هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
چهارشنبه، 12 بهمن 1401
ساعت 22:56
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 15 ارديبهشت 1399 ساعت 21:29
دوشنبه 15 ارديبهشت 1399 21:28 ساعت
2020-5-4 21:29:54
شناسه خبر : 336549
می دانیم که دایر کردن یک شرکت و شروع یک کسب و کار در آن ، در حقیقت قرار دادن یک سلسله اقدامات و عملیات سودآور قانونی در قالب یک لفافه رسمیست که سبب می شود تا علاوه بر نظارت یافتن سازمان های ذیصلاح دولتی (از قبیل اداره مالیات) به روند امور انجام گرفته در مجموعه مذکور ، یک قانون مدوّن و به ثبت رسیده نیز میان سهامداران برقرار شود تا بدین ترتیب میزان سود ، زیان یا سهم هریک در انتهای هر دوره مالی مشخص گردد .
می دانیم که دایر کردن یک شرکت و شروع یک کسب و کار در آن ، در حقیقت قرار دادن یک سلسله اقدامات و عملیات سودآور قانونی در قالب یک لفافه رسمیست که سبب می شود تا علاوه بر نظارت یافتن سازمان های ذیصلاح دولتی (از قبیل اداره مالیات) به روند امور انجام گرفته در مجموعه مذکور ، یک قانون مدوّن و به ثبت رسیده نیز میان سهامداران برقرار شود تا بدین ترتیب میزان سود ، زیان یا سهم هریک در انتهای هر دوره مالی مشخص گردد .

در همین رابطه در موارد متعددی دیده شده است که این شرکت بر خلاف آنچه که مؤسسین آن می پنداشتند عاملی برای سر و سامان دادن به امور اقتصادیشان نبوده و این سازوکار نتوانسته است تا به درآمدزایی آنان کمکی کند . در نتیجه آن را به همان ترتیبی که هست رها کرده و گاه به دست فراموشی می سپارند !

 

مالیات بر درآمدی که هیچگاه حاصل نشده است ، نتیجه بی توجهی به اعلام عدم فعالیت می باشد !

نکته قابل تأملی که اینک به وجود آمده و دستمایه ما برای ادامه این مطلب می شود این است که با گذشت چند سال ، در خلال انجام خدمات حسابداری مرتبط با دولت ، به سرانجام رساندن یک معامله که به داشتن مفاصای حساب مالیاتی نیاز دارد ، خروج شخص از کشور یا ده ها مصداق دیگر ، سهامدارانی که در سود و زیان شرکت بدون فعالیتی شریک بوده اند ، می بینند که در میان سال هایی که شرکت خود را بدون فعالیت رها کرده و در عین حال این وضعیت رکودی را به اداره مالیات اعلام نکرده اند ، به چشم یک شرکت سود ده به آن ها نگاه شده و در حقیقت مالیات پولی که وارد شرکت نشده است را از آنان طلب کرده اند .

در همین رابطه عقل حکم می کند که به منظور عدم قرار گرفتن در چنین شرایطی که بیشتر هم برای افراد کم تجربه در اولین شرکتی که به ثبت می رسانند دیده می شود ، حسابداری و روند رسیدگی به امور مالیاتی یک شرکت ولو در حجم کم به یک شرکت حسابداری سپرده شود .

نکته مهم : بسیاری از افراد تصور می کنند که برون سپاری این امور به منزله پرداخت میلیون ها تومان در سال بدون داشتن خروجی خاصی می باشد ، دریغ از اینکه اولاً این هزینه ها در قبال تعداد فاکتورهایی که یک مجموعه داشته است دریافت می شود ، بدین معنا که با حجم کم کار هزینه حسابداری آن نیز کمتر از حد معمول است و ثانیاً پرداخت آن می تواند به کاهش تبعات عدم داشتن پرونده ای پاک و مشخص در اداره مالیات (یعنی پرداخت جریمه ، بدهی یا مالیات بریده شده) بیانجامد و سئو سایت فوق توسط مجوعه سئویاب بهینه سازی گردیده است.

