99/2/9 - 21:55 1970-1-1 03:30:00
شناسه خبر : 336451
در دنیای امروز صداهای مزاحم و رهایی از این صداها و در نتیجه رسیدن به آرامش از اولویت های مهم زندگی محسوب می شود.از ساده ترین نوع آلودگی صوتی که مربوط به وسایل نقلیه عبوری در خیابان است تا صدای موسیقی همسایگان و دیگر موارد که انسان مجبور به تحمل ناخواسته ی آنهاست این امکان وجود دارد که با استفاده از روش های علمی و راهکارهای ثابت شده بتوانیم خود را از شر این صداهای مزاحم خلاص کنیم.

به همین منظور از گذشته های دور بطور سنتی از انواع عایق صوتی بهره برده می شد.بطور مثال عایق پشم سنگ بطور عرفی در جاهایی که نیاز به مهار صوت بود بهترین و غرفی ترین روش محسوب می شد.با توجه به جهش های علمی در سال های اخیر محققین به تجهیزات و انواع پیشرفته در زمینه عایق دست یافته اند که هم راندمان صداگیری این عایق های صوتی بالاتر است و هم به لحاظ ویژگی های زیست محیطی آسیب ها و مخاطرات کمتری به محیط زیست وارد می کنند.از جمله انواع این عایق صدا می توان به عایق الاستومری صوتی اشاره نمود.این دسته از عایق های صوتی ماهیتا از جنس EPDM هستند.این عایق صوتی هم دارای خاصیت صداگیری و هم با مقاومت دمایی بالا بعنوان عایق حرارتی محسوب می گردد.دوگانه بودنِ کاربرد این نوع عایق صوتی اقبال به کاربرد این محصول را در جاهای مختلف بطور ویژه ای بالا برده است.عایق صوتی الاستومری به لحاظ ظاهری از دو طرف دارای سطوح متفاوت است.یک سطح آن بصورت کاملا صاف و سطح دیگرِ آن اصطلاحاً بصورت شانه های تخم مرغ که بصورت شش وجهی های منظم در کنار هم قرار گرفته اند می باشد.این شش وجهی های شانه تخم مرغی بصورت فرورفتگی و برجسنگی های منظم در کنار هم بعنوان تله های صوتی عمل می کنند و صداهای مزاحم در برخورد با دیواره ی این شش وجهی ها در دام افتاده و شکسته می شوند.در واقع این فرورفتگی های شانه تخم مرغی با شکستن اصوات از پدیده رزُنانس جلوگیر ی کرده و صدا را در درون خود تحلیل می دهند.

 

 

 

انواع عایق صوتی به لحاظ ماهیت و ساختار

با توجه به پیشرفت علوم در صنایع مختلف و استفاده از ماشین آلات پیشرفته این امکان بوجود آمده است که برای صداگیری بیشتر در انواع عایق صوتی از شکل های بهتری برای به دام انداختن اصوات بهره جست.یعنی به جای استفاده از طرح شانه تخم مرغی می توان از طرح های دیگری مثل برجستگی های هِرمی،مکعبی و دیگر موارد که اصطلاحا به فرم ام دی پلاس و موارد مشابه معروف است استفاده نمود.این موارد هر یک به تنهایی دارای خصوصیت های منحصر به فردی در فرایند صداگیری دارند که راندمان افت صدا به همین خصوصیات در محل خاص و مورد نظر بستگی دارد.علاوه بر موضوع فرم و ساختار موضوعات دیگری در ارتقای کیفیت صداگیری مطرح می باشد .موضوعاتی مثل ضخامت و دانسیته عایق صوتی از ویژگی های مهم هر عایق محسوب می شود.بدیهی است هرچه ضخامت و تخلخل عایق صوتی بیشتر شود امکان صداگیری به میزان بیشتری ارتقا می یابد.

 

 

 

راههای مقایسه و خرید انواع عایق صوتی

به لحاظ دسته بندی های مختلف که در زمینه انواع عایق صوتی مطرح می باشد بنا به مقتضیات و ضروریات محل، استفاده از عایق صوتی در انواع مختلف از جمله عایق صوتی الاستومری،عایق صوتی پلی اورتان،عایق صوتی اسفنجی و عایق صوتی پشم سنگ مرسوم می باشد.

 

 

 

شرکت تهویه فراز با توجه به فعالیت های مستمر در سالیان متمادی این اعتماد را به مشتریان خود بخشیده است که در زمان نیاز به این محصولات با خیالی آسوده به راحتی و سهولت این محصولات را از شرکت تهیه و مورد کاربرد قرار دهند.

