هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
يكشنبه، 6 خرداد 1403
ساعت 15:44
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 3 فروردين 1399 ساعت 14:34
دوشنبه 4 فروردين 1399 14:34 ساعت
2020-3-22 14:34:47
شناسه خبر : 335685
تولیت مدرسه علمیه مروی با تاکید بر اینکه مبعث طلیعه دار حاکمیت دین الهی است، ابراز کرد: مبعث نه تنها زندگی دنیایی انسان بلکه حیات اخروی و حقیقی ابدی آدمی را آباد می کند.
گفتگو با آیت‌الله تحریری به مناسبت عید مبعث؛

مبعث پیامبر اکرم بالاترین لطف و نعمت الهی برای مؤمنان است

تولیت مدرسه علمیه مروی با تاکید بر اینکه مبعث طلیعه دار حاکمیت دین الهی است، ابراز کرد: مبعث نه تنها زندگی دنیایی انسان بلکه حیات اخروی و حقیقی ابدی آدمی را آباد می کند.

گروه معارف-رجانیوز: آیت الله محمدباقر تحریری تولیت مدرسه علمیه مروی، در گفت‌وگو با صراط مستقیم، مبعث پیامبراکرم(ص) را بالاترین نعمت الهی در عالم هستی بیان کرد و گفت: خداوند با این نعمت عظیم بر مومنان منت نهاد.

 

وی افزود: آن کسانی که بعثت پیدا کنند، برانگیخته شوند، از خواب غفلت عالم طبیعت بیرون بیایند، اتصال به عالم غیب پیدا کنند، عقل و شعورشان شکوفا شود، همه موجودات عالم خلقت از جمله انسان با آن پیچیدگی‌هایی که دارد را درک کنند می توانند لحظه به لحظه از خداوند متعال آن قادر حکیم فیض هستی دریافت کنند.

 

آیت الله تحریری با بیان اینکه موجودات عالم هستی لغو و بیهوده خلق نشدند و دارای هدف عالیه هستند، ابراز کرد: این هدف عالی برای انسان تحقق پیدا می کند و همه موجودات در خدمت او هستند. اگر کسی در ارتباط با دیگر موجودات اندک تاملی داشته باشد به این معنا می رسد که انسان در عالم هستی یک جایگاه خاصی دارد و همه موجودات به نوعی در خدمت او و مقدمه ساز وجودش هستند.

 

تولیت مدرسه علمیه مروی با طرح یک پرسش مبنی بر اینکه چه حقیقتی این ارتباط بین انسان و موجودات برقرار کرده است؟ پاسخ داد: خالق هستی این ارتباط را برقرار کرده است؛ انسان اگر اندک تاملی در وجود خود و ارتباط وجودی‌اش با سایر موجودات داشته باشد به طور قطع به ارتباط وجودی خود با سایر موجودات و فیض دهنده و هستی بخش عالم خلقت پی خواهد برد.

 

وی ادامه داد: انسان با همین تامل درک خواهد دانست که آن حقیقت بی نهایت هستی بخش چه لطف و رحمت بی نهایتی دارد که آدمی را برای آن هدف اعلی آفرید تا در خدمت باری تعالی باشد و به آن حقیقت نامتنهاهی متصل شود.

 

آیت‌الله تحریری افزود: به طور قطع انسان برای استفاده از موجودات پیرامونی خویش راه‌های مختلفی دارد و می تواند با درک این راه‌ها به یک دسته منافع و یا مضراتی دست یابد که آنها نیز جزو وجودی انسان است؛ با این فکر و تامل انسان خواهد دانست آفریدگار هستی که آدمی را به این گونه خلق کرده راه‌های رسیدن به کمال حقیقی را نیز برای او قرار داده که این همان ایمان به خداوند و راهی است که خداوند برای سعادت بشر مقرر فرموده است.

