99/3/21 - 05:49 1970-1-1 03:30:00
شناسه خبر : 337247
چگونه بدون مدرک زبان انگلیسی یا فرانسوی در دانشگاه های کانادا مشغول به تحصیل شویم؟
چگونه بدون مدرک زبان انگلیسی یا فرانسوی در دانشگاه های کانادا مشغول به تحصیل شویم؟

 

خیلی از دانشجویان این سوال برایشان مطرح است که آیا می توانند بدون برخورداری از مدارک زبان بین المللی از دانشگاه های کانادایی پذیرش بگیرند و در نهایت ویزای تحصیلی کانادا دریافت کنند؟ این سوال البته شاید قدری عجیب به نظر بیاید. به هر حال وقتی شما قصد تحصیل در کشوری را داشته باشید باید به زبان رایج آن کشور مسلط باشید وگرنه چطور می خواهید از عهده مطالعه درس های مختلف بر بیایید؟

با این حال شاید بعضی پاسخ بدهند که ما از سطح عمومی متوسط در زبان انگلیسی برخورداریم اما در کسب امتیاز آزمون زبان مشکل داریم. یا اینکه برای گرفتن مدرک زبان به زمان نیاز داریم و پس از اخذ پذیرش از دانشگاه های کانادایی و تا قبل از عزیمت به آن کشور میخواهیم امتیاز زبان مورد نیاز را بدست بیاوریم. اصلا بعضی می خواهند ارتقای سطح زبان خود را در در محیط فرهنگی اجتماعی کشوری که زبان مادری آن انگلیسی است و در آن تحصیل خواهند کرد بدست آورند.

پس در این شرایط با ما همراه باشید تا ببینیم آیا دانشجویانی که چنین درخواستی دارند آیا در نهایت ناامید می شوند و یا اینکه نه می توانند امیدوار باشند تحت شرایطی بتوانند بدون مدرک زبان تحصیل در کانادا را تجربه کنند.

 

امکان پذیرش تحصیلی در مقاطع تحصیلی مختلف بدون مدرک زبان

خب برای بررسی این موضوع بهتر هست که مقاطع تحصیلی مختلف را به صورت جداگانه بررسی کنیم. بالاخره وضعیت برای کسی که می خواهد راهی مدرسه شود با کسی که می خواهد به اقا یا خانم دکتر تبدیل شود متفاوت است!

پذیرش مدرسه در کانادا بدون مدرک زبان ؟

خبر خوب برای دانش آموزان اینکه شما برای تحصیل در اکثر مدارس کانادایی نیازی به ارائه مدرک زبان ندارید. البته فراموش نکید قبل از ورود شما به پروسه ثبت نام مدرسه احتمال زیادی هست که از شما تست تعیین سطح زبان گرفته شود. اگر لازم باشد برای شما دانش آموز عزیز دوره‌های پیش نیاز زبان در نظر گرفته می شود که بتوانید سطح عمومی زبانتان را به حد بقیه همکلاسی هایتان برسانید. اگر شما در سنین کمتر از ۱۷ یا ۱۸ سال هستید، می‌توانید خیلی راحت‌تر برای دوره‌های زبان و یا دوره‌های آماده سازی قبل از دانشگاه پذیرش بگیرید. دوره های تابستانی و یا مدارس زبان متعددی در کانادا وجود دارند که اگر خانواده های دانش آموزان تمکن مالی لازم برای پرداخت هزینه ها را داشته باشند می توانند فرزندانشان را راهی این مدارس کنند. تجربه کردن محیط علمی بین المللی و آشنایی با فضای تحصیلی کشور کانادا، آن هم در این سنین می تواند دانش آموزان را آماده تجربه کردن تحصیلات دانشگاهی در کانادا کند.

 

 

 

پذیرش دوره لیسانس بدون مدرک زبان ؟

در مورد تحصیل کارشناسی در کانادا واقعیت این هست که امکان تحصیل بدون مدرک زبان تا حد زیادی به بستگی به رشته و دانشگاه محل تحصیل شما بستگی دارد. هر چقدر دانشگاه بهتری انتخاب کنید و هر چقدر رشته پرمتقاضی تری مدنظر قرار بدهید تمامی پیش شرط های پذیرش از جمله سطح زبان ارتقا پیدا می کنند. طبیعی هست که وقتی شما یک کالج را برای ادامه تحصیل انتخاب کنید می توانید خیلی بیشتر امیدوار باشید که بدون مدرک زبان هم پذیرش بگیرید. اما در خیلی از دانشگاه ها هم چنین امکانی هست. به شما یک پذیرش مشروط داده می شود و بعد هم شما با گذراندن دوره های زبانی که برایتان در نظر گرفته خواهند شد تحصیلاتتان در دانشگاه را پشت سر خواهید گذاشت.

