هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
جمعه، 12 خرداد 1402
ساعت 18:53
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 28 اسفند 1398 ساعت 14:10
چهارشنبه 28 اسفند 1398 13:14 ساعت
2020-3-18 14:10:24
شناسه خبر : 335623
رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه سال ۹۸ سال افتخار ملت بزرگ ایران بود، گفت: مردم ما توانستند از فاجعه حماسه و از حماسه پیروزی را بیافرینند.
رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه سال ۹۸ سال افتخار ملت بزرگ ایران بود، گفت: مردم ما توانستند از فاجعه حماسه و از حماسه پیروزی را بیافرینند.
گروه سیاسی-رجانیوز: حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور در نشست خبری که پس از جلسه امروز (چهارشنبه) هیئت دولت برگزار شد با تبریک پیشاپیش سال جدید و عید نوروز به ملت ایران اظهار داشت: در این نوروز برخی از عزیزانمان در میان ما نیستند. یا در برابر ترور ناجوانمردانه آمریکا و یا در برابر حادثه تلخی که برای هواپیمای اوکراینی اتفاق افتاد و یا مسائلی که در بدرقه آن سردار بزرگ در کرمان برای عزیزانمان پیش آمد و یا در این بیماری سخت عزیزانی که جان خود را در هفته‌های پایانی سال از دست دادند. به روح بلند همه آنها درود می فرستیم و به خانواده‌های آنها تسلیت عرض می‌کنیم و ان‌شاالله خداوند آنها را با صالحان و نیکان در آن جهان محشور فرماید.
 
به گزارش رجانیوز، وی با تاکید بر اینکه سال ۹۸ که روزهای پایانی آن را سپری می‌کنیم سال افتخار ملت بزرگ ایران بود، گفت: در همه زمینه‌هایی که دشمن تصمیم داشت برای مردم ما پیچیدگی‌هایی در زندگیشان ایجاد و آن ها را در برابر فشار خم کند، مردم ما توانستند از فاجعه حماسه و از حماسه پیروزی را بیافرینند.
 
برای اولین بار در تاریخ ایران اقتصاد و بودجه بدون نفت را پشت سر گذاشتیم
رئیس‌جمهور با بیان اینکه همه فشار دشمن در سال ۹۷ و ۹۸ بر ملت ایران در بخش اقتصاد بود، گفت: از اردیبهشت ماه ۹۸ بدترین فشار بر مردم ایران و اقتصاد کشور و صنعت نفت وارد شد. این فشارها علی‌رغم این که مشکلاتی را برای زندگی مردم ایران به وجود آورد ولی در عین حال موفقیت‌های بزرگی را هم برای ما آفرید. برای اولین بار در تاریخ ایران اقتصاد و بودجه بدون نفت را توانستیم پشت سر بگذاریم. سال ۹۸ سال اداره کشور بدون اتکای به نفت مخصوصاً در بخش بودجه جاری کشور بود.
 
وی افزود: در سالی که گذشت علی‌رغم همه فشارها، قهرمانان اقتصادی کشور از دولت و ملت و از همه نهادها و همه آنهایی که در صحنه بودند، توانستند اقتصاد ما را در شرایط ثبات و آرامش نسبی قرار دهند. ما در این سال از تورم نقطه به نقطه ۵۲ درصد به ۲۵ درصد رسیدیم و این یعنی افتخار برای ملت بزرگ ما.
 
روحانی ادامه داد: آمار ۹ ماهه ما در سال ۹۸ می‌گوید که روند رشد اقتصادی‌مان مثبت بوده و هم در سه ماهه اول و هم در سه ماهه دوم و مخصوصاً در سه ماهه سوم، هم اقتصاد بدون نفت و هم اقتصاد با نفت ما مثبت است و امیدواریم در سه ماهه چهارم هم ارقامی شبیه آن را داشته باشیم و این برای تاریخ ما بسیار اهمیت دارد.
 
رئیس جمهور افزود: در عین حال امسال نگذاشتیم در حقوق کارمندان، بازنشستگان و مستمری بگیران ما یک روز تاخیر بیفتد و در دنیا همه می‌دانند که این یعنی چه و دولت چه باری تحمل کرده که هم یارانه و هم حقوق در روز موعود به مردم پرداخت شود و حتی ۲۴ ساعت یا ۴۸ ساعت هم تاخیر نداشته باشد.
 
