هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
دوشنبه، 19 مهر 1400
ساعت 13:28
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 2 ارديبهشت 1399 ساعت 12:42
سه شنبه 2 ارديبهشت 1399 12:18 ساعت
2020-4-21 12:42:21
شناسه خبر : 336330
اسماعیلی گفت: در مرخصی صد هزار نفری‌ اخیر بیش از هزار تبعه بیگانه را به مرخصی فرستادیم و برخی از اتباع کشورهای مدعی هم در جمع این افراد بودند. برای اعطای مرخصی بین افراد تمایز قائل نشدیم.
اسماعیلی گفت: در مرخصی صد هزار نفری‌ اخیر بیش از هزار تبعه بیگانه را به مرخصی فرستادیم و برخی از اتباع کشورهای مدعی هم در جمع این افراد بودند. برای اعطای مرخصی بین افراد تمایز قائل نشدیم.

گروه سیاسی-رجانیوز: نشست خبری غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضاییه امروز برگزار شد.

 

به گزارش رجانیوز، اسماعیلی در این نشست به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.

 

اخرین وضعیت اجرایی شدن طرح کاداستر

سخنگوی دستگاه قضا گفت: اگر طرح کاداستر ب اتامین اعتبار در مقطع زمانی خودش اجرا می شد شاهد این سواستفاده و زمین خواری نبودیم. یکی از گریزگاه ها عدم اجرای این طرح بود. متاسفانه در قانون برنامه و بودجه برای اجرای این طرح بودجه ای پیش بینی نشد. امسال مجلس با اتکا به درامدهای خود سازمان ثبت اسناد بخشی از این درامدها را به اجرای کاداستر اختصاص داده است. مطالبه جدی ما این است که دولت در تخصیص بودجه این الزام قانونی را رعایت کند و پول کاداستر را پرداخت کنند.

 

آخرین وضعیت پرونده رییس سابق هلال احمر

اسماعیلی بیان کرد: نواقص این پرونده برطرف شد. رسیدگی های داسرای آن به اتمام رسید و پرونده در مرحله اعاده به دادگاه نسبت به بخشی که نواقص داشت و ارسال به دادگاه نسبت به اتهامات و متهمانی که بعدا به این پرونده اضافه شد. فعلا این پرونده متهم بازداشتی ندارد.

 

به پرونده جوجه کشی ورود کردیم

اسماعیلی اظهار داشت: به پرونده جوجه کشی ورود کردیم. مقرر شده است هم نسبت به واقعه ناپسند جوجه کشی ورود کنند و شناسایی بخش های پشت صحنه مرع در دستور کار قرار دارد. شائبه مطرح شده مبنی بر اینکه این اتفاق برای بالا بردن قیمت انجام شده است مورد بررسی قرار میگیرد.

 

در مدت کوتاهی حداقل 65 پرونده پر شاکی را شناسایی کردیم

اسماعیلی در پاسخ به سوالی درباره بحث رسیدگی فوری به پرونده های کثیرالشاکی و اقدامات قوه قضاییه گفت: با دستور رئیس قوه قضاییه و پیگیری های جدی مشکلات این پرونده ها برطرف شد. تعدادی رای صادر و بزودی برای تعدادی رای صادر می شود. پرونده شرکت برق، ورمی کمپوست، سکه ثامن رای صادر شد. تعاونی مسکن انبوه سازان، موسسه مالی و اعتباری حامیان ولایت اندیشه،تعاونی کارکنان سهام عدالت کشور، تعاونی افضل توس و ... هر کدام از این پرونده ها بیش از هزار شاکی دارند. مجموعا در این مدت کوتاه حداقل 65 پرونده این گونه که هر کدام 500 تا 2000 شاکی داشتند راشناسایی کرده و برای آنها مامور ویژه گذاشتیم. مطالبه گری ویژه برای رسیدگی به این پرونده ها انجام دادیم. با رسیدگی به این 65 پرونده مشکل بیش از 100 هزار نفر حل می شود.

