هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
يكشنبه، 11 مهر 1400
ساعت 03:56
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 19 فروردين 1399 ساعت 14:08
سه شنبه 19 فروردين 1399 13:39 ساعت
2020-4-7 14:08:24
شناسه خبر : 335996
اسماعیلی گفت: ما در مورد زندانیان امنیتی اقدام کردیم و بیش از ۵۰ درصد این زندانی ها به مرخصی رفتند. این اقدام الگویی در جهان شد به گونه ای که در کشورهای مختلف مطالبه شد که چرا به زندانیان مانند ایران مرخصی نمی‌دهید.
اسماعیلی گفت: ما در مورد زندانیان امنیتی اقدام کردیم و بیش از ۵۰ درصد این زندانی ها به مرخصی رفتند. این اقدام الگویی در جهان شد به گونه ای که در کشورهای مختلف مطالبه شد که چرا به زندانیان مانند ایران مرخصی نمی‌دهید.
گروه اجتماعی-رجانیوز: نشست خبری غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضاییه امروز سه شنبه (۱۹ فروردین) برگزار شد.
 
به گزارش رجانیوز، مهم‌ترین محورهای نشست خبری سخنگوی قوه قضاییه به شرح زیر است
 
این ادعا که فردی در زندان به تعبیری در آن بند و اندرزگاهی که نجفی حضور دارد مبتلا به کرونا شده، صحت ندارد
این ادعا که فردی در زندان به تعبیری در آن بند و اندرزگاهی که نجفی حضور دارد مبتلا به کرونا شده،صحت ندارد. افراد حاضر در آن اندرزگاه مبتلا نیستند. مرخصی مرتبط با کسانی است که محکومیت قطعی دارند و چون در ارتباط با آقای نجفی رای قطعی صادر نشده مرخصی شامل وی نمی شود. بعد از قطعی شدن رای صادره نسبت به مرخصی وی تصمیم گرفته خواهد شد.
 
آخرین وضعیت زندانیان سقز و سایر زندان ها
اسماعیلی درباره اخرین وضعیت زندانیان سقز و سایر زندان ها:در این ایام یکی دو حادثه در برخی زندان ها از جمله سقز داشتیم که با برنامه ریزی و توطئه از ناحیه تعدادی از زندانیان و سهل انگاری و برنامه ریزی و تبانی برخی از کسانی که در حوزه زندان خدمت می کردند شاهد فرار تعدادی از زندانیان از سقز بودیم.
 
بلافاصله اعلام کردیم هم باید حتما زندانیان دستگیر شوند و هم با مقصران ان برخورد شود. برای افرادی که قصور کردند پرونده تشکیل دادیم. برخی از آنها بازداشت هستند و با همکاری مراجع امنیتی و انتظامی اکثر قریب به اتفاق زندانیان فراری دستگیر شدند.
 
امروز انگشت شمار بیرون هستند. عامل اصلی و محرک و طراح این توطئه دستگیر شد و در بین فراری ها کسانی که جرایم خشن انجام دادند به موقع دستگیر شدند. ما هم در اولویت دستگیری خود کسانی را قرار دادیم که جرایم سنگینی داشتند. افرادی که باقی ماندند اگر خودشان برگردند به انها کمک خواهد شد، این‌ها جزو کسانی بودند که فریب خوردند.
 
امنیت و سلامت در همه زندان ها برقرار است
اسماعیلی :در حال حاضر امنیت و سلامت در همه زندان ها برقرار است و تمام امکانات را به کار گرفته ایم تا کسانی که زندان هستند اگر چه دچار جرمی شده اند اما حقوق آنها باید رعایت شود و در زمره حقوق آنها حق سلامت و بهداشت عمومی قرار دارد. با کمک وزارت بهداشت و تمام بخش‌های مختلف تمام مسائل بهداشتی در زندان ها انجام شده است و هیچ نگرانی امروز نداریم.
 
بیش از 50 درصد زندانی های امنیتی به مرخصی رفتند
سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به این سوال که برخی نسبت به آزادی زندانیان انتقاد می کنند گفت: تعداد کسانی که این موضوع را تحسین کردند نسبت به تعدادی که انتقاد کردند بیشتر است. این اقدام الگویی در جهان شد به گونه ای که در کشورهای مختلف مطالبه شد که چرا به زندانیان مانند ایران مرخصی نمی‌دهید و چرا در مورد زندانیان امنیتی اقدامی صورت نمی‌گیرد.
 
ما در مورد زندانیان امنیتی اقدام کردیم و بیش از 50 درصد این زندانی ها به مرخصی رفتند. در این موضوع تصمیمات ما فردی نبود بلکه شاخص و معیار را مدنظر قرار دادیم. برخی از زندانیان پرونده شان به این معیار انطباق داشت و از آن استفاده کردند، برخی انطباق نداشت و استفاده نکردند. برای کشورهای مختلف الگوسازی کردیم.
 