روحانی با تاکید بر اینکه این به معنای قدرت دولت و ملت ما است، گفت: به خاطر فشاری که مردم با آن مواجه بودند، حقوق کارمندان را ۲۰ درصد افزایش دادیم و حقوق را با همین افزایش پرداخت کردیم. البته کارگران ما در مجموع وضعیت کمی بهتری را در سالی که در پایان آن هستیم دارند و برای سال آینده افزایش حقوق را هم برای کارمندان و هم برای کارگران پیش‌بینی کرده‌ایم. بنابراین در حد توان توانستیم فشار را بر مردم کم کنیم.
 
رئیس جمهور با بیان اینکه ما امسال یک بسته حمایتی را برای ۶۰ میلیون جمعیتی که از لحاظ اقتصادی در فشار بیشتری بودند اضافه کردیم، گفت: از ماه آبان این بسته حمایتی را پرداخت می‌کنیم و انشاءالله سال آینده هم این بسته حمایتی را پرداخت خواهیم کرد.
 
حوادث امسال در تاریخ ما یا بی‌نظیر بود
وی با اشاره به سیل فروردین 98 اظهار داشت: ما حوادثی امسال داشتیم که ظاهراً در تاریخ ما یا بی‌نظیر و یا کم نظیر بوده و سیل جزو آن اتفاقات بود که در چند روز، در 25 استان ۳۵ هزار میلیارد تومان به ما خسارت زد. البته در کنارش رحمت هم بود و دریاچه‌های پشت سدها پرشد و شرایط برق را بهتر کرد و سفره های زیرزمینی و تالاب ها وضع بهتری پیدا کردند؛ ولی در عین حال ما توانستیم در ظرف امسال و قبل از اینکه سال پایان بیابد همه حدود ۸۰ هزار خانه‌ای که مرمت می‌خواست را مرمت کردیم.
 
وی افزود: همه حدود ۳۰ هزار خانه احداثی که به دلیل سیل از بین رفته بود را دوباره ساختیم و البته آن خانه های احداثی که در اثر سیل مستهلک شده بود مانده که تا دو ماه دیگر به پایان می‌رسد. مجموعاً ۴۶ هزار خانه احداثی داریم که این به معنای توانمندی و قدرت مردم است و در عین حال تجربه هم در حوزه هواشناسی و کنترل صد ها به ما داد که امیدواریم از این تجربه برای آینده بهتر استفاده کنیم.
 
همه تعهدات دست و پاگیر را کنار گذاشتیم
روحانی با بیان اینکه در کنار مسائل اقتصادی مسائل سیاسی و امنیتی مهمی را هم در سال ۹۸ داشتیم اظهار داشت: در برابر دولت هایی که نتوانستند به تعهد خود به خوبی در زمینه توافق هسته‌ای عمل کنند کاهش تعهدات را از اردیبهشت امسال شروع کردیم و در ۵ مرحله ادامه دادیم و تقریباً همه تعهدات دست و پاگیر را کنار گذاشتیم.
 
امروز صنعت هسته‌ای ما آزاد از هر قید و بندی است
وی با اشاره به اینکه امروز صنعت هسته‌ای ما آزاد از هر قید و بندی مشغول فعالیت است،‌ تصریح کرد: کارهای بسیار بزرگی در بخش هسته‌ای انجام گرفته که در فروردین آن را توضیح خواهیم داد که چه شرایط خوبی در صنعت هسته‌ای ما به وجود آمده است.
 
ترور سردار سلیمانی را بی‌پاسخ نخواهیم گذاشت
رئیس جمهور با بیان اینکه در دادگاه بین المللی از لحاظ حقوقی توانستیم در قدم اول در برابر جنایت آمریکا پیروز شویم و در عین حال در برابر توطئه هایی که آمریکا انجام داد توانستیم قاطعانه بایستیم، خاطرنشان کرد: آمریکایی‌ها سردار بزرگ ما را ترور کردند و ما این را بی پاسخ نگذاشتیم و نخواهیم گذاشت. نگذاشتیم به دلیل اینکه نیروهای مسلح ما پاسخ قاطعی به آنها دادند و یک پایگاه بزرگشان را در منطقه با غرش موشک‌هاهدف قرار دادند که من فکر می‌کنم آمریکایی‌ها هیچ وقت یادشان نرود؛ چون در این منطقه برای اولین بار بود که در برابر یک کار وحشیانه و غلط پاسخ قاطع و سریع دریافت کردند.
 