 

گزارش دیوان محاسبات طی نامه رسمی از سوی رئیس مجلس وصول شد

گزارش دیوان محاسبات طی نامه رسمی از سوی رئیس مجلس وصول شد. دستور ارجاع به دادسرا صادر شده است. در زمان کوتاه بررسی در دادسرا متوجه شدیم بخش اندکی از محتوای گزارش دیوان با گزارش سازمان بازرسی و ضابطان در دادسرا پرونده تشکیل، رسیدگی، اثبات و رای صادر شده است؛ متهمین در حال تحمل حکم هستند. بخش دیگری قبلا در دادسرا تشکیل پرونده شده و مشغول بررسی محتوا هستم و منجر به تصمیم گیری قضایی نشده است. گزارش دیوان محاسبات با جدیت و با بهره گیری از همه ظرفیت ها مورد رسیدگی قرار میگیرد و نتیجه را به مردم اعلام میکنیم.

 

آخرین وضعیت رسیدگی به پرونده های مهم اقتصادی

سخنگوی قوه قضاییه ادامه داد: ما جدیت در پرونده های اقتصادی را رها نکردیم و رها نخواهیم کرد. در همین ایام کرونایی برخی از پرونده های اخلال در نظام اقتصادی رسیدگی و منتهی به صدور حکم شد. نام سه نفر از محکومین اخیر را اعلام می کنم. ابراهیم زابلی به جرم اخلال در نظام تولیدی کشور از طریق سوء استفاده عمده از فروش غیرمجاز مواد اولیه و پتروشیمی در بازار آزاد و پرداخت رشوه به تحمل 10 سال حبس تعزیری، 74 ضربه شلاق، محرومیت دائم از هرگونه خدمات دولتی و ...محکوم شد. مبلغ 244 میلیارد و 750 میلیون و 764 هزار و 760 ریال که از طریق غیر قانونی به دست آورده بود به نفع دولت ضبط شد. نوید محمودی به جرم اخلال در نظام تولیدی کشور از طریق سو استفاده از فروش محصولات اولیه سهمیه ای مواد پتروشیمی به تحمل 5 سال حبس تعزیری و 74 ضرب شلاق محکوم شد. رضا عیوض زاده که بازرس اداده صمت بوده و باید از تخلف جلوگیری می کرد اما با متخلفان همکاری کرده و به جرم اخلال در نظام اقتصادی کشور از طریق اخذ رشوه و فراهم ساختن عرضه محصولات پتروشیمی در خارج از شبکه به تحمل 6 سال حبس تعزیری و 74 ضربه شلاق، انفصال دائم از مشاغل دولتی محکوم شد.

 

در سال گذشته 106 حکم به نفع منافع طبیعی صادر شد

وی افزود: در سال 98 106حکم به نفع منافع طبیعی صادر شد. در حوزه راه و شهرسازی 52 حکم اجرا شد و 102 و نیم هکتار رفع تصرف شد/ 5 هزار و 728 حکم در حوزه جهاد کشاورزی اجرا کردیم. در حوزه محیط زیست 9 حکم اجرا کردیم که 7 و 6 دهم هکتار از اراضی استان تهران به آنها اعادعه شد. 216 و نیم هکتار را به شهرداری بازگرداندیم. 75 هکتار از بستر و حریم رودخانه های تهران را آزاد و در اختیار وزارت نیرو قرار دادیم.

 

به اصطلاح گزارشگر حقوق بشر در مورد زندانیان دیگر کشورها گزارشی بدهد که چه کرده‌اند

اسماعیلی گفت: اقدام ایران در حفظ سلامت و امنیت زندان‌ها واعطا مرخصی به زندانیان اقدامی نمونه در همه نظام‌های حکمرانی است. این به اصطلاح گزارشگر حقوق بشر در مورد زندانیان دیگر کشورها گزارشی بدهد که چه کرده‌اند. برای ایران که عملکرد فوق العاده عالی داشته است می‌گویند رفتار تبعیض آمیز داشته‌ایم؟ کسی که نمره صفر گرفته است نمی‌تواند از کسی که نمره بالای بیست دارد سوال کند. به عدالت رفتار کردیم و فرقی بین تابعیت‌ها نگذاشتیم. در مرخصی صد هزار نفری‌اخیر بیش از 1000 تبعه بیگانه را به مرخصی فرستادیم. برخی از اتباع کشورهای مدعی هم در جمع این افراد بودند. برای اعطای مرخصی بین افراد تمایز قائل نشدیم.

