هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
سه شنبه، 9 خرداد 1402
ساعت 12:36
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 11 اسفند 1398 ساعت 08:53
يكشنبه 11 اسفند 1398 08:51 ساعت
2020-3-1 08:53:24
شناسه خبر : 335067
پس از فعال شدن مکانیسم ماشه توسط سه کشور اروپایی و ابراز نگرانی آنان نسبت به کاهش تعهدات ایران در بیانیه کمیسیون مشترک برجام همچنان شاهد انفعال تیم مذاکره کننده  وزارت خارجه هستیم.
پس از فعال شدن مکانیسم ماشه توسط سه کشور اروپایی و ابراز نگرانی آنان نسبت به کاهش تعهدات ایران در بیانیه کمیسیون مشترک برجام همچنان شاهد انفعال تیم مذاکره کننده وزارت خارجه هستیم.
گروه سیاسی-رجانیوز: نشست کمیسیون مشترک برجام هفت اسفند 1398، 26 فوریه 2020 در هتل کوبورگ شهر وین برگزار شد. در پایان این نشست، کمیسیون مشترک بیانیه‌ای صادر کرد که در آن نقاط ضعف متعددی به چشم می‌خورد. از جمله این موارد ابراز نگرانی این کمیسیون نسبت به اقدامات کاهش تعهدات ایران در برجام بود.
 
به گزارش رجانیوز؛ در همین راستا در این بیانیه آمده است که اعضای کمیسیون نگرانی دیرینه خود نسبت گام‌های کاهش تعهدات ایران در برجام را اعلام می‌کنند. به زبان‌ ساده‌تر آن‌که در بیانیه پایانی نشست کمیسیون مشترک که نماینده ایران نیز در آن حاضر بوده، کشورهای اروپایی که تاکنون از اجرای تعهدات برجامی خود سرباز زده‌اند نسبت اقدام متقابل ایران احساس نگرانی کرده‌اند اما در مقابل تیم وزارت امور خارجه چه اقدامی انجام داده است؟
 
نکته تامل برانگیز این ماجرا ابتدا آن‌جا است که تیم وزارت خارجه که در جلسه حاضر بوده  نسبت به این بخش از بیانیه کمیسیون مشترک اعتراضی نکرده و مهر تائیدی بر روی آن زده است! در حالی که  کاملاً واضح است که این بیانیه بر خلاف امنیت و منافع ملی ایران صادر شده است.
 
عجیب‌تر آن‌که عباس عراقچی و سایر اعضای حاضر در جلسه پس از پایان جلسه کمیسیون و صادر شدن بیانیه آن، حتی در مصاحبه‌های مطبوعاتی خود نیز اعتراضی نسبت به این زیاده‌خواهی کشورهای اروپایی انجام ندادند و ترجیح دادند صرفاً سکوت کنند.
 
به این ترتیب پرواضح است که با توجه به بیانیه پایانی صادر شده در کمیسیون مشترک، تیم مذاکره کننده وزارت امور خارجه ناتوان از حفظ منافع ملی ایران بوده است اما این به معنی پایان ماجرا نیست چرا که تداوم سکوت می‌تواند هزینه‌های بیشتری را برای کشور به ارمغان آورد.
 
از همین رو وزارت امور خارجه کشورمان باید با صدور بیانیه‌ای، به شکل رسمی و حقوقی نسبت به آن‌چه کمیسیون مشترک برجام صادر کرده اعتراض نماید تا حداقل مشخص شود که ایران موافق این موضع زیاده‌خواهانه نیست.
 
در غیر این صورت وزارت امور خارجه نیز بر روی اشتباهات فاحش رخ داده توسط عباس عراقچی و سایر اعضای حاضر در جلسه مهر تائید زده و به طرف‌های مقابل اعلام می‌کند که با نگرانی آنان نسبت به کاهش تعهدات ایران مخالفتی ندارد. همچنین در بیانیه وزارت خارجه باید تقاضا برای اصلاح متن کمیسیون مشترک نیز درج شود. 
 
گفتنی است نشست کمیسیون مشترک برجام در حالی در وین برگزار شد که پس از اقدام سه کشور اروپایی در فعال کردن مکانیزم ماشه در برجام، افکار عمومی داخل کشور از تیم مذاکره کننده وزارت خارجه انتظار اتخاذ موضع قاطعانه و محکم داشت اما در نهایت بیانیه صادر شده توسط کمیسیون مشترک خلاف آن را ثابت کرد.