حضور مردم در ایران و عراق کار بسیار بزرگی بود
وی افزود: پاسخ مهم‌تر از این، پاسخ مردم بود که حضور باشکوه در ایران و عراق و کشورهای دیگر کار بسیار بزرگی بود که مردم انجام دادند و دشمن را شکاندند. آنها فکر می‌کردند که مقاومت مردم ما را می‌شکنند چون سردار مقاومت ما را ترور کرده بودند؛ اما برعکس شد و این مقاومت در جامعه ما مستحکم شد.
 
از نیروهای مسلح که در برابر آمریکا قاطعانه ایستادند سپاسگزاریم
روحانی با بیان اینکه فکر نمی‌کنم در کشورهای اطراف ما پهپادی از طرف آمریکایی ها تجاوز کند و قاطعانه با سیستم پدافند هوایی خودمان با آن برخورد شود، گفت: همین جا جا دارد از کاری که ظرف یک سال گذشته در زمینه صنعت دفاعی انجام گرفته تشکر کنم؛ چون کار بسیار بزرگی مخصوصاً در زمینه پدافند هوایی انجام شد که انشالله سال آینده هم ادامه می دهیم و این باور ۳۷۳ را کامل‌تر و قوی‌تر می کنیم. همچنین در سایر بخش های چون هواپیما و تانک کارهای بزرگی انجام شد و اینجا جا دارد از همه نیروهای مسلح ما اعم از سپاه، ارتش، وزارت دفاع بسیج نیروی انتظامی تشکر و سپاسگزاری کنم که در برابر آمریکا قاطعانه ایستادند و سیلی محکمی را بر آنها نواختند و به دنیا عظمت و قدرت ملت ایران را نشان دادند.
 

 

مردم و رهبر انقلاب به خون قربانیان هواپیمای اوکراینی احترام کردند
روحانی با بیان اینکه گرچه مسئله هواپیمای اوکراینی برای ما حادثه تاسف بار و باور نکردنی بود، اما دو کار در برابر این خطای انسانی فردی انجام گرفت، تصریح کرد: اولاً همه مردم و مسئولین از رهبری معظم انقلاب و جامعه به خون این عزیزان احترام کردند و آنها شهید محسوب شدند.
 
عذرخواهی با شهامت نیروهای مسلح ما در تاریخ نظیر ندارد
وی افزود: کار دیگری که انجام گرفت،‌ نیروی مسلحی که در چارچوب مسئولیتش این خطا رخ داده بود، در کوتاه‌ترین زمان ممکن واقعیت را بیان کرد و از ملت و خانواده‌های عزیزی که جان عزیزانشان را از دست داده بودند، عذرخواهی کرد. این کار هم در تاریخ نظیر ندارد و صراحت بیان و عذر خواهی با شهامت و شجاعت را هم در کنار این حادثه تلخ شاهد بودیم.
 
روحانی با بیان اینکه در سال ۹۷ و ۹۸ تنها تلاشمان این نبود که کاری کنیم زندگی مردم اداره شود بلکه علاوه بر اینکه زندگی مردم بتواند در حداقل اداره شود کار توسعه‌ای خود را هم ادامه دادیم،‌گفت: در طول سال ۹۷ و۹۸ بزرگترین طرح‌ها را افتتاح کردیم و در سال ۹۸ در زمینه صنعت آب و برق، سدها و تصفیه خانه‌هایی که افتتاح شد را دیدید و مجموعاً در شش ماهه دوم سال، ۲۲۷ طرح مهم با ۳۳ هزار میلیارد تومان افتتاح شد.
 