آخرین وضعیت رسیدگی به پرونده سلطان قاچاق سوخت
سخنگوی دستگاه قضا در ارتباط با آخرین وضعیت رسیدگی به پرونده سلطان قاچاق سوخت گفت: این پرونده یکی از پرونده های مهم قاچاق سوخت در استان بوشهر بود که کشف و رسیدگی شد. این رای در حال اجراست و میلیاردی محکوم به جزای نقدی شده است که بخشی از جزای نقدی وصول شده است. در اسفند ماه در یک مورد بیش از 30 میلیارد تومان از جزای نقدی محکوم واصل شد. پیگیری کردیم به لحاظ اهمیت موضوع قاچاق و برخورد با قاچاقچیان و خصوصا قاچاق سوخت با قاطعیت رفتار شود و در مقام اجرا اغماضی انجام نشود.
 
دستورات لازم صادر شده و رای در حال اجراست. اینکه گفته شد کسی به جای ایشان در زندان است صحت ندارد، از همان ابتدا خود فرد شناسایی و بازداشت شده و به زندان رفته است.
 
سوال: با وجود ازادی حدود 10 هزار نفر و مرخصی 100 هزار نفر از زندانیان رئیس پلیس تهران گفتند این مرخصی ها باعث شده سرقت ها بیشتر شود، چه راهکارهایی برای کم کردن آثار این مرخصی ها وجوددارد؟
اسماعیلی جواب داد: فرمایش این عزیزمان فرمایش صحیحی نبود و یک تحلیل و برداشت بود نه بررسی دقیق. در 45 روزه اخیر در اسفندماه و 15 روز فروردین امار سرقت ها کاهش داشته است. اینکه گفته شد در این سرقت ها تعداد زیادی توسط زندانیانی که به مرخصی رفته اند انجام شده چنین موضوعی نبود. عدد دستگیری های این ایام نسبت به ایام مشابه کمتر است. دربین دستگیر شدگان که مرتبط با استان تهران بود افرادی بودند که سابقه داشتند اما نه جزء کسانی که در مرخصی باشند. کسی بودکه محکومیتش به اتمام رسیده و آزاد شده است. در تمامی افرادی که بررسی کردیم عدد درشتی بود که بعد به 40 نفر تقلیل پیدا کرد و بررسی کردیم درتهران از زندانیانی که در مرخصی بودند فقط یک بازداشت مجدد داشتیم.
 
سوال: در اواخر سال گذشته و اوایل امسال صدهزار زندانی به مرخصی رفتند مابقی زندانیان که به مرخصی نرفتند چه کسانی بودند؟
اسماعیلی جواب داد: سه گروه از زندانیان بعد از اعطا مرخصی و بعد از اعطا عفو در زندان باقی ماندند. گروهی که مرتکب جنایات خشن شدند و در این برهه زمانی تشخیص مقامات قضایی این بود که به جهت امنیت جامعه و شهروندان این گروه نبایستی به مرخصی بیایند، در شرایط مناسب برای این گروه نیز تسهیلاتی فراهم خواهد شد. گروه دوم زندانیانی هستند که ضوابط دستورالعمل شامل حالشان بود قوه قضاییه مانع نبوداما استفاده از مرخصی نیازمند اقداماتی از سوی زندانی و خانواده وی بودکه شامل سپردن تامین بود و در این خصوص اقدام نکردند. گروه سوم زندانیانی هستند که محکوم نشده اند که پرونده آنها منتهی به صدور حکم نشده است، اینها هنوز محکوم نشده اند.
 
فعاليت مجدانه شعب ويژه رسيدگي كننده به اخلال در نظام اقتصادي كشور
اسماعیلی:در سال ٩٨ از ويژگي هاي قوه قضاييه فعاليت مجدانه شعب ويژه رسيدگي كننده به اخلال در نظام اقتصادي كشور بود/ در سال ٩٨ شعب ويژه رسيدگي كننده به اخلال در نظام اقتصادي در تهران راي به محكوميت ٢٦٠ مفسد اقتصادي، در خراسان رضوي راي به محكوميت 33 مفسد اقتصادي و در فارس ٣١ نفر، در اصفهان ٣٠ نفر ، هرمزگان ١١ نفر ، در گلستان ٣ نفر و در قم سه نفر از مفسدان اقتصادي در اين محاكم محكوميت حاصل كردند و راي قطعي محكوميت در مورد آنها صادر شد
 
 
 
توضیحات سخنگوی قوه قضاییه در مورد پول‌های بازگردانده شده به بیت المال
اسماعیلی گفت: بجای این که به مردم بگوییم چه قرار است بکنیم قرار شد بگوییم چه کردیم و نتایج اقدامات چه بود. یک نمونه از آن اقدامات موضوع تعاونی های اعتباری بود که قارچ گونه روییدند و سپرده های فراوانی از مردم اخذ کردند. برای ساماندهی این قبیل تعاونی ها دولت و قوه قضاییه پای کار آمدند. قرار شد برای گره گشایی از مردم و سپرده گذاران در تعاونی ها یک خط اعتباری از بانک مرکزی اختصاص پیدا کند و از محل این خط اعتباری وجوه به مردم پرداخت و مشکل آنها حل شود.
 
