هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
سه شنبه، 9 خرداد 1402
ساعت 12:18
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

پنجشنبه 25 ارديبهشت 1399 ساعت 14:59
پنجشنبه 25 ارديبهشت 1399 14:45 ساعت
2020-5-14 14:59:57
شناسه خبر : 336729
دبیرکل حزب الله گفت: دشمنان سوریه به دنبال این هستند که آنچه را که با جنگ به دست نیاورده‌اند با سیاست به دست بیاوردند.
دبیرکل حزب الله گفت: دشمنان سوریه به دنبال این هستند که آنچه را که با جنگ به دست نیاورده‌اند با سیاست به دست بیاوردند.
گروه بین الملل-رجانیوز: «سید حسن نصر الله»، دبیر کل جنبش حزب‌الله لبنان به مناسبت سالروز شهادت مصطفی بدرالدین، فرمانده حزب‌الله در سوریه سخنرانی کرد.
 
شهید «مصطفی بدرالدین» فرمانده شاخه نظامی حزب الله ۲۴ اردیبهشت سال ۱۳۹۵ (۱۳ مه ۲۰۱۶) در حمله راکتی و توپخانه‌ای تکفیری‌ها به نزدیکی فرودگاهی نظامی در حوالی دمشق، پایتخت سوریه ترور و شهید شد.
 
سید حسن نصرالله در ابتدای سخنرانی خود سالروز ضربه خوردن امیرالمؤمنین علی (ع) به دست یکی از خوارج (ابن ملجم مرادی) را به مسلمانان و شیعیان تسلیت گفت. او همچنین روز جهانی پرستار را به همه پرستاران لبنان تبریک و تهنیت گفت.
 
سید حسن نصرالله در ادامه، خطرات تفکر تکفیری در طول تاریخ اشاره کرد و گفت: «این حادثه هنوز هم دارای پند و عبرت است. امام علی با قدرت در برابر اولین پدیده خطرناک تکفیری در جهان اسلام ایستاد. این گروه خیلی از مردم را به خاطر کمترین شبه کشته و جنایت‌های زیادی مرتکب شده‌اند. مقابله با این گروه نیازمند رهبری بزرگ بود تا در برابر آن‌ها بایستد. این پدیده در سال‌های اخیر دوباره برگشته و تفکر تکفیری دیروز در کابل بیمارستان زنان و زایمان را هدف قرار داد».
 
دبیر کل حزب‌الله لبنان سالروز شهادت سید مصطفی بدرالدین را به خانواده این شهید مقاومت به ویژه مادر، همسر و دختران وی تبریک و تسلیت گفت.
 
سید حسن نصرالله گفت که پیشتر در مورد صفات شخصی شهید ذوالفقار صحبت کرده است ولی امروز قصد دارد به آن دسته از ویژگی‌های شخصیتی او بپردازد که همه در جنبش مقاومت اسلامی به این ویژگی‌ها نیاز دارند.
 
سید حسن نصرالله اظهار داشت که شهید بدرالدین روحیه قوی و بالایی داشت و این مسئله باعث مقاومت، ثبات و همبستگی و توانایی تفکر شد. او گفت: «هنگامی که روحیه انسان پایین یا ضعیف یا در برابر حوادث مضطرب باشد، این مسئله باعث فروپاشی و ناتوانی وی در مدیریت و فرماندهی خواهد شد و پیامدهای خطرناکی برای این گونه افراد خواهد داشت».
 
او به نقش سید ذوالفقار در جنگ «حرب نیسان» (معروف به جنگ خوشه های نزد اسرائیلی ها) اشاره کرد و گفت که شهید مصطفی بدرالدین در این جنگ (۱۹۹۶) فرمانده نظامی کل مقاومت لبنان بود و نقش بزرگی در این جنگ (۱۶ روزه) داشت.
 
چرا جنگ علیه سوریه در سال ۲۰۱۱ آغاز شد؟
دبیرکل حزب‌الله لبنان گفت که مهمترین نقش شهید بدرالدین در سوریه بود. چرا که بهانه جنگ در سوریه، قانون اساسی و نظام سیاسی نبوده بلکه مشکل سوریه این بود که این کشور خارج از هیمنه غرب و آمریکا بود.
 