وی با اشاره به اینکه این تنها در زمینه صنعت آب و برق نبود، بلکه در حوزه کشاورزی کارهای بسیار عظیمی انجام گرفت،‌تصریح کرد: امسال علاوه بر محصول گندم محصول برنج ما هم بی نظیر بود و تقریباً ما را به خودکفایی در این حوزه رساند و در بقیه محصولات هم شرایط آب و هوایی و هم تلاش کشاورزان شرایط بهتری را رقم زد و ان‌شالله سال آینده طرح‌های بسیار مهمی را در زمینه آب، کانال‌کشی و کشاورزی مخصوصاً در منطقه غرب کشور افتتاح خواهیم کرد که مردم ما در تابستان و پاییز شاهد این حرکت و افتتاح خواهند بود.
 
از پایان امسال تولید گاز کشور ما ۱۰۰۰ میلیون مترمکعب در روز است
روحانی با تاکید بر اینکه در زمینه نفت و گاز و فرآورده های آن کار بسیار بزرگی در کشور ما انجام گرفت، اظهار داشت: برای اولین بار تولید گازمان به هزار میلیون مترمکعب در روز رسید؛ یعنی از پایان امسال تولید گاز کشور ما ۱۰۰۰ میلیون مترمکعب در روز است و این کار عظیم در تاریخ ایران برای اولین بار است و جزو کشورهای پیشرفته در زمینه تولید گاز خواهیم بود.
 
وی افزود: البته در زمینه فازهای پارس جنوبی هم امسال یک رکورد داشتیم و شش سکو را همین امسال تا ماه اسفند به پایان بردیم که این بی‌سابقه است و تقریباً در پارس جنوبی همه طرح‌ها را جز فاز ۱۱ تمام کردیم.
 
وی با بیان اینکه تا اول دولت یازدهم ۱۰ فاز افتتاح شده بود ۱۷ فاز هم ما افتتاح کردیم و یعنی ۲۷ فاز افتتاح شده کار بی‌نظیر انجام گرفته است، خاطرنشان کرد: بزرگترین کشف نفتی تاریخ هم امسال اتفاق افتاد که ۵۳ میلیارد بشکه نفت در جا را در منطقه جنوب غرب ایران کشف کردیم که البته مقداری از آن ظرف سال‌های قبل بود و ۲۲ میلیارد مربوط به یکی دو سال اخیر بود که مجموعا یک میدان نفتی ۵۳ میلیاردی است که اسمش «نام آوران» شد.
 
ملت و دولت ایران در سخت‌ترین شرایط تحریمی تاریخش بزرگترین طرح‌ها را افتتاح کرد
روحانی با بیان اینکه در چند ماه اخیر سه طرح مهم را در اطراف تهران افتتاح کردیم، اظهار داشت: جاده مهم شمال و آزادراهی که تهران را به شمال وصل می‌کند، ۹۰ کیلومتر را به ۳۲ کیلومتر تبدیل می‌کند و یکی از شاهکارهای بزرگ راهسازی کشور ما از لحاظ پل و تونل است. مردم ما بدانند که ما در شرایط تحریم و سختی این پروژه را تمام کردیم و از رسانه‌ها خواهش می‌کنم با این عبارت این طرح‌ها را اعلام کنند که ملت و دولت ایران در سخت‌ترین شرایط تحریمی تاریخش بزرگترین طرح‌ها را افتتاح کرد.
 
وی با بیان اینکه طرح آزادراه شمال تا دولت ما ۱۸ درصد انجام شده بود و این دولت ۸۳ درصد طرح را با این شرایط تکمیل کرد، خاطرنشان کرد: جاده‌ای که ما دیروز افتتاح کردیم که همت را به کرج وصل می کند، اول دولت ما سه درصد اجرا شده بود و ۹۷ درصد در این دولت و در این ۶ سال اجرا شده است. به خوبی به مردم بگوییم که این کار بزرگ در شرایط تحریم و فشار آمریکا انجام شده و سیلی به آمریکا این است. این که ما می‌گوییم به آمریکا سیلی بزنیم، یکی از آنها موشک‌هایی بود که به عین الاسد خورد و این همه سد، کانال، تصفیه خانه، نفت و گاز و فرآورده، سیلی‌های محکم به صورت ابرقدرت متجاوز است و ما این کار را انجام دادیم. 
 
رئیس جمهور ادامه داد: همچنین کارهای بزرگ دیگری در زمینه راه‌آهن انجام داده ایم و راه آهن میانه به بستان آباد را در همین ماه‌های اخیر افتتاح کردیم و راه آهن‌هایی که امسال و سال قبل افتتاح شد و ۵ استان را به راه‌آهن سراسری اما متصل کرد.
 
