هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
دوشنبه، 27 فروردين 1403
ساعت 17:27
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 29 بهمن 1398 ساعت 14:37
سه شنبه 29 بهمن 1398 14:03 ساعت
2020-2-18 14:37:48
شناسه خبر : 334619
آیت الله رئیسی در مقابل همه تقاضا صراحتا اعلام کردند من در امر انتخابات چه در باب تایید صلاحیت ها و چه در باب تایید لیست گروه ها و احزاب به لحاظ لزوم رعایت شان و جایگاه حقوقی قوه قضائیه معذورم و هیچ مداخله ای را نمی پذیرم.
آیت الله رئیسی در مقابل همه تقاضا صراحتا اعلام کردند من در امر انتخابات چه در باب تایید صلاحیت ها و چه در باب تایید لیست گروه ها و احزاب به لحاظ لزوم رعایت شان و جایگاه حقوقی قوه قضائیه معذورم و هیچ مداخله ای را نمی پذیرم.
گروه سیاسی-رجانیوز: بیستمین نشست خبری غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه با حضور نمایندگان قضایی رسانه‌ها برگزار شد.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از میزان، مهم‌ترین محورهای نشست خبری سخنگوی قوه قضاییه به شرح زیر است:
 
«بهاره هدایت» احتمالا تا عصر امروز با تامین قرار وثیقه آزاد می‌شود
سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوال خبرنگاری که پرسید در روزهای اخیر شاهد بازداشت چند تن از فعالان سیاسی به خصوص «بهاره هدایت» و اینکه وی به حراست دانشگاه دعوت شده و توسط حراست دانشگاه بازداشت شده، گفت: بازداشت در حراست دانشگاه انجام نشده، بازداشت در خارج دانشگاه انجام شده.
 
اگر ادعایی در رابطه با ضرب و شتم وجود داشته باشد برابر ضوابط این موضوع را رسیدگی می‌کنیم. اگر تا الان آزاد نشده باشد احتمالا تا عصر امروز با تامین قرار وثیقه آزاد شود مگر اینکه وثیقه اشکال داشته باشد.
 
 
دادگاه تجدیدنظر حکم «ندا ناجی» را به یک دوم تقلیل داد
اسماعیلی درباره آخرین وضعیت ندا ناجی گفت: حکم قطعی صادر شده. دادگاه تجدید نظر که یکی دو روز اخیر برگزار شد محکومیت دادگاه بدوی که برای ایشان صادر شده بود را به یک دوم تقلیل داد.
 
متولی اعلام تعداد کشته شدگان آبان ماه شورای امنیت کشور است
سوال خبرنگار: در مورد تعداد کشته شدگان آبان ماه دستگاه‌های مختلف مرتب اعلام این آمار را به هم پاسکاری می کنند، روسای قوا جلساتی دارند که می توانند تصمیم بگیرند یک نهاد اعلام آن را به عهده بگیرد آیا برنامه ای در این خصوص دارید؟ 
 
سخنگوی قوه قضاییه گفت: این موضوع تعیین تکلیف شده است؛ هم در دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی و متعاقب آن دو مرحله در شورای امنیت کشور. متولی این موضوع مشخص شده که شورای امنیت است.
 
این آمار نیاز به جداسازی و تعیین تکلیف دارد. اینکه چند نفر از این افراد جزو شهدا و نیروهای مسلح بودند، چند نفر مردم بودند اما توسط اشرار کشته شدند، چند نفر جزو خود اغتشاشگران بودند.
 
ترسیمی که در جهت تفکیک و دسته بندی این افراد قرار شد انجام بشود، متولی این موضوع نیز شورای امنیت کشور و شوراهای تامین شدند. عزیزان را به این مصوبات ارجاع می دهیم.
 
آخرین وضعیت ابر بدهکار بانکی
اسماعیلی درباره آخرین وضعیت ابر بدهکار بانکی گفت: این فرد مجموعه بدهی اش حدود چهار هزار میلیارد تومان است و ما حدود سه هزار میلیارد تومان را در فرایند تحقیقات اولیه مقدماتی شناسایی کردیم.
 