سید حسن نصرالله تصریح کرد: «در سال ۲۰۱۱ و در بحبوحه سوء استفاده خطرناک از بهار عربی، آمریکایی‌ها و اسرائیلی‌ها و سعودی‌ها طرح و نقشه مشترک داشتند. ترکیه، قطر و کشورهای عربی و اسلامی و اروپایی از این طرح حمایت کردند. این طرح همان طرح سیطره  هیمنه بر سوریه بود.».
 
او ادامه داد: «از نظر آن‌ها تا زمانی که بشار اسد مواضع خود را [بر اساس خواسته های آن‌ها] تغییر دهد، مشکلی نداشت که در رأس قدرت باشد. مشکل سوریه شخصی و ترکیبی و نظام سیاسی نبود بلکه سوریه خارج از سیطره آمریکا در منطقه بود؛ چرا که نفت و گاز و حاکمیت سیاسی [مستقل] داشت».
 
او با بیان اینکه سوریه کشور ضعیف یا فقیری و حاشیه‌ای نبود بلکه سوریه در مرکز جهان عرب جای داشت، گفت که هدف این بود که سوریه به زیر هیمنه و سلطه آمریکا برود. اسرائیل را به رسمیت بشناسد و قدس و فلسطین را کنار بگذارد.
 
درک مشترک ایران و حزب‌الله از شرایط سوریه
سید حسن نصرالله گفت که «این فهم و درک ما و برادران ما در ایران از شرایط سوریه و هدف اصلی از ایجاد «جنگ جهانی علیه سوریه» بود. بنابر این ما باید اقدام می‌کردیم».
 
وی اظهار داشت که سوریه حاضر به تسلیم در برابر فشارهای استکبار جهانی و غرب نشد و از این‌رو، قدرت‌های استکباری و ادوات آن‌ها در منطقه و جهان خواستند، آن را به زانو درآوردند.
 
هزینه نرفتن حزب‌الله به سوریه، بیش از رفتن بود
سید حسن نصرالله گفت با درک این شرایط، ما در حزب‌الله تصمیم گرفتیم که برای کمک به دولت سوریه برای مقابله با نقشه استکبار و آمریکا، به این کشور برویم. با این حال می‌دانستیم که این تصمیم ما چه تبعاتی خواهد داشت. ما می‌دانستیم که این تصمیم برای ما هزینه‌های مالی و جانی خواهد داشت. ما میدانستیم که عده‌ای به همین دلیل، به ما حمله رسانه‌ای و سیاسی خواهند کرد و تلاش خواهند نمود چهره ما (حزب‌الله) را تخریب کنند.
 
سید حسن نصرالله  در چرایی این تصمیم حزب‌الله گفت که میزان و حجم خطرات (نرفتن به سوریه) به گونه‌ای بود که فلسطین، لبنان، سوریه و مسائل برحق در منطقه را تهدید می‌کرد و این مسائل باعث شد که ما به فکر رفتن به سوریه بیفتیم.
 
شهید مصطفی دوشادوش شهید سردار سلیمانی جنگید
دبیرکل حزب‌الله گفت که شهید بدرالدین با توجه به این ارزیابی و درک شرایط و خطرات پیرامون، به همراه نیروهای حزب‌الله به سوریه رفت و دوشادوش شهید سردار حاج قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه علیه تکفیری‌ها و در راستای خنثی‌سازی نقشه استکبار آمریکا جنگید.
 
سید حسن نصرالله گفت که سوریه با رشادت‌های محور مقاومت و نیروهایش تا به امروز در برابر حملات ایستاده و هم‌اکنون به رغم فشار جنگ روانی و محاصره چند ساله، در مصاف سیاسی نیز موفق بوده است.
 