 

 

 

راه حل شرکت های غیر فعّال برای عدم پرداخت مالیات سال های بیکاری چیست ؟

مالیات سهم دولت ها از سود حاصل از درآمد شهروندانشان به منظور صرف کردن در زمینه های عام المنفعه است ، پس اگر درآمدی نداشته باشید ، سودی هم ندارید و در چنین حالتی مالیاتی هم از شما دریافت نمی شود .

با توجه به این مطلب چنانچه قصد دارید تا از پرداخت مالیاتی که غیرمنصفانه بوده و در پی عدم کسب درآمدی نچندان زیاد در یک سال تعیین شده است بگریزید ، باید اثبات کنید که شرکت مورد نظر به دلیل ورشکستگی ، رکود بازار ، عدم توانایی در کسب گرید یا مجوزهای لازم و ... هیچگونه فعالیت اقتصادی نداشته است .

حال چگونه می توان این عدم گردش های مالی را ثابت کرد ؟ بواسطه کد اقتصادی .

زمانی که دریافت کد اقتصادی و رسمیت بخشیدن به معاملات صورت گرفته در یک مجموعه بواسطه آن اجباری می شود ، مشخص می گردد که آیا واقعاً شرکتی فعالیت اقتصادی سودآوری داشته است یا خیر ! بدیهیست که چنانچه مجموعه ای در یکی از گران‌قیمت ترین مناطق تهران فعالیت کرده ، دارای ده ها کارمندان بوده و دارایی یا سرمایه اولیه‌شان رقمی بسیار هنگفت است ، با وجود اظهار عدم سود‌ده بودن کسب و کار خود مشخصاً غلو کرده و ظاهر امر با بطن آن تفاوت هایی اساسی دارد ، تفاوت هایی که وجود کد اقتصادی تا حدود زیادی آن را برملا می سازد .

با بازگشت به اصل مطلب باید گفت که دریافت دفاتر پلمپ تا پایان اسفند و تکمیل و ارجاع اظهارنامه های مربوطه به اداره دارایی تا پایان تیرماه دو قدم اصلی و اساسی برای اعلام عدم فعالیت یک مجموعه می باشد .

رسیدگی به مالیات شرکت های غیر فعال با تراز ارقام آرین

همانطور که گفته شد همکاری با یک شرکت حسابداری بهترین گزینه برای پیشبرد امور مرتبط با مالیات شرکتی فاقد فعالیت اقتصادیست . در همین رابطه تراز ارقام آرین به عنوان یک موسسه حسابداری با بیش از یک دهه فعالیت در این عرصه به علاوه زیر شاخه های حسابرسی ، مشاوره مالی و رسیدگی به پرونده های مالیاتی با تشکیل پرونده در حوزه مالیاتی مربوطه به صورت فیزیکی ، اثبات عدم خرید و فروش و مبادلات مالی مرتبط با فعالیت های شرکت به نام صاحبان آن ، ارائه مدارکی دال بر عدم کارکرد حساب های شرکت و اثبات عدم ارائه لیست بیمه ، مالیات ، حقوق و دستمزد ، اقدامات خود در رابطه با اثبات عدم فعالیت یک شرکت را آغاز می‌کند .

 ارائه اظهارنامه مالیاتی و ارزش افزوده بدون ورود هیچگونه اطلاعاتی و به صورت اصطلاحاً سفید (که عدم انجام این کار هم می‌تواند به جریمه شدن فرد بیانجامد) و رسیدگی به روند ارسال توضیحات عدم فعالیت شرکت با مهر و امضای مدیر عامل نیز از دیگر اقدامات لازم برای رسیدگی به پرونده شرکت های فاقد فعالیت می باشد ، سلسله رویدادهایی که در صورت دنباله دار شدن رکود اقتصادی یک شرکت (که در صورت عدم تمایل به انحلال آن صورت می گیرد) ، در سال های بعد نیز تکرار می شوند .

در نهایت گفتنیست که چنانچه در این زمینه سوال خاصی دارید ، می توانید با ما ارتباط برقرار کرده و پاسخ سوال خود را از کارشناسان تراز کمپانی دریافت نمایید .