قیمت عایق الاستومریک

عایق الاستومریک از مجموعه محصولات مربوط به عایق حرارتی و صوتی محسوب می شود.عایق الاستومریک با ساختار سلول بسته از انتقال حرارت و صوت بطور عمده ممانعت کرده و دارای ضریب انتقال حرارتی و صوتی کمی می باشد. قیمت عایق الاستومریک برای بررسی و اعلام قیمت عایق الاستومریک به موارد متعددی باید توجه نمود.میزان تخلخل و دانسیته فوم عایق الاستومریک در تعیین کیفیت و قیمت عایق الاستومریک نقش مهمی ایفا می کند.

 

 

 

با توجه به نوع ساختار فوم عایق الاستومریک و میزان مقاومت عایق الاستومریک در برابر حرارت،حریق و شعله مستقیم، می توان به شاخصه اعلام قیمت عایق الاستومریک در ابعاد مختلف دست یافت.

بنا به دسته بندی های متفاوت در ساختار و عملکرد انواع عایق الاستومریک و نیز نوع و ضخامت پوشش ها و کیفیت چسب هایی که برای چسباندن عایق الاستومریک بر سطوح مختلف بکار می رود قیمت عایق الاستومریک تعرفه بندی می گردد.

عایق الاستومریک حرارتی دارای دو دسته بندی بنام های"عایق الاستومریک رولی"و"عایق الاستومریک لوله ای" است.هر یک از این دسته بندی ها دارای ضخامت ها و سایزهای مختلف است که برای استخراج  قیمت عایق الاستومریک باید به نوع جنس،صخامت و سایز عایق الاستومریک توجه نمود.

عایق الاستومری و کاربردهای آن

امروزه در صنعت تاسیسات،استفاده از عایق الاستومری جهت عایق کاریِ سیستم کانال های تهویه مطبوع و سیستم های گرمایش- سرمایش از قبیل لوله های سرد و گرم ، مخازن ،قطعات و اتصالات و همچنین کانال های هوارسان و در صنایعی از قبیل تاسیساتِ ساختمانی ،صنعتی ،نفت ،گاز و پتروشیمی به دلایل زیست محیطی و بهداشتی بودن و راندمان بالا و جلوگیریِ بیشتر از افت انرژی و سهولت در نصب و تقلیل زمانِ نصب به امری اجتناب ناپذیر و متداول مبدل گشته است.

عایق الاستومری به شکل پیش ساخته با ساختارِ سلولیِ بسته ،در انواع متنوع و در ضخامتهای متفاوت به صورت "رولی" و "لوله ای" تولید و به بازار عرضه می گردد.

عایق الاستومری ،جهت عایق کاریِ مقاطع و سطح های با کندانسِ بالا مورد استفاده قرار میگیرد.

عایق الاستومری در برابرِ حرارت بالا، گاز ازن و اشعه ماورای بنفش و همچنین در برابر شرایطِ نامناسب جوی ،رطوبت،آلاینده ها و گازهای خورنده و همچنین مواد شیمیایی، مقاومت بسیار بالایی دارد.

عایق الاستومری همچنین در مقابلِ انتشارِبخار آب مقاوم می باشد، تا حدی که جذبِ رطوبتِ این عایقها در دوره ی زمانیِ یک ماهه نهایتاً 10 درصدِ وزنِ آنهاست که در مقایسه با عایقهای سنتی از قبیل پشم شیشه و پشم سنگ، جذبِ رطوبت 10000 برابر کمتر است.

عایق الاستومری در هنگام حریق، شعله ور نشده و گازهای سمّی متساعد نمی نماید و همچنین مصون از هرگونه آسیب رسانی به لایه اُزن می باشد.

 

 

 

عایق الاستومری که از آن بعنوان عایق الاستومریک نیز یاد می شود می تواند بعنوان عایق صوتی نیز مورد استفاده قرار گیرد، بطوریکه عایقی به ضخامت 2 سانتی متر می تواند شدت صوت را تا 35 دسی بل کاهش داده و عملا به عنوان یک عایق صوتی ایفای نقش کند.

عایق الاستومری،غیررشته ای و غیرمتخلخل بوده که باعث پایداریِ عایق هنگام نصب در برابرِ پارگی یا تکه تکه شدن می شود.