حدود سه هزار میلیارد تومان از بدهی او به بانک تسویه شد. پرونده مراحل تحقیقاتی خود را می گذراند. تلاش می‌کنیم قبل از صدور کیفرخواست مابقی مطالبات از محل اموال این شخص به بانک برگردانده شود.
 
جزییات بازداشت افرادی که از نمایندگان رد صلاحیت شده سواستفاده می کردند
سخنگوی قوه قضاییه درباره دستگیری افرادی که از نمایندگان رد صلاحیت شده سواستفاده می کردند و احتمالا افراد با نفوذی هستند و اینکه آیا از استانداری کسی بازداشت شده است؟ گفت: تاکنون به ادعای نفوذ رسیدیم و به صاحب نفوذ بودن نرسیدیم. این موضوع ارتشا نیست کلاهبرداری است که در هر حال جرم است.
 
حدود 20 نفر شناسایی و دستگیر شدند که با قرار تامین آزاد شدند. 5 نفر همچنان در بازداشت هستند. در این ارتباط به نهاد نظارتی انتخابات نرسیدیم.
 
یکی از افرادی که در این فرایند بازداشت شد ادعا می کرد پسر یکی از مقامات است و خیلی ها گفتند آن شخص پسر ندارد و بعد گفت برادرزاده فلان مقام هستم.
 
یکی دیگر از کسانی که در این برهه بازداشت شد خودش کاندیدای رد صلاحیت شده دوره قبل بود. اگر این فرد عرضه و نفوذ داشت مشکل خودش را حل می‌کرد. از استانداری تهران کسی بازداشت شده و جزو متهمان قرار گرفته است.
 
نامه تخلفات در فوتبال به قوه قضاییه رسید؟
فرهاد مجیدی در نشستی اعلام کرده که نامه‌ای در ارتباط با تخلفات در فوتبال به ریاست قوه قضاییه ارسال کرده آیا این نامه ارسال شده است؟
 
سخنگوی قوه قضاییه: تاکنون ثبتی از این نامه ندیده ایم یا هنوز ارسال نشده یا در مسیر آمدن هست.
 
حساب معترضان را از حساب اغتشاشگران جدا کردیم
سخنگوی قوه قضاییه  گفت: اعتراض غیر از اقدام علیه امنیت است. حساب معترضان را از حساب اغتشاشگران جدا کردیم. عدد بازداشتی‌ها و پرونده‌های ما عدد محدودی است اما جمعیت اعتراض کننده قابل قیاس با بازداشتی‌ها نیست.
 
در دستگاه قضا بین اعتراض و اغتشاش فرق قائل هستیم. اینکه کسانی اقدام علیه امنیت می‌کنند و آنها خود را معترض می‌دانند ،دیگر قانون تکلیف را روشن کرده است.
 
ریاست قوه قضاییه از هیچ فرد و لیستی در امر انتخابات حمایت نمی‌کند
سوال خبرنگار: اخیرا در فضای رسانه ای کشور ادعاهایی مبنی بر حمایت رئیس قوه قضائیه از برخی نامزدهای انتخاباتی یا سفارش ایشان برای تایید صلاحیت برخی افراد و یا حمایت ایشان از برخی فهرست های انتخاباتی مطرح شده است، لطفا صحت و سقم این مطاب را بفرمایید.
 
سخنگوی قوه قضائیه: برخی از شایعات که قبلا در مورد تایید صلاحیت ها مطرح بود با ریاست قوه هم در این مورد صحبت کردم ریاست قوه قضائیه به هیچ عنوان از هیچ فرد و لیستی در امر انتخابات حمایت نمی کنند. 
 
هیچ لیست و کاندیدایی هم ندارند. همه جریان های سیاسی از همه طیف ها در این ایام ملاقات هایی با ایشان داشتند تقاضاهایی در روزهای مختلف خدمت ایشان تقدیم شده.
 
