99/3/20 - 11:33 1970-1-1 03:30:00
شناسه خبر : 337202
یک روزنامه انگلیسی در گزارشی با اشاره به اعتراضات موجود در آمریکا، خبرنگاران را قربانیانی دانست که در تظاهرات ضد نژادپرستی از سوی پلیس مورد حمله قرار می گیرند.

گاردین در گزارش خود به اعتراضاتی که از دوشنبه دو هفته قبل در آمریکا در واکنش به قتل فجیع «جورج فلوید» شهروند سیاه پوست بدست پلیس، آغاز شده اشاره کرده و می نویسد: در اعتراضاتی که در این مدت در جریان بوده خبرنگارانی که این تحولات را پوشش می دادند از سوی نیروهای پلیس در شهرهای مختلف هدف حمله قرار گرفته اند. 

 

بر اساس گزارشی که توسط گروه «ردیاب آزادی مطبوعات آمریکا»؛ گروهی که از سوی ائتلاف گروه های طرفدار آزادی مطبوعات تشکیل شده، منتشر گردیده، در این مدت بیش از ۳۰۰ مورد حادثه برای خبرنگاران در اعتراضات پیش آمده و بر اساس موارد اعلام شده ۴۹ مورد بازداشت، ۱۹۲ مورد حمله و ۴۲ مورد تخریب وسایل و تجهیزات خبرنگاران ثبت شده است. 

 

بر اساس گزارش این گروه، در مورد حملات انجام شده علیه خبرنگاران در زمان اعتراضات نیز ۶۹ مورد حمله فیزیکی، ۴۳ مورد هدف قرار گرفتن توسط گاز اشک آور، ۲۴ مورد مواجه شدن با اسپری فلفل و ۷۷ مورد هدف قرا رگرفتن با گلوله های پلاستیکی و سایر موارد ثبت شده است. 

 

برخی از کارشناسان می گویند یکی از دلایل حمله به خبرنگاران می تواند به دلیل موضع گیری های خاص «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا، علیه رسانه ها باشد؛ چون وی همواره  رسانه ها را به انتشار خبرهای جعلی متهم کرده و رسانه ها را دشمن مردم معرفی می کند.