 

قوه قضاییه حقوق شهروندی را در مقام اجرا و عمل وظیفه خود میداند

وی ادامه داد: هیات های نظارت بر حقوق شهروندی به بخش های مختلف یعنی کلانتری ها و پاسگاه ها و مراجع قضایی و زندان ها اعزام شدند. در سال 98 ، 4915 مورد بازرسی توسط هیات های حقوق شهروندی انجام شد که عبارتست از 2026 مورد بازرسی از کلانتری ها و پاسگاه و بازداشتگاه های مراجع انتظامی، 2365 مورد بازرسی از واحدهای قضایی، 624 مورد بازرسی از زندان ها. این هیات ها پیشنهاد تشویق 90نفر از پرسنل اداری و قضایی و تنبیه 43 نفر از پرسنل را داشتند. پرسنل حسب مورد به مراجع رسیدگی کننده به تخلفات اداری یا دادسرای انتظامی قضات معرفی شدند.

 

مردم و مسئولان را به مشارکت فعال در موضوع پیشگیری از جرم دعوت می کنم

سخنگوی دستگاه قضا بیان کرد: قوه قضاییه درچارچوب راهبردهای اعلامی از سوی مقام معظم رهبری تلاش کرد از تهدیدهای ناشی از شیوع ویروس کرونا فرصت بسازد. دراین مسیر علیرغم کاهش فعالیت های اجتماعی و اداری، این قوه در حوزه های مختلف گام های مهمی برداشت. توسعه دادرسی الکترونیک، راه اندازی سامانه های مورد نیاز، استفاده از مجازات های جایگزین حبس، کاهش جمعیت کیفری زندان ها بویژه با گسترش مراقبت های الکترونیکی و ... از جمله این اقدامات بود. مردم و مسئولان را به مشارکت فعال در موضوع پیشگیری از جرم دعوت می کنم.

 

تشکر ویژه ای از گروه های جهادی حوزه های علمیه

سخنگوی قوه قضاییه گفت: از متولیان امور در حوزه تدوین دستورالعمل های کرونایی که برای رعایت فاصله اجتماعی دستورالعمل هایی فراهم کردند به انها پیشنهاد می کنم برای تشکیل جلسات محدود مذهبی و نمازهای جماعت در این ماه پروتکلی بنویسند و ساده ترین راه که تعطیلی مساجد باشد برنگزینند. می شود پروتکل هایی را برای این منظور تهیه کرد. تشکر ویژه ای از گروه های جهادی حوزه های علمیه خواهران و برداران دارم که ایثارگرانه کار جهادی بدون نام و نان و غیرقابل نمایشی عهده دار شدند که عبارت بود از انجام غسل ، کفن و دفن اموات کرونایی.

 

کسانی که به هر دلیل از روزه گرفتن معاف و معذور هستند باید حرمت این ماه و روزه داران را نگه دارند

اسماعیلی افزود: کسانی که به هر دلیل از روزه گرفتن معاف و معذور هستند نیز باید حرمت این ماه و روزه داران را نگه دارندو از خوردن و اشامیدن علنی اجتناب کنند. اصناف و کسبه به ویژه کسبه ای که مواد خوردنی و اشامیدنی ارائه می کنند باید به حرمت این ماه توجه کافی داشته باشند. اگر امسال به دلایل شرایط اجتماعی امکان گستراندن سفره های افطار و دعوت مومنین روزه دار به این سفره ها فراهم نشد به رفتار خداپسندانه مقام معظم رهبری تاسی بجوییم که فرمودند برای تامین غذای نیازمندان سبد و بسته های معیشتی تهیه شود. بنیاد مستضعفان و ستاد اجرایی فرمان امام(ره) در این مسیر پیشگام شدند. از این اقدام بویژه اقدام بنیاد مستضعفان که به خانواده زندانیان نیازمند داشتند تشکر می کنم. جمعی کثیری از خانواده های زندانیان نیازمند مشمول دریافت سبد معیشتی ایام کرونا و ماه رمضان شدند.