 
ایشان هم در مقابل همه تقاضا صراحتا اعلام کردند من در امر انتخابات چه در باب تایید صلاحیت ها و چه در باب تایید لیست گروه ها و احزاب به لحاظ لزوم رعایت شان و جایگاه حقوقی قوه قضائیه معذورم و هیچ مداخله ای را نمی پذیرم.
 
کاندیداهای تایید صلاحیت شده همه برای ایشان محترمند.
 
 
پول کثیف و پولشویی را جرم می‌دانیم
 سخنگوی قوه قضاییه گفت: پول کثیف و پولشویی را جرم می‌دانیم. فارغ از اینکه پول کثیف در چه مسیری هزینه می‌شود به موضوع رسیدگی می کنیم. یکی از راه های هزینه کرد آن ممکن است در تبلیغات باشد.
 
مجلس اخیرا در رابطه با تبلیغات نامزدهای مجلس مصوبه ای داشت، مطلع نشدم که به تایید شورای نگهبان رسید یا نه. این مصوبه به لحاظ جنبه قانونی که دارد در فرایند رسیدگی به تخلفات مورد توجه همکاران قضایی قرار دارد.
 
13 اسفند دادگاه شهروند فرانسوی برگزار می‌شود
 سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه مقامات فرانسوی اخیرا آزادی دو شهروند فرانسوی را خواستار شدند و این در حالی است که در تحریم دارو فرانسوی ها نقششان همچون امریکایی هاست گفت: از این دو نفر یکی شهروند فرانسوی است و دیگری ایرانی است.
 
قانون ما تابعیت دوم را به رسمیت نمی شناسد بلکه تبعه جمهوری اسلامی می دانیم. کیفرخواست صادر شده، در زندان هستند و در 13 اسفند جلسه دادگاه شان برگزار خواهد شد. 
 
 
به هیچ عنوان مداخله هیچ کشور بیگانه ای را نمی پذیریم. همین کشور فرانسه بود که برای یکی از متهمین بزرگ امنیتی ما روح الله زم گارد حفاظتی می گذاشت.
 
تا پایان امسال رای پرونده «ورمی کمپوست» صادر می‌شود
اسماعیلی در خصوص پرونده ورمی کمپوست گفت: این پرونده از پرونده های مهم دستگاه قضایی است. ریاست قوه قضاییه دستور دادند پرونده هایی که شکات متعدد دارد یا پرونده هایی که دغدغه ذهنی مردم شده است باید به صورت ویژه رسیدگی شود.
 
این پرونده 13 هزار شاکی دارد و علاوه بر این تعداد شاکی این پرونده 1300 جلد است. تا امروز 27 پرونده منتهی به صدور رای شده و 5 بخش باقی مانده که آخرین جلسه آن دو هفته دیگر برگزار می شود. تا پایان امسال رای این پرونده صادر خواهد شد.
 
پاسخ اسماعیلی به سوالی پیرامون اقدامات قوه قضاییه در برخورد با لیدرهای اغتشاشات آبان ماه
 اسماعیلی در پاسخ به سوالی درباره اقدامات قوه قضاییه در برخورد با لیدرهای اغتشاشات آبان ماه گفت: در ارتباط با بازداشتی ها اعلام کردیم امر بررسی و تعیین تکلیف پرونده های آنها سریع انجام شود که این اقدام انجام شد.
 
رسیدگی به پرونده های اتهامی آنهایی که در زمره اغتشاشگران قرار گرفتند در دستور کار قوه قضاییه است. برخی کسانی که عمل مجرمانه انجام دادند اما اتهام آنها سبک بود با رافت با آنها برخورد شد و مجازات سنگین برای آنها تعیین نشد.
 
تعداد زیادی از این پرونده ها رسیدگی شده و حکم صادر شده. در تهران، اصفهان، شیراز و خوزستان عناصر متعدد اغتشاشگران اصلی شناسایی و محاکمه شدند.
 
حکم بدوی صادر شده ودر فرایند تجدید نظر هستند. در پرونده های تهران یکی از پرونده ها که رسیدگی شده مشهور به پرونده «امیر آلمانی» است که باند تبهکاری بودند و سوابق مجرمانه داشتند.
 
