هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
چهارشنبه، 29 فروردين 1403
ساعت 20:03
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 19 اسفند 1398 ساعت 12:22
دوشنبه 19 اسفند 1398 12:18 ساعت
2020-3-9 12:22:59
شناسه خبر : 335393
 در این شرایط بحرانی  یکی از کار هایی که باعث کاهش آسیب های اقتصادی این ویروس می شود همراهی و همدلی اقشار مختلف مردم با یکدیگر می باشد.
در این شرایط بحرانی یکی از کار هایی که باعث کاهش آسیب های اقتصادی این ویروس می شود همراهی و همدلی اقشار مختلف مردم با یکدیگر می باشد.
گروه اجتماعی-رجانیوز: با ورود ویروس کرونا و شیوع گسترده آن در کشور برای پیشگری از ابتلا به این بیماری ناچارا مدارس، دانشگاه ها، رستوران ها، و کارخانه ها تعطیل شدند و عملا کشور به حالت تعطیلی کامل درآمده است. 
 
به گزارش رجانیوز؛ ویروس کرونا علاوه بر اینکه جان تعدادی از مردم را می گیرد آسیب های اقتصادی بسیار زیادی به خصوص برای قشر مستضعف جامعه دارد. 
 
شیوع ویروس کرونا باعث تعطیلی خیلی از مشاغل از جمله اغذیه فروشی ها، رستوران ها، تولیدکنندگان پوشاک، هتل ها و اماکن تفریحی-گردشی و بسیاری مشاغل دیگر شد. اسفند و فروردین یکی از پر رونق ترین ایام سال برای صنوف مختلف محسوب می شود و به نوعی آن ها کل سال را به امید فروش شب عید خود می گذرانند تا فروش پایین خود را در طول سال جبران کنند ولی امسال مجبورند با خانه نشینی خون دل بخورند.
 
این در حالی است که مشاغل آزاد قبل از شیوع کرونا نیز وضعیت خوبی نداشتند و با شرایط پیش آمده تعداد زیادی از آن‌ها اعلام ورشکستگی کردند.
 
هر روز تعطیلی اقتصاد کشور به خاطر این بیماری چند هزار میلیارد تومان ضرر برای بخش‌های دولتی و خصوصی دارد. اما دهک‌های پایین جامعه که به سختی زندگی خود را می گذرانند این روزها نیازمند حمایت‌های ویژه دولت می باشند.
 
 در حال حاضر یکی از کارهایی که باعث کاهش آسیب‌های اقتصادی این ویروس می شود همراهی و مدارای قشرهای مختلف مردم با یکدیگر می باشد. 
 
بنیاد مستضعفان اولین نهادی بود که در این راستا پیش قدم شد و در یک اقدام قابل تقدیر دو ماه از اجاره بهای املاک تجاری خود را به مستجرانش در کل کشور بخشید.
 
 
 
شورای اسلامی شهر ارومیه نیز در راستای کمک به مردم برای مقابله با کرونا امروز اعلام کرد که به منظور کمک به کسبه، تخفیف سه ماهه برای مغازه‌ها و کیوسک‌های زیر نظر شهرداری را مصوب کرده است.
 
به نظر می رسد با برخی اقدامات دیگر می توان به صورت راحت تری تبعات اقتصادی این بحران را برای مردم کاهش داد:
 
-اگر کارخانه دار هستید به مغازه دارهایی که نتوانستند اجناسشان را بفروشند مهلت بدهید
-اگر صاحب‌خانه یا مغازه‌دار هستید اجاره‌ی مستاجر خود را ببخشید یا تا بازگشت به وضعیت عادی صبر کنید
-اگر از کسی پول طلب دارید برای دریافت آن عجله نکنید
 
همچنین از دولت مردان انتظار می رود که در راستای همدلی با مردم حداقل اقدامات زیر را با در نظر گرفتن نظرات کارشناسی انجام دهند.
 
-تعویق قسط ها و حذف دیرکرد وام های بانکی
-تعویق برگشت زدن چک ها با شرایط خاصی
-در نظر گرفتن یارانه نقدی قابل توجهی برای دهک های پایین جامعه برای دو ماه آینده
-بخشش قبوض آب و برق و گاز بر اساس یک میزان مصرف خاص
-بخشش مالیات‌های اصناف مختلف برای کمک به جبران ضررها
 
این پیشنهاد های مطرح شده می تواند بخش عمده ای از مشکلات مردم را حل کند و اجرای آن ها توسط مردم و دولت دور از ذهن نیست پس بهتر است به صورت جدی توسط مسئولان درمورد آن ها فکر شود.