عایق الاستومری را که در بعضی جاها اجباراً بصورت اکسپوز،نمایان می ماند می توان با استاده از رنگِ پلیمری که مخصوص عایق الاستومری می باشد رنگ آمیزی نمود.

در محلهای سربسته و داخلی ، عایق الاستومری را می توان بدون هیچ پوششی نصب نمود، اما در محلهای روباز، سطحِ بیرونیِ عایق الاستومری را با لایه ای از آلومینیوم در ضخامتهای گوناگون جهت حفاظت در برابر ضربه، عوامل فرسایشیِ جوی و افزایش طول عمر عایق الاستومری، کاور می کنند.

فلنج گالوانیزه

فلنج گالوانیزه قطعه ای است که به عنوان رابط دو قطعه کانال در صنعت داکت هوا به کار می رود. فلنج گالوانیزه از پروفیل گالوانیزه تولید می شود .

 

 

 

فلنج گالوانیزه از تسمه های ورق گالوانیزه با ضخامت ۶/۰ و ۷/۰ و حتی یک میلیمتر در شاخه های چهار متری ساخته می شود . فلنج گالوانیزه با چند برش از حالت پروفیل به شکل فلنج گالوانیزه در می آید و بر عکس روش های سنتی که طی انجام عملیات سخت از حالت نبشی به فلنج در می آید ، فلنج گالوانیزه به راحتی به وسیله ی سه برش ، تبدیل به فلنج گالوانیزه استاندارد خواهد شد .

فلنج گالوانیزه در سایز های ۲۰ ، ۲۵ ، ۳۰ ، ۳۵ و ۴۰ ساخته و عرضه می گردد . این نوع فلنج گالوانیزه ، فشار هوا و نیرو های وارده را بر پایه استاندارد ساخت کانال SMACNA-HVAC و استاندارد کانال هوا با ورق فولادی DW144را تحت پوشش قرار میدهد .

فلنج گالوانیزه در داخل کشور زیر نظر کارشناسان مجرب و بازرسین با تجربه با قیمت متناسب و همچنین کیفیت بالا از ورق گالوانیزه انجام می پذیرد.

فلنج گالوانیزه دارای ساختار به خصوصی است به طوری که به روش تداخلی لبه های دهانه ی هر بعد از کانال هوا در نقطه ی اتصال درون مادگی فلنج گالوانیزه قرار می گیرد و با پرچ یا نقطه جوش این اتصال محکم کاری خواهد شد . نحوه به کار گیری فلنج گالوانیزه به ترتیب زیر است :

۱-اگر سایز فلنج گالوانیزه ۲۰ باشد میزان کاهش طول فلنج گالوانیزه نسبت به طول فلنج خور ۲۸ تا ۳۰ میلیمتر خواهد بود .

۲-اگر سایز فلنج گالوانیزه ۲۵ باشد میزان کاهش طول فلنج گالوانیزه نسبت به طول فلنج خور ۲۶ تا ۲۸ میلیمتر خواهد شد .

۳-اگر سایز فلنج گالوانیزه ۳۰ باشد میزان کاهش طول فلنج گالوانیزه نسبت به طول فلنج خور ۲۴ تا ۲۶ میلیمتر خواهد بود .

۴-اگر سایز فلنج گالوانیزه ۳۵ باشد میزان کاهش طول فلنج گالوانیزه نسبت به طول فلنج خور ۳۲ تا ۳۴ میلیمتر خواهد شد .

۵-اگر سایز فلنج گالوانیزه ۴۰ باشد میزان کاهش فلنج گالوانیزه نسبت به طول فلنج خور ۳۴ تا ۳۶ میلیمتر خواهد بود .

 

متعلقات فلنج گالوانیزه

الف) کرنر فلنج گالوانیزه

یکی از مهمترین قطعات جانبی فلنج گالوانیزه کرنر می باشد که نقش چهار چوب دهنده به فلنج گالوانیزه را ایفا می کند . کرنر یک قطعه ی ال شکل می باشد و از ورق گالوانیزه ی ضخیم تولید می شود که در پرس های سنگین قالب گیری شده است . بر روی خم یا قایم الزاویه ی کرنر فلنج گالوانیزه ، سوراخ هایی هست که توسط این سوراخ ها دو قطعه فلنج گالوانیزه به وسیله ی پیچ و مهره به هم متصل میگردند و در نتیجه تثبیت خواهند شد . لازم به ذکر است که سایز کرنر ها برای انواع مختلف فلنج گالوانیزه به طور جداگانه تولید خواهد شد . به طور مثال کرنر فلنج گالوانیزه ۲۰ با کرنر فلنج گالوانیزه ۳۰ با هم متفاوت خواهد بود . نحوه ی به کار گیری کرنر فلنج گالوانیزه بسیار ساده و به روش نر و مادگی خواهد بود . بدین صورت که تیغه های هر باله از کرنر فلنج گالوانیزه در حفره های جانبی فلنج گالوانیزه فرو رفته و پرچ می شود . ساختار کرنر همچون فلنج گالوانیزه از جنس ورق گالوانیزه ساخته خواهد شد . از آنجایی که کرنر در ساختار فلنج گالوانیزه نقش مهمی را دارد ، در نتیجه باید ورق مصرفی در آن از ورق ضخیم باشد .

