هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
چهارشنبه، 19 بهمن 1401
ساعت 03:36
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 13 فروردين 1399 ساعت 16:30
چهارشنبه 13 فروردين 1399 16:24 ساعت
2020-4-1 16:30:07
شناسه خبر : 335834
ماجد غماس معتقد است هدف آمریکا از جابه‌جایی نظامیانش در عراق اجرای یک طرح توطئه‌آمیز در این کشور است تا دولتی در بغداد قدرت را در دست بگیرد که سیاست‌های کاخ سفید را اجرایی کند.
ماجد غماس معتقد است هدف آمریکا از جابه‌جایی نظامیانش در عراق اجرای یک طرح توطئه‌آمیز در این کشور است تا دولتی در بغداد قدرت را در دست بگیرد که سیاست‌های کاخ سفید را اجرایی کند.

گروه مقاومت - رجانیوز: ماجد غماس درباره جابجایی نظامیان آمریکایی در عراق گفت: تحلیل‌هایی مختلفی  در این زمینه ارائه شده از جمله اینکه جابجایی نظامیان آمریکایی با هدف اجرای یک طرح توطئه آمیز انجام شده‌است تا دولتی در عراق قدرت را به‌دست گیرد که سیاست‌های کاخ سفید را اجرایی کند. همچنین این آرایش نظامی جدید آمریکا برای این انجام می‌شود تا مورد خشم و غضب مردم عراق قرار نگیرند .

 

نماینده مجلس اعلای عراق در ایران در گفتگو با تسنیم؛ با اشاره به نامزدی عدنان الزرفی برای تشکیل دولت جدید بغداد گفت: زرفی یک شخصیت کاملا وابسته به آمریکاست و کاخ سفید می‌کوشد او را به قدرت برساند. به همین دلیل، فشارهای زیادی به گروه‌های سیاسی عراق اعم از شیعه، سنی و  کرد وارد می‌کند  تا آنها بپذیرند که عدنان زرفی در پارلمان رای بیاورد و به عنوان نخست وزیر عراق انتخاب شود. در اینجا باید گفت که این فشار آمریکا با مقاومت بیشتر گروه‌های سیاسی عراقی روبرو شده‌است. با وجود این ، فشار آمریکا بر گروه‌های سیاسی همچنان ادامه دارد. اکنون در عراق صحبت درباره اجرای یک توطئه یا اقدام نظامی توسط آمریکاست تا برنامه خود ( به قدرت رساندن زرفی )  را در عراق به نوعی اجرایی کند.

 

وی با اشاره به شیوع ویروس کرونا در عراق گفت: برخی گزارش‌ها نشان می‌دهد، تعدادی از نظامیان آمریکایی به کرونا مبتلا شده‌اند اما به اعتقاد بنده علت اصلی جابجایی نظامیان آمریکایی  در عراق این است، چنانچه واشنگتن بخواهد با اقدام نظامی برنامه‌هایش  را در عراق پیش ببرد، با عملیات انتقامجویانه گروه‌های مقاومت روبرو خواهد شد لذا آمریکا برای حفظ امنیت بیشتر نظامیانش اقدام به جابجایی آنان کرده‌است البته این نکته قابل توجه است که وضعیت در منطقه  در حال تغییر است و شیوع ویروس کرونا به این تغییرات دامن می‌زند. شاید مقامات کاخ سفید مورد غضب مردم آمریکا و ملت ها قرار بگیرد. به هرحال، پس از اینکه پارلمان عراق به خروج نظامیان آمریکایی از این کشور رای مثبت داد، دیگر هیچ دلیلی وجود ندارد تا آنان در عراق باقی بمانند  لذا ما جابجایی نظامیان آمریکایی را در چارچوب اجرای یک توطئه جدیدی علیه حاکمیت ملی عراق و مردم این کشور می‌دانیم.

 

این سیاستمدارعراقی با بیان اینکه نظامیان آمریکایی در پایگاه عین الاسد و اربیل مستقر می‌شوند، اظهار داشت: استقرار آمریکایی‌ها در این پایگاه‌ها نمی‌تواند مصونیتی برای آنان ایجاد کند.وجود تعداد زیاد پایگاه و نظامیان آمریکایی  در عراق سبب می‌شود، آنان در برابر گروه‌های مقاومت عراقی آسیب پذیرتر شوند. به همین دلیل،  نظامیانشان در دو پایگاه متمرکز کردند تا خسارت‌ها را به حداقل برسانند.