او گفت: «کسانی که دست به محاصره ایران، سوریه، ونزوئلا غزه و یمن زده‌اند همان کسانی هستند که امروز از چالش‌ها و پیامدهای به وجود آمده از شیوع کرونا رنج می‌برند و با مشکلات عدیده‌ای رو‌به رو هستند».
 
تکذیب نزاع در سوریه بر سر نفوذ قدرت در این کشور
سید حسن نصرالله گفت که حرف‌وحدیث‌ها در مورد وجود نزاع و درگیری بین ایران و روسیه در سوریه صحت ندارد؛ چرا که ایران به دنبال جنگ نفوذ قدرت در این کشور نبوده است؛ نه با روسیه و نه با دیگران.
 
سید حسن نصرالله مداخله ایران در امور سوریه را رد کرد و گفت که ایران به هیچ وجه به دنبال مداخله در امور داخلی سوریه نبوده بلکه به دنبال این بوده که دمشق در برابر طرح هیمنه آمریکا سرپا بایستد.
 
دبیرکل حزب‌الله تصریح کرد: «چه بسا بین متحدان در سوریه در ارزیابی برخی اختلاف نظر وجود داشته باشد ولی این مسئله منجر به نزاع بر سر نفوذ نمی‌شود. من حامیان و طرفداران مقاومت را مطمئن کنم که در سوریه چیزی به نام نزاع بر سر نفوذ  وجود ندارد که ما بگوییم جبهه حمایت از سوریه وارد فرساش شده است».
 
او حضور نیروهای ایرانی در سوریه در مقطع کنونی را تکذیب کرد و گفت که ایران فقط حضور مستشاری در سوریه دارد و گفت که شماری از این مستشاران به دلیل کمک به ارتش سوریه در خطوط مقدم جبهه به فیض شهادت نائل شده‌اند.
 
دبیرکل حزب‌الله لبنان گفت که رژیم اسرائیل در جنگ سوریه بر روی گروه‌های تکفیری و تروریستی حساب باز کرده بود. با این حال این رژیم و گروه‌های مورد حمایت صهیونیست‌ها در سوریه شکست خوردند و هم‌اکنون متوجه خطرات جدید علیه خود شده‌اند.
 
وی ادامه داد: «حمایت اسرائیل از گروه‌های تکفیری در جنوب سوریه غیرقابل انکار است. رژیم اسرائیل با قدرت در جنوب سوریه حضور داشت و روی کسانی که با دولت سوریه می‌جنگیدند، حسا باز کرده بود و چند هدف برای خود ترسیم کرده بود که بالاترین آن، سرنگونی نظام سوریه بود».
 
صهیونیست‌ها از سوریه بیرون آمده از جنگ می‌ترسند
سید حسن نصرالله اظهار داشت که اسرائیلی‌ها بعد از آنکه فهمیدند در سوریه و جنگ علیه این کشور شکست خورده‌اند؛ به هدف دیگری چشم دوختند و به هرچه که مرتبط با ساخت موشک در سوریه بود حمله کردند. چرا که معتقدند این مسئله می‌تواند قدرت سوریه و محور مقاومت را بیشتر کند.
 
او در مورد نگاه اسرائیل‌ها به سوریه بعد جنگ نیز گفت که صهیونیست‌ها به سوریه به عنوان یک تهدیدی در آینده نگاه می‌کنند؛ کشوری که در نظر آن‌ها در برابر «جنگ جهانی» ایستاده و اگر قدرت و سلامتی خود را بازیابد و بتواند توان خود را توسعه دهد، می‌تواند دست بالاتر را در منطقه و در نبرد آتی داشته باشد.
 
سید حسن نصرالله با بیان اینکه رژیم صهیونیستی از تحولات سوریه ترسیده است، اظهار داشت که همین نگرانی و ترس باعث شده ست که دست به ماجراجویی حساب نشده‌ای در سوریه بزند.
 
دبیرکل حزب‌الله لبنان با بیان اینکه سوریه در جنگ علیه خود پیروز شده است، اظهار داشت که این کشور همچنان چند نبرد دیگری پیش رو دارد. او گفت: «رهبران و ارتش سوریه و بخش بزرگی از مردم این کشور در این جنگ پیروز شدند و سایر نبردها فقط نیاز به صبر و استقامت دارد».
 
