هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 26 خرداد 1399 ساعت 17:52
دوشنبه 26 خرداد 1399 15:25 ساعت
2020-6-15 17:52:32
شناسه خبر : 337308
بنظر می‌رسد مسئولان دولتی پس از هفت سال شکست ایده‌هایشان برای اداره کشور که محوریت آن مذاکره با آمریکا، جذب سرمایه‌گذار خارجی و ارتباط با اقتصاد جهانی بود به آمارسازی روی آورده‌اند تا همه چیز را خوب و عالی جلوه بدهند اما واقیعت‌های متن جامعه هیچوقت دروغ نمی‌گویند.
بنظر می‌رسد مسئولان دولتی پس از هفت سال شکست ایده‌هایشان برای اداره کشور که محوریت آن مذاکره با آمریکا، جذب سرمایه‌گذار خارجی و ارتباط با اقتصاد جهانی بود به آمارسازی روی آورده‌اند تا همه چیز را خوب و عالی جلوه بدهند اما واقیعت‌های متن جامعه هیچوقت دروغ نمی‌گویند.

گروه سیاسی-رجانیوز: امروز علی ربیعی سخنگوی دولت در نشست خبری با خبرنگاران در واکنش به انتقادات مطرح شده پیرامون عملکرد هفت سال گذشته‌ی دولت اظهاراتی عجیب را مطرح کرد که نشان از عمق کج‌فهمی و عدم اطلاع مسئولان دولتی از شرایط کشور دارد. 


به گزارش رجانیوز، ربیعی بیان کرد:«در خصوص هفت سال گذشته آمار اطلاعات اقتصادی و اجتماعی و وجدان جمعی جامعه گواه هست، اگر هر کدام را خطا می‌‌گویم می توانید فردا آن را نقد کنید، سال 92 که دولت یازدهم شکل گرفت، قدرت خرید مردم و اقتصاد کوچک شده بود، میزان تورم مشخص بود؛ رشد منفی که داشتیم، بیش از 60 درصد کسری رشد داشتیم، بی ثباتی اقتصادی و کاهش قدرت خرید حاکم بود، این در حالی است که حدود 800 میلیارد دلار صادرات نفتی را هیچ وقت در دروه ما رقم نخورد. «

 

ربیعی در این بخش از سخنان خود به حرف‌های کلی و مجهول نظیر «بی ثباتی اقتصادی و کاهش قدرت خرید» و «60 درصد کسری رشد» بسنده کرد و آمار دقیقی ارائه نداد تا با مقایسه آن‌ها بتوان به نتیجه‌ی مشخصی رسید. اما آمارها درباره‌ی درآمدهای نفتی دولت نهم و دهم خلاف ادعاهای سخنگوی دولت را نشان می‌دهد. غرضی وزیر اسبق نفت در تیرماه سال گذشته گفت: در دوران آقای احمدی‌نژاد[دولت نهم و دهم] 600 میلیارد دلار درآمد نفتی داشتیم و در دوران فعلی هم حدود 450 میلیارد درآمد نفتی داریم.

 

بر اساس گزارشی که بانک مرکزی از مالی و بودجه سال ۸۴ تا ۹۱ ارائه داده است برخلاف اظهارات ربیعی میزان درآمد نفتی کشور  ۶۳۱ میلیارد دلار بوده است.

 

ربیعی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به مقایسه دولت یازدهم و دوازدهم با دولت قبل، اضافه کرد: «کشور در آن دوره با تحریم ترامپی هم روبرو نبود، تحریم ترامپی در نوع خود یک تحریم بی نظیر است، فروش نفت به کشور قبلاً بر می‌گشت.»

 

ربیعی ادامه داد: «ما با پدیده ترامپ نامتعارف ترین رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا که بر سر یک کشور زورگویی که ابزار نظامی، سیاسی و اقتصادی قوی دارد روبرو بودیم. تحریم را نمی‌گویند و نمی‌گویند شما درآمد ارزیتان امسال چقدر بوده و چگونه کالای اساسی مردم را تامین کردید و زندگی مردم را نگه داشتید. من ادعا نمی کنم امروز جامعه خوشحال از زندگی خود است اما علتش را هم بگویید که اگر این دولت نبود شمایی که مدعی هستید وضع صد برابر خراب‌تر می‌شد.»

 

ربیعی در ادامه‌ی اظهارات عجیب و غیرواقعی خود مطرح کرد: «دولتی که بی نظیر بوده در فشارهای داخلی هم بی نظیر بوده است. من فکر می‌کنم قضاوت در مورد هفت سال منهای شرایط تحریم، قضاوت منصفانه‌ای نیست. من هم بیش از همه آن‌هایی که ابراز نگرانی ‌می‌کنند نگران معیشت و زندگی مردم هستیم. مدعی هستیم با این سیاست‌هایی که دنبال کردیم با توجه به محدودیت‌هایی که داشتیم معلوم نبود شخص دیگری بتواند آثار مثبتی را داشته باشد.»