 

نماینده مجلس اعلای عراق در تهران  در پاسخ به این سئوال " آیا در میان گروه‌های سیاسی عراقی جریان‌هایی وجود دارد که با آمریکا دربه قدرت رساندن عدنان زرفی همراهی کنند؟  " گفت: گروه‌های سیاسی که با نخست وزیری زرفی موافقند،  در ظاهر زیاد نیستند اما ممکن است برخی گروه‌ها در پس پرده با نخست وزیری او موافقت کنند. این موضوع زمانی روشن خواهد شد که زرفی برای گرفتن رای اعتماد  در پارلمان عراق حضور یابد. در شرایط کنونی بسیاری از گروه‌های سیاسی با نخست وزیری عدنان زرفی مخالفت کرده‌اند به گونه‌ای که برخی از آنها اعلام کردند،  در روند گفت وگوهای سیاسی برای تشکیل دولت شرکت نخواهند کرد و بعضی دیگر گفتند گروه‌های سیاسی شیعی در خصوص نخست وزیری زرفی باید به توافق کامل  دست پیدا کنند و حتی تعدادی از گروه‌های کرد عراقی اعلام کردند اگر شیعیان رای مثبت به نخست وزیر زرفی بدهند ما به او رای مثبت نخواهیم داد. به هرحال، در پس پرده رایزنی‌هایی برای نخست وزیری زرفی وجود دارد و هنوز مشخص نیست که این رایزنی‌ها چقدر می‌توانند نتایج مثبتی به همراه داشته باشند. زمانی نتایج  این رایزنی‌ها روشن خواهد شد که رزفی بخواهد ار پارلمان رای اعتماد بگیرد.

 

وی در پاسخ به سئوال دیگری مبنی بر اینکه " اگر پارلمان عراق به عدنان زرفی رای اعتماد ندهد چه اتفاقی خواهد افتاد؟ " گفت: در صورتی که نخست وزیر نتواند رای اعتماد پارلمان را بگیرد، رئیس جمهور باید فرد جدیدی را مامور تشکیل دولت کند البته بنده درباره اینکه چه خواهد شد زیاد اطلاعی ندارم مثلا اگر عدنان زرفی رای نیاورد، طبق قانون اساسی عراق چه کار باید کرد، آیا کشور دچار بن بست سیاسی خواهد شد یا خیر؟  پاسخ به این سئوال نیازمند مطالعه حقوقی است و حقوقدانان متخصص در قانون اساسی عراق باید به این موضوع رسیدگی و آن را تشریح کنند.

 

غماس در ارتباط با گزارش روزنامه نیویورک تایمز در خصوص تصمیم آمریکا برای اقدام نظامی علیه گروه‌های مقاومت در عراق گفت: این یکی از ترفندهای کاخ سفید برای وارد کردن فشار به گروه‌های سیاسی عراق است تا در پارلمان به عدنان زرفی رای اعتماد دهند. در اینجا باید گفت چنانچه آمریکا فرصتی پیدا کند حتما گروه‌های مقاومت عراقی را هدف حملات خود قرار خواهد داد و این یک اصل مسلم در سیاست‌های کاخ سفید است البته نیروهای مقاومت برای رویارویی با چنین حملات در آمادگی کامل به سرمی‌برند.  

 

نماینده مجلس اعلای عراق در ایران در پایان گفت: تا زمانی که دولت جدید بغداد تشکیل نشود این کشمکش‌ها و مشکلات ادامه پیدا خواهد کرد اما اینکه  آمریکا بخواهد واقعا اقدام نظامی  در عراق انجام دهد،  مورد شک و تردید است چرا که واشنگتن درگیر مشکلات داخلی آمریکا از قبیل شیوع کرونا در این کشور است. همچنین کاخ سفید درگیر چالش‌هایش با چین است لذا بعید می‌دانم آمریکا در عراق مرتکب اقدامی شود که مشکلات زیادی برایش ایجاد کند. با وجود این، احتمال انجام چنین اقدامی وجود دارد، هر چند که این احتمال اندک است.