در اغتشاشات بانک و پمپ بنزین آتش زدند و خودشان از اقدامات خرابکارنه شان فیلمبرداری کردند و به شبکه‌های خارجی ارسال کردند و بعد از احساس خطر از کشور خارج شدند و به ترکیه رفتند اما با پیگیری‌های مجدانه از ترکیه برگشتند ،بازداشت شدند و آرای بدوی صادر شده است.
 
آخرین وضعیت پرونده طبری
 سخنگوی قوه قضائیه درباره آخرین وضعیت پرونده طبری گفت: تحقیقات تقریبا تمام است/آنچه از دادسرا گزارش دادند حتما قبل از پایان سال دادسرا تصمیم نهایی خود را می‌گیرد.
 
پیش بینی‌های لازم انجام شده در صورتی که در روزهای اول اسفند منتهی به صدور کیفرخواست شود قبل از پایان سال جلسات دادگاه آغاز شود. قطعا در اسفند کار تحقیقات دادسرایی در بخشی که امکان تکمیل آن است تکمیل خواهد شد.
 
ماجرای مبادله دو زندانی میان ایاران و آلمان
سخنگوی قوه قضاییه گفت: برای یکی از شهروندان ایرانی ما که فعالیت های تجاری انجام می داد تحت عنوان دور زدن تحریم ها پرونده ای تشکیل شد و برخلاف ضوابط بین المللی تحت تعقیب امریکا قرار گرفت.
 
این شهروند در آلمان و با درخواست امریکا دستگیر شد. امریکایی ها اصرار داشتند این فرد را به امریکا منتقل کنند. تلاش وزارت خارجه و قوه قضاییه بر این بود که این شهروند بایستی به ایران بازگردد.
 
تبعه آلمانی که مدت ها قبل در ایران دستگیر شده بود به لحاظ اینکه از یکسری از مناطق ممنوعه و غیرمجاز عکسبرداری و فیلمبرداری می کرد بازداشت شده بود و در دادگاه به 3 سال حبس محکوم شده بود. در یک فرایند قضایی ابتدا تبعه ایرانی روز یکشنبه وارد کشور شد و روز دوشنبه تبعه آلمانی را ازاد کردیم.
 
بالغ بر 300 هزار پرونده معوق از نیمه دی ماه تاکنون رسیدگی شده است
 سخنگوی دستگاه قضا در ارتباط با حل و فصل پرونده‌های معوق و‌ مسن گفت: از نیمه دی ماه عملیاتی را با دستورالعمل ریاست قوه قضاییه شروع کردیم. بالغ بر 300 هزار پرونده معوق در همین مدت کوتاه تا روزهای اخیر رسیدگی شده است و این نهضت تا پایان اسفند ادامه خواهد داشت.
 
احکام مربوط به فعالان محیط زیستی قطعی شد
سخنگوی قوه قضاییه پیرامون احکام مربوط به فعالان محیط زیستی در دادگاه تجدیدنظر گفت: رای پرونده متهمان موسوم به پرونده محیط زیست از نظر ما یک پرونده علیه اقدام امنیت ملی است که رای نهایی آن صادر و قطعی شده است.
 
«مراد طاق باز» و «نیلوفر بیانی» به جرم همکاری با آمریکا به 10 سال حبس و رد وجوه دریافتی از دولت امریکا محکوم شده اند.
 
«هومن جوکار» به جرم همکاری با دولت امریکا به 8 سال حبس، «طاهر قدیریان» به جرم همکاری با دولت امریکا به 8 سال حبس، «سام رجبی» تبریز به جرم همکاری با دولت امریکا به 6 سال حبس، «سپیده کاشان دوست» به جرم همکاری با دولت امریکا به 6 سال حبس، «امیرحسین خالقی حمیدی« به جرم جاسوسی به 6 سال حبس و «عبدالرضا کوهپایه» به جرم اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور به تحمل 4 سال حبس محکوم شدند.
 
محکومیت آنها در دادگاه تجدید نظر قطعی شده است.
 
