر از 1000 کیلومتر است.

 

موشک ذوالفقار

موشک زمین به زمین ذوالفقار که در تاریخ ۲۱ فوریه سال ۲۰۲۰ رونمایی شد، عضو جدید خانواده موشک‌های زمین به زمینی است که در یمن تولید شده و توسعه یافته است. موشک ذوالفقار دهمین عضو خانواده موشک‌های بالستیک و چهارمین عضو خانواده موشک‌های دوربرد است. موشک ذوالفقار یکی از دقیق‌ترین موشک‌های بالستیک ساخت یمن است که هم‌اکنون برد آن به ۱۳۰۰ کیلومتر می‌رسد. این موشک با قابلیت تک‌مرحله‌ای کار می‌کند و از ویژگی‌های آن دقت بالا در هدف قرار دادن، توان تخریب بالا و برخورداری از سیستم‌های حسگر پیشرفته‌ای است که هدف را تا مقصد دنبال می‌کند. این موشک که در عملیات توازن بازدارندگی سوم هم استفاده شد، یک کلاهک جدا شونده دارد تا بتواند در حمله‌ای دقیق و ویرانگر، چندین هدف اصلی و فرعی اطراف خود را با دقت بالا نشانه بگیرد و از رادار‌ها بگریزد.   

 

پهپاد قاصف 1

تاکنون به شکل رسمی ۴ مدل پهپاد حاوی مواد منفجره توسط انصارالله علیه مواضع دشمن استفاده شده است که قاصف۱ مشهورترین و پرتعداد‌ترین پهپاد انتحاری یمن است که از برد ۱۵۰ کیلومتر و مداومت پروازی ۱۲۰ دقیقه بهره می‌برد.

 

اهداف مورد نظر یمنی‌ها

با توجه به فاصله نزدیک به 900 کیلومتری ریاض از مرز یمن، بر اساس برخی تحلیل‌ها شلیک موشک‌های کروز به وزارت دفاع و استخبارات ممکن است از داخل خاک عربستان صورت گرفته باشد. پایگاه هوایی «ملک سلمان» که در مرکز شهر ریاض قرار دارد و یکی از اصلی‌ترین فرودگاه‌های عربستان است، 3 سال قبل نیز با شلیک یک فروند موشک بالستیک برکان ۲ توسط ارتش یمن خسارات زیادی دید.

 

به نظر می‌رسد حمله انجام شده به این پایگاه در بامداد سه‌شنبه نیز با استفاده از موشک بالستیک ذوالفقار بوده است. نکته قابل توجه در اهمیت این پایگاه این است که اگر چه پروازهای مسافرتی نیز از این فرودگاه انجام می‌شود ولی این فرودگاه در اختیار نیروهای ویژه ارتش عربستان است. همچنین  این فرودگاه یکی از پایگاه‌های پرتردد ارتش آمریکا در عربستان است.

 

2 شهر نجران و جازان در جنوب غربی عربستان نیز 2 هدف دیگر ارتش یمن در علمیات توازن بازدارندگی چهارم بود. عمده تاسیسات نفتی عربستان از جمله آرامکو در جازان واقع شده است که پیش از این نیز از سوی ارتش یمن هدف حمله قرار گرفته بود.