 

تولیت مدرسه علمیه مروی بیان داشت: زمانی که انسان در خدمت بودن همه موجودات با یکدیگر و رابطه آنان با انسان و بالعکس را مشاهده می کند این خلع را در وجودش احساس می کند که نیازمند گام نهادن در یک مسیر والایی است تا از آن طریق بتواند به کمال واقعی دست یابد این حقیقت همان مساله نبوت و بعثت است؛ بنابراین مبعث پیامبراکرم(ص) برای مومنان الهی و هدف والای هستی و آن مومنانی که در وجودشان لحظه به لحظه احساس نیاز می کنند تا در مسیر الهی گام بردارند بالاترین لطف و نعمت الهی محسوب می شود.

 

وی با بیان اینکه خداوند متعال برای نزول هیچ نعمتی جز نعمت ایمان و نعمتی که خودش افاضه فرمود بر انسان ها منت نگذاشت، گفت: انسان به واسطه همین بعثت می تواند به کمال برسد. خداوند در سوره آل عمران می فرماید: خداوند بر شما منت گذاشت زمانی که پیامبری را از سوی خود مبعوث ساخت تا کتاب را که بیانگر حقایق عالم هستی است بر شما تعلیم دهد و آگاه‌تان سازد تا با فراگیری حکمت الهی از همه آلودگی ها پاک شوید.

 

آیت‌الله تحریری با تاکید بر اینکه بعثت پیامبراکرم(ص) در بردارنده این واقعیات است تا حقایق را برای انسان‌ها تبیین کنند و با دستگیری از آنان لحظه به لحظه انسان‌ها را از آلودگی های فکری، اخلاقی و عملی مبرا سازند، عنوان کرد: هر زمانی که انسان متوجه چنین نیازی شود بعثت از او دستگیری می کند لذا مبعث پیامبراکرم(ص) بالاترین بعثت‌ها است زیرا کامل‌ترین حقایق عالم را به بشریت عنایت شد.

 

تولیت مدرسه علمیه مروی ادامه داد: هر کسی که به این بعثت آگاهی پیدا کند وجودش مبارک می شود از این رو تبریک گفتن یک ارتباط ظاهری و در واقع نشان دهنده مبارک شدن انسان است. انسان زمانی که به بعثت التزام پیدا می کند وجودش با برکت می شود برای همین بعثت پیامبراکرم(ص) بالاترین زمینه آگاه بخشی و بیدار شدن انسان‌ها به شمار می آید.

 

وی با بیان اینکه انسان به واسطه بعثت پیامبراکرم(ص) می تواند به ارتباط وجودی با خداوند متعال و بالاترین هدف و سبک زندگی دست یابد، اظهار داشت: برای همین بعثت پیامبراکرم(ص) بهترین سبک زندگی را برای انسان ترسیم می کند، اگر ما می خواهیم به بهترین زندگی دست یابیم باید تحت لوای بعثت قرار بگیریم.

 

آیت‌الله تحریری با استناد به آیات الهی، گفت: خداوندمتعال در قرآن کریم می فرماید: هر کسی به معاد و پیامبراکرم(ص) ایمان داشته باشد و عمل صالح انجام دهد حتما ما او را به حیات طیب و پاکیزه زنده و بالاترین اجر و پاداش را نصیبش می گردانیم؛ بنابراین مبعث پیامبراکرم(ص) فرصت بسیاری مهمی است تا انسان نسبت به درون خویش در رابطه با پیامبراکرم(ص)، قرآن کریم و اولیای الهی بازنگری داشته باشد.

 

تولیت مدرسه علمیه مروی با تاکید بر اینکه مبعث طلیعه دار حاکمیت دین الهی است، ابراز کرد: مبعث نه تنها زندگی دنیایی انسان بلکه حیات اخروی و حقیقی ابدی آدمی را آباد می کند. انسان برای آبادانی زندگی حقیقی نیازمند آباد ساختن زندگی دنیایی خویش است که این امر با طاعت الهی و اجتناب از نافرمانی پیامبراکرم(ص) محقق می شود.

 

وی ادامه داد: حاکمیت دین الهی لطف خداوند متعال به انسان‌ها است تا آنان بتوانند زندگی دنیای خویش را به واسطه آن آباد سازند؛ انقلاب اسلامی حاکمیت بعثت را تحقق بخشید. جمهوری اسلامی یک نعمت بزرگ الهی است که خداوند متعال در راستای بعثت نبی اکرم(ص) ولایت و غدیر امیرمومنان(ع) در این قرن محقق ساخت.