در روزهای اخیر با پیگیری قوه قضاییه و دادگستری استان اردبیل شاهد فعال سازی کارخانه ارتاکابل بودیم
اسماعیلی:در روزهای اخیر با پیگیری قوه قضاییه و دادگستری استان اردبیل شاهد فعال سازی کارخانه ارتاکابل بودیم. این کارخانه بدلیل بدهی و اختلاف با تامین اجتماعی تعطیل شده بود با حمایت دستگاه قضا به چرخه تولید بازگشت.
 
دراین کارخانه علاوه بر اشتغال کارگران سابق تعدادی از زندانیان رای باز مشغول کار شدند. این سومین کارخانه راکد استان اردبیل است که با مداخله دادگستری به چرخه فعالیت باز می گردد.
 
اقدام دیگر مجموعه قوه قضائیه در رابطه با گروه صنعتی ایران ترانسفو بود که انجام داد. در پی واگذاری این گروه صنعتی شاهد بروز مشکلاتی در این مجموعه بودیم که با ورود قوه قضائیه و دادسرای تهران خریدار این مجموعه از خصوصی سازی اولا اهلیت لازم را نداشته است.
 
ثانیا کلیه وجوه پرداختی را از محل تسهیلات بانکی و شرکت کارگزاری اراد ایرانیان که وجوه ان متعلق به مردم بود تامین کرده و نه تنها اقساط تسهیلات را پرداخت نکرده بلکه میلیون ها دلار از این شرکت خارج کرده بود این فرد دستگیر شد.
 
با ورود جدید مدیران خصوصی سازی قرار داد واگذاری فسخ شد و مقرر شد این شرکت از طریق بورس به خریداران واگذار شود. تنها در این اقدام حدود 1000 میلیارد تومان به بیت المال بازگشت.
 
اعلام محکومیت برخی از مفسدان اقتصادی
در حد فاصل نشست قبلی سخنگویی تا امروز بیش از 50 نفر از مفسدان اقتصادی محکومیت قطعی حاصل کردند. حمیدرضا مرادی به جرم اخلال در نظام ارزی به صورت عمده به تحمل 20 سال حبس تعزیری، 74 ضربه شلاق و رد مال محکوم شد.
 
محمد نائینی تهرانی به جرم مشارکت در اخلال در نظام ارزی به صورت عمده به تحمل 15 سال حبس، 74 ضربه شلاق و رد مال، امیرخسرو علایی به جرم اخلال در نظام ارزی به تحمل 10 سال حبس تعزیری و شلاق و رد مال و مهرداد داودی به جرم مشارکت در اخلال در نظام ارزی به صورت عمده به تحمل 10 سال حبس، ممنوعیت از سمت بعنوان مدیرعامل محکوم شد. 
 
 
تمام تلاش ما در دوره تحول در جهت تحقق اقتصاد مقاومتی و حمایت از کارافرینی است
در قوه قضاییه با افتخار اعلام می کنیم تمام تلاش ما در دوره تحول در جهت تحقق اقتصاد مقاومتی و حمایت از کارافرینی است. مسولان عالی قوه قضاییه به این مقوله مهم باور و اعتقاد دارند و عملکرد قوه قضاییه در سال جاری دلیلی قوی بر اثبات این مدعا است.
 
تمامی تلاش ما بر این است که باید صلابت و اقتدار چوب های فساد و ناکارامدی را از لابلای چرخ های اقتصاد و تولیدداخلی خارج کرد تا چرخ های تولید راحت تر و روان تر بچرخد.
 
این اقدام گاهی در پیگیری اصلاح ساختارهای فسادزاست مانند اصلاح مشکلات ناشی از خصوصی سازی های بی ضابطه و گاهی در حمایت از تولید و اشتغال و حمایت از سرمایه گذاری و گاهی درحمایت از مدیران شجاع، جسور، انقلابی و جهادی که در عرصه اقتصادی کار و فعالیت می کنند و در مسیر دور زدن تحریم ها جانفشانی.
 
همه اینها جزو برنامه های حمایت ما از اقتصاد مقاومتی و کارافرینی است.
 
