هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
چهارشنبه، 19 بهمن 1401
ساعت 05:02
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 9 فروردين 1399 ساعت 20:46
شنبه 9 فروردين 1399 20:21 ساعت
2020-3-28 20:46:35
شناسه خبر : 335793
بحرین که به نقض حقوق ابتدایی شهروندان خودش در سال های اخیر محکوم بوده بار دیگر بی مسئولیتی خود را نسبت به قوانین بین المللی و حتی بند 17 قانون اساسی خود به نمایش گذاشته است.
بحرین که به نقض حقوق ابتدایی شهروندان خودش در سال های اخیر محکوم بوده بار دیگر بی مسئولیتی خود را نسبت به قوانین بین المللی و حتی بند 17 قانون اساسی خود به نمایش گذاشته است.
گروه بین الملل-رجانیوز: همه کشورها با شیوع کرونا از شهروندان خود خواسته اند در هر جای دنیا هستند به کشور خودشان بازگردند. حتی بسیاری از کشورها هواپیمای اختصاصی برای تسهیل بازگشت هم وطنان خود قرار داده اند. به عنوان نمونه ایران با شیوع کرونا در ووهان چین هواپیمای اختصاصی برای دانشجویان حاضر در این منطقه آلوده قرار داد و آنها را به ایران بازگرداند. البته مسئولان کشور پس از ورود آنها با قرنطینه دو هفته ای ابتدا از سلامت همه آنها مطمئن شده و سپس اجازه ورود به جامعه و خانواده را به آنها دادند. اما حکومت بحرین رفتار عجیبی با شهروندان خود دارد.
 
به گزارش رجانیوز: هم اکنون ۷۶ بحرینی در فرودگاه مسقط و ۳۱ نفر هم در فرودگاه دوحه بلاتکلیف مانده اند. بهانه این امر این است که حکومت بحرین به شهروندانی که در ایران بوده به دلیل احتمال ابتدا به بیماری اجازه ورود نمیدهد.
 
 
امروز، هواپیمای خطوط قطری، ۳۱ بحرینی را که از ایران به دوحه آمده و قصد پروز به مسقط و سپس منامه داشتند را از هواپیما پیاده کرد. علت این اقدام این مطلب بیان شده که مسقط اعلام کرده است: بعلت اینکه منامه حاضر به پذیرش بحرینی هایی که از مقصد تهران وارد می شوند نیست، مسقط هم قادر به پذیرش آنها نمی باشد.
 
بحرین که به نقض حقوق ابتدایی شهروندان خودش در سال های اخیر محکوم بوده بار دیگر بی مسئولیتی خود را نسبت به قوانین بین المللی و حتی بند 17 قانون اساسی خود به نمایش گذاشته است. چرا که حق هر شهروندی است که در شرایط بحرانی در کانون خانواده خود جضور داشته باشد. 
 
 
درصورتی که حکومت بحرین احتمال بیماری آنها در ایران را هم داده باشد حق برخورد ضدانسانی با شهروندان خود را ندارد، بلکه میتواند با اجازه دادن به آنها جهت ورود به خاک کشورشان و سپس قرنطینه کردن آنها از صحت و سلامت مسافران آگاه شود.
 
در این خصوص امیرعبداللهیان دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین‌الملل در صفحه شخصی خود در توئیتر خبرداد: «‏⁧صدها تن از اتباع ⁧بحرین⁩ در ⁧مشهد⁩ مقدس در انتظار بازگشتند و حدود ٨٠ تن اکنون در ⁧عمان⁩ سرگردانند. حکومت بحرین حاضر به پذیرش اتباع خود نیست.⁧ آل‌خلیفه⁩ با اتلاف وقت و کاملا غیرمسئولانه در قبال مردمش عمل می‌کند. هواپیمایی ⁧ایران⁩ آماده انتقال بهداشتی و فوری این مهمانان به منامه است.»
 
 
با وجود اینکه میهمانان بحرینی حاضر در ایران، مانند دیگر شهروندان کشورمان دارای امکانات بهداشتی لازم هستند جمهوری اسلامی ایران آمادگی خود برای هرگونه همکاری جهت انتقال بهداشتی مسافران بحرینی به منامه را اعلام کرده است.  با این وجود آل خلیفه تاکنون اعلام نکرده که چه تصمیمی در خصوص مسافران سرگردان کشورش خواهد گرفت.
 
 
البته در این خصوص برخی نمایندگان بحرینی اعلام کرده اند در صورت عدم بازگشت بحرینی هایی که در خارج سرگردان بسر می برند، تعدادی از نمایندگان از روز سه شنبه آینده حضور در جلسات مجلس و کمسیون ها را تحریم خواهند کرد.
 
 زینب عبدالامیر نماینده مجلس بحرین عنوان کرد: پس از آنکه تمامی وسایل و ابزارهای ممکن را تا شب گذشته ۲۷ مارس، برای تسهیل بازگشت بحرینی هایی که در خارج (ایران) سرگردان بسر می برند، در تعامل با ارگانهای دولتی بکار بستیم اکنون خواهانیم در سطح عالی برای بازگشت آنان در سریعترین وقت تصمیم گیری شود.
 
وی گفت: سرعت انجام این اقدام برای ما اهمیت دارد و الا به ناچار از روز سه شنبه ۳۱ مارس حضور در جلسات مجلس و کمسیون ها را تحریم خواهیم نمود. همچنین تصمیم داریم درخواستی را برای بررسی موضوع در ابتدای هفته آینده تقدیم (مجلس) نماییم.