توسعه روستاها را در شرایط سخت رها نکردیم
روحانی با اشاره به اینکه ما در شرایط تحریم و فشار بیشترین خدمت را به روستاها انجام دادیم، گفت: در آب، برق، جاده،  فضای مجازی، ارتباطات، مدرسه و بهداشت و درمان کار بسیار عظیم و بزرگی انجام گرفته است. کل گازرسانی در روستاهای ما تا اول دولت یازدهم ۱۴ هزار روستا بوده است و امروز به ۳۰ هزار روستا رسیده است.
 
وی با بیان این که ما در شرایط سخت نه توسعه، نه روستاها، نه مردم مستضعف و نه مردم گرفتار را رها کردیم، گفت: نمی خواهم بگویم که شرایط مردم عالی و بی مشکل بوده است. مشخص است که این تحریم به زندگی مردم تاثیر می‌گذارد.  
 
رئیس جمهور با اشاره به شیوع ویروس کرونا در کشور گفت: مردم ما گرفتار ویروسی شدند که مخصوص کشور ما نیست و نزدیک ۱۷۰ دنیا به این ویروس مبتلا شدند.  این دولت در تامین موادی که مورد نیاز مردم به خصوص مواد غذایی و دارویی است تلاش کرده است.ژ
 
پایتخت‌های اروپایی را با تهران مقایسه کنید؛ آنجا چه خبر است؟
وی افزود: تهران را با لندن، برلین، پاریس مقایسه کنید. آنجا چه خبر است؟ قفسه فروشگاه‌های آنها خالی شد. برای دستمال کاغذی دعوا شد. مردم‌شان برای موادغذایی نگران و ناراحت هستند. بیمارستان‌های آنها اعلام می‌کنند ما جا نداریم اما ما در این شرایط مواد غذایی و کالاهای اساسی را تامین کردیم.
 
روحانی با بیان این که واردات مواد غذایی و کالاهای اساسی ۱۹ درصد بیش از سال گذشته است، گفت:  کل واردات کالاهای اساسی تا اسفند ۴۳ میلیارد دلار و حدود ۴۱ میلیارد دلار  صادرات داشتیم البته نه اینکه امسال صادرات کمتر بوده بلکه نحوه محاسبه تغییر کرده است یعنی اگر مانند سال گذشته محاسبه شود بازم صادرات بیشتر از واردات است.
 
وی افزود: بانک مرکزی بیش از ۳۹ میلیارد دلار ارز برای واردات واگذار کرده است. حدود ۱۴.۸ میلیارد دلار برای کالای اساسی تا امروز پول داده شده است. ذخایر کالاهای اساسی ما از همه سال‌ها بهتر است که این یکی از افتخارات ما است.
رییس جمهوری ادامه داد: این کرونا یک آزمایش و امتحان الهی است ضمن این که آرزوی شفا می‌کنیم و همه باید اصول بهداشتی را مراعات کنیم اما یک آزمایش و امتحان است. می‌توانید ایران را با کشورهای دیگر مقایسه کنید.
 
رئیس جمهور با تاکید بر این که ما در اعلام ورود ویروس کرونا به کشور با مردم صریح صحبت کردیم، گفت: به فضای مجازی و عده ای که نمی‌دانم دنبال چه چیزی هستند، توجه نکنید.
 
ورود کرونا به کشور را بلافاصله اعلام کردیم
وی خطاب به مردم افزود: ۳۰ بهمن فهمیدیم که کرونا آمده است. یعنی آزمایش‌هایی که در قم بود در تهران نیز آزمایش شد و آن آزمایش ها به ما  نشان داد که مثبت است که شب چهارشنبه بود و صبح چهارشنبه در دولت و بعد به مردم اعلام شد.  
 
روحانی تاکید کرد: ما یک روز تاخیر نکردیم. با این که دوم اسفند انتخابات بود و می توانستیم صبر کنیم سوم اسفند اعلام کنیم ولی این کار را نکردیم. با مردم صادقانه حرف زدیم و در مساله هواپیمای اوکراینی هم نیروهای مسلح با مردم صادقانه حرف زدند.  
 