از عموم مردم با هر فکر، سلیقه و هر گرایش سیاسی دعوت می کنم اگاهانه در انتخابات شرکت کنند
در استانه برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی از عموم مردم با هر فکر، سلیقه و هر گرایش سیاسی دعوت می کنم اگاهانه در انتخابات شرکت کنند.
 
مشکلات و گلایه ها به جای خود اما فرهنگ ایرانی ما و تعالیم اسلامی ما به هیچ عنوان با انزوا و بی تفاوتی سازگاری ندارد. اگر بی تفاوت شدیم از دشمن سیلی خواهیم خورد، حال آنکه ما در حال نواختن سیلی های سخت بر چهره کریه دشمن هستیم.
 
ایران قوی مجلس قوی می خواهد و مجلس قوی مجلسی دارای نمایندگان متدین، انقلابی، شجاع، جهادی، عدالت محور و برخوردار از پشتوانه قوی رای مردم است.
 
فرایند تقویت و توسعه مردمی شدن قوه قضاییه
سخنگوی قوه قضاییه در نشست خبری: در گام دوم انقلاب بنا بر رهنمود مقام معظم رهبری و فرمایشات ایشان به دنبال ساختن ایرانی قوی هستیم.  ایران قوی با حاکمیت قوی و مردمی قوی شکل می گیرد.
 
برای این منظور بایستی دولتی قوی، مجلسی قوی، قوه قضاییه ای قوی، نیروهای مسلح قوی، دانشگاه قوی، فرهنگ قوی و اقتصاد قوی داشته باشیم. آنچه به صورت مستقیم بر عهده من و همکاران ما در قوه قضاییه است این است که در این برهه حساس زمانی قوه قضاییه ای قوی بسازیم. 
 
شاخصه هایی که برای یک قوه قضاییه قوی مد نظر داریم عبارت است از صلابت، اقتدار، تامین امنیت و عدالت برای جامعه، حفظ حرمت و کرامت انسان، برخوردار از سلامت درون قوه ای و نیز برخوردار از اعتماد و حمایت مردم. به عبارت ساده می توان گفت قوه قضاییه قوی یعنی قوه قضاییه مردمی.
 
اقدام اخیر قوه قضاییه در تدوین و ابلاغ دستورالعمل مشارکت و همکاری نهادهای مردمی با قوه قضاییه که روز گذشته در نشست مشترک شورای عالی قوه قضاییه با نهادهای مردمی برگزار شد و فصل جدیدی در ارتباط بین قوه قضاییه و مردم را رقم زد که البته این اقدام نیازمند تبیین و اطلاع رسانی مناسب از ناحیه شما خبرنگاران به عنوان نمایندگان افکار عمومی است و انشالله زوایای این اقدام باز خواهد شد و اثار آن را شاهد خواهیم بود.
 
حضور ریاست قوه قضاییه و اعضای شورای عالی قوه در مراسم اربعین سردار شهید حاج قاسم سلیمانی، دیدار ریاست قوه قضاییه با خانواده های متدین، انقلابی و مظلوم جانباختگان مراسم تشییع سردار شهید حاج قاسم سلیمانی در کرمان، بازدید روز جمعه گذشته ریاست قوه قضاییه و هیات همراه از زندان زنان یا زندان قرچک، سفرهای متعدد مسولان عالی قوه قضاییه به استان ها و شنیدن حرف مردم در ملاقات های مردمی ، چه صیادان بوشهری چه کارگران گمرک چه افراد و اشخاص مختلفی که در دیدار اقشار گوناگون با ریاست قوه قضاییه حضور پیدا می کنند 20 ساعت کار مستمر در یک سفر استانی به استان بوشهر، اغاز یک برنامه سفر از 5 صبح پنجشنبه تا یک بامداد روز جمعه بدون توقف و استراحت، همه اینها نمونه هایی از فرایند تقویت و توسعه مردمی شدن قوه قضاییه است
 
این مردم را باور داریم و خود را خدمتگزار مردم می دانیم و در عمل اثبات می کنیم برای این مردم شان و حرمت قائلیم.