 

ب) کلیپس فلنج گالوانیزه

گیره ی فلنج گالوانیزه یکی دیگر از قطعات فلنج گالوانیزه است که وظیفه ی اتصال دو قطعه فلنج گالوانیزه را به عهده دارد . ساختار کلیپس فلنج گالوانیزه به شکل حرف Cانگلیسی می باشد . هر یک از باله های کلیپس فلنج گالوانیزه وظیفه ای به عهده دارد . به طور مثال باله ی بالایی کلیپس فلنچ گالوانیزه با یک پیچ تثبیت میشود و با فشاری که از محکم شدن پیچ به دو قطعه فلنج گالوانیزه وارد می شود ، یک جفت از فلنج گالوانیزه نسبت به هم ثابت و محکم می شوند .

 

ج) نوار درزگیر فلنج گالوانیزه

از نوار درزگیرالاستومری یا گسکت برای هوابندی فلنج گالوانیزه استفاده می شود . این نوارها در عرض های ۳ و ۵ سانتی تولید می گردد . محل جانمایی این محصول بین دولایه از فلنج گالوانیزه می باشد و با محکم تر شدن ساختاردو قطعه فلنج گالوانیزه نسبت به هم و فشاری که به کلیپس وارد می شود تمام منافذ و درزهای احتمالی را مسدود و از احتمال نشت هوا جلوگیری به عمل می آید .

 

د) ساپورت گالوانیزه کانال یا ساپورت C

ساپورت مخصوص فلنج گالوانیزه از ورق ضخیم گالوانیزه تشکیل می شود که طی پرس کاری و خم کاری به شکل حرف Cانگلیسی در آمده و همین خم ها باعث استحکام مضاعف این ساپورت می شود . سوراخ های روی ساپورت گالوانیزه باعث می گردد که امکان تنظیم محل دقیق آویز به بهترین شکل فراهم شود . از آنجا که ساپورت و فلنج گالوانیزه از یک جنس هستند برای اجرای داکت هوا به صورت اکسپوزبسیار مناسب به نظر می رسد . از پیچ های متری برای آویز ساپورت استفاده می شود .

 

ویژگی های فلنج گالوانیزه

۱)زمان ساخت فلنج گالوانیزه بسیار پایین است و میتوان فلنج گالوانیزه با تعداد بالا را با سرعت بالا تولید کرد .این امر در پروژه های بزرگ بسیار حایز اهمیت است .

۲)از آنجایی که فلنج گالوانیزه از جنس ورق گالوانیزه می باشد ، بنابراین دیگر نیازی به پوشش ضد زنگ یا رنگ بر روی سطوح آن نیست .

۳)از نوار های درزگیر الاستومری و ماستیک برای هوابندی فلنج گالوانیزه استفاده می گردد .

۴) در مکان هایی که داکت هوا به صورت اکسپوز انجام شده باشد به دلیل هم جنس بودن داکت هوا و فلنج گالوانیزه ، زیایی به خصوصی به مجموعه کار داده می شود .

۵)با توجه به طول شاخه های فلنج گالوانیزه ،وزن آن مناسب است و به راحتی قابلیت حمل و نصب دارد .

۶)با توجه به حجم کم فلنج گالوانیزه ، قابلیت انبارداری دارد .

۷)زمان تبدیل پروفیل فلنج گالوانیزه به فلنج گالوانیزه بسیار کم است .

۸) مراحل نصب پروفیل فلنج گالوانیزه بسیار یاده و راحت می باشد .

۹) استحکام بالای فلنج گالوانیزه از ویژگی های مهم ایگ محصول است .

۱۰)هوابندی فلنج گالوانیزه با ماستیک و نوار درزگیر الاستومری امکان پذیر است .