رئیس جمهور با بیان اینکه این تبلیغات دروغی که الان راجع مسایل مختلف راه انداخته اند از جمله در زمینه کرونا، ما نه تاخیری کردیم و نه برای این که مردم آزمایش بشوند و در بیمارستان بستری شود، چنین چیزی نبود، گفت: من با دو استان که یک مقدار مشکل داشتیم تلفنی صحبت کردم. هم با رییس دانشگاه علوم پزشکی قم و هم گیلان صحبت کردم نظر آنها این بود که این دو شهر که سخت‌ترین شهرهای ما بود آنها اعلام کردند که از پیک عبور کردیم و این خیلی مهم است.
 
روحانی در همین راستا ادامه داد: از آنها پرسیدم تخت خالی داریم. گیلان گفت ۲۰ درصد تخت‌های بیمارستانی من خالی است و تبلیغات آنها مبنی بر اینکه تخت‌های بیمارستان پر است، مردم در خیابان هستند و... دروغ است. البته روزهای اول، روزهای سختی بود و پزشکان و پرستاران کار بزرگی انجام دادند.
 
وی با بیان اینکه تاریخ ایران در برابر این قهرمانان تواضع و افتخار می‌کند، اظهار داشت: نظام سلامت کار بزرگی کرده و می‌کنند. این کار تمام نشده است. باید کار را ادامه می‌دهیم. دولت هر امکانی داشته، پای کار آورده است برای تجهیز بیمارستان و افزایش امکانات درمانی. تولیدات داخلی را افزایش داده و وسایل مورد نیاز را هم وارد کردیم.  
 
رییس‌جمهور با اشاره به اینکه مردم مطمئن باشند در سراسر ایران هم پزشکی دولتی و خصوصی و هم نیروهای مسلح پای کار هستند، تصریح کرد: بیمارستان‌ها و نقاهت‌گاه‌ها پای کار هستند و اجازه نمی‌دهیم مردم با مشکل جدیدی به نام نبود تخت و امکانات روبه‌رو باشند.  
 
روحانی با بیان اینکه از نظر اقتصادی هر چه در توان داشتیم، انجام دادیم، خاطرنشان کرد: برای کسب و کارهایی که دچار مشکل شدند، تهمیداتی را اندیشیدیم. برخی کارگران که در شب عید دچار مشکل شدند و از همه ضعیف‌تر و جزو اقشار محروم بودند، شناسایی شدند و برای چهار ماه بسته‌ حمایتی دادیم که از دیشب به حساب آنها از ۲۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومان واریز شد.  
 
تسهیلات بانکی به چهار میلیون نفر پرداخت می شود
وی از ارائه تسهیلات بانکی به چهار میلیون نفر خبر داد و افزود: تسهیلاتی از نظر مالیات، بیمه، تامین اجتماعی، چک‌ها و مشکلاتی از این دست در نظر گرفته شده است. برخی گفتند به بانک رفته و بانک‌ها گفته‌اند این مسئله هنوز ابلاغ نشده است. این درست است اما این مسئله تصویب شده و من دیروز آن را امضا کردم و دستگاه‌ها این مصوبه را ابلاغ می‌کنند.  
 
رییس‌جمهور با اشاره به مصوبه شورای عالی امنیت ملی درباره ستاد ملی مقابله با کرونا ابراز داشت: شورای عالی امنیت ملی اختیارات زیادی به این ستاد داده و تاکید کرده مصوبات این شورا به منزله تصمیم شورای عالی امنیت ملی است. رهبری آن را تایید کردند و کمک بزرگی در این زمینه به ما کردند. اکنون دست ما برای انجام هر کاری باز است.  
 
روحانی در خصوص میزان مداخله دولت در جامعه برای مقابله با کرونا اظهار داشت: دولت مداخله بزرگی کرده است. یک ماه است مدارس، دبیرستان‌ها و دانشگاه‌ها را تعطیل کرده و ۱۵ روز دیگر هم تعطیل است. ۴۵ روز مدارس و دانشگاه‌ها تعطیل شده که هیچ جای دیگری در دنیا این کار انجام نشده است. هرچند می‌دانستیم کرونا خطر زیادی برای دانش‌آموزان و دانشجویان ندارد ولی برای عدم انتقال این ویروس، این کار کردیم.  
 