پذیرش دوره کارشناسی ارشد بدون مدرک زبان ؟

پذیرش گرفتن از دانشگاه بدون مدرک زبان، آن هم برای تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا قدری دشوار است. به هر حال نمی شود منکر آن شد که اکثر دانشگاه‌های کانادایی برای پذیرش در مقطع فوق لیسانس، پیش شرط مدرک زبان را مطرح می‌کنند. اما این همه داستان نیست و در شرایطی می توان در مقطع کارشناسی ارشد هم پذیرش مشروط گرفت و بدون مدرک زبان پذیرش مثبت دانشگاه را دریافت کرد. توصیه می کنیم فرم ارزیابی رایگان اسمارت اپلای را پر کنید و یا با متخصصین اعزام دانشجو در اسمارت اپلای تماس بگیرید تا اطلاعات لازم در این خصوص را در اختیار شما قرار داده و  با توجه به پیچیدگی‌های موجود در این پروسه  حمایت‌های مورد نیاز شما را در راستای موفقیت صد در صد تأمین کند.

پذیرش دوره دکتری بدون مدرک زبان ؟

تا اینجای کار دیدیم که می شود در کانادا از مدرسه و از دانشگاه در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد پذیرش تحصیلی بدون مدرک زبان گرفت. اما بهتر است همینجا دیگر متوقف شویم و انتظار اینکه برای تحصیل دکتری در کانادا هم بتوانیم بدون مدرک زبان پذیرش بگیریم را از سر بیرون کنیم! از همین رو اگر قصد ادامه تحصیل در کانادا در مقطع دکترا را دارید بهتر است در تدارک امتیاز زبان لازم باشید. این امتیاز برای اکثر دانشگاه‌های کانادایی حداقل معادل امتیاز 6.5 آیلتس آکادمیک می‌باشد.

امکان تحصیل بدون مدرک زبان در کدام دانشگاه ها و کالج ها وجود دارد؟

بسیاری از دانشجویان سوال می کنند که پذیرش مشروط از کدام دانشگاه ها و کالج های کانادا ممکن است؟ لازم است بدانید در کانادا، دانشگاه‌ها و کالج‌هایی وجود دارند که دوره های ESL  و یا همان دوره‌های آموزش زبان برای دانشجویان غیر انگلیسی زبان را ارائه می کنند. دانشجویان می توانند سراغ چنین دانشگاه هایی بروند. البته بدون داشتن مدرک زبان اخذ پذیرش از کالج ها به مراتب ساده تر از دانشگاه ها است.

در عین حال اگر چه برای ورود به اکثر دانشگاه ها و کالج‌های کانادا حداقل نمره آیلتس ۶.۵ به عنوان پیش نیاز پذیرش مطرح می شود، با این حال هستند مراکز آموزشی که اگر شما این نمره را نداشته باشید به شما پذیرش مشروط خواهند داد. ممکن است این دوره های پیش نیاز توسط خود کالج یا دانشگاه ارائه شوند یا با مؤسسات زبان قرارداد همکاری داشته باشند و دانشجویان در آن دوره ها شرکت کنند.

به هر حال با شما موافقیم که قدری پیدا کردن این دانشگاه ها و البته رشته هایی که ممکن است بتوانید بدون داشتن مدرک زبان از آنها پذیرش بگیرید دشوار است. برای آنکه از اطلاعات دقیق‌تری در این خصوص بهره مند شوید می‌توانید با متخصصین امر مهاجرت تحصیلی در مجموعه  اسمارت اپلای تماس بگیرید. ضمن آنکه آگاهی بیشتری درباره تحصیل در کانادا بدست خواهید آورد، از امکان تحصیل بدون مدرک زبان هم اطلاعات بیشتری دریافت خواهید کرد. با توجه به تجربه و شناخت این متخصصین از دانشگاه ها و کالج های مختلف کانادایی، متناسب با وضعیت زبان شما مراکز آموزشی به شما معرفی خواهند شد، که بتوانید با شرایط آسان تری برای تحصیل راهی کانادا شوید.

 

 

تحصیل در دوره‌های زبان در کانادا

گفته شد در صورتی که شما توانستید در مسیر تحصیل در کانادا بدون مدرک زبان موفق شوید برای کسب توانایی‌های لازم زبان، ضروری است در دوره‌های زبان آموزی شرکت کنید. این دوره‌ها ممکن است در خود دانشگاه محل تحصیل شما برگزار شود و یا در مؤسسات و کالج‌های زبان که با دانشگاه قرارداد دارند پروسه زبان آموزی شما طی می‌شود.