قوه قضاییه بعد از این اقدام موفق شد صرفا در ماه های پایانی سال 98 مبلغ 1500 میلیارد تومان از اموال تعاونی افضل توس را به بانک مرکزی انتقال دهد. 1450 میلیارد تومان از اموال تعاونی وحدت منتقل شد. از اموال تعاونی فرشتگان 300 میلیارد تومان توسط قوه قضائیه به بانک مرکزی واگذار گردید. از اموال تعاونی ثامن الحجج 600 میلیاردتومان به بانک مرکزی واگذار شد و 435 میلیارد تومان به مردم و سپرده گذاران پرداخت شد.  اموال و دارایی های دیگری از این موسسه شناسایی که به مرور فرایند فروش و انتقال آن به بانک مرکزی انجام خواهد شد تا تمام یا حداقل بخش عمده ای از اعتبارات بانک مرکزی تامین شود.
 
دادرسی تعطیل بردار نیست
دیروز در جلسه شورای عالی قوه قضاییه کلیات دستورالعمل رسیدگی به پرونده های قضایی تا پایان شرایط کرونایی را تصویب کردیم. در تدوین این دستورالعمل تلاش شد سلامت همکاران و مراجعین با رعایت فاصله گذاری فیزیکی، نوبت دهی، فناوری اطلاعات و سامانه های مربوطه به گونه ای رفتار شود که سلامت آنها تامین شود. دادرسی تعطیل بردار نیست.
 
جمع بین سلامت و انجام وظیفه و تدبیر را در این دستورالعمل لحاظ کردیم. این دستورالعمل دقیقا با سیاست ها و برنامه های مصوب ستاد ملی مقابله با کرونا مطابقت دارد که قوه قضاییه عضو این ستاد است و از مصوبات این ستاد حمایت و انها را عملیاتی می کند. رویکرد مصوبات ستاد ملی و استانی هم با حضور دادستان ها و دادستان کل کشور همین رویکرد است یعنی لحاظ سلامت شهروندان همزمان با توجه به اقتصاد و معیشت آنها. بایستی چرخ اقتصاد و معیشت مردم بچرخد به گونه ای که سلامت مردم به مخاطره نیفتد، اینها قابل جمع است و سیاست قوه قضاییه نیز به همین شکل است. بین دیدگاه های سران قوا در این موضوع فاصله ای نیست.
 
در 45 روز پایانی بیش از 50 درصد از پرونده های مهم رسیدگی شد
وی بیان کرد: رسیدگی به پرونده های مسن از دیگر اقدامات دستگاه قضا بود. در 45 روز پایانی بیش از 50 درصد از پرونده های مهم رسیدگی شد. شیوع کرونا مجال استمرار این دستورالعمل را از ما گرفت. تدابیری اتخاذ شد تا در سال 99 این دستورالعمل ادامه پیدا کند و در 6 ماهه اول سال 99 بخش عمده پرونده های مسن تعیین تکلیف شود.
 
بازدیدهای مدیران قضایی از واحدهای زیرمجموعه خودشان
اسماعیلی گفت: از دیگر اقدامات سال گذشته تغییر و اصلاح روش های مدیریتی در سطوح مختلف قوه قضاییه با بهره گیری از روش های مدیریتی فعال، پویا، میدانی و مردمی بود. در سال گذشته ریاست قوه قضاییه 17 سفراستانی انجام دادند اگر شرایط کرونایی رخ نمی داد به 20 سفر می رسید. بازدید های میدانی فراوانی از واحدهای قضایی از جمله 8 واحد قضایی در تهران، یک واحد در مشهد و 6 زندان در تهران و استان های مختلف داشتند. این الگوی مدیریتی به سایر بخش های مدیریت قوه قضاییه تسری پیدا کرد. تعداد بازدیدهای مدیران قضایی از واحدهای زیرمجموعه خودشان در سا ل98 در مقایسه با 97 رشد 62 درصدی داشته است.
 
در سال 98 از تعطیلی بیش از 990 واحد تولیدی جلوگیری شد
سخنگوی قوه قضاییه در نشست خبری گفت: در سال 98 که هدف نظام و راهبرد تعیین شده از سوی مقام معظم رهبری رونق تولید بود اعلام کردیم نتیجه تلاش های همکاران ما در جلوگیری از تعطیلی بیش از 990 واحد تولیدی و پیشگیری از بیکاری کارگران بخشی از ایفای نقش قوه قضاییه در تحقق رونق تولید بود. در سال 99 و با هدف تحقق جهش تولید سعی خواهیم کرد با کمک و حمایت حقوقی و قضایی از واحدهای تولیدی حمایت های لازم از جمله تامین امنیت قضایی و اقتصادی برای تولیدکنندگان، بهبود فضای کسب و کار با اصلاح ساختارهای فسادزا و رفع دیوان سالاری های زائد و حذف دالان های تاریک و تودر تو صدور مجوز و امضاهای طلایی و بویژه با مبارزه همه جانبه، مقتدرانه و قاطع با فساد و قاچاق کالا، سهم خودمان را درانجام این ماموریت مهم ایفا کنیم.