وی افزود: تعطیلات در دنیا ۱۵ روزه بوده است ولی در بخش آموزشی حداقل ۴۵ روز را تعطیل کردیم. در زمینه ادارات هم به وزارتخانه‌ها اعلام کردیم هر کس مرخصی نیاز دارد با دست و دلبازی این مرخصی را بدهند.  
 
رییس شورای عالی امنیت ملی با بیان اینکه در موضوع اجتماعات، کار بزرگی در کشور انجام شد، یادآور شد: از علما و مراجع تشکر می‌کنیم. اینها تحجر را شکستند. کرونا نشان داد در فقه و حوزه ما تحجر وجود ندارد و علم با دین یکی است. تعطیلی نمازجمعه آسان نیست. اینکه اماکن متبرکه آنهم مانند مشهدالرضا و حرم حضرت معصومه (س) و شاهچراع بسته شوند، کار آسانی نیست ولی به خاطر سلامت مردم و اینکه علم می‌گوید بستن امروز برای سلامتی و صحت مردم ضروری است، انجام شد.  
 
روحانی اضافه کرد: این را ائمه می‌خواهند و می‌گویند زیارت مستحب و سلامت مردم واجب است. اینکه درب مسجد و اماکن متبرکه بسته شود، کار آسانی نیست ولی وظیفه واجب بوده است. همان‌هایی که زیارت را مستحب کردند، بستن را برای مردم واجب کردند. البته دل‌ها باید متصل باشند و همه مردم باید متوجه اماکن متبرکه باشند.  
 
وی با تاکید بر اینکه در مسیر معنویت فاصله معنا ندارد، بیان کرد: ان‌اشالله سال خوبی خواهیم داشت. سال سختی را داشتیم ولی سال پر افتخاری را پشت سر گذاشتیم. به ملت ایران به خاطر قدرت، مقاومت، ایستادگی‌شان، احترام‌شان به سردار بزرگ‌شان، احترام‌شان به عزیزانی که در حادثه هواپیمای و بدرقه آن عزیز از دست رفتند، مردم فداکاری که خود را با جامعه یکی دانسته و در همه جا حضور یافتند.
 
رییس‌جمهور با بیان اینکه ان‌شاالله در سال ۹۹ خداوند برکت، رحمت و شفای خود برای بیماران و همه کسانی که بستری هستند، نازل کرده و کمک کند که از این روزهای سخت عبور کنیم، گفت: از آغاز سال، دولت با همه وجود آماده است. جمعه هم سرکار هستیم اما اولین روز کاری ما شنبه است که ستاد ملی کرونا است. دولت یکشنبه تشکیل جلسه می‌دهد هر چند عید مبعث خواهد بود.  
 
روحانی با بیان اینکه ما سرکار هستیم و عزیزان در خانه باشند، اظهار داشت: اگر جایی سخت‌گیری بر مردم می‌شود، مردم ببخشند. بررسی‌ها در خروجی استان‌ها شروع شده که ضروری است. ممکن است اقدامات دیگری هم انجام دهیم. از محققانی که در این روزها برای داروی جدید تلاش می‌کنند و از شرکت‌های دانش‌بنیان تشکر می‌کنیم. از فعالان فضای مجازی تشکر می‌کنیم.  
 
وی با بیان اینکه فضای مجازی، فضای اتصال مردم است، تصریح کرد: این روزها موجب دوری از فضای حقیقی و فعالیت در فضای مجازی شده است. رسانه‌ها وظیفه خطیری را بر دوش داشتند. امسال در همه صحنه‌ها فعال بودند. در تشیع سردار فعال بودند و صحنه‌های مهمی را ثبت کردند. رسانه ملی بار مهمی بر دوشش است و در این روزها یک بال برای مبارزه با کرونا خود صداوسیما است.  
 
رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی اضافه کرد: صداوسیما بار مهمی بر دوش دارد و خدمت بزرگی انجام داده است. امیدواریم با برنامه‌های خود مردم را شاد کند. از روزنامه‌ها، رسانه‌ها و فضای مجازی تشکر می‌کنم و برای آنها آرزوی سال خوبی داریم. امیدواریم سال آینده سال میمون و مبارکی برای مردم باشد.