در عین حال دانشجویانی که احساس می‌کنند در مهارت‌های زبان ضعیف هستند می‌توانند قبل از ورود به دانشگاه در این مؤسسات و کالج‌ها ثبت نام کرده و توانایی زبان خود را ارتقا دهند. برای این منظور بیش از 210 موسسه در این کشور وجود دارد که برنامه‌های آموزش زبان انگلیسی و فرانسوی را در سراسر کانادا ارائه می‌دهند.

در این مؤسسات دانش آموزان و دانشجویان ضمن یادگیری زبان انگلیسی یا فرانسه بیشتر با فرهنگ و شیوه زندگی در کانادا آشنا می‌شوند. برنامه‌های زبان این انجمن منحصر به فرد است از آنجا که دانش آموزان با سطوح مختلف برای آموزش زبان وارد این مؤسسات می‌شوند برخی به سرعت آموزش دیده در صورتی که دیگران زمان بیشتری را برای آموزش صرف خواهند کرد. برنامه‌های زبان از دو هفته تا یک سال یا بیشتر بسته به نیاز دانش آموزان ادامه خواهد داشت.

هزینه دوره‌های زبان در کانادا

هزینه دوره‌های زبان در کانادا بستگی به شهر و کالجی دارد که شما در آن زندگی می‌کنید. در عین حال طول دوره آموزش زبان شما در میزان هزینه‌ای که باید پرداخت کنید تأثیر گذار خواهد بود. اما به صورت کلی و برای تصور کردن هزینه ای که احتمالا باید پرداخت شود به جدول زیر می توانید مراجعه کنید:

هزینه‌های دوره‌های 9 ماهه(بلند مدت)

هزینه‌های دوره‌های 6 ماهه

هزینه‌های دوره های 3 ماهه (کوتاه مدت)

9 تا 10 هزار دلار کانادا

5 تا 6 هزار دلار کانادا

3 تا 4 هزار دلار کانادا

 

 

جمع بندی: تحصیل در کانادا بدون مدرک زبان ؟ چرا که نه!  ….

گفتیم که ارائه مدرک زبان برای پذیرش در همه مقاطع تحصیلی در کانادا ضروری نیست. چنانکه ارائه مدرک زبان انگلیسی یا فرانسوی برای تحصیل در اکثر مدارس کانادایی به عنوان پیش شرط ثبت نام مطرح نیست. در عین حال دیدیم که اگر چه برای اکثر دانشگاه‌های کانادایی نمره زبان بیشتر از معادل 6 آیلتس آکادمیک مورد نیاز است اما تحصیل در کانادا بدون مدرک زبان در برخی کالج‌ها و دانشگاه‌های کانادایی امکان‌پذیر است. به واقع در مواردی دانشگاه‌ها و کالج‌ها با برگزاری آزمون‌های زبان داخلی به صورت آنلاین و یا آزمون رایتینگ و .. وضعیت مهارت‌های زبانی دانشجویان را ارزیابی می‌کنند.

بدین ترتیب دانشجو پذیرش مشروط می گیرد بدان معنا که دانشجو در دوره آکادمیک دانشگاه یا کالج پذیرفته شده ولی شرط ورود به آن دوره‌ها، داشتن سطح یا نمره زبان مورد نظر دانشگاه است.

در پروسه دریافت ویزای کانادا برخورداری از مدرک زبان می‌تواند به عنوان یک مؤلفه تأثیرگذار برای شما عمل کند. هر چند عدم برخورداری از مدرک زبان به معنای ناامیدی شما نیست. در اینجا شما باید با حساسیت و دقت ویژه در تهیه و تدارک مدارکتان این موضوع را بازتاب دهید به شکلی که آفیسر پرونده شما با شفافیت در مورد مسیر تحصیلی شما قانع شود. برای آنکه از اطلاعات دقیق‌تری در این خصوص بهره‌مند شوید می‌توانید فرم ارزیابی رایگان اسمارت اپلای (mysmartapply.com) را پر کنید و یا با متخصصین مجموعه اسمارت اپلای تماس بگیرید تا کارشناسان خبره ما اطلاعات بیشتری در اختیار شما قرار دهند و شما را در انتخاب بهترین مسیر تحصیلی یاری دهند.

 

**محتوای فوق صرفا تبلیغاتی است.