 

این سخنان ربیعی درحالیست که روحانی 18 اردیبهشت 97 بعد از خروج ترامپ از برجام گفت: «مردم ایران نگران نباشند زیرا پیش از این پیش‌بینی کرده بودیم که ترامپ به تعهدات خود پایبند نباشد و بر این اساس تصمیمات لازم را اتخاذ کرده بودیم. تصمیمی که در زمینه ارز گرفتیم در همین راستا بود. آرامش و ثبات بازار ادامه خواهد داشت و ارز مورد نیاز مردم را به خوبی تأمین خواهیم کرد. در مورد کالاهای اساسی مورد نیاز مردم نیز هیچ گونه نگرانی نباید وجود داشته باشد. خوشحالم که یک موجود مزاحم از برجام خارج شده است

 

آبان 97 حسن  روحانی در جلسه هیات دولت گفته بود: «آمریکایی‌ها هر کاری هم بکنند اما آن‌قدر راه و مسیر برای فروش نفت داریم که تحریم آنها بی‌اثر است».

 


صحبت‌های رئیس‌جمهور در جلسه هیات دولت مورخه 23 آبان 97 | دانلود فیلم 

 

همچنین خرداد 98 روحانی در جلسه هیات دولت گفته بود:«به رغم تبلیغات بدخواهان، اوضاع کشور بسیار خوب است و فشارهای آمریکا به زودی زود بی اثر خواهند شد...ملت ایران بداند که فشار آمریکا به اوج رسیده و از این به بعد این تحریم ها و فشارها ظرفیت خود را از دست خواهند داد».

 

ربیعی در بخش دیگری از سخنانش بیان کرد: «در این 56 ماه این نبود که تورم تک رقمی شد و آیا این نبود که  رشد 12 درصد را در صنعت تجربه کردیم؟ آیا بازار ارز با ثبات نشد؟ آیا اقتصاد ما قابل پیش بینی نبود؟ آیا ورود شرکت‌های سرمایه گذاری به ایران آغاز نشد؟»

 

احتمالا منظور ربیعی از 56 ماه، 5 سال اول دولت تدبیر و امید می‌باشد که رکورد بر پیکره‌ی اقتصاد کشور حاکم بود و هر روز خبر تعطیلی چندی کارخانه از بخش‌های خبری صدا و سیما پخش می‌شد. درواقع ربیعی برای فرار از پاسخ به چرایی تورم افسار گسیخته این روزها به رکورد اقتصادی 5 سال اول دولت ارجاع می‌دهد.

 

بررسی چند شاخص اقتصادی در طول سال‌های گذشته به خوبی بیانگر عملکرد اقتصادی دولت می باشد.

 

قیمت دلار از سه هزار تومان سال 92 با افزایش 6 برابری به هجده هزار تومان در سال 99 رسیده است. قیمت سکه تمام بهار آزادی، طرح قدیم، از یک میلیون و 53 هزار تومان با افزایش هفت برابری به هفت میلیون و 650 هزار تومان رسیده است.

 

بنابر گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس، 18.4 درصد از مردم کشور در سال گذشته زیر خط فقر زندگی می‌کردند که از سال 1390 به بعد بالاترین درصد فقر بوده است.

 

بر اساس آمارهای بانک مرکزی، نرخ تورم سال‌های ۹۷ و ۹۸ به ترتیب ۳۱.۲ درصد و ۴۱.۲ درصد بوده است

 

بنابر گزارش دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه، متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در تهران، با افزایش 4.2 برابری نسبت به سال 92، 17 میلیون و 66 هزار تومان برآورد شده است. مرکز آمار ایران متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در تهران در زمستان 92 را به طور میانگین متری 3 میلیون و 950 هزار تومان اعلام کرده بود.

 

این وضعیت آشفته‌ی بازار مسکن درحالیست که عباس آخوندی وزیر اسبق راه ‌و شهرسازی عدم ساخت حتی یک واحد مسکن توسط دولت را از افتخارات دوران مسئولیت پنج ساله‌ی خود می‌داند.

 

 

در حالی که دو هزار و 556 روز از آغاز به کار دولت تدبیر و امید می‌گذرد دولتمردان نه تنها هیچ عملکرد قابل دفاعی ندارند بلکه با نادیده گرفتن واقعیت موجود و اظهارات مغرضانه و سیاسی باعث  افزایش نارضایتی عمومی نسبت به خود می‌شوند. اظهاراتی که ممکن است تبعات جبران ناپذیری برای دولتمردان داشته باشد.دیدگاه کاربران

لعنت خدا بر پدر و مادر تو و اون دولت نابکار ضد مردمی باد خدا به حق شهدا نسل خائنین به ملت و مملکت را نابود سازد

 

 

 

 

https://zamzam.ir/#home