 

قیمت عایق الاستومری

عایق الاستومری از مجموعه محصولات مربوط به عایق حرارتی و صوتی به حساب می آید.در واقع فوم عایق الاستومری با ساختار سلول بسته ی خود از انتقال حرارت و صوت بطور عمده جلوگیری کرده و دارای ضریب انتقال حرارتی و صوتی بسیار پایینی می باشد.جهت بررسی و اعلام قیمت عایق الاستومری به موارد متعددی باید دقت نمود.میزان تخلخل و دانسیته فوم عایق الاستومری در تعیین کیفیت و قیمت عایق الاستومری نقش مستقیم و عمده ای دارد. قیمت عایق الاستومری

با توجه به نوع ساختار فوم عایق الاستومری و میزان مقاومت عایق الاستومری در برابر حریق و شعله مستقیم، می توان به شاخصه اعلام قیمت عایق الاستومری در ابعاد مختلف دست یافت.

 

 

با توجه به دسته بندی های متفاوت در ساختار و عملکرد انواع عایق الاستومری و نیز نوع و ضخامت پوشش ها و کیفیت چسب هایی که برای چسباندن عایق الاستومری بر سطوح مختلف بکار می رود قیمت عایق الاستومری تعرفه بندی می گردد.

 

 

عایق الاستومری حرارتی دارای دو دسته بندی کلی بنام های"عایق الاستومری رولی"و"عایق الاستومری لوله ای" می باشد.هر یک از این دسته بندی ها دارای ضخامت ها و سایزهای متعدد می باشد که برای استحصال قیمت عایق الاستومری باید به نوع جنس،صخامت و سایز عایق الاستومری توجه نمود.

 

کانال فلکسیبل الاستومری

برای جاهایی که نیاز به هوارسانی با رعایت اصولِ عایق بندی به لحاظ حرارت و صوت دارد کانال فلکسیبل الاستومری، استفاده از کانال فلکسیبل الاستومری ضروری می باشد.

 

 

 

در واقع کانال فلکسیبل الاستومری کاملترین نوع از کانال های پیش عایق می باشد .

ساختار کانال فلکسیبل الاستومری دارای سه لایه اصلی می باشد:

لایه داخلی و بیرونی از فویل آلومینیومیِ لمینیت شده ، تشکیل یافته است.

لایه میانی که مهمترین نقش را در ساختار کانال فلکسیبل الاستومری ایفا می کند از جنس عایق الاستومری می باشد.

عایق الاستومری با توجه به ماهیتِ سلول بسته ی خود باعث ایجاد مقاومت در تبادل دمایی بینِ فضای بیرون و داخلِ کانال فلکسیبل الاستومری می شود.

از جمله نقش های اصلیِ عایق الاستومری در ساختار کانال فلکسیبل الاستومری که می توان به آن اشاره نمود نقشِ عایق صوتیِ این محصول می باشد که همین موضوع باعث عدم انتقال صدای فشار هوا و در اصطلاح زوزه ی باد به بیرون و حتی در مسیر داخل کانال فلکسیبل الاستومری می گردد.

کانال فلکسیبل الاستومری در قطرهای ۱۰-۱۵-۲۰-۲۵-۳۰-۳۵ و ۴۰ سانتیمتر تولید و در شاخه های ۶ متری به بازار عرضه می گردد.

محدوده مقاومت دمایی در کانال فلکسیبل الاستومری در بازه دماییِ ۳۰- درجه تا ۱۱۰+ درجه سانتیگراد متغیر است.

مزایا و ویژگیهای کانال فلکسیبل الاستومری:

الف- مقاوم در برابر انتقال حرارت و برودت

ب- انعطاف پذیریِ بالا

پ- استحکام و ساختار یکپارچه

ت- وزن سبک و قابلیت حمل آسان

ث- مقاوم در برابر رطوبت و نم

ج- مقاوم در برابر شعله آتش

چ- مقاوم در برابر انتقال صوت و زوزه

ح- قابل استفاده در سیستم های دمش و مکش

خ- عمرمفید بالا

د-مهمترین ویژگی این محصول نسبت محصولات مشابه دوستدارِ محیط زیست بودنِ آن می باشد(در مقایسه با کانال فلکسیبل با عایق پشم شیشه)

موارد کاربرد کانال فلکسیبل الاستومری:

از کانال فلکسیبل الاستومری برای هوارسانی و مکش هوا در سیستم های تهویه مطبوع در ساختمان های مسکونی،تجاری،اداری، بهداشتی و صنعتی استفاده می گردد.