خطر تجزیه از سر سوریه گذشته است
سید حسن نصرالله گفت که سوریه از تجزیه و طرح توطئه علیه خود که اموال و تسلیحات و هزاران نیروی مسلح برای آن درنظر گرفته شده بود، نجات یافته است.
 
او گفت: «سوریه به لطف مقاومت رهبران و ارتش و ملت و استقامت متحدانشان توانستند در این جنگ پیروز شوند. دشمنان سوریه به دنبال این هستند که آنچه را که با جنگ به دست نیاورده‌اند با سیاست به دست بیاوردند».
 
سید حسن نصرالله ادامه داد: «نبرد سیاسی شدیدتر از نبرد نظامی است و خطرات این گونه جنگ و نقابل بزرگتر از خطرات جنگ نظامی است و سوریه همچنان در نبرد سیاسی و نظامی به سر می‌برد».
 
سید حسن نصرالله  اظهارات اخیر نفتالی بِنِت، وزیر جنگ اسرائیل را «نادان» خواند و گفت که این وزیر «نادان» وعده خروج نیروهای ایران از سوریه را تا پایان سال میلادی جاری داده است.
 
دبیرکل حزب‌الله لبنان اظهار داشت که رژیم صهیونیستی خود و شهروندان خود را فریب می‌دهد و این چنین وانمود می‌کند که در سوریه پیروز شده است و ایران در حال خروج از این کشور است.
 
او اظهارات نفتالی بنت را کذب و  و تلاشی برای انحراف افکار عمومی دانست و گفت که صهیونیست‌ها نمی‌توانند به حضور مستشاری ایران و نیروهای حزب‌الله در سوریه پایان دهند؛ چرا که حضور در سوریه تصمیم رهبران این کشور بوده و حضور این نیروها بنا به درخواست دمشق بوده است.
 
سید حسن نصرالله در ادامه سخنان خود، در باره حضور نظامی ایران و ادعای رژیم صهیونیستی در این باره گفت که مشاوران ایرانی در سوریه نظامی نیستند. در نتیجه اسرائیل با حملات خود در سوریه، خود را وارد یک جنگ خیالی کرده است.
 
او گفت: «سوریه نیازی به آمدن نیروهای ایرانی نداشت و برخی از نیروهای ایران فقط به مدت دو ماه در نبرد حلب حضور داشتند».
 
خروج نیروها از برخی مناطق، هماهنگ شده است
دبیرکل حز‌ب‌الله لبنان در مورد خروج نیروهای مقاومت از برخی مناطق نیز اظهار داشت که بعد از فیصله دادن به نبردها در جبهه‌ها به نفع خود، کاهش نیرو در این مناطق و جبهه‌ها با هماهنگی ارتش سوریه انجام می‌شود.
 
او در مورد ادعاهای مقامات صهیونیست مبنی بر اینکه با حملات هوایی در سوریه، پیروزی نصیبشان شده، اظهار داشت که بر خلاف این ادعاها و دستاوردهای تل‌آویو، این محور مقاومت است که پیروز شده است.
 
توصیه سید حسن نصرالله به ساکنان فلسطین اشغالی
سید حسن نصرالله با بیان اینکه رژیم اشغالگر قدس به عمد به دنبال گمراه کردن افکار عمومی و دروغ گفتن در باره «دستاوردهای ادعایی» خود در سوریه است، به ساکنان فلسطین اشغالی و اسرائیلی‌ها توصیه کرد که به دروغ و ادعاهای رهبرانشان گوش ندهند؛ چرا که این امکان است که آن‌ها مرتکب حماقتی شده و منجر به انفجار اوضاع در منطقه شود.
 
دبیرکل حزب‌الله لبنان گفت که ادعای اسرائیل در خصوص هدفش از اخراج نیروهای ایرانی (اسرئیل مدعی است ایران در سوریه نیروی نظامی دارد)، محقق نشدنی و محال است.
 