 

آیت الله تحریری اضافه کرد: امام راحل و شهدا زحمات و مجاهدت‌های فراوانی کشیدند تا حکومت جمهوری اسلامی در کشور حاکم شود و بتوانند در پرتوی معارف ائمه اطهار(ع) زندگی مردم را آباد سازند؛ آبادانی واقعی زندگی دنیا در پرتوی تبعیت از دستورات گوناگون اهل بیت(ع) محقق می شود که امروز این امر با تبعیت از دستورات ولایت فقیه در شؤون مختلف سیاسی، نظامی، اقتصادی، خانوادگی، فرهنگی و قضایی در جمهوری اسلامی ایران تجلی پیدا کرده است.

 

تولیت مدرسه علمیه مروی با اشاره به اینکه جامعه اسلامی ایران در پرتوی ظهور بعثت نبی اکرم(ص) اداره می شود، گفت: خداوند بالاترین نعمت را طی قرون مختلف به ملت ایران عنایت فرمود تا بتوانند تحت ولایت حاکمیت دین قرار گیرند. امروز حاکمیت دینی با جمهوری اسلامی و ولایت فقیه تحقق پیدا کرده و این ولایت فقیه است که نجات دهنده از ذلت‌ها و عزت بخش در عرصه های مختلف اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و نظامی به شمار می رود.

 

وی افزود: امروز وجود ولایت فقیه، دشمنان و در راس آنان آمریکا را به تکاپو انداخته و به خاک ذلت نشانده است. همان آمریکایی که ادعای ابرقدرتی داشت و امروز نیز مدعی این ادعای پوشالی است او به همراه ایادی خود نقشه های گوناگون برای استعمار اقتصادی ملت ها می کشند تا مردم و حکومت‌ها را تحت سلطه خود قرار دهند در حالی که خداوند به ملت ایران یک رهبر فرزانه ای نصیب کرد ایشان هر سالی که تجدید می شود یک پیام نجات بخش برای ملت ایران بیان می فرمایند پیامی که محتوای آن براساس محتوای انقلاب و در راستای رسیدن به رشد اقتصادی، فرهنگی، دینی و معنوی است.

 

تولیت مدرسه علمیه مروی درباره بیانیه گام دوم، گفت: رهبر انقلاب در بیانیه گام دوم ابعاد گوناگون رسیدن به رشد و پیشرفت را به صورت خلاصه بیان و در اختیار ما قرار دادند تا در چله دوم انقلاب  راه خودمان را بدانیم؛ لذا در سال جدید شعار جهش تولید یعنی جهش اقتصادی را مطرح فرمودند چرا که نبض استقلال سیاسی و فرهنگی کشور با رونق اقتصادی محقق می شود و بی توجهی مسؤولان به این امر برای کشور زیانبار خواهد بود.

 

وی به بیماری فراگیر کرونای منحوس اشاره کرد و اظهار داشت: مرض کرونا در واقع به دست دشمنان ملت یعنی آمریکا و اسرائیل منحوس تولید شده تا از این طریق انقلاب اسلامی و نسل شیعیان و کسانی که می خواهند در برابرشان قد علم کنند و به استقلال برسند را نابود کنند؛ امروز حکومت چین در آستانه استقلال و رونق اقتصادی قرار دارد.

 

آیت‌الله تحریری با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک کشور اسلامی باید به استقلال اقتصادی دست یابد، ابراز کرد: مسؤولانی که در زمینه رسیدن کشور به استقلال اقتصادی و یا فرهنگی کوتاهی می کنند هر آسیبی که به فرهنگ دینی مردم وارد شود در آن آسیب رساندن شریک بوده و باید به خداوند پاسخ دهند. امروز باید بیش از گذشته در راستای استقلال اقتصادی، فرهنگی و معنوی جامعه تلاش کنیم تا بتوانیم دماغ مستکبران را به خاک بمالیم.