مغالطه و حماقت اسرائیلی
سید حسن نصرالله با بیان اینکه ترس اسرائیل از ایران، گروه‌های مقاومت و حزب‌الله سردمداران این رژیم را برآن داشته تا دست به اقدامات تحریک‌آمیز بزنند، اظهار داشت که «حماقت وزیر جنگ اسرائیل به جایی رسیده است که برای خروج ایران از سوریه سقف زمانی تعیین می‌کند (پایان ۲۰۲۰) و در راستای تحقق آن فعالیت کرده و تلاش می‌کنند حضور ایران در سوریه را این گونه نشان دهند که از حضور مستشاری و کمکی به وبالی (برای دولت سوریه) تبدیل شده است؛ این مغالطه بزرگی است».
 
دبیرکل حزب‌الله لبنان در ادامه گفت که برخی از رسانه‌های اسرائیلی از روی حماقت دست به انحراف افکار عمومی زده و برای اینکه نشان دهند، ایران خروج از سوریه را استارت زده، به کاهش پروازها بین تهران و دمشق استناد می‌کنند. در  حالی که این کاهش پروازها به دلیل کرونا و شرایطی است که این ویروس تحمیل کرده است.
 
لبنان و لزوم برقراری ارتباط با دولت سوریه بعد از سال‌ها قطعی روابط
سید حسن نصرالله در ادامه سخنان خود به اوضاع داخلی لبنان پرداخت و گفت که برخی از لبنانی‌ها باید در نحوه ارتباط با دولت سوریه بازنگری کنند؛ چرا که این مسئله اول از همه به مصلحت آن‌هاست.
 
او به تصمیم دولت حسان دیاب برای قرض گرفتن از صندوق بین‌المللی پول نیز اشاره کرد و گفت که حزب‌الله به رغم تحفظات و احتیاط‌هایی که در این مسئله دارد، نمی‌خواهد اوضاع را برای دولت پیچیده کند.
 
راهکار برون رفت از بحران اقتصادی رو کردن به سوریه و بازارهای عربی است
سید حسن نصرالله برقراری روابط با سوریه را مسئله مهمی برای لبنان دانست؛ چرا که به گفته وی، این ارتباط زمینه را برای حل بحران اقتصادی لبنان فراهم خواهد کرد.
 
او با بیان اینکه بهترین کار این است که در لبنان به احیا بخش‌های زراعی و صنعتی پرداخته شود، اظهار داشت که بازارهای عربی پیش‌روی لبنان است و برای رسیدن به این بازارها باید از سوریه عبور کرد و به عراق رسید.
 
سید حسن نصرالله وجود قاچاق در لبنان را یکی از مشکلات این کشور دانست و گفت که لبنان به تنهایی قادر به نمی‌تواند این معضل را حل کند.
 
او گفت که ارتش لبنان به تنهایی قادر به جلوگیری از قاچاق کالا نیست و برای منع قاچاق باید باید همکاری دوجانبه وجود داشته باشد.
 
دبیرکل حزب‌الله لبنان در مورد استقرار نیروهای بین‌المللی در مرز لبنان با سوریه نیز گفت که یکی از اهداف جنگ ۲۰۰۶ اسرائیل علیه مقاومت،  تحقق این مسئله بود و نمی توان حضور این نیروها را قبول کرد.
 
هشدار در مورد فروپاشی اقتصادی در لبنان​
سید حسن نصرالله هشدار داد اگر در مورد روابط سیاسی و به تبع آن روابط اقتصادی با سوریه بازنگری نشوند، احتمال فروپاشی در لبنان هست.
 
او گفت که دولت سوریه آماده بازنگری در روابط با لبنان است و مسئولیت تاخیر در این بازنگری و طولانی‌کردن آن، بر عهده لبنانی‌هاست.
 
سید حسن نصرالله در پایان سخنان خود از همه مردم خواست به توصیه‌ها و مقررات مربوط به مقابله با شیوع کرونا، عمل کنند.